Şehir hastanelerinde '24 saat nöbet' uygulaması başladı!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Şehir hastanelerini branş çeşitliliğinin fazla olduğu, herhangi bir hizmet eksikliğinin olmadığı, hatta 7 gün 24 saat sağlık hizmetinin verildiği kurumlar haline getirmek için bazı hastanelerimizde çalışmalara başladık
 Şehir hastanelerinde '24 saat nöbet' uygulaması başladı!
23 Ocak 2020 11:46 - AA DUYGU YENER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastanelerinde hafta sonları da dahil 18 branşa kadar sağlık hizmetinin verilebileceği "24 saat" nöbet sisteminin devreye girdiğini bildirdi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıl içerisinde açılacak şehir hastaneleri ve bu hastanelerde verilen sağlık hizmetlerinden duyulan memnuniyet oranlarına ilişkin bilgi verdi. 

Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın ikinci fazını kapsayan şehir hasteneleri projesinde önemli bir mesafe alındığını ifade eden Koca, 2017'de kamu-özel iş birliği kapsamında inşa edilen 10 şehir hastanesinin vatandaşların hizmetine sunulduğunu söyledi.

 Şehir hastanelerinin bulundukları yerlerde nitelikli hasta odası ve yatak sayısını artırmakla kalmadıklarını aktaran Bakan Koca, bu hastanelerde sunulan sağlık hizmetinin kalitesinin de en yüksek noktaya taşındığını vurguladı.

- "5 il şehir hastanesine kavuşacak" 

Koca, şehir hastanelerini sadece sağlık hizmetinin verildiği tesisler olarak tanımlamanın yetersiz kalacağını söyleyerek, geleceğin hastaneleri olarak inşa edilen bu hastanelerinin mükemmeliyet merkezlerinin yanı sıra araştırma ve geliştirme çalışmalarının da öncüsü olacağını belirtti.

 Şehir hastaneleri inşaat çalışmalarının ülkenin farklı noktalarında devam ettiğini aktaran Koca, İstanbul Başakşehir, İzmir Bayraklı, Kocaeli, Konya Karatay ve Tekirdağ'daki yapıları bu yıl içerisinde hizmete açmayı planladıklarını kaydetti.

Bakan Koca, yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini vurgulayarak, genel bütçeden yapılacak Samsun, Denizli, Diyarbakır, Aydın, Antalya, Trabzon ve Rize şehir hastanelerinin ihale hazırlık süreçlerinin devam ettiği, Ordu, Sakarya ve İstanbul Sancaktepe şehir hastanelerinin de proje ihalelerinin yapıldığı bilgisini verdi.

 

 

- "Memnuniyet Türkiye ortalamasının üzerinde" 

Türkiye'de sağlıktaki memnuniyetin yüzde 71 olduğunu bildiren Koca, şehir hastanelerinin de içerisinde yer aldığı tüm hastanelerden sağlık hizmeti alan vatandaşlarla anket ve memnuniyet analizi yaptıklarını aktardı.

Şehir hastanelerinde Isparta'da yüzde 81, Mersin'de yüzde 86, Kayseri'de ise yüzde 88 oranında hasta memnuniyeti olduğunu kaydeden Koca, "Şehir hastanelerindeki memnuniyet Türkiye ortalamasının çok üzerinde." dedi. 

"Şehir hastanelerini, branş çeşitliliğinin fazla olduğu, herhangi bir hizmet eksikliğinin olmadığı, hatta 7 gün 24 saat sağlık hizmetinin verildiği kurumlar haline getirmek için bazı hastanelerimizde çalışmalara başladık." ifadelerini kullanan Bakan Koca, şöyle devam etti:

"Şu an Bilkent'te kısmen başladı. Bursa'da ve Eskişehir'de de başlamış oldu. Hafta sonu veya gece bir kulak burun boğaz, cildiye veya nöroloji bölümlerine gitmek istediğinizde bu bölümleri genelde nöbetçinin olmadığı branşlar olarak biliriz. Gideceğimiz yer de aciller olur. 18 branşa kadar 24 saat hafta sonları da dahil olmak üzere nöbet sistemini devreye sokmaya başladık. Vatandaş, Ankara'da bu branşlara gitmek istediğinde şehir hastanesinde bu branşların olduğunu biliyor olmalı. Şehir hastanesine o branş için gelebilir olmalı."

Şehir hastanelerini aynı zamanda eğitim hastaneleri olarak da planladıklarını ifade eden Koca, asistan ve öğretim üyesinin eksik olmadığı bir merkezden bahsettiğini belirtti. 

Koca, döner sermaye yönetmeliğinde bir değişikliğe gittiklerini anlatarak, "Mükemmeliyet merkezlerine de özel bir önem vereceğiz. Nitelikli hizmetlerin yapılabilir olduğu, özellikli işlemlerin yapıldığı merkezlerin daha farklılaştığı ve hastaların bu merkezlere doğru yönlendirildiği, araştırmanın daha kolay yapılabilir olduğu, uluslararası boyutu olduğu merkezler anlamında söylüyorum." dedi.

- "İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesinde ulaşım sorunu olmayacak"  

Dünyanın sayılı metropolleri arasında yer alan İstanbul'un sağlık alanında dev bir yatırıma kavuşacağını vurgulayan Koca, İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesinin haziranda açılacağını söyledi. 

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesinin 1 milyon metrekare üzerinde inşaat alanına sahip olacağını ve günde 35 bine kadar hasta kabul edeceğini ifade eden Koca, hastaneye ulaşım konusunda sorun yaşanacağı iddialarına ilişkin değerlendirmeyi yaptı: 

"Sayın Ulaştırma Bakanımız da bu çerçevede gerekli hazırlıkları yapıyor. Özellikle açılış takviminde hem yol hem metronun sorun asla olmaması noktasında bir gayret içindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu noktada çok hassas olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki 7-8 ay sonrası dönemden bahsediyorum. Bu takvimde hem hastanenin açılacağını, ulaşım ve metro anlamında sorunun yerel belediye tarafından yapılmadığında Ulaştırma Bakanlığımız tarafından çok rahatlıkla yapılabileceğini, bununla ilgili hazırlıkların da yapıldığını, vatandaşımızın tedirgin olmaması gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. İstanbul'da bu kadar büyük yatırımın özellikle 1 milyon metrekarelik bir alana sahip en büyük hastanesine ulaşım sorunu asla yaşatmayacağımızı, bu konuda hükümetin gerekli tedbirleri aldığının ve alacağının altını çizmek istiyorum."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) hekim var (HEKİM var)
28.01.2020 13:07:06
4.700-9.800-13.000 TL bir işyeri düşünün aynı eğitimde ve kadroda çalışanların maaş dağılımı o işyerinde yer yerinden oynar peki ya bu işyeri hastane ve çalışanlar hekimler olunca ??
People
13
2) Port (Op.dr)
25.01.2020 10:50:07
Eczanelerin hepsi bugün yani ç.tesi kapalı.yeni farkettim.
People
32
3) Hekim (Hekimdir)
24.01.2020 20:10:54
Ne güzel yönetiyorlar değil mi? Aynı hastanede birine 4.700 TL diğerine 4924 sözleşmeliye 2 kat askeri hekime 3 kat maaş veriyorlar ses yok nöbet diyorlar ses yok...

Köle misiniz daha ne olması lazım ne zaman meslektaşınızı rakip görmekten vazgeçip mesleki dayanışma ile artık yeter diyeceksiniz?
People
19
4) Dr mutsuz (Uz Dr)
24.01.2020 18:06:12
Doktorların sabrını ve sınırını deniyor olmalılar
People
28
5) ats2 (dr)
24.01.2020 17:45:18
özel hastane mi arkadaş bu :) neyin mesaisi
People
42
6) kurtar bizi (sağlıkçı robot)
24.01.2020 16:49:59
Adı üstünde robot bu, 7/24, hatta 365 gün nöbet tutar, bana mısın demez. 24 saat ne ki !!!
People
88
7) Kötü Kedi Şerafettin (Dr)
24.01.2020 15:44:32
Sayın meslektaşlarım, lütfen artık bırakın Türkiye’de çalışmayı. Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde çalışan doktorlar çok fazla kazanmıyorlar ama hakları var. Kimse onları köle gibi çalıştıramaz. Ameleden betersiniz. Amele beden gücü verir. Sizler hem en ağır eğitşm ile beyin gücü hem de beden gücü ile çalışıp cahil insanlara, kötü niyetli insanlara yaranamıyorsunuz. Sistem sadece özelded ve devlette arkası olan, ünvan verilmiş seçilmiş doktorlara iyi. Gerisi sürünüyor. Sizler 25 yıl eğitimden geçip , üstelik herkesin 15 -20 senesine tekabül edecek en a 10-12 yıllık zor eğitimlerden geçip diploma, altın bilezik sahibi oldunuz. Artık Türkiye çalışılmaz halde. Canınız tehlikede. Lütfen iki yıllık bir ara verin. İki yıl sonunda dil öğrenmiş, mesleki sınavları geçmiş olarak yeni bir ülkede işe başlayın. En azından sokakta yürüken yan baktın diyerek saldıracak, karınıza kızınıza küfredip onları taciz edecek adamlar yok buralarda. Sizi haftada 40 saatten fazla çalıştıramazlar buralarda. Nöbet denilen şey gerçekten nöbettir. 12 saat üstü kimse hastanede kalamaz bu ülkelerde. Lütfen artık bir tercih yapın. O ülke insanı da, idarecisi de sizleri hunharca kullanıyor. Sömürtmeyin kendinizi. En azından çocuğunuzu okula göndermek için yılda 80-90 bin tl ödemezsiniz burada. Hafta içi, hafta sonu izinleriniz olur. Yılda 27 gün tatil ile işe başlarsınız. Resmi tatiller adı M ile başlayan hastane zincirlerinde olduğu gibi çalışma günü yapılmaz. Devlette çalışan 23 Nisan bayramında tatil yaparken siz o özel hastane zincirlerinde hastane kar etsin diye çalıştırılıyorsunuz en büyük bayram günümüzde. Asabınız bozulmuyor mu sayın meslektaşlar? Buna karşı çıkınız. Lütfen yeter deyin.
People
27
8) ömer hayyam (op.dr.)
24.01.2020 12:10:09
Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi GİBİ

''HEKİM Kredi Ve Kefalet Kooperatifi'' kurulmalı ve hekimlere kendi işinde destek olunmalı...yoksa suyumuz zaten sıkıldı, posamızdan da pelet yakıtı yapacaklar..

Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifindeki sanatkar kısmına hekimlik girmesine rağmen olmuyor... yanlış biliyor isem düzeltin...
People
47
9) ufuk engin (uzman doktor)
24.01.2020 11:43:51
6ay kaldı emekliliğime şükür..Dolduğu gün dilekçeyi verip mümkünse sağlık bakanlığı, hastane vb ile ilgili tek kelime duymayacağım işlerle uğraşacağım..Mucize doktoru bile izlemeyeceğim :)
People
37
10) Zeki (Dr)
24.01.2020 10:14:37
Devam edin sayın meslektaşlarım , bir haftasonlarımız elimizde kalmişti , onuda verelim , robot gibi üç kuruş paraya çalişmaya devam edelim , biz böyle tepkisiz herşeye boynumuzu bükmeye devam edelim bakalim daha neler gelecek başımıza
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer