Türk bilim insanı Fransa'da 20 yıldan sonra Türkiye'de: 'Beyin göçünde ibre tersine dönüyor'
Fransa'da 20 yıl kaldıktan sonra Türkiye'ye dönen Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, nitelikli, Türkiye'nin değerine değer katacak beyinlerin ülkeye dönmeyi tercih ettiğini belirterek, "Bir ülke stabil ise insanlar gelir, değilse o ülke insanı dışarıya doğru gider. Şu an Türkiye'de doktor ve sağlık alanları dahil, diğer branşlarla ilgili de dönüşü kolaylaştıran, Türkiye'deki yaşama hızlıca girmeyi sağlayan bir kanunlaşma süreci var. Beyin göçünde ibre tersine dönüyor" dedi
Türk bilim insanı Fransa'da 20 yıldan sonra Türkiye'de: 'Beyin göçünde ibre tersine dönüyor'
15 Mart 2019 - AA

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim ve uzmanlığını tamamladıktan sonra gittiği Fransa'da 20 yıl kalan ve mesleki kariyerinde ilerleme sağlayan Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, Fransa'da kariyerini sürdürmek isterken yaşadığı zorlukları ve Türkiye'ye dönme kararını değerlendirdi.

Düzenini Fransa'da kurup, 20 yıl doçentliğe kadar yükseldiği kariyer yolculuğunda maruz kaldığı psikolojik baskıları anlatan Çağ, 5 ay önce babasının rahatsızlığı nedeniyle ailesiyle birlikte Türkiye'ye dönerek, özel bir hastanede obezite ve metabolik cerrahi uzmanı olarak göreve başladığını söyledi.

Türkiye'de kurmak istediği yaşama ayak uydurmaya çalıştığına dikkati çeken Çağ, Avrupa'ya giden Türklerin, vatanına dönüp birikimlerini kendi vatanına aktarması gerektiğini belirtti.

"PSİKOLOJİK BASKILARLA KARŞILAŞTIM"

Doç. Dr. Çağ, Türk kimliğiyle Batı'da yaşanan zorlukları anlatarak, "Eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi'nde tamamlayıp, Çapa'da uzmanlık yaptıktan sonra yurt dışına gittim. Fransa'da diplomamı kabul ettiler ama uzmanlıkla ilgili problemler vardı, onları da zamanla sınavlara girip-çıkarak hallettim" dedi.

Avrupa'da yaşadığı kariyer deneyiminde pek çok psikolojik baskılar yaşadığını aktaran Çağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğer belli bir sistemin içerisine giriyorsanız Avrupa'da önünüz açılıyor fakat bu açıklık da bir yere kadar. Örneğin, Fransa'da doçentliğe kadar sorun yaşamadım ama doçentliğe geldiğim zaman önüme birtakım engeller çıkarıldı. Doçentlik düşüncemden vazgeçirmek için moral bozucu bir sürü engellemeyle psikolojik baskılarla karşılaştım. Avrupa'da yargı kararları her şeyi düzeltebiliyor ve her şeyin üzerinde yer alıyor. Ben de yargı kararıyla doçentliğimi aldıktan sonra Fransa'da önüm açıldı."

Yurt dışında yaşadığı sorunların, Türk kimliğiyle ilintili olduğuna işaret eden Çağ, "Avrupa Birliği'nde kim olursa olsun engelleniyor çünkü Avrupa Birliği, kendi insanını öne çıkarıyor. Dünyanın hemen her yerinde yaşanan bu durum, aslında akademik savaştır. AB dışındaysanız AB'nin içine göç etmek güçleşiyor ve çeşitli bariyerlerle karşılaşabiliyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

"BİR ÜLKE STABİL İSE İNSANLAR GELİR"

Türkiye'nin, güzel, yeniliklere açık ve hızla gelişebilecek bir ülke olduğunu vurgulayan Çağ, "Ben dahil olmak üzere pek çok kişi tekrar ülkesine geri dönmeye başladı. Tersine göçün en büyük sebeplerinden bir tanesinin Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu kabul etmek gerekiyor" diye konuştu.

Çağ, 20 yıl önceki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasında çok büyük farklılıklar olduğunu ifade ederek, "Bir ülke stabil ise insanlar gelir, değilse o ülke insanı dışarıya doğru gider. Şu an Türkiye'de doktor ve sağlık alanları dahil, diğer branşlarla ilgili de dönüşü kolaylaştıran, Türkiye'deki yaşama hızlıca girmeyi sağlayan bir kanunlaşma süreci var. Beyin göçünde ibre tersine dönüyor" dedi.

Türkiye'ye dönmekten memnun olduğunu anlatan Çağ, "Batı'da yaşamınız daha öngörülebilir, mesela 5-10 yıl sonrasını öngörebiliyorsunuz. Doğma büyüme İstanbulluyum ve İstanbul'un nereden nereye gittiğini, belediyelerin ne hale geldiğini ve nasıl güzelleştirdiğini, bunun yanı sıra yolunda gitmeyen şeyleri de görüyorum. Bütün bunları bir kefeye koyduğunuz zaman Türkiye'ye gelmenin, teknolojik ve bilimsel açıdan da korkunç bir şey olmadığını görüyorum." ifadelerini kullandı.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, Türkiye'de döndükten sonra yaşadığı uyum sürecinin verdiği zorluğun kendisini yıldırmadığını, bütün birikim ve tecrübesini ülkesindeki insanlara aktarmak istediğini vurgulayarak, "Türk kültürünü ve dostluğu paylaşmak önemli ve gurur verici. En önemli kelime kendi ülkene ve vatandaşına 'hizmet etmektir' çünkü bu ülke bana iyi bir üniversite eğitimi, uzmanlığı ve yurt dışına çıkarken Avrupalılarla rekabet edebilecek gücü verdi" değerlendirmesini yaptı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) İyice Baydın Sinal (Op.dr)
16.03.2019 12:35:53
Tüm hayat hikayeni öğrendik sayın Aydın bey hatta özel hayatınıda ama merak ettiğim şu bu değerli yorumlarını Alman internet sitelerine de gönderiyormusun,onlar yayınlıyormu,Alman doktorlar da seni bizim gibi seviyorlarmı
People
15
2) mehmet akdoğan (doktor)
15.03.2019 15:56:00
Değerli meslektaşımı tebrik ediyorum, fakat ülkemiz için klişeleşmiş bir durumu anlatmış; ortada devletin bir teşviki yok, bilindik büyük özel hastanelerden biri kendisini maddi anlamda ikna edip getirmiş. Artık medyada sık sık haberlerine rastlarız. Allah muvaffak eylesin.
People
24
3) Uzm Dr (Uzm Dr)
15.03.2019 15:33:18
Ben bu yazıya atılan başlığa katılmıyorum.
1-Doktor bey hoş gelmiş sefa getirmiş. Ancak anladığım kadarı ile Türkiye’deki şartlarından değil öncelikle babasının sağlık sorunları nedeniyle (Allah acil şifalar versin) gelmiş.
2-Şu an çalışmaya başladığı yer özel bir hastane. Yani vereceği fayda hastaları ile kısıtlı. Onca yıllık deneyimi, tecrübelerini aktarabileceği bir kurumda (üniversite/ eğitim hastanesi) değil.
3- Bu başlığı atmak için Türkiye’den yurtdışına giden nitelikli insan (bilim adamı, doktor, mühendis vs.) sayısı ile Türkiye’ye dönen insan sayısına bakmak lazım. Yakın zamanda açıklanan veriler tersini söylüyor.
4- Ayrıca doktor beyin dediği gibi ülkemiz stabil bir ülke değil maalesef. Değil orta ve uzun vade kısa vade de bile plan yapılamıyor. 2 hafta sonra seçimler var. 1 Nisan’da nasıl bir Türkiye’ye uyanacağız kimse bilmiyor.

Lafı uzatmayım, vatan sevgisi ve özlem ile Türkiye’ye dönmek ve hizmet etmek isteyen çok kişi vardır ve eminim doktor beyde bu kişilerden biridir. Ancak ibrenin tersine döndüğü bir ortam yok.
Keşke 2 yıl sonra da doktor bey ile konuşulsa. Halen aynı düşüncelere sahip olur mu merak ettim.
People
17
4) aydin sinal (hekim)
15.03.2019 14:06:54
44 senedir avrupada yasayan birisi olarak bu meslektasin söylediklerinin ne yazikki hicbirisine inanamadim,fransada yapamadim,döndüm demesi en kestirme olurdu,mahkeme karariyla nasil docent oldugunuda merak ettim,aciklanirsa bizde ögrenir docent olmak icin mahkemeye müracat ederiz diye düsünürüm,
People
11
5) Diş tabibi (Diş tabibi)
15.03.2019 12:45:30
Benim gibi milliyetçileri bile ülkeye küstürdüler. Kim gelsin türkiyeye.. Günde 40 hasta bak polis kadar maaş alama!
People
16
6) cem gün (çocuk doktor)
15.03.2019 11:15:57
tersine beyin göçü derken ??? 1000 lerce eğitimli kişi akın akın yurt dışına g,idiyor. 1 tanesi geri dönmüş. komik bir haber olmuş
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA