Samsun’da aidatlarını ödemeyen 34 doktora icra
Samsun Tabip Odası tarafından 5 yılı aşkın bir süredir odaya aidatlarını ödemeyen 34 doktora icra gönderildi.
Samsun’da aidatlarını ödemeyen 34 doktora icra

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun

22 Haziran 2021 16:15 - İHA Erdi Demür

Samsun’da tabip odasına 5 yılı aşkın bir süredir aidat ödemeyen doktorlara borçlarını ödemeleri konusunda uyarı mesajları, mektuplar ve iadeli taahhütlü mektuplar gönderilmesine rağmen sonuç alınamayınca icra takibi başlatıldı.

5 yılı aşkın süredir odaya borçlarını ödemeyen doktorlara gerekli uyarıların yapılmasından sonra icra gönderildiğinin altını çizen Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun, “Meslek odaları bir kamu kamu kurumudur ve üyelerin yapması gereken 2 önemli şey vardır. Birincisi aidatlarını ödemek, ikincisi de odanın faaliyetlerine katılmaktır. Uzun yıllar borcu olan, 5 yılı aşkın süredir borcu olanlara uyarı mesajları, mektuplar, 4 tane başkan mektubu ve ayrıca iadeli taahhütlü avukatımızdan gelen, ‘Borcunuz bulunmaktadır, bu konuda gereğinin yapılması, yapılmazsa yasal işlem yapılacaktır’ şeklindeki tüm uyarılarımıza cevap vermeyen uzun yıllar borcu olan arkadaşlarımıza mecburen icra işlemi başlatmak zorunda kaldık. Bu bir kamu borcudur. Bizim de bunu alma, tahsil etme yükümlülüğümüz vardır. Biz de görevimizi yaptık” dedi.

“34 üyemize icra kağıdı gitti”

34 doktora icra gönderildiğini ifade eden Dr. Funda Neslihan Furtun, “Mektuplar peyderpey yollandı ama uzun zamandır borcu olan üye sayısı bir hayli fazla. Şu anda 34 üyemize icra kağıdı gitti. 5 yılı aşkın borcu olan arkadaşlarımıza yolladık. Maksimum borçlu meblağ 1500-2 bin TL civarındadır. Bu 10 yılı aşkın süredir ödenmemiş borçlardır. Aidat ücretlerimiz diğer meslek odalarından daha düşüktür. Şu anda zam almış haliyle uzmanların 500 TL civarında aidat ücreti var. Kamuda çalışan doktor arkadaşların ise 300 TL civarında bir aidatı var. Bu binli rakamlı borçlar da 5 yılı aşkın borçları olan arkadaşlarımızdır” diye konuştu.

“İcraya vereceğimizi söyledik, bunu yapmak durumundaydık”

Gerekli uyarılarla birlikte icraya vereceklerini de ilettiklerini dile getiren Furtun, şunları söyledi:
“İcra öncesi çok sayıda işlem ve uyarılarda bulunduk. ‘İcraya vereceğiz’ lafını da söyledik. Bunu yapmak durumundaydık. Avukatlık ücreti, harç parası, icra işlem masrafları bunlar bize ait masraflar değil. Bu, hukuk sisteminin aldığı paralar. Bunun oda ile bir alakası yok. O işlemi başlatınca mecburen ödenmesi gereken paralar. Arkadaşlarımız keşke bu uyarılar geldiğinde borçlarını ödemiş olsalardı da bunu yapmak zorunda kalmasaydık. Meslek odaları meslektaşlarının haklarını savunmaya çalışır. Bunu savunurken de üyesi olan arkadaşlarımızın yapmak zorunda olduğu yükümlülükler vardır. Oranın bir maddi döngüsü vardır, çalışanı vardır, gideri vardır. Odanın bunu karşılayabilmesi gerekir. Bu da ancak aidatlarla olur. Başka bir geliri yoktur. Bunu yapmak zorundadır. Aidatlarını toplamak zorundadır. Bu da bir görevdir.”

30 gün içinde ödeyenlerden gecikme faizi alınmayacak

34 doktora gönderilen icra kağıdında, “Samsun Tabip Odası'nın tüm hizmet ve çalışmaları için ihtiyaç duyulan kaynak, üye aidatlarından sağlanmaktadır. Bilindiği üzere ‘oda üye aidatları’ her yıl Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından belirlenmektedir. Aidatın ait olduğu yıl içinde ödenmesi ve gecikme halinde yasal faiz uygulanması gerekmektedir. Her üyenin aidatını ödemesi, ödenmeyen aidatların tahsil edilmesi yasal bir zorunluluktur. Üyeliğinizle ilgili dosyanızın incelenmesinden, 2021 yılı dahil olmak üzere toplam (üyenin aidat borcu) aidat borcunuzun olduğu tespit edilmiştir. Bu borcunuzu işbu yazının tarafınıza tebliğini takip eden otuz (30) gün içinde ödemeniz halinde gecikme faizi alınmayacaktır. Aksi halde 6023 sayılı Yasa’nın 51. maddesine göre yasal zorunluluk nedeniyle istemeden de olsa icra işlemi yapılacağı, yasal takibe geçilmesi halinde gecikme faizi, takip harç ve masraflarının da tarafınıza yükleneceğini, bu takdirde borcunuzun daha da artacağını bilgilerinize ihtar ederiz” ifadeleri yer aldı.

İcra giden doktorlardan ulaşılan kişiler ise açıklama yapmak istemedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) hakan ertürk (hekim)
20.07.2021 11:30:36
meslek örgütleri olmasın diyen yarım akıllılar
yarın asgari ücrete ameliyat yaparsınız haberiniz yok!! zaten ne geliyorsa başımıza sizin yüzünüzden geliyor
People
8
2) lokman hekim (serbest hekim)
28.06.2021 23:21:11
sayın dr mustaf serdar bey, tabip odası sadece serbest hekimlerin üye olduğu oda olsa kabulum.
ama serbest çalışan hekimden, kamuda 4-5 kalemden geliri olan hekime kıyasla 2 kat fazlaaidat alıyor.
seçim günü serbest hekimler değil kamu özelde çalışan hekimler gruplaşıyor listeler çıkıyor. hatta genç hekimlerin aidat paraları da ödeniyor bir yemece. tabip oda seçimleri türkiyenin bölgesel siyasi yapısını yansıtır. istanbul her zaman xy (onlarda zaman zama 2 grup olarak birbirini yer),izmir net tek taraf, konya net tek taraf, nevşehir net tek taraf, diyarbakır net tek taraf kazanır. 50 yıldır böyledir.
ben aidatımı öderim. çünkü aidatımı ödemezsem bir çok yerden istenen serbest hekim belgesini alamam. seçime de gitmem. nedeni yukarıda yazılıdır
People
4
3) mustafa serdar (op.dr)
26.06.2021 10:05:17
Bir mesleği serbest olarak yapıyorsanız,ister doktor olun,ister mühendis,mimar,avukat,berber,bakkal,kahveci,elektrikçi,esnaf vb. bir odaya,baroya kayıtlı olmanız gerekir,yani doktor olmuş ve serbest çalışan biri niye zorunlu üye oluyorum demesi saçma berber olsan berber odasına kayıt olacaktır,ikincisi tabip odaları siyaset yapıyor diyenlere,tüm odalar siyaset yapıyor ama tabip odasının farkı muhalif siyaset yapıyor arkadaşların söylemek istediği muhalefet yapma iktidarın yanında ol.
People
3
4) Muhammet Karaca (anestezi)
24.06.2021 17:21:58
Üyelikten ayrılmak gibi bir hakkımız var mı? Bu konuda bilen biri varsa lütfen bizi aydınlatsınlar.
People
15
5) dottore (emekli hekim)
24.06.2021 13:33:39
hekimin tabip odasına üye olma zorunluluğu var mı?
tabip odası aidatlarda niye ayrımcılık yapar
benim muayenahem var diye bende bu yıl 540 TL üyelik ücreti aldılar
kamuda çalışsan uzman hekim (2-3) ve üniversitede çalışan öğretim
üyesi (4 kalemden para alır maaş+ döner+ performans+ ders ücreti+ özel muayenane) ödediği aidat muayenehanesi olan hekimin yarısı.
tabip odası daha aidatlarda eşit davranmıyor ki...
People
21
6) Barış (Öğrenci dt)
23.06.2021 13:48:35
TTB yönetimini seçmek için yapılan seçime katılmayan hekimler, TTB nin hekimler için çalışmadığını söylemiş. Bu arada bazı arkadaşlar birliğin siyaset ile ilgilendiğini söylemiş. Sağlık politikalarını siyasiler belirlediği için bu gayet doğal.
People
24
7) Yaşar Bülent (doktor)
23.06.2021 13:37:22
Tabip odaları siyaset yapıyor diyen hekimlerin önemli bir kısmı kendi hakları için tek bir gün mücadele etmedikleri gibi haklarını elinden alan siyasileri ,partileri destekliyorlar.Hekim örgütleri dışında kim hekim hakları için mücadele ediyor?.Tek bir örnek gösterin desem veremeyeceklerin tabip odalarına laf söylemeleri abesle iştigaldir.
People
28
8) Mesleki (Dayanışma)
23.06.2021 12:28:01
Hayretle izliyorum tartışmaları arkadaş siz diyorsunuz ki bizim sitenin yöneticileri iyi çalışmıyor evler yıkılsın.İnsan kendi meseleki örgütüne evine düşman olur mu? Kusura bakmayında birazda çuvaldızı kendimize batırmamız gerekmiyor mu? Meslektaşını rakip gören mesleki dayanışmadan bihaber hekimler yüzünden bu gün bu haldeyiz.Meslek örgütünün aidatını tabiki ödeyeceksin asgari ücretli işçinin ödediği aidattan daha az rakamı sen ödememekte diretirsen oda ne yapsın.

Son olarak ne illerdeki tabip oda yönetimleri nede TTB yönetimi atama ile gelmiyor şikayetçiyseniz gider oy kullanır değiştirirsiniz.
People
28
9) Dr Kaan (dr)
22.06.2021 23:03:41
tabip odaları siyaset yapma yeri olmuş. Bence kimse üye olmamalı. Hekim hakkını savunmak yerine hekime icra takibi yapmak da ne demek? tabip odaları kapatılsa zerre üzülmem.
People
27
10) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
22.06.2021 16:36:03
En GICIK olduğum haberlerin -CEK , -CAK ile bitenler olduğunu her yorumumda burada belirtme sebebimi şimdi doktor arkadaşlar çok
daha iyi anlayacaktır.
7 Şubat 2018 Dünya gazetesi haberine bir bakalım
https://www.dunya.com/gundem/baro-ve-tabip-odasina-uye-zorunlulugu-kaldiriliyor-haberi-402167
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)