Sigaraya yeni yasaklar geliyor: 21 yaş ve 500 metre...
Sigara yasaklarına ilişkin yeni düzenlemelere göre, 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılıyor. Çocuk ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından korunması ve ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla tütün ürünleri satışının okul ve yurtlara en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getirilecek.
Sigaraya yeni yasaklar geliyor: 21 yaş ve 500 metre...
14 Temmuz 2018 23:36 -

Sağlık Bakanlığı tütün ürünleri ile ilgili acil eylem planı hazırladı. Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, ilk etapta halen 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılacak. Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri için de, okul ve yurtlara kapıdan kapıya en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getirilecek.

Çocuk ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından korunması ve ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla alınması planlanan önlemler şöyle belirlendi:

- 18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumunu yasaklayan mevcut yasal düzenlemeye uymayanlara caydırıcı nitelikte cezai müeyyideler getirilecek ve düzenli denetim yapılacak.

TEK SİGARA VE YAPRAK SİGARA KAĞIDININ SATIŞININ ÖNLENMESİNE AĞIRLIK VERİLECEK

- Adet bazında tütün ürünü (tek sigara vb.) ve sarmalık kıyılmış tütün, makaron ve yaprak sigara kâğıdının gençlere satışını önlemeye yönelik tedbirlere ağırlık verilecek.

- 18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumu yapılması halinde uygulanan cezai müeyyideye ek olarak idari para cezasının uygulanacak ve satış-sunum ruhsatının iptal edilmesi sağlanacak.

- Tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmî belgeleri istemelerinin sağlanacak ve satıcılar bu konuda bilgilendirilecek.

- Tüm satış ve sunum noktalarına güvenlik kamerası bulundurma ve yapılan denetimlerde görevlilere mahkeme kararı olmaksızın görüntüleri sunma zorunluluğu getirilecek.

- 18 yaşını doldurmayan bireylere tütün ürünlerinin satış ve dağıtımını yasaklayan mevcut yasal düzenlemenin kapsamı genişletilecek ve tütün ürünü satın alabilme yaşı, 18'den 21'e çıkarılacak.

- Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri, örgün eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 500 metre mesafe olmak zorunluluğu getirilecek.

- Tütün ürünlerinin logo, renk ve şekillerinin, şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta vb. nesnelerde bulunması engellenecek, bunların dağıtımı ve satışı yasaklanacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Seyyit Akıncı (Doktor)
19.07.2018 10:21:45
Kişinin kendine, bile bile zarar vermeye hakkı yoktur. Bunun yaşla bir ilgisi de yok. Zaten sigara denen illet, neticede bağımlılık yaptığı için kişinin karar verebilme kabiliyetini bozmaktadır. Artık bırakmak istediğini söyleyebilecek erdeme sahip olanların bile bırakamayışının sebebi bu. Nasıl ki insan "ben seçme ve seçilme hakkına sahibim şu yaşıma geldim vs" deyip eroin kullanamıyorsa sigara da kullanamamalıdır. Kaldı ki sigara sadece kendisine değil etrafındakilere de direk zarar vermekte. Devlete de tedavi masrafları olarak ciddi yük bindirmektedir. Sigara kullananların sigaraya bağlı hastalıklarının tedavi masrafını devlet karşılamasa hakkı var.
People
10
2) Abdurrahman Gürci (Aile hekimi)
17.07.2018 10:11:53
18 Yaşında seçme seçilme hakkına sahip, ancak sıgara konusunda karar verebilecek olgunluğa sahip değil ! tezat oluşmuş olacak.
People
5
3) Abdurrahman Gürci (Doktor(Aile hekimi))
16.07.2018 15:25:54
Yasal alt yapının oluşturulması güzel, aslolan uygulanması. Eğitici eğitim yapılamadığı ortada. Maalesef lise çağındakİ gençlerimizin %70-80 ni tütün-mamülleri bağımlısı. Etkili denetim ve caydırıcı cezalandırma olmadığı sürece kanun ve kurala uyanlar dolaylı olarak cezalandırılmış olmaya devam edecektir.
People
1
4) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
16.07.2018 13:45:13
4.Murat pozisyonuna düşmemek için böyle alıştıra alıştıra yasakların genişletilmesi akıllıca olmuş.
People
3
5) Mserdar (op.dr.)
15.07.2018 13:04:53
18 yaşında bir kişi milletvekili seçilebiliyor,mecliste ülkenin ve vatandaşların geleceği ile ilgili en önemli kararlarda oy kullanıyor,20 yaşında silah altına alıyorsun,uzman çavuş,astsubay yapıp çatışmaya gönderiyorsun,dağda 6 saat çatışmadan dönen asker yolda bakkala uğrayıp sıgara alırken bakkal senin yaşın küçük sana sıgara satamam diyecek Türk filminde seyretsem ne kadar saçma bu kadarda olmaz derim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)