Sezaryeni yüksek hekime ve hastaneye yaptırımlar geliyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Sezaryen konusunda ciddi yaptırımlara hazırlıklık yapıyoruz. Sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hastanelere, aynı şekilde sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hekimlerimize bir takım yaptırımlar gelecek." dedi.
Sezaryeni yüksek hekime ve hastaneye yaptırımlar geliyor
05 Şubat 2017 -

Çeşitli programlara katılmak üzere kente gelen Bakan Akdağ, bir otelde düzenlenen "Ordu İli Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı"na katıldı.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Akdağ, bir gazetecinin sezaryenle doğum ve anne ölümlerine ilişkin sorusu üzerine, Türkiye'de anne ölümlerini ciddi ölçüde azalttıklarına dikkati çekti.

Akdağ, bundan sonraki mücadelenin de aynen süreceğini vurgulayarak, "Sezaryen konusunda da ciddi yaptırımlara hazırlıklık yapıyoruz. Sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hastanelere, aynı şekilde sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hekimlerimize birtakım yaptırımlar gelecek." diye konuştu.

Sezaryen oranı yüksek olan ve gereksiz yere sezaryen yapan hekimlerin tespit edilmesi durumunda, normal doğum tecrübelerini artırmak üzere eğitimlere alacaklarını belirten Akdağ, "Sezaryeni gereksiz yapan hastaneler için de mevzuatın bize verdiği yetkiler çerçevesinde ve hukuki çerçevede kuruma cezalar vereceğiz. Çünkü artık bıçak kemiğe dayanmış bir iş." ifadelerini kullandı.

Akdağ, dünyada sezaryen oranları açısından Türkiye'nin birinci sıraya yerleştiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Sezaryen hem anne için hem de bebeği için gereksiz yapıldığında ölüm riskini artıran, annenin konforunu bozan, bebeğin de sonraki hayatı boyunca sağlığını olumsuz etkileyen bir husus. Çok yakın zamanda Harvard Üniversitesi'nden bir bilimsel açıklama çıktı. Sezaryenle doğan bebeklerde şişmanlık oranı daha yüksek. Aynı şekilde enfeksiyon oranları yüksek. Buna benzer birçok örnek daha var. Dolayısıyla bu sezaryen meselesinde bütün kurumlarda ama özellikle özel sektöre ait kurumların ve hastanelerin itina etmesi gerekiyor. Bu meselenin üzerinde biz ısrarla durmaya devam edeceğiz."

Bakan Akdağ, ayrıca Ordu'ya sağlık alanında pek çok yatırımın yapıldığını, ilerleyen süreçte başta şehir hastanesi olmak üzere birçok sağlık yatırımını daha kente kazandıracaklarını sözlerine ekledi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Mehmet Karadeniz (Ahçı)
07.02.2017 17:04:59
Daha yeni Yargıtay kocaelinde kadın Doğum uzmanını hastayı muayene etmesi, yatış kararı vermesi, akşam vizitte de 1 kez daha görmesine rağmen gece 11 de doğan bebeğin mekonyum aspirasyonu nedeni ile ölmesi nedeni ile özensizlikle suçlamadı mı? Daha normal Doğum yaptırır mı keser alır bebeği..
People
8
2) maraba (maraba)
07.02.2017 12:35:43
1-2 günlük sağlam alçı atelleri yine aynısı ile değiştirmek istemiyoruz. alçı çıkarma bonus, tekrar aynısını yap bonus. malzeme israfı bir taraftan.
People
9
3) Cem Küçükler (uzdr)
06.02.2017 16:56:35
Performans ve döner sermaye sisteminde daha adil bir çözümü bekliyoruz.Ameliyat yapan hekim ile risk almayan hekim aynı ücreti almamalı.Sahte işlem girip performansını artıran hekime ceza verilmeli.Türkiye'de hekim emeği çok ucuzlatıldı.Bu kadar eğitimle bu hale geldik.Camcı,elektrikçi daha iyi kazanıyor.Mahkemeye de verilmiyorlar.
People
10
4) aydin sinal (hekim)
05.02.2017 18:39:23
özel saglik kuruluslarinda, özel hastahanelerde annenin ve ailesinin oluru dahilinde yapilan sezeryan ameliyatlarinda eger bir komplikasyon cikmamisa,anne ve ailesinin herhangi bir sikayeti olmamisa nasil yaptirim uygulanacak,neye dayanarak ceza verilecek? yapilacak bir cerrahi müdehale bir tedavi hekim ile hasta arasinda olan bir anlasma sonrasi olur,eger kanunlarin yasak ettigi bir tedavi yöntemi uygulanmamisa buna 3.sahislar karisamazlar.
sayin bakan acaba sezeryan indikasyonunu kanunlarla yeniden tespit edileceginimi yoksa tamamamen yasaklanacaginimi ima ediyor? bu iki halde AIHM den döner.benim bildigim dünyada hali hazirda sezeryani yasakliyan bir kanun maddesi yok.
devlet kendi hastahanelerinde sezaryan oraninin yüzde 30 u gecmemesi icin tedbirler alabilir,ama özel kuruluslarda nasil tedbir alacagini dogrusu merak etmekteyim.
sezeryan oraninin düsürülmesi (bagzi jinekologlarin istegi olan dogum basi 7500 lira ücret verilmesi gibi) ucuk kacik önlemler disinda tedbirler alir,bunlarin ne olduklari Almanyanin artan sezeryan oraninin asagiya cekilmesi icin aldigi ve basarili oldugu tedbirler cercevesinde eger merak eden olursa( maas olmadigi icin hic zannetmem-)yazarim,tartisirim.
People
19
5) Ali Sami Topbaş (Kadın Doğum Uzmanı)
05.02.2017 15:36:45
Bizim tıp camiasının yüz karası olarak görülen kadın doğum uzmanlığı artık yapılamaz hale geldi. Biz günah keçisi olarak görülüyoruz. Sürekli mahkeme, sürekli şikayet, Yüksek tazminat davaları, üç kuruş maaş. Artık suya sabuna dokunmuyorum. Başka bir yerlere hastaları gönderiyorum. Emekli olsam da kurtulsam. İğrendim artık. Tükendim. Yeter artık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori