Sağlık Bilimleri Üniversitesi ters göçe katkı için Nature ve Science'e ilan verdi... Yoğun ilgi var!
TÜRKİYE’NİN sağlık temalı ilk devlet üniversitesi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi, moleküler biyoloji ve genetik, moleküler onkoloji, moleküler tıp, nanotıp, kişiselleştirilmiş tıp, rejeneratif tıp, nörobiyoloji, biyoinformatik, biyoteknoloji, biyomühendislik ve biyomalzeme gibi alanlarda başarı yakalamış uluslararası projeleri ve bilim insanlarını Türkiye’ye transfer etmek üzere harekete geçti.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi ters göçe katkı için Nature ve Science'e ilan verdi... Yoğun ilgi var!
19 Eylül 2018 - DHA


Uluslararası tanınırlığı olan bilim adamlarını bünyesine katarak tersine beyin göçüne de katkı sağlamayı planlayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi, dünyanın en iyi bilim dergileri arasında gösterilen ‘Nature’ ve ‘Science’ dergilerine ilan verdi. İlanı kısa bir süre önce yayınlamalarına rağmen yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, başvuruları akademik niteliklerine, uluslararası deneyimlerine ve Ar-Ge faaliyetlerine bakarak değerlendireceklerini ve uygun bulunanları da üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde araştırma yapmak ve yerli akademik personel yetiştirmek üzere istihdam edeceklerini söyledi.

Başvurular arasında Amerika, Avustralya, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin en saygın üniversitelerinden mezun olmuş ve dünyanın farklı üniversitelerinde tecrübe kazanmış çok sayıda akademisyen bulunduğuna dikkat çeken Rektör Erdöl şunları söyledi:

"Dünyada adeta beyin avcılığı yapan bazı ülkeler var. Maalesef en parlak beyinlerimizi yıllarca bu ülkelere kaptırdık, kaptırmaya da devam ediyoruz. Sadece ABD'de 5 bine yakın Türk bilim insanı hem yaptıkları bilimsel çalışmalar hem de geliştirdikleri tıbbi yöntemlerle bilim dünyasında çığır açıyorlar. Beyin avcısı ülkeler arasında Kanada, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer Batı ülkeleri başı çekiyor. Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan süreklilikle beyin göçünün durdurulmasına, yuvaya dönüşün hızlandırılmasına dikkat çekerek ve önce kendi bilim insanlarımızı, ardından dünyanın bilim çevrelerini Türkiye'ye çekmeyi başarmamız gerektiğini ifade etmektedir."

"NATURE VE SCİENCE DERGİLERİNE İLAN VERİLDİ"

Şu ana kadar yaklaşık 60 başvuru aldıklarını vurgulayan Rektör Erdöl, "Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak Cumhurbaşkanımızın bu hassasiyetleri doğrultusunda harekete geçtik. İnsanımızın donanımını artırmak, donanımlı insanımızı başka ülkelere kaptırmamak, bilakis tersine beyin göçü sağlamak amacıyla dünyanın en iyi bilim dergileri arasında gösterilen ‘Nature’ ve ‘Science’ dergilerine ilan vererek uluslararası projeleri ve bilim insanlarını ülkemize davet ettik. Amerika, Rusya, Malezya, Singapur, Avusturalya, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Kolombiya gibi dünyanın çok farklı bölgelerinden şu ana kadar yaklaşık 60 başvuru aldık ve başvuru alma sürecimiz devam ediyor. Dünyaca ünlü Berkley, Biyomedicine Enstitüsü, Birmingham, London Üniversitelerinde çalışan çok sayıda akademisyen başvuranlar arasında. Kolombiya’dan başvuru yapan bir profesörün 221, İtalya’dan başvuran diğer bir adayın 429 uluslararası yayını bulunuyor. Bünyemize dahil edeceğimiz bu akademisyenler üniversitemizde kuracağımız araştırma ekibine çok büyük katkılar sunacaklar" dedi.

"DÜNYADA SES GETİREN BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ"

Söz konusu bilim adamlarını yeni eğitim-öğretim yılında bünyelerine kazandırmak için akademik değerlendirme komisyonlarını oluşturduklarını söyleyen Erdöl, "Komisyonlarımızın olumlu bulacağı projelere niteliğine göre start vereceğiz. Gelecek bilim insanlarının maaşlarını da akademik başarılarına göre belirleyeceğiz. Bu bilim adamlarının Ar-Ge projeleri ile beraber gelmelerinin kritik öneme sahip olduğunu ve dünyaya öncülük edecek projelere yerli akademisyenlerin entegrasyonunun Türk bilim dünyası için stratejik bir hamle olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Attığımız bu adımla inanıyorum ki ülkemizin başta savunma sanayii olmak üzere pek çok alanda yakaladığı başarıyı sağlık alanında da yakalayacağız. Yapacağımız çalışmalarla araştırma geliştirme, inovasyon, markalaştırma, patent alanlarında özellikle mevcut durumu kat be kat artmak suretiyle dünyada ses getiren başarılara imza atacağız" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Ertan Taş (Doktor)
21.09.2018 21:53:17
Fikret beye katılıyorum. Önce elinizdekini efektif kullanmaya çalışın. Akademik kadroları hak etmeyen (yayın bile olmamış teziyle kadro alanlar var) insanlara verip onların yapması gereken iş için dışardan beyin ithal etmek gülünç. Elinizde mevcut olan iyi eğitim almış, yabancı dile hakim, innovatif beyinleri yıllarca bizden değil diyerek dışladınız. Beyin göçünü tersine çevireceğinize bu durumu tersine çevirmekle başlayabilirsiniz.
People
16
2) Fikret Erbilen (Hekim)
20.09.2018 23:41:37
Şaka gibi, SBU kadrolarına hak edenler dışında herkes atanırken , her atamada gani gani kul hakkı yenilirken , yurtdışında beyin avına çıkmışlar . Sen önce elindeki beyinlerin hakkını ver.
People
23
3) hüd hüd kuşu (MD)
20.09.2018 11:34:32
Sağlık bilimleri üniversitesine bağlı hastanelerde eğitimli, deneyimli, yaptığı işi bilen ve bilimsel düşünme yetisine sahip bir çok akademisyen mevcut. Burada yazıldığı gibi akademik başarılarına, yayınlarına, atıflarına bakılmaksızın ya siyasi görüşleri ya da baştakileri kafalama becerileri nedeniyle üniversite kadrosuna alınmakta veya alınmamaktalar. Oysa bu üniversitenin kuruluş amacı bu hastanelerdeki akademisyenlere özlük haklarını vermekti. Ben buna inanmamıştım, hala da inanamıyorum.
People
20
4) Ophtalmo (Doktor)
20.09.2018 09:52:08
Şaka gibi,sürekli gelecek zaman cek li cak lı konuşuyorlar.Ama öyle bir zaman geliyor ki söylenenlerin tamamı gerçek dışı olduğu ortaya çıkıyor.Zaten bunun için de gelişmekte olan ülkeler klasmanında olmak bir yana gerisin geriye gidiyoruz.Bu kafa bırakın tersine beyin göçünü,eldekini kaybediyor.Artık ilk fırsatta burdan gidip geleceğimizi kurtarmak şart oldu
People
13
5) Dr. Arda Ayda (Doç. Dr)
19.09.2018 21:14:00
Kaan bey gerçekten iyi bir tesbit. Bir çok eğitim sorumlusu asistanların çalıştırıp kendi bütün gün oturuyor. Bu durum kadro ile mükafatlandırılıyor. Aylardır hastaya eli değmemiş kadro sahibi var. Bu ne bilimsel ne de İslami çerçevede kabul görmez. Biz yine çalışırız sıkıntı yok. Ama Rumi nin dediği gibi ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun.
People
12
6) Can (Uzm. Dr. )
19.09.2018 19:25:21
Sayın Rektör acaba son yıllarda defalarca mahkemelik olmuş TUS ve YDUS sınavlarının akıbetiyle de ilgilenirler mi acaba? ÖSYM'ye doğru, bilimsel ve şeffaf bir sınav yapması için gazetelere ilan verir mi? Yıllarca bu ülkenin doktorlarını bıktırdınız iğrenç sisteminizle. Beyin göçünü durdurmak istiyorsanız öncelikle içerideki sistemi düzeltin. Yurt dışından ithal edeceğiniz akademisyen ortamı görünce "Nereye düştüm ben?" der, ülkesine geri döner. Buraya benden yazması.
People
47
7) Kaan Sapab (Doktor)
19.09.2018 12:41:07
Evet beyin gocunu geri cevirmeyi destekliyoruz. Ama neden kendi hastanelerinizde calisan insanlara cifte standart uygulayip hic bir liyakati olmayan onsanlara aidiyet yuzunden kadro verirken herhangi bir islami gruba ait olmayan liyakat sahibi insanlari disliyorsunuz pek anlamis degilim. Beyin gocunun kaynagi bu zaten
People
22
8) Hakan Güllü (Dr)
19.09.2018 12:28:47
Hastanelerimiz medikal teknoloji ile dolu
hepsi ithal hepsi borca alınmış
1 milyon dolarlık makine günde 6 saat çalışıyor 18 saat boş
8 saatlik iş olunca yeni makine
1. makineyi 16 saat çalıştırmak istesen 657 diye bir devlet memuru yasası var kimseyi 10 dak fazla çalıştıramazsın
2. makinaya vereceğin 1 milyon doları makinayı 16 saat çalıştırıp mesai yapan işçiye ödesen boşuna 1 milyon dolar vermemiş olursun
bu makinaların teknolojik ömrü en fazla 10 sene kullansan da kullanmasanda eskir yada demode olur
bir makinayı sonuna kadar kullan sonra 2. makinayı al
uygun ve yeterli mesai ücreti versen ithalata harcadığın parayı kendi personeline versen de ülkemiz kazansa olmaz mı?
People
15
9) Hakan Güllü (Dr)
19.09.2018 12:20:51
Gelişmiş ülkeler bir malzemeyi yada ilacı katma değeri yüksek olduğu sürece üretiyor bizlere satıyor
Karlılık azaldığında bizlere üretim teknolojisini satmaya başlıyor bu teknoloji satışından yüksek karlar elde ediyor
Bizde devlet teşviği de var aynı malzemeyi 1-2-4-8-16 şeklinde artarak üretmeye talip firmalar oluyor
her biri türkiyenin tüm ihtiyacını karşılayabilecek 20 tane firma birbirini batırmak için çalışıyor
ithal edilen bi dünya makine ve teknoloji elimizde şişiyor 10 firma iflas ediyor geri kalanlarda yeterli kar elde edemediğinden ARGE ye para ayıramıyor
Ülke ihtiyacını karşılar 3 tane firma üretim tesisi kurduğunda bu üretim alanı kapatılmalı 20 firma daha işe soyunup birbirini batırmamalı
İthal ürünlerde yerli üretime vergi avantajı olmalı
People
26
10) Hakan Güllü (Dr)
19.09.2018 12:10:46
Türkiye'ye geldi.....
çalışsan da çalışmasan da maaş var!
Üniversitedeki yerin garanti!
Ürettiğin bilim para etmiyor!
Üstelik biraz çalışsan kendini göstersen, çevrendekiler rahatsız olur seni de rahatsız ederler!
Niye çalışsın bu adam???
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA