Şehir hastaneleri ‘özel’leri vuracak
Bugün İstanbul TÜYAP’ta şehir hastaneleri masaya yatırılacak. Bugüne dek 21’i ihale edilen bu hastaneler, tahminlere göre 36’yı bulacak ve devlete de yaklaşık 36 milyar TL’ye mal olacak. Şehir hastanelerinin özel hastaneleri de vuracağı, 540 olan özel hastane sayısının 300’lere gerileyeceği belirtiliyor.
Şehir hastaneleri ‘özel’leri vuracak
02 Nisan 2017 - HÜRRİYET

Hürriyet'ten Jale Özgentürk'ün yazısı...

 

KAPIDA golf arabaları... Son teknolojiye sahip görüntüleme merkezleri. Tek veya iki kişilik yatakların yer aldığı modern ve zevkli döşenmiş odalar. Bir hastanın diğerinden rahatsız olmaması için kulaklıkla izlenecek televizyonlar. Devlet hastanelerinin klasikleşmiş kalabalıklarını yok eden uzun ve geniş salonlar, koridorlar... Burası Isparta’da faaliyete başlayan yeni şehir hastanesi. 800 yataklı bu hastanenin inşaat maliyeti 1.2 milyar TL’yi bulmuş. 20 yıl boyunca Akfen tarafından işletilecek. Tabii değişecek hükümetlere, ödeme krizlerine karşı Hazine garantisi sayesinde, ayda 100 milyon lira kira bedeliyle... Toplam sayıları 36 olması beklenen ve kamu özel ortaklığıyla kurulan bu hastaneler birer birer devreye giriyor. Şu ana kadar Yozgat, Mersin ve Isparta açıldı.

YENİLENMELERİ GEREKİYOR

Bu hastanelere ilişkin birçok kesimden eleştiri geldi ancak sektörden ses çıktığını görmedik. Ne düşünüyorlar? Bu hastaneler gerçekten bir devrim mi yoksa sağlık sisteminin özelleştirilmesi konusunda atılan bir adım mı? Bu soruları bazı sektör temsilcilerine sordum. Herkesin hemfikir olduğu konu, kamu hastanelerinin artık teknolojik olarak ömrünü doldurduğu... Ancak seçilen çok yataklı, şehir hastaneleri modelinin de yanlış olduğu görüşündeler. İşte kaygılar ve eleştiriler:

MODÜLER HASTANE MODELİ

- Kamu, hastaneleri yenileme yöntemi olarak bir finansman modeli seçti. Gerekçesi kamunun bu yatırımları daha pahalıya mal etmesiydi. Maliyeti 20 yıla yaymak istedi.

- Ancak seçilen model yanlış! Dünyada artık çok yataklı büyük hastanecilik terk ediliyor. Çünkü verimli işletilemiyor. Türkiye ise en küçüğü 1000 en büyüğü 4 bin yataklı hastaneler inşa ediyor.

- Çin, İngiltere gibi bu modeli uygulayan ülkelerde kalp, ortopedi alanlarında uzman hastaneler kuruluyor.

- Türkiye’de hasta sayısının artacağı varsayılıyor. Oysa nüfusunun yüzde 21’i 65 yaş üzerinde olan Fransa’da hastaneye gitme oranı altı yılda 6.5. Türkiye’de ise 65 yaş üzeri nüfusun oranı düşük ama hastaneye gitme oranı 8.5. Bu oranın artamayacağı ortada. Ödenecek kiralar nasıl çıkarılacak?

- Son teknoloji ile alınan tıbbi aletler 5 yıl sonra geride kalacak. Yenilenmesi konusunda, işletici firmalarla bu süreci yönetmek zor olacak.

- Bu modernleşmenin bedeli bir süre sonra halka yansımak zorunda kalacak. Muayene ücretsiz olacak ancak görüntülemeden fark alınmak zorunda kalınacak. Çünkü bu bölümlerin de özel kurumlara verilme ihtimali var.

- Personel sorunu, kapatılan hastaneler ile karşılanacak ama ihtiyaç çok arttığı için kalite sorunu yaşanacak.

- Bu hastanelerin kamuya ve halka yeni yükler getirmemesi için bütçeden sağlık harcamalarına ayrılan payın artması gerek.

- Bu hastanelerin bir etkisi de özel hastanelere olacak. Konsolidasyon yaşanacak. Şu anda 540 olan özel hastane sayısının 300’lere kadar gerilemesi bekleniyor.

 

PİLOT UYGULAMA

Görüşler böyle. Elbette eski devlet hastaneleri çok kötü, kalabalık ve eski. Şehir hastaneleri ise özel hastaneleri, otelleri aratmayacak kadar modern. Ama nasıl işletilecek, işletmenin maliyeti vatandaşın cebine nasıl yansıyacak belli değil. Keşke önce pilot uygulama yapılsa, denendikten sonra bu yüklü maliyetin altına girilseydi. Isparta Şehir Hastanesi’nde muayeneden çıkan hastalar da buna dikkat çekiyordu. “Memnunuz ama bu hizmet bedava olmaz.”

SEKTÖR BAKANLIKLA BİR ARAYA GELİYOR

ŞEHİR hastaneleri projelendirilirken sektörde yeterince tartışıldı mı? Bu soruyu da sordum sektör temsilcilerine. Hiçbir şey sorulmamış. Eleştiri yapılması da pek istenmemiş. Hastaneler bir bir açılırken nihayet bugün Sağlık Bakanlığı temsilcileri ile sektör temsilcileri TÜYAP’ta bir araya gelecek. Bu aşamada toplantının amacı nedir bilmiyorum ama büyük ihtimalle görüntüleme merkezlerinin işletilmesine yönelik görüş alışverişi yapılacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) muhsin er (diş hekimi)
07.04.2017 16:03:46
vedat bey bence de maaşa şükretmek lazım ama hekim maaşlarını asgari ücretle bağlantılandırma muhabbeti biteli uzun yıllar oldu.

bu arada hep aldığımız maaşlardan bahsediyoruz ama bu maaş için ne verdiğimizden hiç kimse bahsetmiyor nedense.

200.000 tl lik sıfır mercedesini 50.000 tl ye satan adama "şükret daha ne istiyorsun bak falancanın şahinine 15.000 den fazla veren yok. aç gözlülük yapma." demek gibi bişey oluyor bu. haksız mıyım?

bana göre asgari ücret bizde çok az. doğru. daha fazla olmalı.
ama aldığımız hekim maaşına karşılık kamu hastanelerinde yaptığımız işlere, strese ve özveriye bakılırsa gerçekten çok az.
çözüm bence maaşı yükseltmek değil de işi hafifletmek olabilir.
çünkü şu anki yaptığımız işe daha çok para vermekle insanları verimli çalıştıramazsınız.
az hasta, az stres, az baskı, makul ücret.
çünkü kimse kusura bakmasın, benim kendi sağlığım, mutluluğum, ailem, benim için hastalarımınkilerden daha önemli.
akşam çocuklarımla oynamaya, gezmeye veya eve gelen misafirin karşısında uyuklamadan oturmaya bile dermanım kalmıyorsa ne yapayım yüksek maaşı..

herşeyi parayla ölçen bir millet olduk.
People
1
2) ABDULLAH (HEKİM)
07.04.2017 15:43:14
sanki füze yapılmış da düşman mevzilerin vuruluyor.

Allah aşkına bu nasıl başlık yahu?
özel hastaneler de bu milletin malı değil mi?
niye ikide bir vurulmaya ve batırılmaya çalışıldığını anlayamıyorum.
devletin parasıyla inşaat yapan müteahhitler yok mu?
devletin parasıyla millete hizmet eden başka özel kurumlar yok mu?
sağlık ocağı başka bir açığı kapatır, bu uzay çağı hastaneleri başka yaralara derman olur, özel hastaneler de başka sorunları çözer.
hepsi bir hizmetin köşe taşları.
özel-devlet rekabeti mi var sanki ortada?
çok garip. bakanlık kendi ruhsat verdiği hastaneleri batırmaya mı çalışıyor nedir anlayamadım.
hazır hastalar hekimlere düşman olmuşken bir de hekimleri birbirine düşman etmenin kime ne faydası var acep?
People
5
3) postenflamatuar (uzm dr)
05.04.2017 12:13:31
Bir hastaneye her ay 100 milyon TL mi veriliyor? doğru mu yazılmış? Doğruysa akıl alır gibi değil.
People
1
4) Vedat (dr)
05.04.2017 08:54:35
Kira bedeline görüntüleme, laboratuvar,yemek, temizlik,bilgi işlem,güvenlik, ısıtma, soğutma, yenileme, elektrik, su vb. hepsi dahil.Bu yazı şehir hastanelerine muhalif birisi tarafından yazıldığı kesin. Maaşlarının azlığından yakınan arkadaşlar; asgari ücret ile korelasyonuna baktığınızda dünyanın en iyi katsayısına sahip ülkelerden birisiyiz.
People
13
5) serkan (uzm.dr)
03.04.2017 20:00:11
şehir hastaneleri de olsa bu kadar düşük maaşlarla doktor dahi kimse hakkıyla çalışamaz,çalışır ama kerhen çalışır,konforlu ama kalitesiz hizmet olur,tazminat davaları varken de cerrah asla kendini riske atmaz,o yüzden bına değil personel önce mutlu edilmeli
People
7
6) Hakan (dr)
03.04.2017 15:45:17
Aylık kira 100 milyon lira? Kim ödüyor bu parayı?
People
34
7) Atilla Çoruh (Öğretim Üyesi)
03.04.2017 00:08:14
Binalar HASTA TEDAVİ ETMEZ!!
İçinde, sorun çözen, güncel bilgilerle donanmış, iyi yetişmiş, tecrübeli ve alt yapısı olan sağlık personeli olmadan, ŞEHİR hastaneleri ölü doğumdur.
People
13
8) yaw he he (dr)
02.04.2017 20:50:14
şehir hastanesindeki uzman da üç kuruşa riske girip özel hastane kalitesinde hizmet verecek zaten
People
15
9) Kemal yumurtaakıtan (Mutemet)
02.04.2017 12:40:54
Aylık kirası 100 milyon tl yazılmış doğrumu?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar