TTB elektronik ortamda reçete zorunluluğuna itiraz etti
Türk Tabipleri Birliği Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan hekim ve diş hekimlerinin yazacakları reçetelerin elektronik ortamda düzenlenmesi gerektiği ile ilgili genelgenin iptalini istedi.
TTB elektronik ortamda reçete zorunluluğuna itiraz etti
06 Temmuz 2018 10:30 -

 

Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı'nın zorunlu hale gelecek e-reçete genelgesi ile ilgili olarak itirazda bulundu. TTB genelgenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Türk Tabipleri Birliği'nin resmi web adresinde yayınladığı e-reçete genelgesinin iptaline ilişkin metin şu şekilde:

"Muayenehaneler de dahil bütün özel ve kamu sağlık kuruluşlarında, bütün reçetelerin Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan merkezi bilgisayar programında elektronik olarak yazılmasını şart koşan Bakanlık genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bir Genelgeyle, ülkemizdeki bütün hekim ve dişhekimlerinin yazacakları her türlü reçetenin elektronik ortamda düzenlenmesi gerektiği belirtilmiştir. Uygulamanın 15 Haziran’da başlayacağı belirtilmiş ise de sonra yayınlanan ikinci bir yazıyla 16 Temmuz’a ertelendiği açıklanmıştır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun internet sayfasındaki duyuruda ise 16 Temmuz’da bütün Türkiye’de bir anda uygulamaya başlanmayacağı belirtilmiştir: 'E-reçeteye geçiş işlemleri zikredilen tarih itibariyle tüm ülke sathında defaten yapılmayacak olup entegrasyon işlemlerini tamamlayan ve müracaatta bulunan sağlık kurum ve kuruluşlarından başlamak üzere tedricen yapılacaktır.'

Bu açıklamayla birlikte uygulamanın yürürlük tarihi fiilen 16 Temmuz’dan belirsiz bir tarihe ertelenmiştir.

Uygulaması ertelenmiş olsa da; her türlü reçetenin bütün her yerde elektronik olarak yazılması zorunluluğu getirilmesine yönelik yasal bir kuralın bulunmaması, merkezi bir program üzerinden reçete yazılmasının istenmesinin hassas kişisel verilerin işlenmesi niteliğinde olduğu ancak böyle bir işleme için Genelge ile düzenleme yapılamayacağı ve bu tür bir uygulamanın hastanın tedaviden kaçınmasına sebep olabileceği gerekçeleriyle ilgili Genelge’nin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle bugün (4.7.2018) Danıştay’da dava açıldı.

Davadaki gelişmeler ayrıca paylaşılacaktır. "
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ahmet gülsu (Onkolog)
07.07.2018 15:48:45
Yok ödeme şartlarını bilmeyen o
Doktorlar varmış, geri ödeme şartlarını bilmeyen eczacılar nasıl olacak? Enteral beslenme ürünü raporu yazıyor sun, sut da kocaman yazıyor kanser hastalarında malnutrisyon tanımı aranmaz diye, eczacı bana çırağı göndermiş, ilkokul mezunu çırak gelmiş diyor ki buna 'vücut ağırlığının %10 unu kaybetmiş' ifadesi lazım, çırağa anlatıyorsun, valla ben bilmem paramız kesiliyor, illa yazın. Önce siz öğrenin eczacılar, sonra bize dönün. Yoksa düzeltmelerin hepsini dilekçe ile yapacağım
People
8
2) Pinar (Eczaci)
06.07.2018 17:27:09
SGK'nin karşılayacağı recete e-recete olmak zorunda.
Odeme kosullarini bilmeyen doktorlarin kagit recete hatalarini baska turlu onleyemeyiz.
Hastalar recete duzelttirmek icin tekrar doktora gitmek zorunda kaliyor.
People
10
3) bozeren (nş uz dr)
06.07.2018 10:59:59
bizi hekimleri bir TTB anladı, o da yanlış anladı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer