Sağlık çalışanlarının yüzde 60'ı meslek değiştirmek istiyor
Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, "Ankette, sağlık çalışanlarının yüzde 60'ının 'şu anda bir fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm' noktasına geldiğini görüyoruz." dedi
Sağlık çalışanlarının yüzde 60'ı meslek değiştirmek istiyor
01 Ağustos 2019 11:06 - AA


Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Ankette, sağlık çalışanlarının yüzde 60'ının 'şu anda bir fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm' noktasına geldiğini görüyoruz. Bunun sebebini araştırdığımızda, sağlıktaki çalışma sürelerinin uzun olmasına, iş yükünün ağır olmasına ve şiddet gibi dış etkenlere bağlıyoruz." dedi.

Durmuş, 1 Ağustos'ta başlayacak 5'inci Dönem Toplu Sözleşmesi süreci öncesinde sağlık çalışanlarına yönelik düzenledikleri anketin sonuçlarını AA muhabirine değerlendirdi.

Sağlık çalışanlarının durumlarının ve çalışma koşullarının tespit edildiği "Durum Analizi Anket Çalışması"na 6 bin 694 sağlık çalışanının online olarak katıldığını belirten Semih Durmuş, katılımcıların 2 bin 951'inin kadın, 3 bin 743'ünün erkek olduğunu söyledi.

Durmuş, anketle çalışanların mesleki durumlarını, çalışma hayatındaki sıkıntıları, gelir durumlarını, iş hayatının aile hayatına uyumunu tespit etmeyi amaçladıklarını belirtti.

"Sağlık çalışanların yüzde 91,4'ünün kredi kartı kullandığını ve harcamalarını kredi kartı ile yaptığını, kart kullananların 53,8'ini borçlarını düzenli olarak ödediğini, 42,1'inin ise borçlarının sadece asgari tutarını ödeyebildiğini, yüzde 4,1'lik kesiminin ise kredi borcunu ödeyemediğini tespit etmiş olduk. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının gelir düzeyinin düştüğünü tespit edebiliyoruz." diyen Semih Durmuş, ankette çıkan sonuçlara göre sektör çalışanlarının gelir düzeylerinin her geçen gün düştüğünün ortaya çıktığını ifade etti.

Kadın sağlık çalışanı, eğitim ve konut ihtiyacı için kredi çekiyor
Durmuş, kadın sağlık çalışanlarının çoğunlukla eğitim ve konut harcamaları, erkeklerin ise bireysel harcamalar için kredi çektiğini, çalışanların önemli bir kısmının altın ve döviz cinsinden borcu olduğunu dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin çok uzun olduğunun ankete yansıdığını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, şunları kaydetti:

"Sağlık çalışanı aylık 180 saat çalışması gerekiyorken, sağlıktaki istihdamın yetersiz olmasına bağlı olarak ekstra 130 saate yakın nöbet tutmak durumunda kalıyor. Sağlık çalışanının yeterli düzeyde istihdamı olmuş olsaydı hem iş yükü, hem çalışma süreleri azalmış olacaktı. Buna bağlı olarak sağlık hizmeti daha nitelikli olacaktı. İstihdamın şiddeti de azaltacağını düşünüyoruz. Çünkü insanların sağlıktaki şiddete yönelik göstermiş oldukları gerekçe, 'benimle ilgilenilmedi' noktasında bir eleştiridir. Yeteri düzeyde istihdam yapıldığında, sağlıktaki şiddetin de azalacağına inanıyorum."

24 saat esaslı kreş talebi
Durmuş, ankette sağlık çalışanlarının çocuklarının bakımı için kreş ve bakıcı sorunu yaşadıklarının gözler önüne serildiğini de dile getirdi.

Yeni yapılan şehir hastanelerinde binlerce kişinin çalıştığını belirten Semih Durmuş, "Milletimiz adına yapılmış güzel bir hizmet şehir hastaneleri ama sağlık çalışanları açısından bakıldığında geceleri çocuklarını bırakacakları ortam yok. Çalışanların geceleri çocuklarını bırakacakları 24 saat esaslı kreş uygulamasını istiyoruz. Sağlık çalışanları geceleri nöbetteyken aklı çocuğunda kalmamalı. Onun için biz 24 saat esaslı kreşin uygulamaya geçmesini talep ediyoruz." diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının boşanma oranlarının ciddi boyutta olduğunu, boşananlara sorulduğuna ise bu sonucun yaşanmasında mesleğinin etkili olduğunun ifade edildiğini belirten Durmuş, şöyle konuştu:

"Boşananların yüzde 35,6'sı mesleğinin boşanmada etkili olduğunu söylüyor. Bunu söyleyenlerin yüzde 73,5'i de bayramlarda nöbet tuttuğunu söylüyor. Bayram tadında bir bayram yaşayamıyor olmalarından dolayı gerginlikler oluşuyor aile içerisinde. Sağlık çalışanları bu kadar yoğun çalıştıklarında psikolojileri de bozuluyor. Bizim çalışanların çalışma ortamlarının geliştirilmesine yönelik taleplerimiz var. Mutlu çalışan, nitelikli sağlık hizmeti sunar. Verimli ve faydalı olur diye düşünüyoruz."

Yüzde 60'ı mesleği bırakmayı düşünüyor
Semih Durmuş, ankete katılanların yüzde 74,4'ünün mesleğini severek seçtiğini, bir süre sonra yoğun çalışma ortamlarından dolayı mesleklerinden çeşitli sebeplerle soğuduklarını belirtti.

Durmuş, "Ankette, sağlık çalışanlarının yüzde 60'ının şu anda bir fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm noktasına geldiğini görüyoruz. Bunun sebebini araştırdığımızda, sağlıktaki çalışma sürelerinin uzun olmasına, iş yükünün ağır olmasına ve şiddet gibi dış etkenlere bağlıyoruz. Bu etkenler de aile yaşantılarını etkiliyor." şeklinde konuştu.

Toplu sözleşmelerde işin maddi boyutunu ve maddi geliri önemsediklerini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, sağlık çalışanlarının çalışma saati uzunluğunun ortadan kaldırılması gerektiğini, mevcut şartlar altında çalışan insanların mutluluğunun ve memnuniyetinin sağlanamayacağını dile getirdi.

İş yükünden boşanıyorlar
Sağlık çalışanlarının çalıştığı kurumlarda da birtakım şikayetleri olduğunu, fırsatı olduğunda hastane veya çalıştığı kurumu değiştirmek istediklerini ankete yansıttıklarını kaydeden Durmuş, yoğun çalışma süresinde idarecilerin ve amirlerin baskısı altında çalıştıklarını da ifade etti.

Durmuş, şöyle devam etti:

"Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye'deki 1 hemşire 3 hemşirenin yapması gereken işi yapıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Uzun yıllardır sağlıkta istihdamın yetersiz olmasına bağlı olarak çalışanların yükü her geçen gün artıyor. Yine Sağlık Bakanlığı verilerine göre, sağlıkta erişim 2'den 9'a çıkmış. Yani 4,5 kat artmış. Yani sağlık çalışanın iş yükü 4 kat artmış oluyor. Sağlık çalışanlarının iş yaşamıyla aile yaşamlarının uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Ankette, sağlık çalışanlarında boşanmanın en fazla hemşire ve ebelerde olduğunu görüyoruz. Sağlık sisteminin, hizmetin en çok yükünü çeken doktorlardan sonra ebeler ve hemşireler. 740 saatlik bir ayın 310 saatini çalışan, yani yarısını çalışan bir insandan siz ne bekleyebilirsiniz? Yüzde 18'inin, sonradan boşandıkları eşleriyle evlendiklerini görüyoruz. Aslında eşlerini seviyorlar, boşanmak istemiyorlar ama iş yükünden dolayı boşanıyorlar."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Hopeless CASE (Hekim Garibanlığı)
07.08.2019 00:12:35
Mesleğimi seviyorum ve değiştirmek istemiyorum fakat, göçmen kuşlar gibi ülke değiştirmek istiyorum. Şöyle gelişmişinden olsun. Hekimlere saygılı insanların olduğu, en çok bilgiye değerin verildiği ülkelere.
People
0
2) baba (sözü)
05.08.2019 11:16:59
Rahmetli babam da doktordu, uyarmıştı. Başıma ne geldiyse baba sözü dinlememekten geldi...
People
0
3) Aydın olsun (Overlokçu)
04.08.2019 11:21:19
Tutan mı var, meslek değiştireceklermiş. Sanki Bi iş yapıyorsunuz
People
0
4) Port (Op.dr)
03.08.2019 09:09:14
Kendimden örnek vereyim.bundan 10 yıl önce günde 150 hasta bakıyor günde 7 ameliyat yapıyordum.yillar geçtikçe 2 malpraktis davası geçti basımdan hastalar hiç kalıcı bir zarar görmedi.1 davadan para vererek kurtuldum.digeri hala devam ediyor.bu arada nasıl bu kadar hasta bakıyor ameliyat ediyorsun diye diğer meslektaşların emek hırsızlığı muamelesine maruz kaldım tam 3 kez.her başıma gelen bir olayda bu mesleği yaparken korku gelişti.su an elime bisturi almaya korkuyorum.zorlasalar işi bırakırım o derece.randevulu hastalara bakıyorum.amelkyat yapmıyorum.baska iş bakıyorum.
People
0
5) dr (dr)
03.08.2019 00:57:17
ben mesela..tus derecesi yapıp, cerrahi bir branşı başarıyla bitirdikten sonra (elim iyidir :)) 4 yıl katlanabildim bu kendini değersiz hissettiren emek sömürüsü sisteme..istifa sonrası şimdi özel sektörde yönetici pozisyonunda sevdiğim bir işi yapıyorum..daha iyi kazanıyorum ve daha mutluyum..bu saatten sonra da pek dönmeyi düşünmem sanırım..hedefim çocuklarımın geleceğini kurtarmak..
People
1
6) merve (hemşire)
02.08.2019 19:13:21
% 40 neden memnunmuş çok merak ettim.
People
0
7) Uz dr (Uz dr)
02.08.2019 15:32:02
Türkiye de tıp bitmiştir nokta. Çoğu şeyin bittiği gibi. Altını siz doldurun...Adalet, Eğitim, Sağlık, ekonomi...neye dokunsan elinde kalıyor
People
1
8) hemşire (hemşire)
02.08.2019 14:19:47
konuyu açan da ne gariptir ki bizleri bu hale getiren yetkili sağlık sen 17 senedir ne maaşlarda ne döner sermayede ne 3600 ek göstergede ne servis ulaşımda bir bir ilerleme kaydedemeyen sizler şimdi de sağlıkçılar mesleğinden memnun değil diyorsunuz sizler ve üyeleriniz olmasa sağlık çalışanları yarım gün iş bırakarak istediğini alır sağlık demekı herşey demektir hastasına bakılmayan bir vatandaş ülkeyi altını üstüne getirir eğitimi sonra alabilirsin tarıma sonra yapabilirsin yani sağlık hariç herşeyi erteleyebilirsiniz ancak iş sağlığa cana gelince bunu yapamazsınız işte sağlık çalışanları özellikle doktoru sağlık memuru hemşiresi ebesi olmazsa olmazıdır elbet mesleğimizden memnun değiliz en zor şartlarda çalışan servislerde ameliyathanelerde yoğun bakımlarda acillerde hemşire, sağlık memuru, ebe olarak bu mesleği 1 dk bile yapmam imkanım olsa hastanın altını temizle gün boyu tedavileriyle uğraş bulaşıcı hastalığı, enfeksiyonu hastanın banyosu pansumanı vb vb işleri gece gündüz bayram hafta sonu kar kış tatili demenden uğraş yap ama kamuda en düşük maaşa talim et bu adalet midir.mis gibi 8,5 masa başlarında çalışanlardan daha mı değersiz kıymetsiz iş yapıyoruz da böyle bir maaşı alıyoruz.kimse artık hastanelerde çalışmak istemiyor niye çalışsın ki hasta ile hasta yakını ile uğraşmaktansa mis gibi odalarda tertemiz masa başında çalışır daha iyidir.hastanelerde ne döner sermaye veriliyor ne maaşlar yeterli ne 3600 ek gösterge var ne yıpranma işe yarıyor ne servisimiz var git diğer kurumlarda masa başında çalış daha iyidir şiddet yok en azından diğer kurumllarda bu gariptir ki bu konuyu da açan yetkili sağlık sen bizleri 17 senedir yetkili olmanıza rağmen bu hallere düşüren sizlersiniz sağlık sen hiçbir kazanım elde edemediğiniz gibi elimizde ne varsa gitti gidiyor maaşlar eridi bir bekçi bile işe yeni başlamış bekçi 4850 tl alıyorken bir polis 6400 tl doğuda 7300 tl bir asker 8000 tl üzeri bir öğretmen 6000 tl üzeri bir müftü 7500 tl üzeri bir zabıta 6200 tl üzeri bir vbvb bu maşaları görmüyormusunuz söylermisiniz bizleri bu hale sizler getirdiniz ne bir değerimiz ne bir itibarımız ne bir kıymetimiz kaldı taşeron maaşına düşeriz 2 yıla kalmaz böyle giderse sizler başımızda oldukça haklarımızı savunmadıkça Allah sizleri bildiği gibi yapsın düşün artık sağlık çalışanlarının yakasından sağlık çalışanlarının önündeki en büyük engel sizlersiniz Ulan 18 senedir sağlık memuruyum son 7 yılını yoğun bakımda gece gunduz demeden bayram demeden hafta sonu demeden hastaların bokunu temizliyom bokunu banyosunu yaptırıyorum enfeksiyonu bile uğraşıyor bayram şekeri diye bayram sabahı hastaların boku ile karsilasiyoz bayramlasiyoz bu meslek bu maaşa elbet yapılmaz masa başı işler varken şimdi diyecekler secmesydin bu mesleği zorla mı yapiyon diye bu mesleği elbet birileri yapacak ve bu mesleğin üniversitesi lise si var o zaman kapatın gitsin bu okulları bu meslekleri hastaların bu işlerini de doktorlar yapsın taşeron şirket işçiler yapsın suç bu okulları secmemizse eğer, emeğin bir karsiligi olmalı yaptığımız iş riskli bir iş Can ile ugrasiyoz yanlış bir iğne yanlış bir doz uygulaması hastayı öldürür hastanelerde kimse artık çalışmak istemiyor kimse artık bu mesleği tercih etmiyor masa başı nöbetsiz işler varken evrakla uğraşmak varken neden insanla uğraşsın yıpratsın kendini masa başında nöbetsiz haftasonu gece bayram tatili vb vb tatillerde evinde nöbetsiz bir şekilde çalışanlar bizlerden fazla maaş alıyorlarsa elbette isyan eder bu mesleği bırakmak isteriz elbette hemşiresi sağlık memuru hastanelerden hastalardan hasta yakınlarından kaçmak için yer arayacak neden yıpratsın ki kendini ne döner sermaye var ne maaşlar yeterince.mis gibi saglık müdürlüklerinde halk saglıklarında tsmlerde aile merkezlerinde masa başında nöbetsiz bir şekilde çalışmak varken , hemşiresi sağlık memuru hasta ile birebir İlgilenen elleriyle bilgileriyle hastanın altını temizler,tedavilerini yapar enfeksiyonuyla uğraşır,bulaşıcı hastalığıyla uğraşır ama gel gör ki diğer sağlık çalışanlarıyla aynı maaşı alır

People
0
9) hemşire (hemşire)
02.08.2019 14:18:10
ARTIK BİR FARK OLMALIDIR bir laborant teknisyeni ne yapar numune eline masasına kadar gelir onu sadece numuneyi makineye koyar yaptığı iş budur ne hasta görür ne hasta ile ilgilenir birde makinenin bakımını yapar o kadar sadece materyal üzerinde çalışır kapalı kapılar ardında,röntgen teknisyeni 7 saat çalışır en fazla 20 çekime girer bir tuşa basar o kadar ,odyometri teknisyeni günlük 20 hasta bile gelmez kulak cİhazını hastanın kulağına takar dinler bu kadar tertemiz iş,tıbbı sekreter masa başında mis gibi evrakla uğraşırlar, ortez protez tek,odyometri teknisyeni vb vb nöbetsiz mis gibi çalışırlar. bütün depremlerde,doğal afetlerde,vb olaylarda hiçbiri göreve çağrılmazken hemşiresi saglık memuru 7/24 görev yaparlar göreve çağrılırlar şiddete darpaye maruz kalan hep doktoru hemşiresi ve sağlık memurudur diğerlerinin hiç şiddet gördüğünü göremezsiniz çünkü hasta ile uğraşmazlar gün boyu servislerde hasta ile hasta yakını ile muhatap olmazlar olsalarda en fazla 5 dk dır . sağlık demek hasta doktor hemşire sağlık memuru demektir diğerleri değildir enjeksiyon ,pansuman vbvb işeri bile yapmaya yetkileri yoktur bir sağlık tesisi hemşiresi sağlık memursuz olamazken diğerleri olmasada olur zorunlu değildir hangi sağlık ocagında asm lerde toplum sağlığı merkezlerinde röntgen tek lab tek vardır söylermisiniz. en çok yıprana doktordur hemşiredir saglık memurudur 2 yılda 180 hemşire intihar etmektedir bunca iş yoğunluğu ve stresten dolayı HEMŞİRENİN VE SAĞLIK MEMURUNUN DÖNER SERMAYESİ MAAŞI ÖZLÜK HAKLARI DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN FAZLA OLMALIDIR ZATEN ARTIK HASTANELERDE MR ,TOMOĞRAFİ,RÖNTGEN ,LABORATUAR BİRİMLERİ İHALYİ ALAN ŞİRKET YÖNETİYOR İŞLERİ YAPIYOR ARTIK TEKNİSYENLERE İHTİYAÇ KALMAMıştır
People
1
10) Özgür (Pratisyen)
02.08.2019 10:37:27
Gelişmiş ülkelerde tahsilli insanlar ekonomik olarak rahat yaşarlar bizim gibi ülkelerde ise okumamış cahiller mercedese biner lüks evlerde yaşar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)