'Uçana kaçana ameliyat yapmaya çalışan cerrahlar var!'
Kilosu 78 olmasına rağmen mide küçültme ameliyatı olan ve sonra enfeksiyon kaparak 36 yaşında hayata veda eden Özge Şeker, estetik amaçlı operasyonları tartışmaya açtı.
'Uçana kaçana ameliyat yapmaya çalışan cerrahlar var!'
22 Ekim 2017 - MİLLİYET

Kamu hastanelerinde mide küçültme ameliyatları için vücut kitle endeksinin 40 ve üzeri olması gerekiyor. Özel hastanelerde ise vücut kitle endeksi 30’un üstünde olan kişilere ameliyat olabilecekleri söyleniyor ve telefonla pazarlık yapılıyor

Kilosu 78 olmasına rağmen mide küçültme ameliyatı olan ve sonra enfeksiyon kaparak 36 yaşında hayata veda eden Özge  Şeker, estetik amaçlı operasyonları tartışmaya açtı.

Türkiye’deki kadınların yüzde 20,9’u erkeklerin ise yüzde 13,7’si obez. Dünya sağlıkÖrgütü (WHO) obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ediyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde yapılacak mide küçültme ameliyatları için vücut kitle endeksinin 40 ve üzeri olması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise, yan hastalığı bulunan kişilerin vücut kitle endeksi en az 35, yan hastalığı bulunmaya kişilerde ise bu değer 40 ile sınırlandırılıyor. Obezite gitgide yayılırken arama motorlarına ‘mide küçültme ameliyatı’ yazdığımızda birçok Reklamkarşımıza çıkıyor. Bazı cerrah ve hastaneler de, bu ameliyatları birkaç dakikalık telefon görüşmesinin ardından yapılıp yapılamayacağını söylüyor. Reklamlarda çıkan numaraları aradığımızda telefonu açan doktor veya asistanları vücut kitle endeksi 30’un üstünde olan kişilerin ameliyat olabileceklerini söylüyor.

‘Sınırımız 30’

Gaziosmanpaşa’da özel bir hastanede C.O adlı bir cerrahın asistanı olarak görev yaptığını ve isminin A.G olduğunu söyleyen kişiye boyumuzun 172 santim, kilomuzun 114 ve yaşımızın da 37 olduğunu söylüyoruz. Vücut kitle indeksimizin 38.5 çıktığını ve ameliyat olmak istediğimizi söylüyoruz. Doktor asistanı, “30’un üstünde mide küçültme ameliyatı olabiliyorsunuz. 38 de gayet uygun. 36 kilo fazlanız var” diyor. Ameliyat için vücut kitle indeksinin en az 40 olması gerekip gerekmediğini sorduğumuz kişi, “Öyle bir durum söz konusu değil. Yaşınız müsait. Kronik bir rahatsızlığınız yoksa ameliyat olmanızda hiçbir sakınca yok. İşlem zaten yarım saat kadar sürüyor. Ücreti 12 bin 500 TL. Ameliyattan sonra üç günde normal hayatınıza dönebileceksiniz. Doktorumuz da bu işin üstadı. 9 ayda 266 vakaya baktı” diye konuşuyor.

‘Tüp yerine balon’

İzmir Karşıyaka’da obezite ameliyatları gerçekleştiren T.E adlı bir doktorun asistanı ise önce boyumuzu ve kilomuzu soruyor. Boyumuzun 170 santim kilomuzun ise 90 olduğunu söylediğimiz kişi, daha önce spor ve Diyet yapıp yapmadığımızı soruyor. “Vücut kitle endeksiniz 31 çıkıyor. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ameliyat olabilirsiniz. Bizim sınırımız 30. Bu ameliyatın ücreti 16 bin TL” diyor.

Avcılar’da özel bir hastanede genel cerrahi uzmanı E.O.Y ise, “Ameliyat için sınır vücut kitle endeksi 40. Sizinki 33. Size ameliyat olmaz. İsterseniz balon ameliyatı yapalım. Bu operasyonla midenize bir balon koyuyoruz. Bu balonlar ayarlanabiliyor” diyor.

‘Uçana kaçana ameliyat yapmaya çalışıyorlar’

Bazı cerrahların “Tüp mide ameliyatıyla her şeye son” diyerek bu işin reklamını yapmaya başladıklarını dile getiren Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, şöyle konuştu: 

“Mide küçültme ameliyatı göreceli olarak daha basit olduğu için bazı cerrah arkadaşlarımız tarafından her şeye sonmuş gibi lanse ediliyor ama bu doğru değil. Uçana kaçana mide ameliyatı yapmaya çalışan cerrahlar var. Şeker hastalarına da ‘Tüp mide ameliyatıyla diyabete son’ diye tanıtımlar yapmaya başladılar. Bu doğru değil. Tüp mide ameliyatı düşünüldüğü kadar etkili bir ameliyat da değil. Tüp mide ameliyatlarının uzun dönemdeki sonuçları da o kadar etkili değil. Bu insanlar birkaç yıl iyi gidiyorlar. Daha sonra verilen kiloları geri almaya başlıyorlar.”

Bir yılda 15 bin mide ameliyatı!

Türk Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Taşkın da Türkiye’de yılda yaklaşık 15 bin mide küçültme ameliyatı yapıldığını belirterek, “Bu rakamın içine şeker ameliyatları ve diğer operasyonlar da dahil. Dünyada mide küçültme ameliyatlarında ölüm oranı binde 1 olarak telaffuz edilirken Türkiye’de bu oran binde 5’lere kadar yükselmiş durumda” dedi.  

İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı

Özge Şeker’i ölüme götüren ameliyatı yapan Op. Dr. HASAN Erdem, Adli Tıp raporu gelmeden açıklama yapmayacak. Erdem’in çalıştığı Medical Park Bahçelievler Hastanesi yetkilileri ise, ölümün resmi makamlarca araştırıldığını ve gerekli raporlar tamamlandıktan sonra açıklama yapacaklarını ifade etmişti. İl Sağlık Müdürlüğü de ölüme dair inceleme başlatmıştı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Esat (Dr)
23.10.2017 18:52:40
Sadece obezite ameliyatları mı; tiroid, apendix, safra kesesi, tonsil ne ararsanız var.
People
1
2) se (Uzman dr)
23.10.2017 15:44:04
Sabahta akşama tüm televizyonlar hastalıklar, ameliyatlar, tedaviler, doktorlar diyetisyenler; yoğun bir bilgi ve reklam tarzı sunumlarla dolu, buradan doğruyu bulmak çok zor. Hem standartlar konmalı hem de hastalar birşey yaptırmadan önce çok iyi araştırmalı.
People
1
3) Hakan (Uzm dr)
23.10.2017 10:55:15
Doktor rumuzlu arkadaşın bir yanlışı var. Sleeve gastrektomi ameliyatı stapler dediğimiz malzemeler kullanılmadan yapılamaz. Ayrıca bu ameliyat paket işlemdir, yani kullandığınız malzemenin miktarı ve niteliğine bakılmaksızın SGK aynı ücreti öder (3000tl). Bu ödemeyi yapmak için VKİ 40 üzerinde olmalı ve endokrinoloji uzmanının onay vermesi şartı aranır. Burada sorun fazla malzeme kullanmaktan çok gerekli olmayan hastaları ehil olmayan kişilerin ameliyat etmesinden kaynaklanıyor.
Dikkat ederseniz kronik hastalığınız yoksa 30'un üstünü ameliyat ediyoruz gibi paraya endeksli bir yaklaşım söz konusu. Aslında obezite cerrahisi VKİ 40 üstünde veya obezite ilişkili bir kronik hastalık varlığında VKİ 35 üzerinde olanlara uygulanır. Burada amaç hastayı estetik olarak iyileştirmek değil oluşan veya oluşması muhtemel yandaş hastalıklardan hastayı korumaktır.
People
3
4) cerrah tolga (hekim)
23.10.2017 10:37:27
sgk nin devlet hastaneleri ve ünv hastanelerinde fatura kontrol etmemesının sonuçları bunlar.sizde site olarak birkez bile global bütçe(kontrol edilmeyen evrak)eleştirmediniz.ilginç
People
5
5) AHLAKSIZIN VATANI OLMAZ (DOKTOR)
22.10.2017 17:10:57
AMELİYATTA KULLANILAN MEDİKAL MALZEMELER İNCELENMELİ.SGK YA GİDEN AMELİYAT FATURALARI İNCELENMELİ.AYNI AMELİYAT, MALZEMESİZDE OLURKEN (KOMİSYON İÇİN) MEDİKAL MALZEME KULLANANLAR VAR.FATURAYI NE KADAR KABARTIRSA O KADAR KAZANACAĞI İÇİN HERŞEYİ AMELİYATTA KULLANANLAR VAR.BU MALZEMELERİ SUT A NASIL SOKUYORLAR KİMLER SUT A GİRMESİNDE İMZA ATIYOR (TEPEDEKİ BAKANLAR GENEL MÜDÜRLER) AŞAĞIDA KİMLER NEMALANIYOR(DOKTORLAR GENEL SEKRETERLER).YUKARDAN AŞAĞI DEVLET BUNU İNCELESİN EN AZ SON 3 YILDA 100 MİLYAR DOLAR SOYGUN ORTAYA ÇIKAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
People
39
6) Murat celikten (Uzman)
22.10.2017 15:51:16
Keşke sadece obezite ameliyatı gereksiz yapılsaydı. Son 15 yılda ki çarpık politikaların günümüz hastalarına yansımalarıdır bunlar.
Güvenebilecek cerrah bulunamıyor.
Özellerin tamamı "haydi ameliyata" gazıyla çalışıyor.
Devlette gelir getirmeyen hiç bir vakaya dokunulmuyor.
Alanında az yapılan ameliyatları yapanlarda açıyor özel muayenehanesini 10 binden 300 bine kadar fiyat belirliyor. "Benim fiyatım bu kardeşim işine gelirse" diyor.
Kamuda ki hekimler nasıl olsa muayenehaneler yasaklandı ne diye kendimi geliştireyim diyor. Kimse nitelikli cerrahi öğreneyim de kamuda bu işi yapayım demiyor.
Buyrun yarattığınız sistem budur.
Bir köşesinden tutup düzeltmeye başlamazsanız vay halimize. Emin olun iyi günlerimizi yaşıyoruz halen
People
16
7) Uzmandoktor (Dahilibranş)
22.10.2017 13:30:34
Ben cerrah değilim. Bu manşeti görünce icim cız etti, burkuldu. Birkaç tane cerrahın yaptıysa onuda bilmiyoruz daha, hatasını bütün cerrahlar yapmış yapıyormuş gibi haber yapılması kabül edilemez. Bu mantıkla ne gazeteci kalır, ne medimagazinci kalır, ne siyasetçi kalır, ne mühendis kalır, ne şu bu kalır. Herkes yolsuzluk yapıyor hırsızlık yapıyor olur. Oysaki bir uzman doktor olabilmek için verilen emek özveriyi siz gidin dr annelerine sorun onlar anlatsınlar, belki neye hizmet ettiğinizi daha iyi anlarsınız. Bu gidişle biz doktor olduğumuz halde kendimizi tedavi ettirecek dr bulamayacaz o günler yakın görünüyor. Doktor olacak ama defansif tıp yaygınlaşacak, hastanın işi bitmeyecek, sağlık masrafları artacak, elini taşın altına koyacak Doktoru bulamayacaz. Figüranlık yapan sağlık çalışanları devrine hoşgeldiniz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer