Tiroid kanserleri artıyor
Genel Cerrah Prof. Arslan, Doğu Karadeniz bölgesinde tiroid kanseri vakalarının diğer kanser türlerine göre artış gösterdiğini belirtti.
Tiroid kanserleri artıyor
21 Ağustos 2017 - İHA

Hormon yapıcı tiroit bezinin hastalanıp büyümesine guatr dendiğini belirten, bu hastalıkların iyi ve kötü huylu olabildiğini belirten Genel Cerrahı Uzmanı Prof Dr. Mithat Kerim Arslan, guatr hastalığının Karadeniz Bölgesi'nde oldukça sık görüldüğünü kaydetti. ti. 
Bütün dünyada iyot eksikliği olan bölgelerde tiroid kanserinin daha sık görüldüğünü aktaran Arslan şunları söyledi: 

“Guatr hastalığında tiroid bezinin üzerinde nodül dediğimiz küçük veya büyük sert şişlikler ortaya çıkabilir. Bunlar her zaman elle anlaşılmayabilir. Bu sebeple çarpıntısı, sıcak basması, ellerinde titreme, uykusuzluk, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, zayıflama gibi şikâyetleri olan veya boynunda şişlik olan hastaların mutlaka kontrol edilmeleri gerekir. Bu hastaları güvenle tedavi etmekteyiz. Bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterlidir. Özellikle nodül bulunan guatrlarda ameliyat tek tedavi yoludur.“ 

KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Tiroid bezi hastalıklarının kadınlarda erkeklerden 3-4 kat daha sık görüldüğünü ifade eden Arslan, "Bu hormonların etkisini göstermektedir. Menopozdan sonra bu sıklık azalır. Fakat bu dönemde de hormon kullanılması hastalığı ortaya çıkarabilir. Son zamanlarda tiroid kanserleri diğer organ kanserlerinden daha hızlı bir artış göstermektedir. Buna rağmen erken tanı ve tedavi sayesinde kanserden ölüm o kadar fazla görülmüyor. Tiroid kanserli hastaların 10 yıldan fazla yaşama oranları yüzde 95’in üzerindedir. Çok ileri evre hastalar dışında ameliyatlardan hem hastalarımız için hem de bizim için sevindirici sonuçlar almaktayız. Dolayısıyla, boynunda şişlik, ele gelen nodülleri olan, bu kabarıklıklarda son zamanlarda artış olan hastaların beklemeden müracaatları yüz güldürücü sonuçların alınmasında etkili olmaktadır. Özellikle gençlerde ve kadınlarda bu şişlikler daha da anlamlıdır ve zaman geçirmeden uzman kontrolünden geçmeleri gereklidir. Hastaların çoğu ameliyat sonrasında ses kısıklığı olacağından korkarlar. Bu çok zayıf bir ihtimaldir ve dikkatli ameliyat yapılınca pek görülmez” diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler:

kanser tiroid

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar