Sağlık çalışanları döner sermayenin cenaze namazını kıldı!
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eskişehir Şubesi, sağlık çalışanlarının döner sermaye problemini ve taleplerini konu alan bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında döner sermaye için temsili cenaze töreni düzenlendi. Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, açıklamayı temsili imam olarak okudu.
Sağlık çalışanları döner sermayenin cenaze namazını kıldı!
26 Eylül 2018 - İHA

Eskişehir Devlet Hastanesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Çeşitli pankartlarla beklentiler dile getirildi. Yapılan basın açıklamasında başta Eskişehir Devlet Hastanesi olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin ek ödeme almadığı vurgulandı. Yunus Emre Devlet Hastanesinde ise sadece yoğun bakımlar acil servis ve özellikli birimlerin ek ödeme aldığı ifade edildi. 


Devlet Hastanesinde birçok yatağın boş olduğunu ve görev yapan yaklaşık 30 hekimin devletten aldığı sabit ücreti dahi karşılayacak kadar hasta bakamadığını dile getiren Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, "Yaklaşık 50 hekim ise sabit ücreti karşılayacak kadar performans katkısı yapmaktadır. Bu ay dağıtılan 4 milyon lira dağıtılabilir döner sermaye payının yaklaşık 3 milyon lirası sabit ücretlilere aktarılmıştır. Ağustos ayı bayram tatili ve izinler sebebiyle birçok klinikte gelir düşüklüğü olmuştur. Sabit ücretlilere ve temmuzda toplamda 800 bin lira ele geçen sabit dışı döner sermaye rakamı düşmüştür. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), temmuz ayında indirime giderken sağlık çalışanlarının cebinden tasarrufa gitmiştir" şeklinde konuştu. 

Şubenin faaliyetleri hakkında bilgilendirme 
'Diş Hastanesinde sabit ücrete çalışırım' mantığı ile çalışmayan hekim sayının arttığını vurgulayan Başkan Köksal, "Şubemiz bu dönemde ne yaptı? Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Yaşar Bildirici ile görüşüldü. Sıkıntılar anlatıldı. Başhekim her birimin sorumlusu ile hekimler ile birebir görüşmeler yapmaktadır. Gelir arttırımı, servis doluluk oranları ile çalışmalar yapılmaktadır. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Yöneticisi ile performans sıkıntısı olan hekimler ile görüşmeler yapıldı. İlimizde başta Tepebaşı Bölgesi, Emek Semt Polikliniği, Zübeyde Hanım Yerleşkesi olmak üzere diş üniteleri açılarak hizmet üretmeye ve fatura artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor" ifadelerini kullandı. 

"İnanıyoruz ki bu zor günlerimizi hep birlikte çalışarak aşacağız" 
Son olarak sağlık çalışanlarının beklentilerini de dile getiren Başkan Köksal, şunları kaydetti: 
"Bir an önce Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları ve hastanelerin gelirleri arttırılmalı. Böylece dağıtılacak döner sermayelerde de bir rahatlama sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için dağıtılabilir döner sermaye oranın arttırılması, döner sermaye üzerinden yapılan ödemelerin azaltılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçenekler hayata geçirilmelidir. Ayrıca, özellikle hastanelerde girişimsel ve girişimsel olmayan şeklinde ayrı ve daha garantili alternatif havuz sistemleri geliştirilmelidir. İnanıyoruz ki bu zor günlerimizi hep birlikte çalışarak aşacağız." 
Öte yandan açıklama sonrası Başkan Köksal, temsili cenaze töreninde sağlık çalışanlarına 'Hakkınızı helal ediyor musunuz?' diye sordu. Çalışanlar ise haklarını helal etmediklerini dile getirdiler. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) mağdure (sağlıkçı)
25.10.2018 22:25:06
bu krizin faturası neden sadece sağlıkçıya kesildi ,örneğin bir öğretmenin ek ders ücreti kesildi mi azaldı mı hayır
People
3
2) mahmut (uz.dr)
07.10.2018 14:13:35
Er kişi niyetine mi kılındı,hatun kişi niyetine miçok merak ettim.Eğer imam efendi bunu belirtmemişse tekrarı gerekir...
People
6
3) Postenflamatuar (Uzm dr)
02.10.2018 22:50:27
" Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Yöneticisi ile performans sıkıntısı olan hekimler ile görüşmeler yapıldı." Yani işi yapan hekimler. Hekim performansı düşünce işler düşüyor. "Yaklaşık 50 hekim ise sabit ücreti karşılayacak kadar performans katkısı yapmaktadır"
Bu döner sadece hekim ünvanı taşıyanlara verilmeli. Diğer personel maaşı alsın. Aldığı primler onlara yeter. Beğenmeyen tıp fakültesine girsin. Engel olan yok. Ama bizim dediğimizi dikkate alan elbet olmaz. Bile isteye bu düzen kuruldu.
Yol verildiği için kendi emeklerini ve katkılarını hekiminkilerinki ile karşılaştıran aynı kefeye sokan personellerden geçilmiyor. Dediğim hekimlik enayiliktir. Enayiye semer vuran çok olur. Ses çıkarsan bu sefer eşeği kesmeye veya kurşunlamaya kalkarlar. En iyisi hekimlikten istifa edip döneri de semeri de hastaneye bırakmak. Artık hesap kitapçı sendikacı arkadaşlar bir güzel döneri uçurur, zengin olurlar. Boş yatak da kalmaz, günlük muayene sayısı 120-150 den aşağı olmaz. Ameliyathanelerde boşluk bırakmazlar, ek ameliyathane de qçarlar.
En iyisi istifa. imkan olduğunda.
People
10
4) Dr. Ali (Acil pratisyeni)
01.10.2018 23:02:37
Bir buçuk yıllık acil hekimiyim ve iki defa döner aldım. Başta performans olmak üzere tüm kar zarar anlayışını sağlık sisteminden nasıl çıkarırız diye düşünmek gerekirken tüm sivil toplum örgütleri ve hatta hekimler bile üçün beşin hesabını yapar oldu. Şu anda devletin sus parası sistemi olan ve yine doktoru doktora kırdırmayı amaçlayan 4924 olmasa geçinemeyecek hale gelecekken aynı işi aynı şekilde farklı bir hastanede yaparken iki üç katına kadar maaş alan meslektaşlarımız mevcut. Doktorluk yaparken hastasından önce puanını faturasını düşündüren bu sistem üstüne bir de bu gibi durumlarda da sağlık çalışanlarını birbirine düşman ediyor. Döneri kendisinin yaptığını düşünen ancak doktorların yeterince hasta bakmadığını düşünen arkadaş aynı anda iş yükünün ne kadar fazla olduğundan doktorların ondan ne kadar çok işini yapmasını istediğinden de şikayetçi.
People
7
5) Muhiddin Göç (Uz.dr )
01.10.2018 13:01:20
5800 tl maaşın bir kısmına hala sabit döner diyen birinin aklından şüphe ederim.
People
15
6) cengo (tirko)
30.09.2018 19:56:19
Şartların iyice bozulduğu bu zamanlarda hala çalışmaya çalışan doktorlara bi de üstüne dayak atmaları çok normal.Neden şaşıyoruz ki
People
7
7) ismail yetenek (aile hekimi)
30.09.2018 19:05:07
Helvasını da dağıtsalar da yesekk..
People
10
8) Ferhat (Dr)
30.09.2018 17:21:41
Bu açıklamayı yaparken hic utanmadın mı baskan? Bir grup saglik calisanini savunurken hekimleri hedef almak ne demek oluyor? Nufus müdürlüğündeki memur baktığı insan basina döner sermaye mi aliyor ki siz de alasınız? Hastane bir ticarethane gibi açıklamalar yapmissin yazik ben utandım
People
15
9) A (İ)
29.09.2018 12:10:37
Performans sistemi neden geldi ? Doktorun muayenehanesini kapatması için. Dolayısıyla memurlar eski sistem üzerinden sabit döner almalıdır ve bunun havuzu ayrı olmalıdır. Doktorun aldığı döner ile doktor dışı personelin aldığı doner arasında Hiç Bir ilişki olmamalı. Çünkü bu doktor ve diğer personel arasındaki ilişkiyi bozuyor. Ve yardımcı sağlık personelinin aldığı ücreti bizimle kıyas etmesine yol açıyor.
People
22
10) Özgür (maraba)
28.09.2018 15:02:41
Birileri Memur-Sen,Sağlık-Sen'lilere hatırlatsın eski genel başkanları Ak Parti Milletvekili....

Konfederasyonları Memur-Sen bağlı sendikaları Sağlık-Sen ''yetkili'' sendika. Yıllardır memurlar adına toplu sözleşme yapıyorlar ''kazanımlarımız'' ortada...

Kimseye kızmaya hakkınız yok yıllardır yetkili sendika değişmiyorsa demek ki hayatınızdan ve sendikanızdan memnunsunuz...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA