SON DAKİKA: Ve düğmeye basıldı... TTB'den 'Türk' ibaresi çıkarılıyor
Hükümet, tüm meslek kuruluşlarını ilgilendiren ve meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ibarelerinin çıkarılarak değiştirilmesine ve bazı faaliyetlerini düzenlemeye yönelik çalışma başlattı.
SON DAKİKA: Ve düğmeye basıldı... TTB'den 'Türk' ibaresi çıkarılıyor
07 Şubat 2018 - Milliyet

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk Tabipleri Birliğine ilişkin, "Bir defa onun başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey..." açıklamalarının ardından söz konusu birliklerin isimleri gündeme geldi.

Bu kapsamda tüm meslek örgütlerine ilişkin çalışma başlatan hükümet, Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipleri Birliği gibi kuruluşların da arasında bulunduğu tüm meslek örgütlerinin adları ve faaliyetleriyle ilgili düzenleme yapacak. Düzenlemelerle ilgili kanun değişiklikleri de gündeme alınacak. Planlanan çalışmalar çerçevesinde söz konusu kuruluşların isimlerindeki "Türk" ibarelerinin silinmesi de bulunuyor. 

Öte yandan serbest avukatlık yapmak için baroya kayıtlı olma şartı ile serbest doktorlukla ilgili Türk Tabipleri Birliğine üye olma şartları da ortadan kaldırılacak. Doktor, mühendis, avukat gibi meslek sahipleri istedikleri kuruluşlara üye olabilecek. Çalışmalarla, söz konusu kuruluşlara kamudan kaynak aktarılması gibi uygulamalara da son verilecek. Türkiye Barolar Birliğinin ismi ve faaliyetlerine yönelik 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nda, Türk Tabipleri Birliğinin de adı ve çalışmalarıyla ilgili hükümlerin yer aldığı 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu'nda değişiklikler yapılması gerekiyor.

Anahtar Kelimeler:

ttb doktor uyelik

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) TTB (Türk Tabipleri Birliği)
12.02.2018 11:04:47
Ege Bölge Tabip Odalarından ortak bildiri: Odalarımıza ve birliğimize sahip çıkıyoruz!
Ege Bölge Tabip Odaları, 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen Bölge Toplantısı’nın ardından ortak bildiri yayımladı. Ege Bölgesi’ndeki 10 tabip odasının imzasını taşıyan bildirgede, “Ege Bölge Tabip Odaları olarak, meslek birliklerinin başında yer alan Türk ve Türkiye isim ve kavramlarına sahip çıkıyor, tartışmaya açılmasını asla kabul etmiyoruz. Odalarımıza, mesleğimize ve meslek birliğimize sahip çıkıyoruz. Odalarımızın yetkilerinin azaltılmasını değil, artırılmasını talep ediyoruz” denildi.

Ege Bölge Tabip Odaları Toplantısı, 10 Şubat 2018 tarihinde Denizli Tabip Odası’nın ev sahipliğinde Denizli Tabip Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber, TTB Merkez Konseyi üyeleri Prof. Dr. Funda Obuz ve Dr. Yaşar Ulutaş, Aydin, Denizli, Isparta-Burdur, Izmir, Manisa ve Muğla Tabip Odalarından yöneticiler ve üyeler katıldılar.

Toplantıda ilk olarak Divan seçimi yapıldı. Divanda Prof. Dr. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Gökhan Önem yer aldı. Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gökhan Önem’in yaptığı açılış konuşmasının ardından, Prof. Dr. Raşit Tükel ülkemizin sağlık ortamını değerlendiren bir konuşma yaptı.

Toplantıda sağlıkta şiddet, hekimlerin emeklilik ve yıpranma payları, şehir hastaneleri, yardımcı doçentlik ve doçentlik ile ilgili düzenlemeler, kamudan ihraç edilen hekimler, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri, Türk Tabipleri Birliği’nin isminde ve tabip odalarına üyelik ile ilgili yapılmak istenen değişiklikler hakkında tabip odaları temsilcileri görüş ve önerilerini sundular.

Toplantı sonunda aşağıdaki bildirinin yayımlanmasına karar verildi:

EGE BÖLGE TABİP ODALARI OLARAK,

MESLEK BİRLİKLERİNİN BAŞINDA YER ALAN TÜRK VE TÜRKİYE İSİM VE KAVRAMLARINA SAHİP ÇIKIYOR, TARTIŞMAYA AÇILMASINI ASLA KABUL ETMİYORUZ.

ODALARIMIZA, MESLEĞİMİZE VE MESLEK BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ.

ODALARIMIZIN YETKİLERİNİN AZALTILMASINI DEĞİL ARTIRILMASINI TALEP EDİYORUZ.

TÜM HEKİMLERİMİZİ ODALARINA SAHİP ÇIKMAYA VE ÜYE OLMAYA DAVET EDİYORUZ.

