Tek eksiği doktor
Görkemli binasıyla dikkat çeken Mersin Şehir Hastanesi’nde beyin cerrahı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı hekim yok.
Tek eksiği doktor
26 Temmuz 2017 - Cumhuriyet

Mersin Valiliği’nin, 3 yaşındaki bir çocuğun sağlık süreciyle ilgili olarak gazetelere gönderdiği bilgi notu, geçen aylarda açılan Mersin Şehir Hastanesi’yle ilgili bir gerçeği de ortaya çıkardı. Valiliğin bilgi notuna göre Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri olan ve görkemli binasıyla dikkat çeken Mersin Şehir Hastanesi’nde beyin cerrahisi, ortopedi ve travmatoloji uzmanı hekimi yok. 3 yaşındaki çocuk bu nedenle başka hastaneye gönderilmiş. Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, “İnsana değil inşaata yatırım yapılan bir ülkede bu durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz” diyor.

Ameliyat olamamıştı

Mersin’de yaşayan Behiye ve Abdülselam A. çiftinin 3 yaşındaki çocukları A.E.A’nın omuriliğindeki tümör nedeniyle hayati tehlike yaşadığı, küçük çocuğun Mersin’deki hastanelerde ameliyat olanağı bulamayınca Kayseri’de özel bir hastanede ameliyat olacağı geçen haziran ayında Mersin basınında geniş yer bulmuştu. Mersin Valiliği, basında çıkan haberler üzerine, çocuğun ailesinin başvurduğu MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nden ve Mersin Şehir Hastanesi’nden bilgi istedi. Valiliğin basına gönderdiği bilgi notunda hükümetin sağlık alanındaki prestij projelerinden biri olarak gösterilen, otel konforunda hizmet vereceği söylenen Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili doktor eksiği gerçeğini de ortaya çıkarmış oldu. Valiliğin bilgi notunda, hasta çocuk A.E.A’nın 10 gün kadar MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yattığı belirtildikten sonra, “Mersin Şehir Hastanesi’nde omurilik cerrahisi alanında tecrübeli beyin cerrahisi uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı hekim mevcut olmadığından adı geçen şahsın tedavisinin Mersin Şehir Hastanesi’nde mümkün olmadığı anlaşılmıştır” denildi.

İnsana değil inşaata yatırım

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan, “İnsana, tıp eğitimine, bilime değil, inşaata yatırım yapılan bir sağlık ortamında böylesi durumlarla karşılaşmak ne yazık ki kaçınılmaz. Elbette her hastanenin bu gibi durumlara cevap vermesi beklenemez. Ama devasa yatırımlar yapıldığında insanlarda böylesine beklentilere yol açmakta. Her zaman söylediğimiz gibi, nitelikli bir sağlık hizmeti; iyi bir tıp eğitiminin olduğu, koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelendiği, birinci basamak sağlık hizmetinin güçlendirildiği, sevk sisteminin hayata geçirilerek 2. ve 3. basamak sağlık hizmetlerinin olması gerektiği şekliyle sunulduğu bir sağlık sistemidir. Mevcut sistemde nitelikli sağlık hizmeti verilememektedir. Şehir Hastaneleri sağlıkta savurganlığını en tipik örnekleridir” diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) mustafa (uzm.dr)
31.07.2017 20:14:31
sut fiyatları yenıden derhal değerlendirilmeli.
People
8
2) Dr avicenna (Uzm dr iç hastalıkları)
31.07.2017 16:33:26
Performans sistemi devam edecekse acilen sut fiyatları tekrar düzenlenmeli 2007 fiyatları neyse hala aynı fiyatlar üzerinden sistem yürütülmeye çalışılıyor, tabikidr yürümüyor artık ... yakında tüm hastanelerde 0 tl döner alacak herkes ...
People
12
3) Yard.sglk personeli (Fzt)
28.07.2017 09:38:33
Saglikta donusumun 2. fazinda(inșaat fazi) umarim saglikciya da iyilestirmeler yapilir..
People
30
4) Dr (Op)
27.07.2017 19:01:13
Haziran ayı 40000 puan karşılığı 0 tl döner. Performans sisteminin geldiği son nokta
Bir safra kesesi ameliyatını 30 tl ye bir omurilik tümörünü 100 liraya yaptıran sisteme performans denir
Girilen riski zaten biliyoruz
Musluk tamiri ya da fayans işi daha az riskli ve daha kazançlı
Bu sistemde hala ameliyat yapan arkadaşları da özverilerinden ötürü kutlamak gerekir. Ne de olsa geçim sıkıntısı sorununu görmezden gelebiliyorlar . Devam edin önümüzdeki ay dönerler daha iyi olacakmış
Kamçılı eşşekler bizi.
People
13
5) hüdhüd kuşu (md)
27.07.2017 13:36:06
Şehir hastaneleri şehir efsanelerine dönüşmeden şu sorunun cevaplanması gerekir. Burada çalışan tüm sağlık personelinin performanstan kaynaklanan döner sermaye ödemeleri nereden yapılacaktır? Şehir hastanelerinin geliri SGK ve diğer kurumlardan alınarak hastaneyi işleten özel kuruluşlara verilmektedir. Döner sermaye ödemesi olmadan sağlık çalışanları neden bu hastanelerde çalışmaya devam edecektir?
People
22
6) şehir hastanesi hekimi (uzman)
27.07.2017 13:24:07
şehir hastanelerinde çok ciddi sıkıntı var. hekimler olarak ciddi bir maddi kayıp içindeyiz. çok ciddi alet eksikliğimiz var. göründüğü gibi değil. herkes tayin dönemini bekliyor gitmek için.
People
16
7) hakann (uzm dr)
27.07.2017 13:13:09
Böyle saçma açıklama olamaz. Diyelim ki şehir hastanesi yeni kuruldu doktor yokmuş. Mersin Tıp Fakültesinde beyin cerrahı ve ortopedist yokmu. Muhtemelen cerrahi tedavi riskli ve hastanın çok fayda görmeyeceği düşünülmüş ama özel hastane hastayı kabul etmiş, önemli olan bundan sonrası hasta sekel kalmadan ameliyat olabilecek mi ve yapılan ameliyat hastanın hastalıksız sağkalımına fayda sağlayacak mı? Hastaya faydası olmayan açıp tümörden birkaç parçanın çıkarılıp ameliyatınız çok iyi geçti denilen ameliyatları yapan cerrahların olduğunu herkes biliyor.

Bu çocuk için konuşmuyorum allah şifa versin ama bazen hastanın ölmesine müsade etmek gerekir. Terminal dönemdeki bir hastaya hastalıksız sağkalımı artırmadan şuuru kapalı bir şekilde yaşamasını sağlayacak ağır tedavileri kesin şifa gibi şiddetle önermek ne kadar mantıklı bilemiyorum.
People
14
8) hamdi bora (hekim)
27.07.2017 11:14:47
biz almanyada iken...
People
12
9) aydin sinal (hekim)
27.07.2017 10:59:46
Hekim beyin(mersin sehir hastahanesi bas hekimi olmasi kuvvetle mümkün) yorumunu okuyunca bir an bu hastahane Johns Hopkins Baltimor hastahanesi olmasin? diye düsündüm,malumunuz Hopkins hst.dünyanin en iyisi.nicin bu yorumla bu hastahane aklima geldi müsadenizle anlatayim: gecmis senelerde bir anadolu sehrinde sehrin yerel gazetesini okuyorum: sehrin devlet hastahanesinden 8-10 yönetici,doktor bas hemsire kisa bir amarika seyahatine cikmislar,yazimiyor ama o sehirde yasayan arkadasin söyledigine göre seyahat"caylar sirketten" bir tipbi firmanin finasmani ile-.buraya kadar hersey normal hatta sirkete tesekkür edilir böyle bir imkani hazirladigi icin.Bu arada bilgi,görgü incele icin Baltimor sehrindeki Johns Hopkins hastahanesine götürülmüsler gezdirilmisler.buda cok iyi bir etkinlik.
okumaya devam edelim,hastahanenin yöneticisi( kendileri hekim degil) verdigi gazete demecinde aynen sunlari söylüyor" alet ve edevatlari bizde(yani devlet hastahanesinden) daha iyi ama bizler bilgi ve beceride onlardan üstün oldugumuzu anladim" bu ne bicim bir özveri!! vallahi bunu okuyunca saygimdan ayaga kalktim selamladim.
insallah Mersin devlet hastahanesininde yakinda John Hopkins den degilde Frakfurt sehir hastahanesinden üstün oldugunu görürüz,seviniriz.Yalniz zamanlama biraz erken gibi.
People
22
10) jinob (jinob)
27.07.2017 08:42:46
Bu devirde, bu sistemde hala ameliyat yapan cerrah kaldı mı ya??
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar