Uğradığı şiddet sonrası 'siyah giyilen' hekim anlattı: 'Devletin verdiği yetkiyi suistimal etmedim'
Antalya'nın Kemer ilçesinde, usulsüz rapor isteyen hastasının talebini reddettiği iddiasıyla bayılana kadar dövülen Uzm. Dr. Kenan Özgen (49), "Devlet adına, devletimin verdiği görevi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Usulsüz rapor vermedim. Bir imza atıp, devletimin verdiği yetkiyi suistimal etmedim. Şimdi de devletimin adaletini bekliyorum" dedi
Uğradığı şiddet sonrası 'siyah giyilen' hekim anlattı: 'Devletin verdiği yetkiyi suistimal etmedim'
11 Haziran 2018 - DHA

Antalya'nın Kemer ilçesinde görevi başında usulsüz rapor vermediği için darp edilen aile hekiminin tedavisi sürüyor.

Geçtiğimiz 8 Haziran günü Kemer Çamyuva Aile Merkezi'nde görevli aile hekimi Uzm. Dr. Kenan Özgen iddiaya göre kendisinden usulsüz sağlık raporu isteyen H.D. isimli hastasına olumsuz yanıt verdi. Aldığı yanıt karşısında öfkelenen H.D., Kenan Özgen'e saldırdı. Saldırgan, yumruk ve tekme darbeleriyle düşen aile hekimine yerde de vurmaya devam etti. Aldığı darbelerin etkisiyle bayılan Özgen sağ bacağında çok sayıda kırık oluştu. Özgen, olayın ardından Kemer Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Şiddet uygulayan hasta ise jandarma ekiplerince gözaltına alındı. Adli makamlara sevk edilen hasta adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Kemer Devlet Hastanesi Ortopedi servisinde tedavisi süren Dr. Kenan Özgen, gazetecilere yaşadığı olayı anlattı. Bir hastanın uygunsuz rapor vermesi için kendisine başvurduğunu söyleyen Özgen, "Başvurduğu şikayetlerine baktığımda hasta gıda üzerine bir yerde çalışacaktı, bazı laboratuvar tetkikleri gerekiyordu. Kendisine eğer bunları yaptırabilirse onlarla birlikte toplu değerlendirebileceğimi uygunsa raporu verebileceğimi söyledim. İlgili birime yönlendirdim. Bunun üzerine kendisi hiddet ve hışımla tarafıma hakaret ve küfretmeye başladı. Kendisine bu şekilde konuşmayacağımı, odanın dışındaki bekleme alanına çıkmasını ve sakinleşince konuşmasını söyledim. Sonrasında sen beni buradan çıkartamazsın, sen kim oluyorsun diyerek küfürlü konuşmaya başladı. O zaman ben odadan çıktım. Ben sana göstereceğim, hesabını soracağım dedi ve odadan çıktı" dedi.

 

"AYAĞIMDAN SESLER GELDİ, BİLEĞİM DÖNDÜ"

Odasına geri döndüğünde çok kısa bir süre sonra kafasında da bir patlama hissettiğini söyleyen Özgen, "Kendimi kaybettim. Kendime geldiğimde bu şahıs üzerimde tepiniyordu, tekme atıyordu. Kalkmaya çalıştığımda ayağımdan çatur çutur sesler geldi, bileğim döndü. Ben kırıldığını anladım, sonra jandarmayı aradık, ambulansı aradık. Kısa süre içerisinde geldiler. Olayın bir kısmını da orada bulunan başka bir hasta gördü. Zaten o kişide ifadesini verdi. Sonrasında Kemer Devlet Hastanesi'ne geldik. Ameliyat oldum sağ ayak bileğimin üç yerinde kırık var" dedi.

Doktor Kenan Özgen, "Başımda dönme zaman zaman oluyor kulağımda çınlama var. Psikolojik olarak beni çok yıprattı. Ben devletimin verdiği görevi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Usulsüz raporu vermedim. Devlet adına yaptım, bir imza atıp devletimi suistimal etmedim. Eğer öyle bir şey yapmış olsaydım başıma hiçbir şey gelmeyecekti. Şimdi de devletimin adaletini bekliyorum, ben devletime güveniyorum. Bu olay görevim başında, görevimi icra ederken çok vahşice, hunharca yapılmış bir olaydır" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
18
1) Dr. Z (pratisyen hekim)
18.06.2018 10:20:49
Çok geçmiş olsun arkadaşımıza. Artık bu ahlakı çökmüş toplumda doktorluk yapmak çook zor. Yazıklar olsun ki, bir de o saldırganı serbest bırakana!!! İlla birisinin ölmesi mi gerekiyor :((
Şifa diliyorum...
People
55
2) Prof. Dr.Mustafa Gülşen (öğretim üyesi)
13.06.2018 09:43:14
Öncelikle meslektaşımıza geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyorum.
Hekime şiddet konusuna Sağlık bakanımız acilen el atmalı ve gerekli yasal düzenlemeler yapılarak , hekime hakaret edenler ve tehdit savuranlara hapis cezası getirilip , ayrıca ağır tazminatlar ödettirilmeli; darp edenler ise öldürmeye tam teşebbüsten yargılanıp, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Hekimleri öldürenlere ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası getirilmelidir. Kesinlikle bu tür kişilere göz açtırılmamalı ve tutuklu olarak yargılanmalı ve hakimlerce de hafifletici sebepler bahane edilerek ceza indirimine gidilmemesi ve cezaların asla ertelenmemesi ve paraya çevrilmemesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Cezalar, şayet caydırıcı olmazsa ceza olma özelliğini kaybederler.
Sağlık kurumlarınca da bu tür saldırılara karşı gerekli tüm önlemler alınmalı, hastane polisliği sistemi geliştirilmelidir. Kapılara içeri bıçak , silah sokulmaması için güvenli geçiş sistemleri konulmalıdır.
Ayrıca tıp fakültelerinde de isteyen öğrencilere ücretsiz olarak kendilerini saldırganlara karşı savunma sporları dersleri verilmelidir.
Aksi takdirde hiç kimsenin hekimlerden kaliteli ve verimli hizmet beklemeye hakkı olmayacaktır. Saygılarımla...
People
9
3) Dr.MV (Aile Hekimliği)
13.06.2018 08:22:39
Adalet herkese birgün lazım olacak.
Şifa dağıtanlara uzanan ellerin kırılacağı yerde "Adlı Kontrol şartıyla serbest..." bırakılıyor.Bu nasıl bi adalet düzenidir?Bu nasıl bi aymazlıktır?
Devletin görevi hizmet her verdirdiği alandakileri korumak ,kollamaktır.Vatandaşı bi cani gibi sokağa salmak değildir.Adalet koyucular görevlerini yapmayıp bide suçluyu suça teşvik etmemelidir.Demokratik hukuk devletinden bahsediyorsak şayet bu tür mevhum olaylarda toplumda duyarlılık oluşturma adına en ağır şekliyle cezalandırılmalı, ötelenmemelidir.Bugün şifa dağıtanlar şifasını kaybedecek olursa bir daha asla telafisi mümkün olmayan toplumsal yaralar açılacak ve bu örnekte olduğu gibi herkes kendi kafasına göre adalet uygulayacaktır...
Meslektaşıma acil şifalar dilerim,umarım bir daha böyle bi olayla karşılaşmadan,yaşama hevesini kaybetmeden,mesleğini idame ettirme şansı bulur.
Bizler için vaadedilen,sözde emeklilik hakkında iyileştirme dedikleri bu olsa gerek...
MEZARDA EMEKLİLİK...
People
38
4) r.yılmaz (uzm. dr)
13.06.2018 00:04:28
Sağlık bakanlığı nerdesin!
Yeter artık bu zulüm!
Ben bu iktidara ve Tayyip Erdoğan a oy veren ve verecek olan bir hekim olarak sesleniyorum !
Hekimlik mesleğini (birçok yönden) yapılamaz hale getirdiniz /getiriyorsunuz..Tüm hekimler bezgin , kırgın, kızgın ve tukenmislik içinde.. Hala görmüyor musunuz!
Bir aklı selim , ferasetli babayiğit çıkıp da halimizi görmüyor mu...? ve yine bir babayiğit çıkıp da derdimizi Reisi Cumhurumuza arz edemiyor mu..!?
Yazık...!
People
9
5) Gülsün Gülay Yılmaz (Doktor )
12.06.2018 19:21:13
http://www.antalyatabip.org.tr/guncel-haberler/1236-arkadasimizin-yanindayiz
People
10
6) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
12.06.2018 12:45:49
Mevcut kanunlarımızla bu olaylara engel olamayacağımız anlaşılıyor. İş başa düştüğüne göre çözüm için bir fikir; sağlık çalışanlarına elektroşok tabancası taşıma ve kullanma izni verilmesi caydırıcı olabilir. Üstelik şoklandığında saldırganın kalbi durursa canlandırma yapacak ekip zaten başında hazır bulunuyor olacak : )
People
46
7) Dr.Gökhan Gökçe (Beyin Cerrahı)
12.06.2018 09:47:50
Hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğu söylenen bir sistemde hekime ve sağlık çalışanlarına olan bu şiddeti ( vandallığı) hiçbir aklı selim düşünce açıklayamaz. Bu durum devletimizin radikal tedbirlerle çözüm bulması gereken ivedilik arz eden bir konudur. Devletin silahlı ordusu ne kadar önemli ise sağlık ordusu da bir o kadar önemlidir. Sağlık ordusunun moralini çökertip gücünü zaafiyete uğratmayalım. Meslektaşıma da acil şifalar diliyor tez zamanda kendini toparlamasını temenni ediyorum.
People
50
8) dr (dr)
12.06.2018 08:53:23
Bu vahşi saldırıyla ilgili 2 gündür ekranda olan habere , henüz bir yorum yazılmaması (bu yazıyı yazdığım sırada yorum kısmı boştu) çok düşündürücü... Üstelik saldırgan serbest bırakılmış ! Kanıksadık galiba, bu zihniyetle başımıza ne gelse yeridir.
People
72
9) Surgery surgery (Uzm Dr )
11.06.2018 22:33:45
Görevi başındayken darp edilip bacağı kırılan devlet memuru sağlıkçı olunca mı adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyor saldırgan???
Saldırıya uğrayan devlet memuru emniyet veya adalet bakanlığı personeli olasıydı örn:polis veya savcı olsaydı yine adli kontrol şartıyla serbest kalır mıydı??? Ne olacak bizim halimiz kim savunacak hakkımızı
People
33
10) Nilgün Yalçın (Pediatri)
11.06.2018 22:23:04
Geçmiş olsun sevgili meslektaşım. Ayrıca helal olsun diyorum böyle yolsuzluklara geçit vermediğiniz için. İnşallah bakanlık da kıymetlinizin farkına varır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori