Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan Merve Nur, zorlukları aşıp tıp fakültesini kazandı
Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan Merve Nur, doktor olma hayalinin peşinden giderek tüm zorlukları aşmayı başardı
Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan Merve Nur, zorlukları aşıp tıp fakültesini kazandı
03 Eylül 2018 13:38 - Vatan Gazetesi

Merve Nur Göç, geçen yıl Antalya Sağlık Meslek Lisesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nden mezun oldu. Hayali doktor olmaktı. Vatan Gazetesinden Cihat Aslan'ın haberine göre meslek liseli olduğu için kendisinin ifadesiyle iyi kurslar onu almadı. Sıradan bir kurs ile çalışmaya başladı. İlk yılında Türkiye 23 binincisi oldu ama tıbbı kazanamadı. İkinci yıl yine çalıştı ve 5 bininci olarak hayalini gerçekleştirdi. Hikayesini sosyal medyadan paylaştı. Binlerce yorum aldı. Üniversiteye hazırlananlar için tüyolar verdi, bazen de çuvaldızı kendisine batırdı. İşte onun ağzından hikayesi:
 
11. sınıfta staj yapmaya başladım. Hem ben hem de çalıştığım kişiler benim bu mesleği yapamayacağımı anladı. Bu süreçte KPSS için de çalışıyordum. Ama mesleği yapamayacağımı anlayınca hayalim olan doktorluğa karar verdim. Bundan sonrası benim için hiç kolay olmadı. Çünkü hangi iyi kursa gitsem meslek liseli olduğum için beni almadılar. Çünkü ortalamalarını düşürecektim. Zaten darbe sürecinden sonra kurslar kapatılıp iyi öğretmenler okallara başladığı için iyi kurs bulma sorunu da vardı.
 

 "Hedefimi hep yüksek tuttum"


Sonunda iyi bir kurs buldum. Bir tandığın kanalıyla kayıt yaptırdım. Öğrencilerin çoğu Fen Lisesi’ne gidiyordu ve benden meslek liseli olduğumu kimseye söylememem istendi. Meslek lisesi olduğumu sadece ben ve müdür biliyorduk. Sonra yoğun bir çalışma süreci başladı. Bu çalışma sırasında özellikle ‘Matematik’te KPSS ile üniversite sınavlarındaki soru ve konularının aynı olduğunu fark ettim. Daha önce KPSS’ye çalıştığım için bu avantaj oldu. Ayrıca ben bütün Fen Liselilerin full çektiğini düşünüyordum. Ben de full çekmeliyim diye çalıştım. Sonradan onların full çekemediğini gördüm ve ama hedefimi yüksek tutmanın avantajını yaşadım.
 
Yılmadı, ikinci denemede kazandı
 
“Büyük bir motivasyon ile çalıştım ve ilk sınavda 13 bine girdim. Tabii beni havalara da soktu. Şımardım. İkinci sınavda 23 bine düşünce doktorluğu kazanamadım. Vakıflara puanım yetiyordu ama param yetmedi. Sonra bu yıl çalışmaya başladım. Aynı kursa gittim. Şımarmadan çalıştım ve ilk 5 bine girdim. Akdeniz Üniversitesi tıbbı ise sonuncu sıradan kazandım. Meslek liseli olduğum için kazanamayacağım söylenen, ortalamayı düşürürüm diye kursa bile alınmayan bir öğrenci olarak bunları başardım. Herkesin de bilmesi için sosyal medya hesabımdan paylaştım.”
 
Adaylara tüyolar
 
AYT’de geometride full yaptım. Geometride her şey üçgenler konusu aslında. 
n Bir tüyo da kimya için. Kimya için ÖSYM ne sormuş ne istiyor diye geçmiş seneleri incelediğimde sadece bilgi istiyor, bir yorumlama ya da yanıltıcı bir soru yok.
 
Öğrencinin görevi ders çalışmak
 
Erkekleri çok bilmiyorum ama 12 sene sabahın 7’sinde kalkıp okula lak lak etmeye gelen, geleceğini umursamayan kızlar... Bir de ‘ben günde 5 saat ders çalışamam ya’ muhabbeti yapanlar. Benim ya da senin baban, ‘Ben günde 8 saat çalışamam. En iyisi para kazanmayayım’ diyor mu? Öğrencisin ve görevin sadece ders çalışmak. Eğer vaktiniz varsa herhangi bir işe girip çalışmanızı öneririm. Okumazsanız neler olacağını görün. Ben 11. sınıfta deneyip 2 gün dayanabilmiştim.
n Meslek lisesi arkadaşlarım için... “Ya barajı geçsem yeter ya, Türkçe eksi net gelmiş ha ha...” muhabbetleri hiç komik değil. Arkadaş çevreniz bu gibiyse uzaklaşın onlardan. Neden böyle arkadaşlarınız olduğunu sorgulayın biraz.
 
Sosyal medyayı bırakmış
 
12. Sınıfta sosyal medya hiç kullanmadım, hiç televizyon izlemedim. Çok sıkılırsam ‘youtube’da bir şeyler izledim. Hatta o kadar bırakmıştım ki hattım para yüklemediğim için kapandı.
 
n Eğer ortada bir başarı varsa bu sizin başarınız, başarısızlık varsa da sizin başarısızlığınızdır. Lütfen okulu, öğretmeni, arkadaşlarınızı, test kitabını, yayınevini, ÖSYM‘yi suçlamayın sıralamanız için. Çünkü sınav iyi geldiğinde bu saydıklarımı ilah ilan etmiyoruz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ama ben de kazandım ben de:) (dr)
20.09.2018 11:25:51
tebrikler arkadaşa ve diğer arkadaşlarımıza
People
19
2) Öylesine biri (Öylesine bir iş)
13.09.2018 20:59:31
Bende Sağlık meslek lisesini bitirdim. dershane desteği ile Üniversite sınavında sayısal bölümde 90 soruda 1 boş 4 yanlış 85 doğrum vardı. zamanında uygulamadaki 0,3 ve 0,8 şeklinde olan katsayı mağdurlarındanım. Puanımı 0,3 yerine 0,8 ile çarpsalardı tıp fakültesine girebilirdim. Gerçekten saçmasapan bir sistemdi ve çok üzücü yıllardı. Benim gibi çok kişi biliyorum bu şekilde mağdur olan.
People
36
3) Öğ üyesi (Doktor)
04.09.2018 07:58:57
Meslek lisesi elk. bölümünden (ilk sınavımda)1997 de tıp fakültesini kazandım. Şu an öğretim üyesiyim.
People
28
4) Coskun (Tas)
03.09.2018 22:11:17
:).ben de saglik meslek lisesi mezunuyum.cevremde saglik meslek lisesi mezunu olup tip fakultesi kazanan bircok kisi var.bende bunlardan biriyim
People
21
5) Tulay Aysel (Evhanimi)
03.09.2018 20:46:27
Sevgili Merve nur,seni canı gönülden kutluyorum.Azmine hayran oldum.Ders calismanin ne demek oldugunu eczacılık okuyan kızimdan biliyorum.Simdide sıra kücük kızımda oda ablasıni örnek alıyor ve seneye lise sınavına girecek senin bu gūzel azmini ona okudum seni yürekten tekrar tebrik ediyoruz insan yeterki istesin öyle degilmi sevgili merve yolun hep açık olsun insallah...

.
People
17
6) Fatma ceylan (Ögrenci)
03.09.2018 17:52:26
Ewt meslek lisesi okumak gerçekten cok zor okulumuzda 95 tane ogrenci var unversteyi kazanan sadece 5 kisi 5.de ben oldum hocalarimiz bu 5 kisiyle bile çok mutlu oldular
People
27
7) İHSAN (pediatrist)
03.09.2018 17:25:04
Ne alaka ya, ben de meslek lisesinden (Karabük eml elektrik ) kazandım. Ama ilkti galiba. Bir de çoğu öğretmenim alacağım puana inanmıyorlardı. Türkçe öğretmenimiz hariç :) . Gerçi bizim zamanda aileniz bilinçli değilse tek tük iyi beyinler de düşüyordu meslek liselerine. Şimdi daha azdır ama yine de vardır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)