ANTALYA TABİP ODASI

AYDIN TABİP ODASI

BALIKESİR TABİP ODASI

ÇANAKKALE TABİP ODASI

DENİZLİ TABİP ODASI

ISPARTA-BURDUR TABİP ODASI

İZMİR TABİP ODASI

MANİSA TABİP ODASI

MUĞLA TABİP ODASI

UŞAK TABİP ODASI
http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=1dad60ca-0fcf-11e8-bafd-0c9ef2e49d68
People
1
2) Drbey (Doktor )
09.02.2018 22:25:20
20 yıldır çalışan bir Dr olarak bu uygulamayı yerinde buluyorum. Şimdiye kadar sıkıntısı olan bir doktora TTBnin yardım ettiğini ben görmedim. Gören varsa beri gelsin. Üstüne üstlük yıllardır bir de haraç ödüyoruz. Onlarda bizden topladıkları parayla terör seviciligi yapıyorlar. Ben üye olmak istemiyorum. İsteyen olsun. Bu da beni ilgilendirmez. Ama kimse de bana bunu dayatamaz. Demokrasi budur.
People
7
3) Mecburi (...)
09.02.2018 19:31:40
Frankie Bellevan bizde seni çok seviyoruz endişen olmasın...
Karşı ciktigimiz suç varsa suçun bireyselliğide vardır ve suçlular hukuk önünde hesap verir.Suçtan veya yanlıştan dolayı kurum linç edilmez.,edilmemeli.Kurum hepimizin çatı örgütü evimiz bu gün yönetimde olanlar yarın olmayacak.

Hekimlerin tek çatı altında buluşup mesleki dayanışma ile hareket etmesi lazım.Yoksa bu kötü koşulları dahi arayacagimiz günler gelecek.

Sevgiyle kal....
People
18
4) Muammer Canik (Emekli)
09.02.2018 10:36:58
TTB nin yapmış olduğu açıklama tartışılabilir.Kimisine göre yanlış,kimisine göre doğru olabilir.Bana göre de yanlış. yanlış,yersiz ve zamansız. Peki TTB bu açıklamayı yaptı ve cezalandırılıyor. (Aynı TTB çözüm sürecini destekler iken şimdi eleştirenler her hangi bir şey demiyor idi.)Türkiye Barolar Birliği bu konuda ne yaptıda cezalandırılıyor. Türkiye Barolar Birliği Afrin harekatına karşımı çıktı.Afrin harekatını desteklemedimi. Barolar Birliğinden ne isteniyor. Asıl amaç Muhalıif olan herkesi susturmaktır. Hükümet zaten fırsat bekliyor idi. TTB de bu fırsatı verdi. Yoksa TTB bildirisi bahane.
People
3
5) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
09.02.2018 01:16:10
Tüm Meslektaşlarımı ve bizlerle omuz omuza çalışan "Sağlık Çalışanı Kardeşlerimi" Doğal olarak seviyorum..

Hiçbirimizin böylesi bir ortamda hata yapma lüksü yok..

Hele de TTB'nin..

Olmaz kardeşlerim , olmaz...
Yazıktır , Günahtır...

Keşke bizlerin ( benim gibi saf salakların ) sizleri sevdiği gibi , sizler de bizleri sevseniz...
People
31
6) Uzm dr (Uzm dr)
08.02.2018 19:55:56
TÜRK ifadesini çıkararak kimin ekmeğine yağ sürülüyor kimse fark etmiyor mu? Hem PKK /PYD ile çatışmaya gireceksin. Hem de bu hainlarin rüyalarında bile göremeyeceği bir şekilde TÜRK ifadesini her yerden kaldıracaksın. Bir de marifetmiş gibi anlatacaksın. Mehmetcik ne için savaşıyor o zaman?
People
57
7) Mecburi (...)
08.02.2018 13:13:26
Frankie Bellevan doğru TTB Merkez Konseyi yanlış yapmıştır. Emin olun ilk seçimde gideceklerdir. Ama bu hata yüzünden kurumun ve tüm hekimlerin cezalandırılması yanlış.

Diğer bir yanlış farklı birlikleri kurulması ve isteyenin istediği birliğe üye olmasıdır. Bu zaten dağınık olan hekimlerin dahada ayrılmasını bölünmesini getirir. Bu birlik şu siyasi yapıdakilerin diğeri şunların gibi. Buda hekime yarar değil zarar getirir.

Bizim bölünmeye değil birliğe ihtiyacımız var.Zaten isimdeki TÜRK ve BİRLİK kelimeleride bunun ifadesi.

Doğrusu tüm hekimlerin çatısı mesleki yapı TTB ye üye olması aktif katılım sağlaması ve mevcut yönetimi değiştirerek bizleri en iyi temsil edecek arkadaşları göreve getirmesidir. Eczacıların, diş hekimlerinin yaptığını hekimlerde yapabilir…
People
15
8) mecburi (...)
08.02.2018 10:55:51
Frankie Bellevan doğru TTB Merkez Konseyi yanlış yapmıştır. Emin olun ilk seçimde gideceklerdir. Ama bu hata yüzünden kurumun ve tüm hekimlerin cezalandırılması yanlış.

Diğer bir yanlış farklı birlikleri kurulması ve isteyenin istediği birliğe üye olmasıdır. Bu zaten dağınık olan hekimlerin dahada ayrılmasını bölünmesini getirir. Bu birlik şu siyasi yapıdakilerin diğeri şunların gibi. Buda hekime yarar değil zarar getirir.

Doğrusu tüm hekimlerin çatısı mesleki yapı TTB ye üye olması aktif katılım sağlaması ve mevcut yönetimi değiştirerek bizleri en iyi temsil edecek arkadaşları göreve getirmesidir. Eczacıların, diş hekimlerinin yaptığını hekimlerde yapabilir…
People
8
9) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
07.02.2018 17:45:47
Afrin Operasyonu Konusunda , biraz Sabırlı olup , Çenesini tutacağına Yanlış bir Kararla Açıklama yapma Zorunluluğu hisseden TTB Merkez Konseyi'nin Gözü Aydın !!!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori