'Türkiye sağlıkta hekime ulaşabilirliği en iyi ve en ucuz sağlayan ülke'
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, Türkiye'nin sağlıkta hekime ulaşabilirliği en iyi ve en ucuz sağlayan ülke olduğunu söyledi.
'Türkiye sağlıkta hekime ulaşabilirliği en iyi ve en ucuz sağlayan ülke'

ARŞİV

09 Temmuz 2019 14:30 - AA

Yediyıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarının Amerika ve İngiltere'de dahil dünya ülkelerine göre sağlıkta hizmetin en iyisini ve ucuzunu aldığını belirtti.

Sağlığın dünyanın her yerinde pahalı bir hizmet olduğunu ifade eden Yediyıldız, "Malzemesi, hizmeti, hekimi pahalıdır. Bir doktoru uzun bir eğitim süresinden sonra oralara görevlendiriyorsunuz. Dolayısıyla sağlık her şeyiyle pahalı bir sektördür." dedi.

 


On Birinci Kalkınma Planı: Döner sermayeye ilişkin kriterler yeniden düzenlenecek 


Yediyıldız, bir süre önce Gülhane Tıp Fakültesinin mezuniyet törenine katıldığını anlatarak, "Orada gördüm ki özellikle genç doktorlarımızın hepsi pırıl pırıl ve hizmet için yanıyorlar. Şununla da mutabık kaldık. Hekim vicdanlıdır, hekim merhametlidir, hekim empati yapar. Hizmeti ucuz ve kolay ulaşılır yapmamızın sebebi bunlar. Dolayısıyla Türkiye sağlıkta hekime ulaşabilirliği en iyi ve en ucuz sağlayan ülkedir." diye konuştu.

Türkiye'de sağlık yatırımlarının hiçbir zaman bitmeyeceğini vurgulayan Yediyıldız, insan sağlığının her şeyden önemli olduğuna işaret etti.

Yediyıldız, Türkiye'de sağlık alanında yapılan yeni çalışmalara da değinerek, "Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları kapsamında yerli ve milli birtakım ilaç ve kan ürünleri konusunda çalışmalarımız var. Sağlığın dış ticaretteki açığını kapatma açısından bunu yapmaya çalışıyoruz." dedi.


11. Kalkınma Planı kapsamında hekim ve hemşire sayısı artırılacak...İşte diğer ayrıntılar! 


Diğer önemli çalışmaların ise şehir hastaneleri olduğunu aktaran Yediyıldız, "Şehir hastanelerinde her türlü hizmeti verebilen bloklar ve servisler oluşturuyoruz. Milletimiz oraya girdiği an her şeyiyle hizmetini alacak ve çıkacak. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın da hayalidir." ifadesini kullandı.

Şenel Yediyıldız, sağlıkta teknolojiyi yenilenme çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Ali Rıza Aktaş (Uzm. Dr.)
29.07.2019 14:18:31
Sevgili ve saygı değer arkadaşlar
Sağlığa ulaşmanın dünya da en kolay olduğu ülke bence de Türkiye bu durum; doğru ve iyi organize edilmiş hizmetin bütün kademelerini içererek yaptılarsa bu çok güzel fakat
Türkiye de sağlık hizmetinde kullanılan CİHAZ, EKİPMAN, İLAÇ, AŞI, ANTİSERUM, SARF MALZEMESİNİN ne kadarının YERLİ olduğu hepimizce malum bu hizmetin yapılması için bu kalemlere ne kadar ödendiği de malüm.
Bu uygunluğu SADECE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ üzerinden, psikolojik baskı için medyatik haberleri kullanarak, yönlendirerek
İlkel, sonu belli olmayan TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ manevraları ile sağlıkta şiddeti ve hekimlerin yetersizliği haberleri ile ne kadar devam edebilecekler.
SAĞLIK TURİZMİ DİYORLAR ,Bunun için tek AVANTAJALARI İŞ GÜCÜNÜ İSTEDİĞİ GİBİ MANÜPLE EDEBİLMELERİdir.
Bir toplumda toplumun ihtiyacı olan bir meslekteki kişileri bu kadar baskılarsanız ne olur!!?? Adaleti sağlamazsanız ne olur!!!???
Sizin sistemden seçilmiş iyi doktorlara iyi ekipmanı olan, iyi otelciliği olan sağlık birimlerine ulaşma sansınız olabilir. Fakat şunu da düşünün Bir kaza da her türlü imkanı kullansanız yine de en yakındaki sağlık biriminin yeteneklerine bağlısınız.
Yanınızda taşıdığınız hekimleri de hekimlik kalitesine göre mi sizinle olan sosyal bağlantılarına göre mi seçersiniz???!!
Bu şekilde müfredat, eğitim imkanları, meslekteki saygınlık azalmasının sonuçları ne olur sizce??!!

Düşünülmesi temennisi ile
Saygı ve sevgilerimle

People
5
2) Mali (Ekonomist )
11.07.2019 11:41:43
Ucuz ve ulaşılabilirligi önemli değil. Önemli olan nasıl sonuç aldığıdir. 1 senedir onlarca kez gittim tanı bile koyamiyorlar. Hastaneler çok yetersiz doktorlar ezbere dayalı muayine yapıyor. Evimin karşısında ve ücretsiz olsa ne olur iyilesmedikten sonra.
People
16
3) naz (hekim)
10.07.2019 09:50:13
Sağlıkta şiddet hikayesi asla bitmez. Çünkü siyasiler biliyor ki oy almanın en kolay yolu sağlık. Millet istediği hastaneye gidip istediğine saydıracak azarlayacak cezası olmayacak ve böylelikle seçmenin gazı alınacak ve kendini değerli hissedecek. oy almanın en kolay yolu. bu nedenle şiddet bitecek ümidini bırakın.
People
23
4) Ahmet (Diş hekimi)
09.07.2019 21:03:39
Ucuz derken 5.300 tl ye çalışıyoruz.. polise beden eğitimi öğretmenine daha zor ulaşırsınız Birde maaşı hekim maaşından fazla..
People
21
5) m. murat (dr)
09.07.2019 19:35:56
Hem 'en iyi ve en ucuz' bir hizmet sunumu varsa, orada hizmeti sunanlar aleyhinde emek sömürüsü vardır.
People
9
6) ibo (doktor)
09.07.2019 18:30:06
DÖNER SERMAYEYE İLŞKİN KRİTERLER değişse ne olur, dağıtılan dönerlerin % de 60 ı sabit ödemeye(DÖNERSERMAYE SABİT ÖDEME) gidiyor. 3-5 yıl sonra %100 ü sabite gider, dağıtılacak döner kalmaz.Kala kala kriterler kalır.Çözüm için öncelikle sabitlerin GENEL BÜTÇEDEN karşılanması elzemdir.Saygılarımla.
People
29
7) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
09.07.2019 17:56:09
Genel manada pek çok alanda ama özellikle Sağlıkta Utopik Komünizm uyguladığımızın zirvedeki bürokratlar tarafından dillendirilmesi.
People
52
8) Mez (Işyeri hekimi)
09.07.2019 17:39:23
Eskiden Turkiye'de hekime ulasilabilirligin bu kadar kolay ve ucuz olmadığı zamanlarda sağlıkta şiddet yoktu hasta ulaştığı hekimden mümkün olduğu kadar yararlanmak için saygı gösterirdi arkadaşın dediği gibi kolay ve ucuz ulaşılan herşey değersizdir.
People
55
9) derviş (dr)
09.07.2019 17:12:29
en iyi olur. en ucuz olur. ama hem en iyi hem en ucuz olmaz, olamaz, ekonomini temeline ters. en iyi araba ne diyelim ki mersedes, audi. peki en ucuz mu değil. en ucuz ne belki dacia. dacia en iyi mi değil. örnekleri çoğaltmak mümkün. ee sağlıkta "en iy-i en ucuz Türkiye'de" ise Medimagazin'e yansıyan haberler trol haber o zaman... son yılların boşa öykünen slogan sözleri:
1) bir ilki gerçekleştirmek
2) tarih yazmak
3) altına imza atmak
4) en büyük olmak
buna argoda "üfürükten tayyare" derler...
People
54
10) hastaperest (op.dr.)
09.07.2019 15:14:17
almanlar neden fabrika yerine mega hastaneler açmıyor, bu almanlar hiç bir şey bilmiyor...almanlar bilmiyor, ingilizi,fransızı,ispanyolu,italyanı,bulgarı,işveçlisi,norveçliside mi bilmiyor, bizim dışımızdakilerin hiç biri birşey bilmiyor mu, onların hayali yok mu ?

... acaba hayal dünyasındamıyız ???
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer