Sağlık personeline emeklilik açıldı, yıllık ve ücretsiz izin hakkı yeniden verildi: İşte detaylar!
Sağlık Bakanlığınca yapılan yeni düzenleme ile emeklilik talep eden personelin işlemleri yapılabilecek, yıllık izin ve ücretsiz izin talepleri kamu hizmetini aksatmayacak şekilde değerlendirilecek 
Sağlık personeline emeklilik açıldı, yıllık ve ücretsiz izin hakkı yeniden verildi: İşte detaylar!
19 Ocak 2021 12:15 - MEDİMAGAZİN

Sağlık Bakanlığınca 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıya göre, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde yıllık izin ve ücretsiz izin verilebilecek, emeklilik talebinde bulunanların işlemleri yerine getirilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın imzasıyla sağlık personelinin yıllık izin, istifa, emeklilik durumuna ilişkin yeni düzenlemeleri içeren resmi yazı, 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderildi.

Yazıda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından salgın olarak kabul edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelenin kesintisiz, etkin yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede görev yapan personeli olası riske karşı koruyabilmek amacıyla başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere yönelik düzenlemeler yapıldığı ve uygulamaya konulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda, Bakanlığın, 27 Ekim 2020 tarih ve 3137 sayılı genel yazısıyla merkez ve taşra teşkilatında görevli personele yönelik yıllık izin, istifa, emeklilik, muvafakat vb. gibi alanlarda bazı düzenlemeler yapılarak uygulandığı anımsatıldı.

Resmi yazıda, gelinen süreçte sahada büyük özveriyle görev yapan personelin talepleri de göz önüne alınarak yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Buna göre, personelin yıllık izin talepleri, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde, Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, illerde il sağlık müdürü, ilçelerde il sağlık müdürü ile istişare etmek suretiyle ilçe sağlık müdürü/toplum sağlığı merkezi başkanı ve sağlık tesislerinde ise başhekimliklerce değerlendirilerek, yerine getirilebilecek.

Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin, talep halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacak.

657 sayılı Kanun'un 103'üncü maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacak.

Sağlık tesislerinde görev yapmakta iken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeme uygulamasına devam edilecek.

Ancak, özel ve vakıf grubuna dahil üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına atanacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele onay verilebilecek.

Emeklilik talebinde bulunan personelin talepleri de karşılanarak, işlemleri yerine getirilecek.

Bu durumlar haricinde, Bakanlığın 27 Ekim 2020 tarih ve 3137 sayılı yazısının 1, 4, 6, 10 ve 12'nci maddelerinin uygulanmasına devam edilecek.

Anahtar Kelimeler:

son dakika yillik izin

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Fatih Yılmaz (Doktor)
05.02.2021 09:23:45
Artık istifa yasağı kaldırılsın, yasak çok uzadı.
People
8
2) Ozan (Dr.)
22.01.2021 02:31:51
İstifa yasağı falan yok kardeşim sizi korkutarak çalışmaya zorluyorlar. Üniversitede isen yarın işe gelmiyorum ben dersin, hatta demesen bile 1 hafta sonra ilişiğin kesilir. Kimse evine baskın yapıp seni hastaneye çalışmaya götüremez. Devlette isen memurun 3 kez istifa hakkı vardır. Dilekçeni verirsin 1 ay içinde cevap vermek zorundalar. Olumlu yanıt verirlerse ne ala, olumsuz yanıt verirlerse yine işe gitmezsin, 1 hafta sonra ilişiğin kesilir. Sadece 1 yıl devlet memuru olamazsın, o sürede de TUS ile üniversite kadrosuna başlayabilirsin. Bu yazdıklarımın hepsini yapmış biri olarak yazıyorum. Korkmayın istifa edince çok güzel hissediyorsun.
People
10
3) ömer hayyam (op.dr.)
21.01.2021 16:33:06
Engel beyindedir, adamlar beyninizi yıkamış..ter temiz...

istifa anayasal bir haktır...
People
1
4) A.A (DR)
20.01.2021 14:38:02
dr zeynep er meslektaşım...bu dönemde istifa edersek demişsiniz...zaten problem istifa etseniz de istifanın kabul edilmemesi...yani siz dilakçeyi verdiniz ve gittiniz...üzerinizde mutlaka bir zimmet vardır
(mutlaka zimmet sistemi üzerinden sorgulama yapın...ben de üzerime zimmet yok sanıyordum ama birçok tıbbi cihazın zimmetlendiğini zimmet sitemine girince öğrendim...işin ilginç tarafı herhangi bir belgeye imza atmamıştım)
sonuca gelelim...üzerinizde zimmet varken devretmeden zaten ayrılamazsınız...hiç üzerinizde malzeme zimmeti olmasa dahi maaş farkını tayırmanız gerekir...o bile bir çeşit zimmettir...bu şekilde ayrılırsanız özel hastanede çalışmanıza bile izin verilmeyebilir...
People
19
5) Ahmet (Dr)
20.01.2021 14:33:45
İstifa tek taraflı bir harekettir. Hukuki olarak böyle yönetmelik ile falan engellenebilir mi?
People
25
6) Kemale Genceli (Dr)
20.01.2021 11:22:59
Mecburimiz bitti..14 aydır eşim ve çocuklarımdan ayrı yaşıyorum...bir an önce istifa ve atama yasağı da kalksa keşke:((
People
32
7) Port (Op.dr)
20.01.2021 11:02:04
İstifa hakkını açın vatandaşın vergileriyle verdiğiniz o maaşı istemiyoruz...o maaşı tanzanyadan ithal ettginiz Dr Lara verirsiniz.
People
16
8) Zeynep er (Doktor )
19.01.2021 21:21:46
İstifalar ne Zaman açılacak veya bu dönemde istifa edersek ileri zamanlarda devlete tekrar dönme hakkımız var mı ?
People
17
9) Dtkry (Dis hek)
19.01.2021 20:17:09
Alt bolge tayinini yasaklamanin mantigi nedir
People
27
10) Şanslı mustafi (dr)
19.01.2021 19:21:34
Pandemi sürecindeki emek sömürüsünün acısı belleklerde henüz taze olmasından ötürü, olası istifa dalgasının doğuracağı kaosu göze alamadıklarından, istifa yasağını kaldıramazlar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)