SUT'ta neler değişti? Çalışma Bakanı açıkladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile tıbbi cihaz ve malzeme fiyatlarının yeniden belirlendiğini, bin 663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatında 731 milyon lira iyileştirme sağlandığını duyurdu.
SUT'ta neler değişti? Çalışma Bakanı açıkladı
04 Eylül 2019 - İHA

ANKARA-Bakan Selçuk, vatandaşların Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden etkin faydalanabilmeleri için “Değişen piyasa koşulları nedeniyle vatandaşlarımızın ihtiyacı olan tıbbi cihaz, malzeme ve ilaçlarda fiyat güncellemesine gittik. Sosyal Güvenlik Kurumu’muz tarafından geri ödenen fiyatları artırarak vatandaşlarımızın sağlık hizmetine, ilaca ve tıbbi cihaz ve malzemeye erişimini kolaylaştırıyoruz” dedi. 


SUT değişti! Tıbbi cihaz ve malzeme fiyatları yeniden belirlendi!


 

 

Evde kullanılan 62 tıbbi malzemeye 415 milyon lira iyileştirme yapıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) malzemeler için ödeyeceği paraların miktarının artırıldığını belirten Bakan Selçuk, 62 tıbbi malzeme fiyatında % 10 ila % 350 arasında değişen oranlarda artış sağlanarak 415 milyon lira iyileştirme yapıldığını belirtti. 

 

Böylece vatandaşın ödemek zorunda kaldığı fark ücretleri birçok ürün için ortadan kalkmış olduğunu, kullanan hastaların tercihine göre farklı özelliklere sahip bir kısım üründe de fark ücreti asgari seviyeye indiğini ekledi.

 

Akdeniz Anemisi Hastalarına Müjde!

Ülkemizde en sık görülen, önlenebilir bir kalıtsal kan hastalığı olan Talesemi (Akdeniz Anemisi) hastalarının kullanması gereken infüzyon setinin geri ödeme fiyatı % 350 oranında arttı.

 

Evde kullanılan solunum cihazlarında geri ödeme fiyatı yüzde 100 artışla güncellendi

Yeni düzenlemeyle evde kullanılan solunum cihazlarından; ev tipi mekanik ventilatörün geri ödeme fiyatı yüzde 100 artışla 9 bin liradan 18 bin liraya, 

oksijen tedavisi için kullanılan oksijen konsantratörünün geri ödeme fiyatı yüzde 130 artışla 833 liradan bin 915 liraya, oksijen tüpünün geri ödeme fiyatı da yüzde 100 oranında artışla güncellendi.

Ayrıca bu cihazlarla birlikte kullanılan oksijen tüplerinin geri ödeme fiyatı %100 oranında artırıldı ve dolumu için ödenen geri ödeme rakamları da güncellendi.

 

Diyabet hastalarının kullandıkları malzemelerde geri ödeme fiyatları arttırıldı

Gün boyu takip etmek zorunda oldukları kan şekerinin ölçümü için kullandıkları kan şekeri ölçüm çubuğunun geri ödeme fiyatının % 40 oranında artırılmasıyla, Diyabet hastalarının bu kronik hastalık yüzünden yaşadığı maddi sıkıntılar sona erdi. Ayrıca, bir kısım diyabet hastasının kullanmak zorunda kaldığı insülin pompasının geri ödeme fiyatı % 50 oranında arttı ve 4.884 TL oldu.

 

Hasta bezlerinin ve işitme cihazlarının geri ödeme fiyatları arttı

Hasta bezinin geri ödeme fiyatı yüzde 40, sonda tıbbi malzemelerinin yüzde 30, kolostomi,ileostomi ve ürostomitıbbi malzemelerin yüzde 40 artırıldı. Dijital işitme cihazının geri ödeme fiyatı % 35 oranında arttı.

 

SGK’nın Hastanelerde kullanılan1601 tıbbi cihaz ve malzemeye geri ödeme yaptığı tutar 316 milyon Lira artırıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 1601 tıbbi malzemeye geri ödeme yaptığı tutarın 316 milyon lira artırıldığını ifade eden Bakan Selçuk, böylelikle 316 milyon lira iyileştirme sağlandığını belirtti.

Bu kapsamda; 

  • Kalp nakli bekleyen hastalarda kullanılan ventrikül destek cihazının geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 200 bin liradan 300 bin liraya,
  • Yapay kalbin geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 300 bin liradan 450 bin liraya,
  • Epilepsi hastası çocuklarda kullanılan vagal sinir stümilatörünün geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 35 bin liradan 52 bin 500 liraya,
  • Skolyoz hastası çocukların tedavilerinde kullanılan manyetik rodun geri ödeme fiyatı yüzde 30 artışla 27 bin 500 liradan 35 bin 750 liraya,
  • İnsan kaynaklı greftlerin geri ödeme fiyatları yüzde 5 ila yüzde 120 arasında değişen oranlarda,
  • Kalp pillerinin geri ödeme fiyatları yüzde 20 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda,
  • Mekanik kalp kapakları, biyolojik kalp kapakları için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödediği rakamlarda yüzde 10 ila yüzde 130 arasında değişen oranlarda iyileştirme yapıldı.

 

“Kesintisiz sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Geri ödeme listesine eklenen tıbbi malzemelerin SGK ile sözleşmeli eczanelerden temin edilebileceğini ifade eden Bakan Selçuk, “Yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile tıbbi cihaz ve malzemelerin fiyatlarında artış yaparak hastalarımıza kaliteli ve kesintisiz sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Kutay Candar (Emekli)
09.09.2019 19:44:17
Şu yapılan yorumlara inanamıyorum. Sizi zorla mı doktor diş hekimi yaptılar anlamıyorum. Beğenmeyen istifa etsin. Yerinize bu işi yapacak yarı fiyatına insanlar sırada bekliyor. Hele bir de şu hastaları başka yerlere yönlendirenlere bakın. Yazık değil mi bu vatandaşa? Resmen abesle iştigal ediyorsunuz o kutsal meslekleri.
People
11
2) Ahmet (Diş hekimi)
06.09.2019 09:30:52
5 yıllık diş hekimiyim.. 4 yıldır döner alamıyorum.. 1 yıldırda yaptığım performans puanı göreve illk başladığım yılın yarısı kadar.. O kadar çok Canım sıkılıyor ki kolumu bacağımı sakatlayıp 1 ay rapor alasım geliyor..
People
19
3) agal (diş hekimi)
05.09.2019 17:04:29
adsmde çalışan hekim olarak neredeyse 1 yıldır döner sermaye alamıyoruz. artık sallamıyorum. gelen hastaları sadece muayene ediyor üniversite ya da başka sağlık kuruluşuna yönlendiriyorum. ya da gidin özelde yaptırın diyorum. umrumda mı ? kesinlikle değil.. benim her ay 3-5 bin lira param azalacak hastaların da 3-5 yılda bir dolgu parası azalsın bir şey olmaz.. tavsiyem odur. döner sermaye alamıyorsanız çalışmayın. sallayın hastaları..siz bir şekilde hasta baktığınız müddetçe bunlar da böyle devam eder..
People
22
4) murat celikten (uzman)
05.09.2019 11:43:19
SUT Hizmet bedellerinde artış yapılması gerekmektedir. Yapılan artış sadece firmalara ve kayıt dışı vergilendirilmemiş parayı cebe atanlara gidiyor.
Bu fiyat artışı yapılan (yatan hastalarda kullanılan 1601 kalem) bu malzemelerden kullanıcılar komisyon alamasa zam yapmanıza gerek kalmayacak.
Bu yüzdendir ki Sağlık Marketi bir an önce yaygınlaştırmanızı ve tüm ülkemiz genelinin alımlarının sağlık market kapsamında
DMO üzerinden merkezi ihalelerle yapılması KAMU YARARINADIR.
Sağlık Market yaygınlaşır ise;
1-Üniversite hastanelerinin alım fiyatları düşecek, işlemlerden kar payları artacaktır.
2-Firmalara 1-2-3 yıl sonra değil 90 gün içerisinde ödeme yapılabileceği için piyasaya can suyu verilmiş olacak, firmalar ayakta kalabilecek ve rekabet arttırılacaktır.
3-Kamu Hastanelerinde ortalama 9 aylık vadeler 90 güne düşeceği için alım fiyatları daha da düşecektir. Kamu kazanacaktır.
4-Piyasada Çin Malı malzemeler sistem böyle kaldığı müddetçe daha fazla yer bulmaktadır. Sağlık Markete geçiş ne kadar hızlı olabilir ise kaçak/kalitesiz ürünlere talep azalacaktır.
5-Kötü malzemeler nedeniyle hastalar tekrar tekrar ameliyat edilmekte ancak olumsuz tıbbi malzeme bildirimleri malum bazı sebeplerden TİTCK ya ulaşmamaktadır. Bildirimleri yapılmamaktadır. Hastalar bundan en büyük faydayı sağlayacaktır.
6- Yerli Tıbbi Malzeme üretimi içinde girişim yapacak firmaların en büyük çekincesi de bu belaltı/kayıtdışı ekonominin bu kadar büyük olduğu bir alanda piyasada yer bulup bulamayacağına dair çekinceler azalacak ve yetki merkezi alımı yapan Sağlık Bakanlığında olacaktır.
7-Sağlık Endüstrileri Yerelleşme Komisyonu Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiğinden beridir oluşturulamadı. Bu konunun ekstra ilgi ve öneme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu Komisyona sekreterya hizmetleri güçlendirilmeli ve gündem özenle oluşturularak sektöre/SUT'a politikalarımıza buna göre yön verilmelidir.
Bakanlığımızın bu alanda hızlı adımlar atmasını bekliyor umuyorum.
People
11
5) ali s. (diş hek)
05.09.2019 07:22:53
agiz ve diş hastaneleri yine üvey evlat muamelesi görmüş.dis hekimlerini hekim terine koyulmuyor.11 yıldır diş sut fiyatlarina tek kuruş zam yapilmazmi? adsm ve diş hastanelerinde araliksiz calişmanin karsiligi komik dönerler ödenmektedir
People
4
6) Deli dünya (Doktor )
04.09.2019 23:33:12
Sut fiyatları arttı bazı malzemelerde. Ancak bazı ilaçlarda branş ve basamak kısıtlaması geldi. Yeni hasta mağduriyet nedeni oluştu.Bu durum ne olacak?
People
19
7) acil uzman (acil uzman)
04.09.2019 16:06:03
muayene ve tedavi ücretleri artmadıkça ne hastaneler darboğazdan kurtulur nede sağlık çalışanlarının mağduriyetleri düzelir. sağlık çalışanları kadar az bulunup hor görülen başka bir ülke var mıdır. üstelik sağlıkta dönüşümün gerçek kahramanları biz olmamıza rağmen...
People
5
8) acil uzman (acil uzman)
04.09.2019 16:00:37
muayene ve ted
People
12
9) DR (DR)
04.09.2019 15:37:02
Sayın bakanım acaba döner sermayedekı adaletsiz dağilımada bir çözüm getirecekmısınız?? Kesilen faturanın neredeyse tamamını sağlık müdürlüğü alıyor kalanıda işci personele dağıtılıyor artık kalırsada !!!! personele döner dağıtılıyor. Bu şartlarda risk alarak inanınki fazladan hasta bakmak hiç mantıklı gelmiyor kendi kendımızi harap etmenin bir anlamı yok.... Sizler döneri kestiniz bizlerde hastayı kestik neyse bakabildiğimiz onu bakıyoruz artık
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)