Türk hekim ve hemşireler yüksek ücretlerle Körfez ülkelerinde çalışabilecek
Körfez ülkelerinde 20 bin hekim açığı olduğu bilgisini veren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Gümüş, bu ülkelerde görev alacak hekimlerin mutlaka İngilizce bilmesi hatta mümkünse İngilizce ve Arapça bilen hekimler olması gerektiğini ve görev alacak hekimlerin iyi ücretlerle istihdam edileceğini söyledi.
Türk hekim ve hemşireler yüksek ücretlerle Körfez ülkelerinde çalışabilecek
12 Nisan 2017 -

MEDİMAGAZİN HABER MERKEZİ-Körfez İşbirliği Konseyi(KİK) – Türkiye 4.Ortak Sağlık Çalışma Grubu Toplantısı 12 Nisan tarihinde, Ankara’da gerçekleştirildi.

KİK ile yapılacak işbirliği çerçevesinde yapılan toplantı sonrası Medimagazin’e açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş, Körfez Ülkelerinde istihdam edilecek hekim, sağlık personeli ve uygulamalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Somali ve Sudan’dan sonra sıra Körfez Ülkelerinde

Somali ve Sudan’da görev yapan sağlık personellerinin göreve başladığı bilgisini veren Gümüş,  körfez ülkelerine hekim ve yardımcı sağlık personeli gönderileceğini, mevcut sistem ile yurtdışında sağlık personeli istihdam protokolü süresinin 5 yıl olduğunu belirtti.

Bu sürenin 7 seneye çıkarılabileceğini ekleyen Gümüş, o ülkelerdeki sistemin çalışır hale gelip, eğitimleri tamamlandıktan sonra Türk sağlık personelinin Türkiye’deki görevlerine geri döneceğini ifade etti.

Körfez ülkelerin 20 bin hekime ihtiyaç var

Körfez ülkelerinde büyük bir hekim açığı olduğunu ifade eden Gümüş, ‘’Uzman hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personelimizin burada almış oldukları eğitim o ülkelerde çalışmaları için yeterli.  Körfez ülkelerinde hekim ve yardımcı personel açığı var ve şuanda Körfez Ülkelerinde 20 bin hekim açığı var.’’ dedi.

Bu ülkelerde görev alacak hekimlerin mutlaka İngilizce bilmesi hatta mümkünse İngilizce ve Arapça bilen hekimler olmasının önemine değinen Gümüş, görev alacak hekimlerin iyi ücretlerle istihdam edileceğini söyledi.

 ‘’Türk hekimler oradan Türkiye’ye hasta gönderilmesini sağlayabilir’’

Körfez ülkelerinde görev yapacak hekimlerin orada alınamayan hizmetler için Türkiye’ye hasta da gönderebileceğini ve bu durumun sağlık turizmine katkı sağlayacağını ifade eden Gümüş, ‘’Bizim sağlık personelimize de yeni bir çalışma ortamı oluşmuş olacak.’’  dedi.

Şehir hastaneleri yabancı hasta kabul edecek

Şehir hastanelerinin yanı sıra devlet ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak uluslararası kliniklerde yabancı hastalara hizmet sunulacağını ifade eden Gümüş, ülkelerin hasta göndermenin yanı sıra sağlık personeli ve hekim istihdamı isteklerinin de olduğunu ve bu alanda da denklik çalışmalarının başlatılacağını belirtti.

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden 500’e yakın hekimin 3-5 ay Türkiye’de eğitim aldığı bilgisini veren Gümüş,  ‘’Diyelim ki organ nakli yeterli değil, bizim organ nakli çok olan merkezlerimize gönderiliyorlar.

Hali hazırda yaptığımız eğitim faaliyetleri ile  Sağlık Bilimleri Üniversitemiz ilgileniyor. Ayrıca şuanda Afrika’da sağlık merkezleri kuruluyor. Somali ve Sudan’da eğitim hastaneniz var ve buralarda hemşirelik yüksek okulları kuruldu.’’ açıklamasında bulundu.

Hastanelerin yüzde 10’u yabancı hastalara ayrılacak

Uluslararası sağlık hizmeti verecek kliniklerin kapasitelerinin yüzde 10’unun yabancı hastalara ayrılacağı bilgisini veren Gümüş, ‘’Hastanede bin yatağa 100 yatak şeklinde yüzde 10’unu yabancı hastalara ayıracağız, bu hastalar VIP katlarda kalacaklar. Şuanda sağlık turizmi ve fiyatlandırma ile mevzuatı tamamladık önümüzdeki aylarda tamamlanacak.’’ açıklamasında bulundu.

Üst düzey kanser ve çok sayıda cerrahi alanında hizmet sağlanacak

Komşu ülkeler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından hasta kabul edilecek bu sistemle hastaların transferi konusunda aracı kuruluşlara yetki verilecek. Bu yetkili kuruluşlar medikal hizmet dışında hastaların tüm transfer süreçlerini yürütecek. Hastaların İstanbul gibi turizm gezileri yapılabilecek yerlerdeki organizasyonu da bu firmaların yapacağını söyleyen Gümüş,  Sağlık Bakanlığının ise tüm medikal hizmeti sunacağını ifade etti.

Şuan  estetik amaçlı gelen çok sayıda  hasta grubunun Türkiye’ye geldiğini belirten Gümüş, ‘’Biz bu klinikleri ilk defa akredite edeceğimiz için bir katalog hazırlıyoruz . Bu katalogda hangi hastanede hangi hizmet sunulur belirlenecek. Genel olarak üst düzey kanser tedavisi, ortopedik cerrahiler,  kalp damar cerrahisi, estetik cerrahi ve göz gibi birçok alanda ülkelerin ihtiyaçları oluyor.’’ şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hüseyin (vatandaş)
22.04.2017 22:24:15
Demek ki milli geliri tez zamanda 25 bin dolara çıkartmanın yolu bu vesileyle bulunmuş oldu.Kutlu olsun.
People
1
2) Doktor (XXX)
21.04.2017 13:14:29
Sayın Gümüş, ‘’Hastanede bin yatağa 100 yatak şeklinde yüzde 10’unu yabancı hastalara ayıracağız, bu hastalar VIP katlarda kalacaklar" demiş. Yatak yetmiyor, Türk vatandaşına lazım olur da bin yatağın tamamını doldurursak ne olacak? VIP yataklara garibanı yatırırsak masrafı bizden kesilir mi?
People
2
3) selami (vatandaş)
21.04.2017 10:47:18
Doktorcuğum bu hastanede kendimi çok yabancı hissediyorum,yoksa beni yabancı kontenjanına mı yatırdınız?
People
5
4) mahmut (uz.dr.)
20.04.2017 09:46:46
2 sene çalışan 10-15 petrol kuyusu alıp geri döner artık.Biraz da sonradan gideceklere bırakmak lazım.
People
11
5) saglıkçı (saglıkçılar)
14.04.2017 18:23:39
personel gitmiş sudan a someliye 1 yıldır çalışanlar var bizlere nasıl sıra gelecek..3defa ,4 defa 5 defa gidenler var. nasıl oluyor, bunlara kim izin veriyor, nasıl böyle gidebiliyorlar kimse sorgulamıyor mu resmen adamlar okeye dönüyor sanki yurtdışı konsolosu olacak işmidir .gidenler neye göre belirleniyor tecrübesine mi kalifeyeli mi sertifikalı mı işinde yoksa adamı olan mı gidiyor bir cevap verin..
People
15
6) elif (dr)
13.04.2017 19:46:47
sn hocam hani döner erimesi vardı gelirimizi arttıracaktınız , hiç bahsetmiyorsunuz artık. unuttunuz yine bizi değil mi? artık bırakın doktora değer verip refah sunmayı geçinemeyecek duruma geldi doktor efendiler.
People
27
7) DY (UZMAN DOKTOR)
13.04.2017 14:26:52
Türkıyede doktor açığı var Yunanistandan doktor getireceğiz diye haber çıkarıyorlar. Sureylı doktorların çalışmasına izin vereceğiz diye haber çıkarıyorlar. Acaba bu yunan ve suriyeli doktorları körfez ülkelerine gönderseler. Onu aldım oraya bunu verdim şuraya olmasa . Bir fikir.
People
40
8) bethune (doktor)
13.04.2017 11:24:56
Bu zihniyete bir de teşekkür ediliyor. Başımıza gelenleri hak ediyoruz demek ki. Sayın müsteşarım, performans sistemi çok süper oldu, herkes emeğinin karşılığını alabiliyor. Sadece doktorlar değil üstelik diğer sağlık personelleri de durumdan memnun. Günde 200 hasta bakıyor uzman arkadaşlar, sistem hızlandı güzel oldu. 1 hafta izin kullanmışsın, hop paranın yarısı gitmiş, bu adaletli kesinti için de tesekkür ederiz. Koruyucu hekimlik zaten çağdışı bir şeydi, insanların önce hasta olup sonra tedavi edilmesi ekonomik canlanma getirdi memlekete, SGK battı diyorlar ama dış güçlerin oyunu bence. Emekli hekimlerin ufak tefek sorunları oluyor, ama geçim sıkıntısı nerde yokki zaten. Geçen yıl acil servis yoğunluğu 110 milyon insan. yani bu hizmet nerde var Allah için söyleyin, avrupa bizi kıskanıyor. Sözün kısası size ne kadar tesekkür etsek azdır.
People
13
9) R.A. (UZ.DR.)
13.04.2017 10:12:32
5 bin dolara oraya gidecekseniz çok küçük düşünüyorsunuz.
People
6
10) Luna Aksoy (Uzman Doktor)
13.04.2017 08:15:16
Sayın Müsteşarımıza emek ve çalışmaları için çok teşekkür ederiz. Körfez ülkelerini Avrupa ve Amerikalı hekimler bile iyi çalışma şartları ve kazançları nedeniyle tercih ederken bize de bu kapıların açılması gerçekten çok iyi oldu. Sayın müsteşarımızın geçen yıl gündeme gelen "AVRUPA MESLEK KARTI" (http://www.ikv.org.tr/images/files/ikv_degerlendirme_174.pdf) uygulamasının da aktifleştirilmesi için yardımlarını dört gözle bekliyoruz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar