Şehir hastaneleri eczacıları nasıl etkileyecek? Eczanelerin hastanelere uzaklığı ne olmalı?
TEB Bşkanı Çolak:"Şehir hastanelerinin karşısındaki arsalara eczane açma girişimleri olduğunda eczacılar arasındaki eşitsizlik derinleşecek. Önlemler alınmalı, eczanelerle şehir hastaneleri arasında mesafe kriteri getiren yasal düzenlemeler yapılmalı"
Şehir hastaneleri eczacıları nasıl etkileyecek? Eczanelerin hastanelere uzaklığı ne olmalı?
18 Ocak 2018 - AA

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, şubat ayında pek çok ilaç kaleminde fiyatların avro kuruna göre yeniden ayarlanacağını söyledi.

Çolak, 2017'de sağlık, ilaç ve eczacılık alanında yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği basın toplantısında, 2017'deki terör saldırılarını lanetleyerek sözlerine başladı.

Başkentte bir otelde gerçekleştirilen toplantıda, Sağlık Bakanlığının yürüttüğü farkındalık kampanyaları sayesinde antibiyotiklerin kutu bazında kullanım oranının 2016 yılına göre yüzde 13,2 azaldığına dikkati çeken Çolak, bunun da yeterli olmadığını, Birlik olarak Bakanlığın akılcı antibiyotik kullanımı kampanyasına her alanda destek vermeye devam edeceklerini aktardı.

Sağlığın sorumlu, vicdanlı ve hassas olmayı gerektirdiğini dile getiren Çolak, "Toplum sağlığı medyatiklikten önemlidir. Kimi bilim insanlarının, toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda bilimsellikten uzak açıklamalarda bulunduğunu görmekteyiz. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ve RTÜK'ün daha önce de gündeme gelen ekran sertifikası ve akreditasyon kurulunu bir an evvel hayata geçirmesini talep ediyoruz." dedi.

"İstihdam teşvikleri sağlanmalı"

"6197 Sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Kanun"da yapılan değişiklikle belirli bir cironun üzerindeki eczanelerde ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğu ve 2018'den itibaren eczacılık fakültelerinden mezun olacaklara 1 yıl süreyle yardımcı eczacı olarak staj yapma şartı getirildiğini anımsatan Çolak, istihdam teşviklerinin sağlanması gerektiğini belirtti.

"Eczaneler ile şehir hastaneleri arasına mesafe kriteri getirilmeli"

Şehir hastaneleri projesini olumlu bulduklarını ancak bazı tereddütleri olduğunu aktaran Çolak, "Vatandaşın sağlığa erişiminde sıkıntı yaratmasından ve hastane işletmeciliği noktasında sağlık hizmet sunumunun özelleşmesi sonucunun doğmasından endişeliyiz. Var olan hastaneler kapatılmamalı, hastanelerin işlevleri artırılmalı." ifadelerini kullandı.

Şehir içindeki hastaneler kapandığında o bölgede konumlanan eczacıların ağır ekonomik koşullarla karşı karşıya kalacağını savunan Çolak, "Şehir hastanelerinin karşısındaki arsalara eczane açma girişimleri olduğunda eczacılar arasındaki eşitsizlik derinleşecek. Önlemler alınmalı, eczanelerle şehir hastaneleri arasında mesafe kriteri getiren yasal düzenlemeler yapılmalı." diye konuştu.

"Artık çözüm bulunmalı"

TEB Başkanı Çolak, ilaç fiyatlarına ilişkin de "Şubat ayında pek çok ilaç kaleminde fiyatlar avro kuruna göre yeniden ayarlanacak." dedi.

Bazı ilaçların bulunamadığına yönelik şikayetlerin arttığını da ifade eden Çolak, "İlaç şirketleri ve dağıtım kanallarından kaynaklanan bu yokluk, hasta sağlığını tehlikeye atıyor. Bizler her sene benzer bir manzara ile karşılamak yerine, tüm tarafların bir masa etrafında oturup bu soruna artık bir çözüm bulmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

"Reçetesiz ilaca hazır değiliz"

Çolak, "Sağlık sistemimiz, eczanelerimiz ve sağlık okuryazarlığı düşük olan toplumumuz reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine hazır değil. Diğer yandan reçetesiz ilaçların beraberinde ilaçta reklamı, ilaçta fiyat artışını ve ilacın eczane dışına çıkmasını getireceğinden endişe duymaktayız." değerlendirmesinde bulundu.

Bitkisel ürünler ve gıda takviyeleri sınıfındaki ürünlerin, eczacının inisiyatifine verilmesi gerektiğini vurgulayan Çolak, şunları kaydetti:

"Farmasötik formda satılan bu ürünlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmasını hatalı buluyoruz. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmesini, ruhsat yetkisinin Sağlık Bakanlığına devredilmesini ve söz konusu ürünlerin satışının eczanelerde yapılmasını talep ediyoruz. Veteriner ilaçla ilgili de aynı durum geçerli. Bunun yanı sıra veteriner ilaçlar da aynı şekilde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmaktadır. Adı üstünde, 'ilaç' olan bu ürünlerin ruhsat yetkisinin de yine Sağlık Bakanlığına devredilerek yıllardır sürdürülen bu yanlıştan dönülmesini ve satışının eczacı kontrolünde gerçekleştirilmesini istiyoruz."

İlaç temininde sıkıntı iddiaları

Konuşmasının ardından, bir gazetecinin, bazı ilaçların bulunamadığı yönündeki iddiaları sorması üzerine Çolak, şu yanıtı verdi:

"Şu anda kanser ilaçlarıyla ilgili ciddi bir sıkıntı yok ancak şubat ayının 15'inden sonra ilaç fiyatları zamlanacak. Bu arada bir kısım ilaçların piyasaya sürümünde biraz sıkıntı olabilir. Şu anda bizim söyleyeceğimiz özel bir sıkıntı yok. Bizim getirdiğimiz ilaçlarla ilgili de bir sıkıntı yok. Biz, onların hem düzenli olarak getirilmesini sağlıyoruz hem de stokluyoruz. Yani, kişiye özgü, ilk defa Türkiye'de kullanılacak ilaçlar hariç daha önceden kullanılmış olan ilaçları Sağlık Bakanlığının izniyle getiriyoruz. Şu anda bize müracaat eden ve 'Ben bu ilacı bulamadım' diyen bir arkadaşımız yok."

Anahtar Kelimeler:

sehir hastanesi eczane

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Baha (Ecz)
22.01.2018 11:44:07
Sırf muhalefet için yorum yapılmaz. Eczacılık işleri kültürlü toplumlarda anlam kazanır. Biz hastaya ilaç etkileşimleri, kullanma zamanları, vs vs vs hakkında bilgi vermeye çalışıyoruz bunun yanında çayını kahvesini söylüyoruz. Adam ne diyor bize ilacı alıp hemen gideyim işim acil dr da çok bekledim. Şimdi bu adamı silah zoruyla mı bekletecem. Kaldı ki aile hekimin yaptığını bizim kalfada yapar. Hasta gelip ilaçları yazdırıyor rpt yaptırıyor. Kalfam anlamayıncada hastaneye sevk eder oh mis. Aile hekimleri maşallah sırayla geliyorlar bigün biri bigün biri.
People
3
2) LUNA AKSOY (UZMAN DOKTOR)
22.01.2018 10:40:16
AİLE HEKİMİ GİBİ "AİLE ECZACISI" OLABİLİR Mİ ACABA? 65 YAŞ ÜSTÜ VB HASTA PORTFÖYÜ İÇİN EVE İLAÇ SERVİSİ DE DÜŞÜNÜLEBİLİR.
People
5
3) Özgür (Hekim)
19.01.2018 10:03:15
Fikri bey böyle yazarak gerçeklerden kaçamazsınız.Benim buradaki eczacı 1 haftalığına tatile gidiyor yerine kağıt üstünde bir eczacı göstermiş işi yine kalfa çırak yapıyor.Hangi diploma sahibi bu şekilde mesleğini yapabilir.Bir avukat bir öğretmen bir mühendis çırağa işini yaptırabilir mi?Ben mesela ortaokul mezunu amcamın oğluna polikiliniği bırakabilirmiyim?Yada avukat babasına mesleğini yaptırabilir mi?
People
6
4) fikri (serbest)
18.01.2018 15:04:53
yazılacak yorumların %99 u Mf li ilaçlar,zamanında çok kazanan eczaneler,müteahit eczacılar v.s v.s.....dr arkadaşlar yazmadan yazayım dedim.Hep aynı yorumlar,billimsellikten ve tarafsızlıktan uzak.
People
16
5) Uzman (Uz dr)
18.01.2018 14:19:09
Kesin uzak eczaneye az Mf vardır, ondan ağlıyordur.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori