Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı geliyor, hekimlerin çalışma ortamı düzenlenecek
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıkta şiddetin önlenmesi konusundaki çalışmalar kapsamında hekimlerin hem hasta yükünü azaltan hem de fiziksel ortamlarını iyileştiren bir düzenlemenin hayata geçirileceğini bildirdi.
Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı geliyor, hekimlerin çalışma ortamı düzenlenecek
04 Ocak 2020 11:40 - AA DUYGU YENER-YEŞİM SERT KARAASLAN

Bakan Koca, AA muhabirine "Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı"nda yer alacak düzenlemelere ilişkin açıklamada bulundu.

Hayatın hiçbir alanında şiddeti duymak istemediklerini ifade eden Koca, özverili ve fedakar sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti de asla kabul etmediklerini vurguladı. 

Koca, şiddet faillerinin karakoldan serbest bırakılmaması, ifadenin sağlık çalışanının bulunduğu ortamda alınması ve olayın kolluk kuvvetlerince kamu davası gibi görülmesi gibi bazı önemli yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini hatırlattı. 


Medimagazin Haftalık Haber Değerlendirmesinde 1 yıldır Eylem planının çıkmadığı vurgulanmıştı


Sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda Türk Ceza Kanunu'nda ilave bir düzenleme yapılmasını TBMM'den beklediğini belirten Koca, "Özellikle cezaların ötelenmesi, paraya çevrilmesi gibi durumların devre dışı kalmasını arzuluyorum. Bu konuyu da birçok platformda gündeme getiriyorum." ifadesini kullandı.

Koca, şiddeti önleme eylem planının da devreye gireceğini bildirerek, "Özellikle hekimlerimizin, çalışanlarımızın hem hasta yükünü azaltan hem de fiziksel ortamlarını düzenleyen bir yaklaşımla, vatandaşın sağlık okur yazarlığını artıran, hekim-hasta iletişimini güçlü kılan, hizmeti sunarken güvenli ortamı sağladığımız bir eylem planı devreye girecek." dedi.


- "Aile hekimine gitmeden ilaç yazdırma yaklaşımı var"

Aile hekimlerine yönelik şiddetin daha sık yaşandığına işaret eden Koca, "Hastalarda aile hekimine görünmeden reçete yazdırma yaklaşımının olduğunu görüyoruz. Bunun olmaması için vatandaşa bunu daha çok anlatmamız gerekiyor. Reçete, hekim hastayı muayene ettikten sonra yazılabilir. Kronik bir hastalığınız olabilir, bu kronik hastalıkla ilgili takipli hasta olabilirsiniz. Bununla ilgili de bir rapor söz konusu olabilir. İlacınız bittiyse bu rapor çerçevesinde ilacı yazdırmak için gidebilirsiniz. Bir hastalığınız olabilir, bu durumda da yine hekim muayene ettikten sonra reçete yazılabilir." diye konuştu. 


Bakanlık, Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı hazırladı: Çalışan Hakları ve Güvenliği Uygulamaları Rehberi


Bakan Koca, hastanın olmadığı veya muayene edilmeden ilaç istendiği durumların özellikle aile hekimlerinde yaşandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Hasta olmadan verilemeyecek veya aile hekiminin veremeyeceği raporların da talep edildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda da aile hekimi arkadaşlarımızın uygun ifade tarzıyla açıkladıklarını ama vatandaşımızın yer yer ısrarcı olduğunu biliyoruz. Bizim her geçen gün sağlık okur yazarlığını, bilinci ve iletişimi güçlü kılmamız gerektiğini düşünüyoruz."


Sağlık Bakanı: Şiddet Eylem Planı'nı son aşamasına getirdik


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
14
1) enes (dr)
07.01.2020 11:27:06
çözüm şiddeti önlemek...Hastanelerde işin ehli olmayan kişiler yüzünden çıkan tartışmalar sonra Doktorlara şiddet olarak dönüyor.İşin Ehli olan Güler yüzlü Önlisans Tıbbi Sekreterler Asıl işlerini yapmasını istiyoruz. 130 bin Önlisans Tıbbi Sekreter için çözüm: 2 sağlık işçisinin 1 kadrolu sağlık memuruna eşittir.Yaş şartının esnetilmesi mağduriyeti giderecektir.KPSS ile alınması Adaletli olmasını sağlayacaktır.Hastanelerde işin ehli olmayan kişiler yüzünden çıkan tartışmalar sonra Doktorlara şiddet olarak dönüyor.İşin Ehli olan Güler yüzlü Önlisans Tıbbi Sekreterler Asıl işlerini yapmasını istiyoruz.
İl Ve İlçe Sağlık müdürlüklerinde yazışma işini Tıbbi Sekreterlerin yapması gerekirken Ebe ve Hemşireler yapıyor.3 Hemşirenin işini 1 Önlisans Tıbbi Sekreter yapabiliyor.Hem Hastanelerde Ebe ve Hemşire Açığı kapanıyor.
People
8
2) fgyun (dr)
07.01.2020 09:52:05
çooooookkkkkk duyduk biz bunları karnımız tok
People
40
3) dr benzingen (nrş uzmanı)
05.01.2020 22:43:00
bizi kafese koyun..oradan muayene edelim hastaları…başka çözüm gelmedi aklıma…neslimiz tükeniyor…pandalardan da mı kıymetsiziz…??

cık cık cık!!!
People
26
4) TÖ (KBB)
05.01.2020 12:37:52
Ölme eşşeğim ölme, yaz gelecek.
People
53
5) murat (op.dr)
05.01.2020 10:47:12
RECEP AKDAĞA DANIŞIN O ÇÖZÜM BULUR, BU İŞİN MİMARI O ÇÜNKÜ...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer