Sağlıkta sil baştan! Cumhurbaşkanı talimat verdi!
Hükümet, 2011 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile hayata geçirdiği ve sağlıkta yeni dönem olarak sunduğu yapıyı tamamen değiştiriyor. İlerde sağlık kurumları için oluşturulan üçlü yönetim yapısı, 6 yıl sonra yeniden eski sisteme dönüyor. Hazırlanan son KHK’yla, ‘sağlıkta tek çatı’ oluşturuluyor. Gerekçe olarak da artan bürokrasi ve kadrolaşma gösteriliyor.
Sağlıkta sil baştan! Cumhurbaşkanı talimat verdi!
22 Ağustos 2017 - Hürriyet

2011 Kasım ayında, ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ kapsamında 81 ilde Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreterliği kuruldu. Ayrıca Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri ile 3 farklı yönetim yapısı planlandı. 81 ilde en üst yönetici olarak KHB Genel Sekreterlikleri oluşturuldu. Kamu hastaneleri yönetimi ve satın almalarında, en güçlü isim olan KHB Genel Sekreterlikleri, sistem kurulduğunda yüksek ücretle tercih edilen makamlar oldu. Ayrıca bu yapının merkez ve taşra teşkilatları için yüzlerce yönetici kadrosu oluşturuldu.

ÇOK SAYIDA BÜROKRAT

Aynı düzenlemeyle, illerdeki, Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri de ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinden sorumlu yapılar olarak hayata geçirildi. Bu birimlerde, ana çocuk sağlığı, bulaşıcı hastalıklar, çevre sağlığı, verem savaş dispanserleri, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri gibi hizmetlerden sorumlu kılındı. Sağlıkta daha hızlı ve verimli çalışma amacıyla yapılan bu düzenleme, yeni kadrolar açılması dışında, beklenen sonucu vermedi.

İllerde sağlıkla ilgili yönetim, üç başlı oldu. Üç kurum arasında koordinasyon sorunu yaşandı ve yetki karmaşası ortaya çıktı. Yaratılan bürokrasi, hizmetlerde gecikme oluşturdu. Ayrıca, yeni oluşturulan kadroların, bazı grup ve cemaatler tarafından kadrolaşma amacıyla kullanıldığı öne sürüldü. O dönem, eleştirilen bu yapının işlemediği 6 yıl sonra görüldü.
İktidar, yaşanan sorunların ardından bu sistemi, eskisine benzer bir yapıya dönüştürmek için kolları sıvadı. Mehmet Müezzinoğlu’nun Sağlık Bakanı olduğu dönemde, ‘sağlıkta tek çatıya dönüş’ olarak açıklanan yasa çalışması, aylarca bekledi. Bakanlar Kurulu aşamasına kadar gelen ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun imzalamasının ardından, TBMM’ye gönderilmesi beklenen yasa tasarısı, Davutoğlu’nun görevden ayrılmasına neden olan olağanüstü kongre süreciyle askıda kaldı.

ERDOĞAN TALİMATI

Geçtiğimiz günlerde konu yeniden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletildi, Erdoğan, yerelde yaşanan sağlık sorunlarının giderilmesi için çalışma yaptırdı. Erdoğan, illerde yeniden sağlıkta tek çatı yönetimine geçilmesi için talimat verdi ve bu düzenlemenin çıkartılacak ilk kanun hükmünde kararnameye konulmasını istedi. Yapılan çalışmaya göre, illerde sağlık yönetimi eskisine benzer bir yöntemle, “il sağlık müdürü, kamu hastanelerinden sorumlu il sağlık müdür yardımcısı ve halk sağlığından sorumlu il sağlık müdür yardımcısı” şeklinde yeniden yapılandırılacak. Bu düzenlemeyle yetki ve görevlendirmeler de yeniden tanımlanacak.

Anahtar Kelimeler:

saglik bakanligi khk

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) hasan (dr)
13.09.2017 09:23:45
Bir şehir hastanesine ameliyat için çağrıldım. Elinde telsiz olan o kadar çalışan var ki anlayamadım. Acaba bir terör tehdidi var da emniyet mi gelmiş dedim. Ama öğrendim ki idareci tayfasıymış. Hatsanede idareci çokluğundan galiba hekimlere yer kalmamış. Eskiye acilen dönüş gerekiyor.
People
11
2) Kerim (Gazeteci)
06.09.2017 16:37:57
Doktorları masum gösteren bey
Sağlık Bakanlığı'nı kasaplar ve marangozlar mı idare ediyor. Bakanlık siyasi ve bürokratları da zaten doktor değil? Keller sağırlar bir birine suçlar. Yırtılan milletin donu.
People
39
3) postenflamatuar (uzm dr)
25.08.2017 08:24:55
Zararın neresinden dönersen kardır. Bu malpraktisi hekim yapınca asıyorlar ve sistemin malpraktisini ayrıca hekime yüklüyorlar. Ama sağlık bakanlığındaki bu uygulamayı zamanında kuran bürokratlar ve eski baklanlar malpraktis yapınca tıpkı çürük binaları depremde yıkılan müteahhitler ve bu müteahhitlere sağlam raporu veren belediye bürokratları gibi ceza yerine ödül alıyorlar. Eski işlerini ve yolaçtıkları zararı sorgulayan yok. Zarar kamu bütçesinden karşılanıyor. Ve cezai yaptırım da yok. ama doktorlar ağır tazminatları hem ceplerinden ödüyor ve hem de hapse giriyor. İşte doktorluğun enayilik olduğunu ispat eden bir başka haber daha. Türkiye şartlarında doktorluk kutsaldır diyenlere selam olsun.
People
20
4) DAVUT DOĞRUCU (HEKIM)
24.08.2017 14:59:05
yap boz oyuncak sanki
ne demişler devletin malı deniz.....
People
28
5) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
24.08.2017 13:55:54
Her şey bu kadar basit öyle Mi ???
Nasıl olsa Bedeli Sağlık Çalışanları ve Milletimiz ödüyor...
People
21
6) Alp Ergör (Hekim, öğretim üyesi)
23.08.2017 23:46:56
Haberin değindiği konu ve iktidardaki parti açısından yarattığı çelişki önemli ve iyi vurgulanmış ancak "Medimagazin" gibi sık başvurulan bir sağlık haber kaynağı açısından önemli bir hata var: "Aynı düzenlemeyle, illerdeki, Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri de ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinden sorumlu yapılar olarak hayata geçirildi."
Sağlık hizmetinin birinci basamağı topluma yönelik temel sağlık hizmetlerini kapsayan yapıları işaret eder ki günümüzde aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezleridir. Kabaca semt polikliklinikleri ve devlet hastanelerini ikinci basamak, eğitim araştırma hastaneleriyle üniversitelerin hastaneleri de üçüncü basamak olarak tanımlanır.
2007 ülke genelinde de ve 663 sayılı khk ile AB teşkilat yapısında yapılan degisiklikteki sorunlar basta halk saglikcilar olnak uzere akademik çevreler ve meslek örgütleri tarafından ayrıntılı biçimde raporlanarak elestirilmis ve yapıcı öneriler dile getirilmişti. Sağlık yönetiminin çok baskı biçimi dile getirilen bu sorunlardan yalnızca biridir.
BMedimagazinu ukkenin saflik sistemi birinci basamağı öncekiler, 224 sayılı Yasa döneminde de böyleydi, bu gun de aile hekimligi üzerinden böyle. Oysa haberinizde de vurgulandigi gibi yataklı hizmetler öne çıkarılmış ve kutsanmis, koruyucu hizmetlerin ancak sonradan, neredeyse bir yana gibi sisteme eklemkenmeye çalışılan toplum sağlığı merkezlerine devredilerek yürütülmesi düşünülmüştür. Tıpkı çok baskı yönetimin hatalı oluşu gibi koruyucu vebiyilestirici hizmetin ayrılması ve tsm'lerin güdük-yetkisiz bırakılması da temel bir yanlıştır. Bir diğer büyük hata ise sevk sisteminin hiç bir zaman kurulmamış olmasıdır. Bu ancak popülist bir anlayışa dayanabilecek temel ve büyük kuramsal hatadır.
Dolayısıyla 663 sayılı khk ile oluşan yapının değiştirilmesi sağlık sisteminde yaşanan, kişi başı yılda 8 başvuru, yıllık acil servis başvurusunun kişi başı 1.5 dolayında ulaşması gibi korkunç sonuçlara neden olan sistem sorununu çözmez.
Umarım yöneticiler sistemin sorunlarını dile getiren uzmanların, akademisyenlerin soylemlerini-bunca yıldan sonra- dinlerler, ciddiye alırlar.
Prof.Dr.Alp Ergör
DEÜ TF Halk Sağlığı Anabilim Dalı başkanı
People
31
7) Lale Ayca (Dr)
23.08.2017 22:59:13
Simdi butun genel sekreterler il saglik muduru olma cabasinda. Bir kisim insan telasta. Ne, nasil olursa olsun devam edecek tek sey var. TORPIL. ....
People
12
8) Makbule (Cerrahi tekniker)
22.08.2017 19:35:06
Ameliyathane teknikerlerinin görev tanımları hala belli olmadı biz kendi mesleğimizi yapamıyoruz .hemşireler çalışıyor bunun için de acil el atılması lazım .O kadar kişi atanamadı.
People
101
9) RECEP (DR)
22.08.2017 12:13:27
istanbul fsm kamu hastanelerine gidin 100 yakın personel bir ya da 2 kişi çalışıyor diğerleri internette ya da henüz gelmemiş. cumhurbaşkanımız haklı...
People
55
10) m. murat (dr)
22.08.2017 10:34:24
6 yıl keyfü sefa çektiler. kaymak kadrolar, dolgun ücretler, onu bunu kayırmalar...
En çok üzülecekler İl-İlçe Sağlık müd.dekiler olsa gerek... Çünkü bir çok iş yükü HSM ve TSM'ye yüklenmişti. En basit örnekle Defin İcap Nöbetleri, Kızamık Filyasyon İcap nöbetinden muaf oluyorlardı SM doktorlar. Bir çok personel SM'leri 'emekliliğime kadar rahat edebileceğim' istirahat-inzivaya çekilme kurumları olarak görüyordu.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori