Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural: 'Beyaz Kod sistemi iyi çalışmıyor'
Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, Beyaz Kod denilen sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için oluşturulan sistemin de iyi çalışmadığını söyledi. Prof. Dr. Mehmet Vural, "Hekime ya da personele şiddet durumunda hastanedeki tüm personelin oraya ulaşmasını sağlamamız gerekiyor. Ayrıca hekime ve personele bu şekilde şiddet uygulayanların birinci derece yakınlarının o hastaneden uzun bir süre hizmet almamalarını da sağlamamız gerekiyor. Bu şekilde caydırıcı olabilirsek ancak şiddeti azaltabiliriz" dedi.
Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural: 'Beyaz Kod sistemi iyi çalışmıyor'
25 Temmuz 2018 - DHA


"CEZALAR CAYDIRICI HALE GETİRİLMELİ"

Türk Ceza Kanunu'nda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili olarak kanunda değişiklik yapılması ve şiddetin tam bir karşılığının olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Vural, bu cezanın caydırıcı olması amacıyla yüksek hapis cezası olması gerektiğini belirtti.

"AVRUPA ÜLKELERİNDE KİŞİ BAŞI DÜŞEN DOKTOR SAYISI 3 KATI"

Prof. Dr. Vural, "Ülkemizde doktor sayısı çok az. Türkiye'de 500 kişiye 1 doktor düşerken Avrupa'daki sayı ise bunun 3 katı. Doktor sayısının bu kadar az olmasına rağmen var olan doktorlara şiddet uygulayarak onların çalışma şevkini de kırıyoruz. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı'nın çok önemli adımlar atması gerekiyor. Özellikle acillere çok büyük önem vermek gerekiyor çünkü aciller tam bir stres bölgesi. Herkes hastasının acil olduğunu düşünüyor haklı olarak ama bizim bunu halkımıza anlatabiliyor olmamız lazım. Örneğin çocuklarda ateş çıkar çıkmaz acile getirilmesi gerekmiyor. 2 gün çocuğun ateşinin takip edildikten sonra gerekirse hastaneye getirilebilir. Bu şekilde çocuk ya da yetişkinler çok sık acile getirildiğinde aslında acil servisin iyi çalışmasını da engellemiş oluyoruz ve acil servisten asıl hizmet alması gereken çok daha ağır hastalara yeterli hizmeti verememiş oluyoruz. Bu yönde halkı bilinçlendirecek kamu spotları, broşürler dağıtılmalı ve halka acilin sadece ağır hastalar için olduğu anlatılmalı" dedi.

"HASTAYA EN AZ 20 DAKİKA AYIRILABİLMELİ"

Sağlık hizmetlerinde genel olarak iyileşmenin de önemine dikkat çeken Prof. Dr. Vural, "Doktorun hastaya yeterli süreyi ayırabiliyor olması lazım. Ancak bu şekilde bir ilişki kurulabiliyor ve doktor hastayı anlayabiliyor. Hastanelerde her 5 dakikada 1 hasta randevusu verildiğinde küçük bir muayene yapıp, tetkik isteyerek hastayı geçiştirmek durumunda kalıyorsunuz. Bizim hastaya en az 15-20 dakika vakit ayırabiliyor olmamız lazım. Hasta da bu şekilde tatmin olabilir ancak bunların şu anki sayılarla gerçekleşmesi mümkün gözükmüyor" dedi.

"DOKTORLAR ÖZVERİ İLE EĞİTİMLERİNİ TAMAMLIYOR"

Doktorların çok uzun ve meşakkatli bir eğitimden geçtiğini ifade eden Prof. Dr. Vural, "Doktorlarımız üniversite sınavında ilk yüzde 1 ya da 2'lik dilime girerek tıp fakültelerini kazanıyorlar. 6 sene eğitim alıyorlar ve bu dönemde de devlete yüksek eğitim harçları ödüyorlar. Daha sonra 2 sene devlete mecburi hizmette bulunuyorlar. Eğer uzman olmak isterlerse çok ağır bir sınavdan geçip 3-4 senelik bir eğitim daha alıyorlar. Bunun da üzerine yine devlete 2 sene mecburi hizmette bulunuyorlar. Bütün bunlar doktorların ne kadar özveri ile mesleğe bağlandıklarını bizlere gösteriyor. Bu eğitimlerden sonra da yurdun her tarafına yayılıp halka hizmet etmeye çalışıyorlar. Bu şekilde hizmet ile karşılaştıkları zaman da bu kadar özveri ile eğitimlerini tamamlayıp hizmete giden kişilere karşı çok büyük bir haksızlık etmiş oluyoruz" dedi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Dr (Dr)
27.07.2018 18:31:50
Poliklinik kapıları bir koridora açılmalı. Bu koridorun poliklinik başlangıç ve bitiş yerlerinde kartla açılabilen yumruk tekme gibi darplarla kırılıp geçiş sağlayamayan kapılar olmalı. Hasta çağrıldığında kapılardaki güvenlik bankonun onay vermesiyle kapıyı açmalı sadece hasta ve bir yakını x ray cihazdan geçtikten sonra içeri alınmalı. Kafasına esen polikliniğe dalamaz bu sayede doktora saldırı da gerçekleşemez. Hadi diyelim içerde saldırı oldu. Anında panik butonuna basılmalı kapılar otomatik kilitlenmeli sadece panik butonunun basıldığı poliklinik kapısı açılmalı ve polis müdahalesi olmalıdır. Şayet polis ulaşana kadar can tehlikesi vuku bulursa da doktorun elinin altında bulunan biber gazı elektroşok cihazı veyahut benzeri caydırıcı alet edevat kullanılmalı bunlardan zarar gören hasta ya da yakını olursa bu da doktorun meşru müdafası olmalıdır. Eczaneler de geceleyin sadece minicik bir pencereden demir kapılar ardında hizmet vermelidir. Gerçekten ülkemizde en ucuz şey insan hayatı. Üstelik bir doktorun sağladığı katma değer baktığı tüm hastalardan fazladır. Devletin doktora yaptığı yatırım hem çok fazla hem de çok değerlidir. Bu değerli varlığı da gözü gibi korumalıdır. Katma değeri olmayan boş beleş insanlar gelip de bu gözümüzün nurunu söndürememeli. Saygılar...
People
3
2) abdullah (dr)
26.07.2018 09:45:11
polk kapısını yumruklayanlar oldu beyaz kod verdim ekip geldi ve bana sergiledikleri tavırlar darp yok bişe yok bizi ne diye meşgul ediyorsun bir de şu evrakları aman iyice doldur da başımız ağrımasın oldu . ne diyim size ...
People
17
3) Murat (Diş Hekimi)
25.07.2018 22:47:13
Türkiye’de Sabim şikayet hattı beyaz kod sisteminden çok daha iyi çalışıyor. Bir hasta gelip bize belki fiziksel değil ama sözlü şiddette bulunduktan sonra beyaz kod başlattığımız halde başhekimlik tarafından başka doktorlara yönlendirilip o gün içinde tedavisi yapılıyor. Bizim başlattığımız şikayet havada kalıyor hasta bağırıp hakaret ettiğinde istediğini elde edebildiğini öğreniyor. Herşeyden önce yöneticilerimizin hastaları “müşteri” gibi görmeyi bırakması lazım.
People
13
4) doktor (uzman)
25.07.2018 15:39:34
BEYAZ KOD SAĞLIK ÇALIŞANININ ALEYHİNE BİR DURUMDUR.beyaz kod verince olay direk adliyeye gitmiyor.normal adli prosedür işliyor ve mahkemeler çok uzun süre sonra başlıyor.ben acilde darp edildim nerdeyse 2 sene oldu mahkeme açılacak.sağlık bakanlığı sağlık çalışanının aleyhine tavır koymaktadır.sağlık bakanlığının tek amacı müşteri memnuniyetidir.
People
3
5) Ahmet Rasim Küçükusta (Dr.)
25.07.2018 13:31:56
Sağlıktaki şiddetin, çok daha ağır cezalar verilmesi, polisiye tedbirlerin artırılması, şiddete karışanlara sağlık hizmeti verilmemesi, doktorların silah taşıması veya savunma sporları öğrenmesi ve benzeri uygulamalarla köklü ve kalıcı bir çözüme kavuşamayacağı düşüncesindeyim. Öncelikle sağlıkta şiddetin çok iyi analiz edilmesi şarttır.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/07/23/yazilar/elestirel-yazilar/doktorlar/saglikta-siddet-polisiye-tedbirlerle-cozulemez/
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)