TTB 'adrese teslim' kadro ilanına itiraz etti
Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) tarafından 5 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 203 akademik kadronun, bilimsel gelişmeyi amaçlayan, denetlenebilir ve objektif ölçütler olmaktan uzak, bir kişiyi tarif eder nitelikte olduğunu belirterek, ilanın iptal edilmesini istedi.
TTB 'adrese teslim' kadro ilanına itiraz etti
16 Haziran 2017 -

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) tarafından 5 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 203 akademik kadronun, bilimsel gelişmeyi amaçlayan, denetlenebilir ve objektif ölçütler olmaktan uzak, bir kişiyi tarif eder nitelikte olduğunu belirterek, ilanın iptal edilmesini istedi.

TTB Merkez Konseyi tarafından SBÜ'nün kadro ilanıyla ilgili olarak, 14 Haziran 2017 tarihinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na gönderilen yazıda, SBÜ'nün asıl karar verici mercii olan Mütevelli Heyeti'nin oluşumunda Sağlık Bakanlığı Müsteşarının ve Sağlık Bakanı tarafından belirlenen kişilerin yer almasının, Anayasa Mahkemesi tarafından bilimsel özerkliğe aykırı bulunarak, 9 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararla iptal edildiği hatırlatıldı.

Yazıda ayrıca, SBÜ'nün 5 Mayıs tarihli kadro ilanının ertesi günü, ilan edilen kadrolardan birinin "şartlarının akademik teamüllere ve kriterlere uymadığı" gerekçesiyle iptal edildiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

"SBÜ tarafından atama kriterlerine dair herhangi bir alt düzenleme de bugüne kadar yapılmış değildir. Dolayısıyla, bu yönüyle, idare verdiği ilanlar için kendisini bağlayan, kendisine kural koyan bir düzenleme yapmamıştır. Tıp eğitiminin niteliğini, tıp alanında yapılacak bilimsel çalışmaların düzeyini, tıp hizmetini tıpta uzmanlık eğitimini doğrudan etkileyen uygulamanın bir bütün olarak bilimsel liyakate, bilimsel gereklere ve teamüle aykırılığının Başkanlığınızca değerlendirilmesini bekliyoruz. Açıklanan çerçevede, 2547 sayılı Yasa ve Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği hükümlerine de aykırı olan ilanın iptal edilmesini talep ediyoruz."

YÖK'e gönderilen yazı için tıklayınız.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
29
1) Uz.dr. (Hekim)
21.06.2017 21:28:22
Sayın Alper Akca TTB AKP den oncede haksizliklara itiraz ediyordu emin olup yarin CHP iktidar olsa ve ayni seyi yaparsa onada tereddutsuz amasiz itiraz eder.

Tum meslektaslarimdan ricam artik bu TTB dusmanligini birakip mesleki dayanisma ile haklarimiz icin mucadele etmemiz.Siz hic baro düşmani avukat gordunuzmu veya diger meslek gruplarinda ben gormedim.Her gecen gun kotuye gidiyoruz birakin kazanimi var olan haklarimizi bile koruyamiyoruz.Sozler veriliyor basbakan talimat veriyor ama hicbiri tutulmuyor biz ne yapiyoruz meslektasimiza ve mesleki orgutumuze dusmanlik.
People
5
2) Alper Akca (Radyolog)
21.06.2017 16:11:04
Bu sefer aferin TTB ye diyemeyeceğim TTB AKP den önce de bu itirazları yapıyor muydu? Hayır hiç hatırlamıyorum. Evvelden beri bu işler ahbap çavuş ilişkileri ile yürüyor bunu bilmeyen yok. TTB nin saptaması doğru tabii ki bu kadrolar adrese teslim biraz uğraşsanız isim listesini bile internete koyarsınız ama sadece bu ilan mı öyle?
Yapılması gereken iş TUS gibi merkezi bir sınavla bu işi hakkaniyete bağlamak ve akademik geçişgenliği sağlamak. Kimseyi kimseye gebe bırakmadan insanların emeklerinin hakkı ile akademisyen olabilmelerinin önünü açmak. Yoksa bu düzen böyle gittik sıra borusu öten kurumlara kendi kadrolarını dolduracak.
People
12
3) Dr.Cevdett (Cerrah)
18.06.2017 15:23:33
15 yıl öncesine kadar bu tür uygulamaların haksızlık olduğuna inandığımız için itiraz ediyorduk. O yanlış düzen bizim işimize yarayınca itirazımızdan vazgeçip aynı düzeni devam ettiriyoruz. LİYAKAT a göre almayıp kitabına uydurarak hakedenin hakkını gaspetmek zulümdür ve elbette Allah bunu yapanlardan kul hakkı hesabını sorar. Alev Alatlı'nın dediği gibi; yasal olan herşey helâl değildir.
People
10
4) hudhud kuşu (md)
17.06.2017 10:53:45
Sağlık Bilimleri Üniversitesinde açılan tüm kadrolar adrese teslimdir. Eğitim ve Araştırma Hastanelerindeki doçent ve profesörlere üniversitede kadro verilecek diye yola çıkılmış, ancak beklenen olmamıştır.
People
42
5) uz.dr. (Hekim)
17.06.2017 09:57:11
Sevgili meslektaslarim mesleki dayanışma ile TTB çatısı altinda ARTIK YETER deme zamanı geldi geciyor.

Her geçen gün geriye gidiyoruz bırakın yeni kazanım var olanları koruyamadık.En son örnek Temmuz atamasının iptal edilmesi.Yüzlerce kez söz verildi hatta sayin basbakanlar talimatlar verrildi verdi​ sonuc ne kocaman bir SIFIR...

Meslektaslarimin TTB çatısı altinda birlesmek yerine bugunku durumumuzun baş sorumlusu iktidarın destekcisi Sağlık-Sen e üye olduğunu üzülerek görmekteyiz.

Gelin birbirimizin kuyusunu kazmaktan vazgeçip haklarimiz ve geleceğimiz için TTB çatısı altinda mucadele edelim....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori