Sağlıkta çalışan memnuniyeti mercek altında
Sağlık Bakanı Demircan: "Hasta memnuniyetinin daha yukarıya taşınması için çalışanın memnuniyetinin de ona paralel yürümesi lazım. Bu noktada biz sağlık hizmetini veren bu fedakarlığı yapan insanlarımızla birlikte meselelerimizi görüşüp, anlaşıp çözüm üretebilecek noktada olduğumuza inanıyorum. Sistemle ilgili sıkıntıları çözdük"
Sağlıkta çalışan memnuniyeti mercek altında
12 Eylül 2017 17:53 - AA

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Hasta memnuniyetinin daha yukarıya taşınması için çalışanın memnuniyetinin de ona paralel yürümesi lazım. Bu noktada biz sağlık hizmetini veren bu fedakarlığı yapan insanlarımızla birlikte meselelerimizi görüşüp, anlaşıp çözüm üretebilecek noktada olduğumuza inanıyorum. Sistemle ilgili sıkıntıları çözdük." dedi.

Bakan Demircan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç ve rektörlerle Sağlık Bakanlığı Yeni Bina Toplantı Salonunda "Üniversite Hastaneleri Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı"nda bir araya geldi.

Demircan, üniversitelerin Türkiye'nin geleceğine ışık tutan en önemli merkezler olduğuna inandığını belirterek, "Ülkemizin geleceğini inşa eden beyinlerin yetiştiği üniversitelerimiz, onları yetiştiren hocalarımız bizim için önemli. Üniversitelerimizin ve bizim meselelerimizi aramızda görüşerek, konuşarak değerlendireceğiz, çözeceğiz." dedi.

Sağlığın her şeyin başı ve kesintisiz devam eden bir hizmet alanı olduğunu belirten Demircan, "Öyle bir hizmet alanı ki 7 gün 24 saat çalışıyor. Sağlık hizmetinde Türkiye pek çok bilim alanı arasında, pek çok alanda önde giden bir sektör. Önemli olan bunun sürdürülmesidir. Sağlık hizmetinde Türkiye son 15 yıl içerisinde önemli hamleler yaptı." diye konuştu.

Demircan, sağlıkta hasta memnuniyetinin belli bir düzeye geldiğini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Süreç içerisinde Türkiye'de hasta memnuniyeti belli bir düzeye geldi ama belli bir düzeyden sonra istediğimiz yükseliş görülmedi. Hasta memnuniyetinin daha yukarıya taşınması için çalışanın memnuniyetinin de ona paralel yürümesi lazım. Bu noktada biz sağlık hizmetini veren, bu fedakarlığı yapan insanlarımızla birlikte meselelerimizi görüşüp, anlaşıp çözüm üretebilecek noktada olduğumuza inanıyorum. Sistemle ilgili sıkıntıları çözdük."

YÖK Başkanı Yekta Saraç ise konuşmasında, Türk yükseköğretim sisteminin 7 milyon 300 bini aşan öğrenci sayısına sahip olduğunu belirterek, "Güçlü yanların arasında hatta en başında da tıp eğitimi geliyor. Tıp eğitimi dediğimizde bir uygulama kısmı da var. Uygulama kısmı söz konusu olunca YÖK'ün en büyük paydaşı olarak Sağlık Bakanlığı geliyor. Sağlık Bakanlığının gücünü hissederek üniversite hastanelerimizin yaşadığı sorunların çözümünde daha büyük bir şansa sahip olduğumuzu yükseköğretim camiası olarak hissediyoruz." diye konuştu.

Bir gazetecinin toplantıda üniversite hastanelerinin mali durumunu görüşüp görüşmeyeceklerine ilişkin bir soru üzerine, Bakan Demircan, "Ne sorunumuz varsa hepsini görüşeceğimiz bir toplantı olacak." dedi.

YÖK Başkanı Saraç, 90 üniversitede tıp fakültesi bulunduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Toplantıda 45 üniversitemizin rektörü bulunuyor. Hem Sağlık Bakanımıza hayırlı olsun ziyareti rektörlerimizle birlikte hem de üniversite hastanelerimizin sorunları ama bu sorunları sadece borç ekseninde indirmeyi de doğru bulmuyoruz. Yönetim meselesi de dahil olmak üzere sistemsel olarak masaya konulması ve tartışılması konusunda birtakım beklentilerimiz var. Sayın Bakanımızın çalışan memnuniyeti gibi kavramsal bir ifadesi oldu. O gerçekten memnuniyet ve umut verici bir husus. Biz çalışan memnuniyetine yeni YÖK'te anahtar kavram kullanıyoruz. 'Yetki devri'. Üniversite hastanelerinin sorunlarından biri olan borç konusunu başka sorunlarla birlikte pek çok sorunun kısa vadede çözülebileceğine Sayın Bakanımızın şahsının nezdinde de güveniyoruz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Arif (Dr)
21.09.2017 09:43:41
Emekli hekimler ve Ek Ödemesi olmayan kurumlardaki hekimler maaş yönünden çok zor durumdadır. Acil öncelik bu mazlumların maaşlarında iyileştirme yapmak olmalıdır; http://www.memurlar.net/maas/hakim/?action=salary&advanced=&=hakim&Salary_Condition=d%29+1.+s%FDn%FDfa+ayr%FDlan+1.+derecedeki+hakim+ve+savc%FD&Salary_Degree=1&Salary_Grade=4&Salary_Day=8&Salary_Month=2&Salary_Year=1984&Salary_TotalYears=34&Salary_MaritalStatus=1&Salary_PartnerStatus=working&Salary_Toddlers=0&Salary_Children=0&Salary_IsUnionMember=false&Salary_Location_City=6&Salary_Location_County=775&Salary_LanguageA1=0&Salary_LanguageA2=0&Salary_LanguageB=0&Salary_LanguageC=0&Salary_DisabledLevel=0&Salary_Bes=true&Salary_Ilksan=false&Salary_Bail=false&Salary_DaysWithReport=&Salary_R_Degree=&Salary_R_Grade=&Salary_P_Date=2017-01-15&Salary_P_Degree=&Salary_P_Grade=&Salary_Date=2017-09-15
People
15
2) aydin sinal (hekim)
15.09.2017 16:04:21
sayin dr.Levent Ak in yazdigi nöbet ve icaplardan kaytarma yorumunu hayretle ve esefle okudum,eger saka yapmiyor gercekten böyle bir durum varsa Türkiyede hekimler arasindaki dayanisma ve meslektaslik haysiyeti bitmis demektir,kendi ayaginizi kendiniz kursunlamisiniz,hastadan,bürokratan yediginiz tokata zemin hazirliyan da bu sizin "ben haric ne olursa olsun" zihniyetidir.Bu yorumu okudum,soke oldum,böyle birsey dünyanin hicbir ülkesinde olamaz,40 derece atesli cocugunu kocasina birakip nöbete gelen Alman hanim meslektaslar gördüm,söyleyecek sözüm kalmadi.yaziklar olsun bu zihniyete
People
17
3) Levent ak (Jinekolog)
15.09.2017 14:57:23
Bazı branşlar için hava hoş.risk yok .yetmis yaşına kadar çalışırlar.kadin doğumcular emekliligi dört gözle bekliyor.no risk no money olmalı.
People
23
4) levent ak (dr)
15.09.2017 12:15:16
Birçok hastanede nöbet ve icap tutamaz raporu alarak yada annesine babasına bakmakla yükümlü raporu alarak nöbet ve icap tutmayan uzman doktorlar ciddi proplem.Nöbet tutanların artık tahammülleri kalmıyor.
9 doğum uzmanlı bir hastanede 5-6 tane doğum uzmanı nöbet tutmuyor,buna yetkililerin acil çözüm bulması gerekir.Çünkü 25 yıllık uzman çömez asistan gibi ayda 8-10 nöbet tutuyor.Diğerleride gündüz çalışıp evine gidiyor.Herkesin annesi babası yaşlı herkesin rahatsızlıkları var.Suçumuz dürüst olmakmı???
People
16
5) bethune (doktor)
14.09.2017 16:10:38
bu açıklamadan saatler sonra "Ek Ödeme Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı". sağlık bakanlığı artık kendi belirleyeceği oranlarla, sağlık çalışanlarına dağıtılacak parayı azaltabilecek.
Yeni sağlık bakanının neyi mercek altına koyduğu anlaşılmıştır umarım.
People
9
6) eray (dr)
14.09.2017 15:00:38
maalesef cemaatçi idareciler yıllar içinde keyfi uygulamaları ile sağlık çalışanlarının tüm moral motivasyonunu bitirdi. İhtilal sonrası büyük kısmı temizlense de o motivasyonu tekrar sağlamak mümkün değil.
People
8
7) mehmet (tds)
14.09.2017 09:25:01
sayın Bakanım Sağlık alanında mağdur olan Dört yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü ve Sağlık Meslek Yüksekokullarının Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını bitirdiler. “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yürürlüğe girmesine rağmen halen uyulmuyor. Buradan yetkililere sesleniyoruz.Bunca okuyan 70 bin Tıbbi sekreter Aileleriyle birlikte mağdur oluyorlar.Yıllarca TBMM soru önergeler sunulmasına rağmen genelgenin çıkması umut oldu.Bimer ve Cimer şikayette bulunacaklarını ifade ettiler.Başta Şanlıurfa olsun diğer illerin uymasını istiyoruz. Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler maaşı 1600-2100 olarak değişiyor.Aile sağlığı merkezlerinde tıbbi sekreterler içinde çözüm bulunulmasını istiyorlar.Aile sağlığı merkezinde çoğu işi yapan tıbbi sekreterler hakkı olan maaşın kendilerine yatırılmasını istiyorlar. ASMlerde tıbbi sekreterler devletle sözleşme ve maaşlarını devletten almak istiyorlar.Yakında çıkacak olan ASMler için cari giderlerin kaldırılması ve maaşların direk tıbbi sekreterlere yatırılması çok önemli gelişmedir.
People
26
8) postenflamatuar (uzm dr)
14.09.2017 08:33:50
Bu kadar badireden sonra hala bu laflara inanan çıkar mı acep? Varsa ne kadardır? "Sistemle ilgili sıkıntıları çözdük" demiş. Sistemi doktorlar üzerinde bir "sıkıntı" haline özenle getirip bu lafı da sarf etmek çok garip ve trajikomik. Acil servisleri acil uzmanları olmadan pratisyen hekimlerle ve gerektiğinde cildiye FTR, göz, Üroloji vb acile hakimiyeti belli sınırlı bir alanda olan hekim sorumluluğunda ısrarla döndürmek, bunalımlı hekimleri vicdansızca ve kin ile malpraktis ucubesine trilyonlara ve hapis cezasına maruz bırakmak kötü niyetin en bariz örnekleridir. Pembe rüya görenler artık bir zaman uyanacak. Umarım ki bu mahkemelerde olmaz. Çünkü parmakla sayılı ve yılların hekimleri olan en fazla 100 -200 hekim dışında hiçbir doktorda avukat ve hasta-hasta yakınlarına guguk sistemi eliyle tahsil edilecek trilyonlar yoktur. O yüz 100-200 kişinin de sadece bir davaya verecek parası var. Ondan sonra ve elini "ailecek" sefillik ve hapishane duvarları. Enayiliğin=doktorluğun lüzumu yok, Exit' e mümkün olan en kısa sürede yönelin.
People
38
9) Dr. Hakan (Öğretim Üyesi)
13.09.2017 21:01:50
Recep Akdağ sağlık çalışanlarını tam anlamıyla bitirdi. İnşallah yeni Bakanımız düzeltir. Özellikle performans sistemi revizyonu, hekimliğin saygınlığının geri gelmesi ve şiddetin önlenmesi, dr, hemşire ve yardımcı tüm personelin ekonomik durumlarının düzeltilmesi acil bekleyen işler...
People
19
10) tuurul (kardiyoloji uzmanı)
13.09.2017 20:55:35
Ben mennuniyetsizim ve bunu sağlık hizmeti zincirine yansıtıyorum. Ve bundan da gayet memnumum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)