Tıp fakültesini kazandığını iddia edip Bakanla fotoğraf çektirmişti, Sahte çıktı!
Meslek lisesi mezunu Nuriye K. 2 saat uykuyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandığını iddia edip başta okul müdürü olmak üzere ilçe ve il müdürleri, ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından ağırlandı. Ancak Nuriye K'nın belgelerinin sahte olduğu ortaya çıktı.
Tıp fakültesini kazandığını iddia edip Bakanla fotoğraf çektirmişti, Sahte çıktı!
08 Eylül 2017 23:28 -

2016'da Kütahya'da Devlet Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi radyo ve televizyon bölümünden mezun olan Nuriye K., 2017 ÖSYS'de Hacettepe Tıp Fakültesi'ni çok çalışıp "2 saatlik uyku" ile kazandığını söyleyerek, okul müdürünün yanına gitti.

Okul müdürü de N.K.'yı yanına alarak Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü'ne götürdü. Nuriye K.nın bu 'başarısı' yerel ve ulusal basına duyuruldu.

Ancak, adayın TC kimlik kartı ve şifresi ile girilen sonuç belgesini hiç kimse araştırmayı düşünmedi. Herkes 4 çocuklu, işçi bir ailenin meslek liseli kızının başarısı ile gurur duydu. Hatta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz çağırınca da gülümseyerek pozlar verdi. Hürriyet'e de günde 2 saat uykuyla 1000 soru çözerek tıp fakültesini kazandığını söylemiş, bu başarısının tüm meslek liselilere örnek olmasını istediğini belirtmişti.

SONUÇ BELGESİNDE TUTARSIZLIK

Nuriye K.'nin sonuç belgesini inceleyen eğitim uzmanı Salim Ünsal, 2017 YGS, LYS ve ÖSYS sonuç belgelerinde tutarsızlıkları fark etti. Hürriyet'in, eğitim uzmanı Salim Ünsal'ın desteğiyle yaptığı çalışma sonucunda LYS sonuç belgesinde yer alan puanla elde edilen başarı sırasının örtüşmediği görüldü. Normalde 528 MF-3 yerleştirme puanı alan bir öğrencinin tahmini olarak 400'üncü sırada olması gerekirken Nuriye K., 1400 başarı sırasında görünüyor. Ayrıca sonuç belgesinde matematikte 75 doğru, 5 yanlış da dikkat çekici. Bu belgeye göre toplam 80 soru oluyor. Oysa bu yıl LYS 1'de iptal edilen iki soru nedeniyle değerlendirme 78 soru üzerinden yapıldı. Nuriye'nin 75 doğru yapmış olsa bile en fazla 3 yanlışı çıkması gerekiyordu. Oysa sahte belgede 5 yanlış yer alıyordu.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Hüsnü Değirmenci (Kardiyolog)
13.09.2017 01:16:31
Ben bu kızımızla ilgili 2 müfettiş görevlendirildiğini haber olarak okumuştum.Soruşturma sonuna kadar hatta soruşturma bitse dahi yaptığı yanlış bizi ilgilendirmez diye düşünüyorum.Haberin soruşturma neticeleninceye kadar yapılmaması daha uygun olurdu.Bazen sınav sonuçlarının bildirilmesinde de sistemle ilgili yanlışlar olabiliyor.Aklı başında hiç kimse kendini rezil edebilecek böyle bir olaya medya önünde de kalkışmaz.Suizandan kaçınalım
People
8
2) aydin sinal (hekim)
09.09.2017 15:40:40
bu kardesimiz kendini feda edip fakülte siralarinda cürümesin,hele bir bilgi cöplügü olan tip dünyasini hic düsünmesin,en kisa yoldan bir bakanliga,bir holdinge danisman olsun bu zeka ve engin görüsüyle nurlu ufuklar onu beklemekte"yükselki yerin bu yerdir degildir" diye bakan veya CEO olma ihtimali bile var
bu yaslarda akrabalarim bakan olmalarina ragmen böyle bir fotograf cektiremedimde ona yanarim
People
7
3) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
09.09.2017 14:30:13
Önceleri tek tük böyle Meczup çıkardı..
Şimdi Memleketin Her tarafı Meczuplarla , Merd-i Kıptilerle doldu..
Şecaat Arz Eylemeye Devam...
Ne Utanma var , Ne de Arlanma..
People
2
4) Kelaynak (Dr)
09.09.2017 11:23:19
:))) Okudum okuyalı gülüyorum. Haber başlıkları arasında " Yeterli demir almadığımızın 6 garip göstergesi" var ya, bunu da misal diye sıkıştırsınlar oraya. İnsan yalanını güzel hazırlar hiç değilse. Hakikaten demir ve dahi folik asit, vitamin B12, D vitamini, bakır, çinko ve en çok da AHLAK eksikliği Var bence.
People
7
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
09.09.2017 10:32:08
Profesyonel sahtekarlık çocuklarımızın bile damarlarına kadar işlemiş gibi. Maneviyat bozulunca her şey serbest; parklarda bonzai içip yerlerde sürünmek, 16 yaşında babasız çocuk doğurmak, hırsızlık, cinayet, fuhuş , yalan haberlerle milleti kandırmak. Batılılaşmak istemiyoruz artık, adam gibi Türkleşip atalarımıza layık bir toplum olalım.
People
9
6) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
09.09.2017 03:46:16
Meslek Lisesş mezunu Nuriye K 'nın , Sayın Bakanı Kandırmasının Öncesinde . Nuriye K. 'nın istediği Her şeyi acaba vermişler mi ?

Belli ki ; Kızcağızın istediği bir şeyler vardı ve başka türlü elde edemeyeceğini düşündüğüi için böyle Çirkin ve Yanlış bir yola başvurdu... .
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)