TJOD: ‘Doğumsal anomaliler’ iddiasını inceliyoruz
Türk Jineoloji ve Obstetrik Derneği, Bartın Devlet Hastanesinde görevli bir jinekoloğun yaptırdığı doğumlarda doğumsal anomalı geliştiği iddiasıyla ilgili inceleme başlattı. Dernek ayrıca bir televizyonda yapılan söz konusu jinekoloğa yönelik yayını da kınadığını duyurdu.
TJOD: ‘Doğumsal anomaliler’ iddiasını inceliyoruz
21 Eylül 2017 - NTV

Bir televizyon kanalına katılan 11 aileden 19 kişi, Bartın Devlet Hastanesinde dünyaya gelen bebeklerinde doğumsal anomaliler olduğunu, bunun da doktor hatası ve/veya ihmali nedeni ile ortaya çıktığını iddia etti. Aileler, yargıya başvurarak hukuksal süreç başlattıklarını belirtti. 

Türk Jineoloji ve Obstetrik Derneği de, bu programdaki iddialar üzerine bir açıklama yayınlayarak, inceleme ve yasal süreci başlattığını duyurdu. 

Dernek Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke imzasıyla yapılan açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

“Programa katılan ailelerin tamamı, normal doğum vakası olduğunu belirttikleri olaylarda doğum esnasında çocukların sağ kol, köprücük kemiği, kafatası vb. vücutlarının çeşitli yerlerinde doğum travması nedeni ile sakatlıklar ortaya çıktığını iddia etmişlerdir.

Tıbbi girişimlerde komplikasyon riski bulunduğu malumdur. Elbette bizler, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak, hem mesleki çalışmalarımızın her boyutunda, hem de gebelik takibi ve doğumlarda, anne/bebek sağlığını koruyarak sonuca en başarılı biçimde ulaşmak için yoğun çaba harcamaktayız. Buna rağmen maalesef kimi zaman bazı komplikasyonlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu olgu ve karşı karşıya kaldığımız istenmedik sonuçlar bizler için de büyük üzüntü kaynağıdır. Bu tür olaylardan dolayı ilgililerin şikayeti üzerine idari soruşturmalar yürütülmekte, yargıya başvurulması üzerine adli süreç başlatılmakta, soruşturma veya yargılama safhasındaki tahkikatlarla bilirkişi raporları alınmakta, olayda tıbbi uygulama hatası bulunup bulunmadığı belirlenmekte, maddi gerçekliğe ulaşmak için bağımsız yargı görev yapmakta, kusur ve sorumlusu belirlendiğinde de haklarında cezai ve tazmini yaptırımlara hükmolunmaktadır. 

Söz konusu vakalarda da, ilgililerin beyanına göre konu yargıya intikal ettirilmiş bulunmaktadır. Yargıya intikal etmiş vakalarda üstelik henüz suçun varlığı kanıtlanmamışken bir hekim meslektaşımızın televizyon programı aracılığı ile adeta toplum önünde yargısız infaz ve daha da ağırı linç edilmesini kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının çatı derneği TJOD olarak kabul etmiyor ve net bir şekilde kınıyoruz.”

Anahtar Kelimeler:

tjod dogumsal anomoli

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori