Siz Doktorlar hemşirelerin komutanısınız diyen Başhekime soruşturma
İzmir Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Doğan Yıldırım’ın hemşirelere yönelik skandal mesajlar attığı ortaya çıktı. Yıldırım, "Siz doktorlar hemşirelerin komutanısınız arkadaşı değil. Emredeceksiniz ve yapacaklar" dedi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Başhekim Doğan Yıldırım hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Yıldırım, görevinden istifa ettiğini açıkladı.
Siz Doktorlar hemşirelerin komutanısınız diyen Başhekime soruşturma
07 Ocak 2021 22:45 -

İzmir'de Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi Başhekimi Doğan Yıldırım’ın hastane WhatsApp grubunda hemşireleri hedef alan hakaret içerikli mesajları ortaya çıktı. Başhekim Yıldırım, hastanenin WhatsApp grubundan hastane doktorlarını hemşirelere karşı nasıl davranmaları gerektiği konusunda skandal mesajlar attı.

Birgün'den Berkay SAĞOL'un haberine göre; Başhekim Yıldırım, “Siz doktorlar hemşirelerin komutanısınız, arkadaşı değil. Emredeceksiniz ve yapacaklar, hastaların battaniyesi eksik, çarşafı yırtık, yastığı yok” derken, hastanedeki yönetim eksikliklerini itiraf eden mesajının devamında “Şefkat desen hiç yok zaten, öküz gibi tavırlar” şeklinde hakarette bulundu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Başhekim Doğan Yıldırım hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Köşger sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bahse konu Başhekim hakkında soruşturma başlatılmıştır. İlimizde bütün mesleklerin, kişilerin ve kurumların uyum içinde çalışması için gereken tedbirler alınacaktır" dedi.

VİRÜSLE MÜCADELE EDERKEN YÖNETİM TARAFINDAN EZİLİYORUZ

Başhekimin hakaretlerinin ortaya çıkmasının ardından Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi açıklama yaptı. Hemşirelik mesleğini değersizleştirmeye yönelik ithamların kabul edilmediği vurgulanan açıklamada, "Doğan Yıldırım’ın aynı grupta, bir hastane çalışanına yönelik hakaretlerinin yer aldığı, hastane çalışanının çalışma yerini hekimlerin oylamasına sunduğu, pandemi döneminde sağlık çalışanlarına sağlanan konaklama imkânını hekimler lehine manipüle ettiğine dair kanıtların yer aldığı yazışma kayıtları da elimizde mevcuttur. Doğan Yıldırım’ı bir başhekime, bir hekime, bu ülkenin üniversite mezunu bir vatandaşına yakışmayacak ifadelerini ve yaklaşımını kınıyoruz" denildi.

Covid-19 ile mücadeleyi sırtlayan hemşirelerin aynı zamanda yönetim baskısı altında ezildiği belirtilen açıklamada, "Sağlık hizmetlerinin bel kemiği olan ve gece gündüz adeta soluksuz çalışarak toplumumuzun hak ettiği kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetini sunmaya ant içmiş biz hemşireler; her geçen gün artan ve sistematik hale gelen etik ilkelerden uzak, profesyonellik dışı uygulamalarla şiddete maruz kalıyoruz. Yönetici şiddetinin benzer üzücü örneklerinin daha öncede yaşandığı bu süreçte; görünen o ki aynı anlayış ile benzer olaylar yaşanmaya devam edecektir. THD olarak gerekli girişimlerde bulunduğumuzu, hiçbir hukuksal mücadeleden kaçınmayacağımızı bildiriyor, tüm meslektaşlarımıza bu ve bu gibi olayların takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İSTİFA ETTİ

Hemşirelere karşı skandal ifadeler kullanan başhekim Doğan Yıldırım, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini duyurdu. Yıldırım yaptığı açıklamada, “Maksadı üzüm yemek olmayanlara fırsat tanımayarak, ne devletime, ne bakanlığıma ne de onur duyduğum şerefli geçmişime halel gelmesine müsaade etmemek adına kendi isteğimle Başhekimlik görevinden çekiliyorum” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) intörn (doktor)
07.06.2021 09:26:30
Aşağı da Sağlık sektörünü doktorlar ve onların işini kolaylaştıran canlılar diye sınıflandıran trol yorumcunun doktor olmadığına yemin edebilirim ama kanıtlayamam büyük ihtimal ile hastahane de herhangibir sağlık çalışanı ile kötü bir olay yaşamış ve onun verdiği kin ve öfke ile gelip bu kadar saçma bir yorumu yapabilmiş.
People
0
2) Kaya Can (Doktor)
22.05.2021 01:45:33
Bir hekimin hemşire meslektaşlarına bu şekilde ithamda bulunması liyakat düzenini kanıtıdır kaldıki hiç kimse kimseye emrederek hitap edemez ne acıdırkı Dr doğan yıldırım ve kardeşi Anadolu ajansı muhabiri Mustafa yıldırım birilerinin torpili ile insanlara zülüm etmeye devam edecekler
People
7
3) Mehmet (dr)
15.01.2021 20:43:34
Tabip dışındaki sağlık meslek mensuplarını, hastanede sadece doktorların işlerini kolaylaştıran canlılar diyen meslektaşım, sana hocaların mı çok kötü davrandı?Ya da asistanlığında çok uzun süre çömez mi kaldın? Sosyolojik farklı bir problemin mi var bilmiyorum ama sen bu mesleği yanlış anlamışsın. En başta ülkemizin de taraf olduğu DSÖ nün Alma-Ata Bildirgesinin 9. Maddesi mesleğimiz için önemli bir prensibi teminat altına alıyor. Ne mi bu prensip Ekip Çalışması.
Bak genç hekim arkadaşım sen doktorluğu yanlış anlamışsın dedim ya, daha iyi öğrenmen için sana en temel hemde resmi bir kaynak tavsiye edeceğim. Sağlık mensubu mesleklerin görev tanımları yönetmeliği. Ama sen şimdi koca yönetmelikte banane ben doktorum sadece doktorların görev tanımını okur geçerim dersin. Öyle yapma. Temel ilkeler diye bi bölüm var her meslek mensubunu kapsıyor ve diyor ki: Tüm sağlık mensupları görevlerini, almış oldukları eğitim ve kazanmış oldukları bilgi ve beceriler doğrultusunda, verimlilik ve kalite gereklerine uygun, diğer çalışanlar ile birlikte EKİP ANLAYIŞI İÇERİSİNDE, multidisipliner yaklaşımla ve sağlık hizmeti sunumunun devamlılığı esasına bağlı olarak yapar.
Bu temel ilkeler de tam da senin için bir şey daha var, diyor ki: Sağlık Mensupları görevlerini yürütürken kendilerinin ve diğer sağlık meslek mensuplarının mesleki saygınlığını zedeleyecek davranışlardan kaçınır.
Bence mesai arkadaşların için buraya bir özür mesajı yazmalısın...
People
6
4) Melike (Hemşire )
12.01.2021 21:17:54
Sağlık personeline canlılar diye hitap eden kişi önce konuşmayı saygıyı sonra mesleğini öğren aynı ortamlarda çalışıp bu yorumları okumak çok üzücü
People
8
5) İsimsiz (Hemşire)
12.01.2021 10:11:17
Değerli arkadaşlar başhekime hak veren neden soruşturma açılmış diyen arkadaşlar var "öküz gibi " ifadesi bir hakaret değil midir?. Ayrıca hastanın battaniyesi yokmuş çarşafı yırtıkmış hastane de ne varsa onu veriyoruz iki senedir çalıştığım üniteye perde aldiramadik yırtık pırtık perdelerle mahremiyeti sağlıyoruz defalarca istek yapıyoruz satınalmaya 10 istekten 3 ünü anca alıyorlar. Bu alımları kim onaylıyor başhekim ihalelere kim onay veriyor yine başhekim.. yönetim zaafiyetlerinde ki suçlarını hemşirelik bakımı zayıf diyerek üzerlerinden atamazlar. Evden mi çarşaf battaniye getireyim.. Şefkat desen hiç yok muş serviste 30 hasta var 2 hemşire koy sonra şefkat bekle geç o işleri...
People
18
6) Mehmet cebeci (Kıymetsiz İşler Uzmanı)
11.01.2021 16:42:24
Değerli Arkadaşlar,
Kimse farkında değil ve nedense sağlık sistemi üzerinde hekimi ezmeye yönelik tavırlar gösterenler hemşireler ile ilgili hiç birşey yapmadıkları gibi koruyucu davranıyorlar.

Merak ediyorum, hastalarımıza anket yapılsa kaçı hemşirelik bakımından memnunlar... hemşire arkadaşlar, 2 kişi birden Kumluca Devlet hastanesinde pandemi servisini, görev yerini terk ediyor, biz başhekimi görevden alıyoruz.

İzmirde Başhekim hekim arkadaşlarını uyarıyor, siz onların amirisiniz, denetlemek zorundasınız, o başhekim istifa ettiriliyor.

Değerli Arkadaşlarım, Hastalarımız, Hemşire arkadaşlarımız,

hastanelerde hemşirelik bakımı sıfıra yakın, hastası su istiyor bırakın hani pet şişe bulmayı çeşmeden su vermiyor. hastanın bakımını yapmıyor. servis temizliğini kontrol etmiyorlar. odaya uğramıyor, bir sıcak söz etmiyor, çoook çalışıyoruz diyerek serviste çoğunlukla benim görevim değil, görev tanımımda yok diyerek oturuyorlar. bırakın sayıları azmış vs. çalışsalar az gerçekten...

hekimler kendi servislerindeki hemşire arkadaşlarına söz geçiremez, tedavi uygulatamaz haldeler. Pansuman yapmazlar, hasta bakımı yapmazlar, kan almazlar... hiç bir şey onların görevi değil.

Hemşirelik mesleği hekimin işini kolaylaştırmak, yardım etmek, hekimin yönergelerine göre bakımını sağlamak, tedaviyi tatbik etmek, yardıma ihtiyaç duyan hastanın gerekirse yemeğini yedirmektir ve daha bir dolu şeydir.

Pandemi dönemi, her zamankinde çok birliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günleri vs geçelim. elbette birlikte hastalarımız için çalışacağız ama

hastanın altı pislenip, doktorun hastanın altını temizlemeye giriştiği, hemşire arkadaşlarımızın utanıp yine de bu işe girişmediği bir dönemdeyiz.

lütfen anket yapın, hastalara sorun bakalım kaçı hemşire ve sekreterler tavırlarından memnun.

Hekim amirdir, servisin herşeyinden sorumludur, servisteki tüm görevliler de onun dediklerine uyarlar. yoksa hastanız olur hekim tek başına yapabildiği kadar ilgilenir. kimseye laf edemez...

Bu mesaj ile görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlarımı tenzi ederim ama hekimin amir olduğu sistem şarttır.

Bu arada hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının lobisini tebrik diyorum, hekimleri ezen, her şeyi hekimin sorumluluğuna veren ancak hiçbir yetki vermeyen bir ortamda, hekim ne hemşireye ne sekreterlere bir şey söyleyemiyor, uyaramıyor, işlerini doğru yapmalarına yönelik hiç bir etkisi olamıyor, onlar
dokunulmaz olmayı başarıyorlar, hekimleri eziyorlar...

saygılarımla
People
6
7) ömer hayyam (op.dr.)
11.01.2021 12:48:55
DOKTOR ORDER = DOKTOR EMİRİ
ORDER = EMİR

TDK 'DA ''ORDER'' DİYE BİR KELİME YOKTUR !
People
11
8) Muhiddin Göç (Em. Dr)
10.01.2021 21:17:02
Dava açacak ne var bunda, belki başhekim Gülhane tıp fak.mezunudur.Şu sıralarda zaten pandemi gibi olağanüstü bir durum var. Bu günler sağlıkçıların savaşı sayılır, istifa yasak, emeklilik yasak, izin yasak.Bir kaçanı vururuz demedikleri kaldı, bunlar normal ama amirliği komutanlığa benzetmek suç. Tıbbi ekibin başı doktordur. Hasta tedavi etme yetki ve sorumluluğu doktora verilmiş ve diplomasında yazar. Pek hoş karşılamasam da hemşire dahil diğer sağlıkçılar yardımcı sağlık elemanı olarak geçer. Başhekimin istifa etmesinden dolayı kutluyorum.
People
15
9) Dr Batuhan (Asistan Doktor)
10.01.2021 20:35:13
Emir vermek yok diyen hemşire hanımlar order ne demek acaba açıp okuyabilirler mi? Tam olarak emretmek anlamına geliyor. Ekip işi derken komik oluyorsunuz. Ekip diye bişey yok arkadaşlar. Hastanede çalışanlar ikiye ayrılır doktorlar ve doktorların işini kolaylaştıran canlılar olarak. Hala kendinizi ekipte takım falan mı sanıyorsunuz? Tek göreviniz var doktorun ORDER ettigi tedaviyi uygulamak ve hastanede doktora yardımcı olmak bu. Siz olayı çok yanlış anlamışsınız. Sizi de anlıyorum ekip işi takım işi diyince havalı oldugunuzu sanıyorsunuz sanırım.
People
6
10) fuat (dr)
10.01.2021 14:40:40
Sayın editör güzel haber, gereken dersler alınmıştır umarım. Ek ödemenin yapılmadığına dair de bir haber yapmanız gerekmez mi? Bu süreç hekim haberi yapan bir site için normal mi?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)