Sağlık Bakanlığı: Zorunlu aşı gündemimizde yok
Aile hekimlerinin gündeme getirdiği, 'aşı vurulması zorunlu hale getirilsin' talebi büyük tepki topladı. Türkiye'de 23 bin 642 ailenin çocuklarına aşı vurdurmayı reddettiğini belirten Sağlık Bakanlığı, gündemlerinde aşıyı zorunlu hale getirmek gibi bir uygulamanın bulunmadığını açıkladı
Sağlık Bakanlığı: Zorunlu aşı gündemimizde yok
04 Mayıs 2018 23:49 - YENİ ŞAFAK Aybike Eroğlu

Aile hekimlerinin gündeme getirdiği, 'aşı vurulması zorunlu hale getirilsin' talebine Sağlık Bakanlığından yanıt geldi. Türkiye'de 23 bin 642 ailenin çocuklarına aşı vurdurmayı reddettiğini belirten Sağlık Bakanlığı, gündemlerinde aşıyı zorunlu hale getirmek gibi bir uygulamanın bulunmadığını açıkladı. Bakanlık, aşılarla ilgili önyargının ortadan kaldırılarak vatandaşların gönüllü bir biçimde aşı yaptırmasının önemine işaret etti.

HASTALIKLARI YOK EDİYOR

Toplumsal bağışıklığın sağlanması için aşı yaptırılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, uygulanan aşılar sayesinde dünyada yılda 6 milyon ölümün önlendiğine dikkat çekti. Dünyada uygulanan aşılama programları, yaşamı tehdit eden hastalıkların görülmesini önemli ölçüde azaltırken, 1924 -1944 yılları arasında büyük salgınlar ve ölümlere yol açmış olan çiçek hastalığı, yürütülen aşılama çalışmalarıyla 1977 yılından itibaren tamamen yok edildi.

SUÇİÇEĞİ'NDE ARTIŞ GÖRÜLEBİLİR

Sağlık Bakanlığı verilerine göre suçiçeği hastalığından korunmanın en iyi yolu aşılama olarak ifade edilirken, özellikle aşılanmayan çocuklarda suçiçeği vakalarının görüldüğüne dikkat çekildi.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Nurettin (Mühendis)
09.05.2018 14:58:30
Bakın ne kadar enteresan (Kitaptan iktibas ediyorum):
Mumps is a trivial disease in children but substantially more dangerous in adolescents and adults. The vaccine does not protect enough children, and what protection it does confer, does not last - even with boosters. The effect has been to leave pubertal and post-pubertal individuals susceptible to mumps and its complications. [2009 June] Dr. Andrew Wakefield on The Poisoning of Young Minds
People
5
2) Dr avicenna (Uzm Dr )
08.05.2018 06:51:57
Mesut mühendis bey , aşı 100 bireyin 100 ünede vuruldu diyelim , sanmayın ki yüzde yüz bağışık oluyor , yüzde 95 civarı tutsa diyelim , aşı vurulan yüzde 5 birey hala bağışık değil , işte bu yüzde 5 bireyi de yüzde 95 lik tutan aşı oranı salgınlardan korumuş oluyor .
People
3
3) Dr (Dr)
07.05.2018 22:34:20
Mesut (Mühendis) Bey bu sorunun sorulacağını bekliyordum. Aşılama ile korunma yüksek oranda sağlanıyor. Ancak genel salgınlar bir halk sağlığı sorunudur. Virülans yüksek olduğunda yani bir kişide yoğun mikrobik aktivite ya da çocuğun karşılaştığı hastalıklı kişi sayısının fazlalığı çocuğu da etkiler. Aşı olduğu için hafif de atlatabilir ki aşılama ile ya hafif atlatma ya da karşılaştığında hastalanmama beklenir. Ancak bazen kişilerde aşılama ile başarı sağlanamayabiliyor. Bu sefer de toplumdaki kişilerin aşılı olması çocukta tutmayabilen aşı ile hastalanma riskini azaltıyor.
People
5
4) ats2 (dr)
07.05.2018 21:03:22
Mesut mühendis..aşıların başlangıç zamanları var..aşı başlanmadan hasta çocukla temas olursa ne olacak..bütün aşılar doğar doğmaz mı yapılıyo..beyin bedava
People
3
5) Mike Pompeo (Pompacı ( Dalgıç Pompa ))
07.05.2018 14:37:57
Buyur Burdan Yak...
People
5
6) drhalksağlıkçı (Uzm.Doktor)
07.05.2018 13:08:25
Alttaki Mühendis Bey: Aşıların Laboratuvar ortamında bile istenilen bağışıklığı oluşturma gücü %95-100 arasında değişir. Gerçek hayatta ise aşı yaptığınız kişilerin beslenme durumları, immun sistem özellikleri vs sebebiyle bir doz aşıda o bağışıklığı sağlamayabilirsiniz. Bağışıklık oluşturma gücü %90'a iner. Örneğin kızamık için 100 çocuk aşılarsınız bunun içinde 10 çocukta kalıcı bağışıklık oluşmaz. ANCAK; bu çocuklar da diğerleri sağlam olduğu için, hastalık toplumda yayılma imkanı bulmayacağı için hastalanmaz genelde. Direkt hasta ile temas ederse hastalanır. Bu yüzden herkesin aşı olması gerekir ki toplum bağışıklığı sağlayabilelim. Aşı bireysel bir şey değildir. Suyun klorlanmasına karışabiliyor musunuz? benim şebekeme klorsuz su verilmesini istiyorum diye mahkemeye başvurabiliyor musunuz? O zaman aşının da YASA ile kesinlikle herkese zorunlu hale getirilmesi gerekir.
People
5
7) troyka (doktor)
07.05.2018 12:48:44
Mühendis bey, ben açıklayayım size.
Hiçbir aşı yüzde yüz koruyucu değildir. 100 çocuğu bugün aşılasanız yıllar boyunca etkisi olur, ama zamanla bağışıklık sistemi tekrar kızamıkla karşılaşmadığı için bunu unutur. Bu yüzden ilkokulda bir kez daha aşılanır çocuklar. Yıllarca yine gider, ama misal bunun 10'u 20'sinde koruyucu antikor cevabı yine düşmeye başlar. Düştüğü dönemde bu virüsle karşılaşılırsa çocuk hasta olur veya yarın bir gün kanser olduğunda immün baskılayıcı ilaç kullandığında, aşı verilemeyen bir dönem geçirdiğinde bu çocukları korumamızın tek yolu kalır, o da kızamığın bulaşmasını önlemek. Bunun için de toplumun %95'inin aşılı olması gerekir.
Kızamıktan el yıkamakla korunamazsınız! Apartmanınızda kızamıklı bir çocuk varsa, virüs solunum yoluyla size geçer.
1 yaşına kadar çocuklara kızamık aşısı yapılmıyor, 1 yaşına kadarki yavrular da riske girer. Ülkemizde olağanın üzerinde kızamık nedeniyle SSPE olup ölümü bekleyen ergen çocuklar var, çünkü ya aşı olmamışlar ya da soğuk zincir bozulmasıyla aşı etkisiz kalmış.
Kızamık ölümcül bir hastalıktır, tedavisi yoktur! Lütfen aşıların gerekliliğini anlayın!
People
26
8) aydin sinal (hekim)
07.05.2018 10:55:10
asi yapilmamis cocuklari almanyada bebek yuvalari, ana okullari kabul etmemektedirler
People
24
9) drvildan (uzm dr)
07.05.2018 09:41:31
evet bir de bu aşı reddi modası çıktı. Ben ankaranın göbeğinde çalışan bir hekimim ve bizim bölgemizde kızamık vakaları var. 1 yaşındayken aşı yapıldığı için infantlar büyük risk altında. kızamık şüphesiyle boğaz sürüntüsü,kan idrar aldığımız hastaların sonucu 5 günden önce çıkmıyor hastalar o sırada bütün hastanelerde sokakta avm de toplu taşıma araçlarında özgürce gezip tozuyor. kızamık salgını kapımızda diye düşünüyorum. Aşı redlerine gelince o ayrı bir konu kesinlikle bu konuya bir el atılmalı
People
27
10) Osman (Doktor)
06.05.2018 19:00:36
Madem Aşı yaptırma zorunluluğu yok,aile hekimliği performans hesaplamasından aşı uygulaması performansı kaldırılmalıdır,bu kadar basit ve net.Aile hekimliğiyle dalgamı geçiliyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)