Türkiye'nin şehir hastaneleri Japon şirketlerin merceğinde
Japonya'nın en büyük yatırım şirketlerinden Sojitz firması yetkilileri, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından işletilen hizmetleri, kendi ülkelerindeki Kamu Özel İş birliği Modeli ile faaliyet gösteren hastanelere taşımak için iki gün boyunca incelemeler gerçekleştirdi
Türkiye'nin şehir hastaneleri Japon şirketlerin merceğinde
01 Şubat 2019 - AA

Rönesans Sağlık Yatırım'dan yapılan açıklamaya göre, Kamu Özel İş birliği (PPP) modeli kapsamında hayata geçirmeye hazırlandığı, İkitelli Şehir Hastanesi'nin ortağı Japon Sojitz firmasının üst düzey yöneticileri Mr. Goda Shohei, Mr. Noboru Sumiyama ve Mr. Yasuhide Machida hastaneyi ziyaretlerinde, Rönesans Sağlık Yatırım Üst Yöneticisi (CEO) Kaan Ekerman, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş ve Rönesans İşletme Hizmetleri Adana Şehir Hastanesi İşletme Müdürü Mehmet Karakuş tarafından konuk edildi.

Japon misafirler, Acil Eylem Planları Hazırlıkları ve Envanter Yönetimi başlıkları altında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, konferans salonunda, hastanenin tanıtımı ve işletmecilik hizmetleriyle ilgili bilgi alıp, geçtiğimiz günlerde hastanede gerçekleştirilen yangın tatbikatına ilişkin videoyu izledi. Japon misafirler daha sonra yaptıkları saha gezisinde, dünyaca ünlü global altyapı ve proje finans platformu Infrastructure Journal Global tarafından verilen Avrupa'nın En iyi PPP Projesi ödülünün sahibi olan hastanedeki işletmecilik hizmetleri modelini inceledi.

Bu modeli kendi ülkelerindeki PPP ile faaliyet gösteren hastanelere taşımak isteyen Japon heyet, teşhis ve tedavide son teknoloji cihazların kullanıldığı hastanede, işletmecilik hizmetlerinin de yüksek teknoloji sayesinde güvenle gerçekleştirildiğine tanık oldu.

Canlıların yanı sıra cansız her türlü nesnenin dokunmadan belirli bir mesafeden tanınmasına ve izlenmesine imkan veren RFID teknolojisi hakkında bilgi alan Japon heyet, okuyucu, konum verici ve aktif etiket sayesinde demirbaşların dolaşımını monitörden izledi.

Yenidoğan servisini de ziyaret eden heyet, yine aynı teknoloji sayesinde bebek kaçırmanın mümkün olamayacağını bir oyuncak bebekle deneyimleyerek gördü.

Japon heyet, 7/24 hizmet veren Yardım Masası'nı ziyaret edip, işleyişi hakkında bilgiler aldıktan sonra, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Laboratuvar, Sterilizasyon Ünitesi işleyişini de yerinde inceledi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Japon heyeti ziyaretinde, sahip oldukları ileri teknoloji medikal ekipmanlarıyla sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı hastaneleri arasında yer alan Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, geçtiğimiz günlerde, HIMSS'in üst düzey yöneticilerinin incelemelerinin ardından güçlü dijital altyapısı ile HIMSS 6 sertifikası almaya hak kazandığını belirtti.

Ülkelerinde tescilli dijital hastane bulunmayan Japon heyet üyeleri, İl Sağlık Müdürü Özer'den, Kamu Özel İş birliği modelinin işleyişi konusunda da detaylı bilgi aldı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Forest Whitaker (Orman Muhafaza Memuru)
15.02.2019 11:44:21
Boş işler bunlar...
Belki birilerine Oy kazandırır ama Sağlıkta Hiçbir sorunu çözmez..
Kara Delik olmaya Mahkum Projeler..
İstanbul Havalimanı ve diğer Mega Projeler gibi...
Çok yakında bu Balonların hepsi ardarda patlar...
Ceremesini yine " Millet " olarak hep beraber çekeriz....
People
3
2) kamil tas (hekim)
15.02.2019 10:09:30
Aynı projeyi aynı şekilde uygularlarsa birkaç seneye şehir hastanelerinde harakiri yapmış Japonların haberlerini okuruz artık....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO