Üniversite hastanesindeki profesör çift için tüyler ürperten suçlamalar
Mersin Üniversitesi Hastanesi, profesör çifte yönelik iddialar ile çalkalanıyor. Haklarında soruşturma açılan çift için savcılığa yapılan başvuruda T. çifti yanlış kanser tedavisi uygulamakla suçlanıyor. Yaptıkları ameliyatlar mercek altına alınan çiftin, yanlış tedavi uyguladığı iki kadının öldüğü iddia ediliyor. Soruşturma dosyasına göre T. çifti yapmadıkları ameliyatların parasını almakla suçlanıyor. Suçlanan isimlerden Profesör D.T., Hürriyet'in sorusu üzerine yaptığı açıklamada, soruşturma süreci devam ettiği için konuşamayacağını belirterek “Soruşturma sonucunda herkes sonuçları görür” dedi. Prof. Dr. E. T. ise dönüş yapmadı. Bu arada E. T.’nin iki ay önce SGK’yı dolandırmak suçlaması ile memuriyetten çıkarıldığı öne sürüldü.
Üniversite hastanesindeki profesör çift için tüyler ürperten suçlamalar
18 Aralık 2017 - HÜRRİYET Dinçer GÖKÇE

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’na, R. K. isimli bir hasta şikayet başvurusunda bulundu. K. başvurusunda kendisine yanlış tedavi uygulandığını belirterek ameliyatı yapan doktoru suçladı. 

Dekanlık, üniversitede görevli bir profesörü bilirkişi olarak görevlendirdi. Yapılan görevlendirme sonrası Prof. Dr. E. T.’nin, K.’nın ameliyat raporunu inceledi. Yapılan inceleme sonrası K.’ya eksik ameliyat yapıldığı ve gerçek durum kendisine anlatılmayarak tedavisinde gecikmeye neden olunduğu anlaşıldı.

 

 

DİĞER AMELİYATLARI DA İNCELEDİ 

Bilirkişi, K.’nın raporu dışında, Prof. Dr. E. T. ve eşi Prof. Dr. D. T.’nin yaptığı tüm ameliyatları mercek altına aldı. Yapılan inceleme sonrası ortaya çıkan tablo 'vahim' olarak nitelendirildi. R. K.’nın başvurusu sonrası başlatılan idari soruşturma devam ederken, diğer hastaların durumu ile ilgili ortaya yeni çıkan bilgiler, hazırlanan suç duyurusu ile Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildi. Savcılık, geçen 15 Kasım’da, çift için soruşturma izninin, bağlı bulundukları üniversiteye ait olduğuna işaret ederek görevsizlik kararı ile dosyası üniversiteye gönderdi. Savcılıktan gelen yazı sonrası üniversite, Prof. Dr. T. çiftine yönelik soruşturma için heyet oluşturdu.

İDDİALAR VAHİM 

‘Ölüme sebebiyet verme’, ‘sahte ameliyat raporu hazırlama’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırma’, ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamaları ile hazırlanan suç duyurusu başvurusunda T. çiftinin imzasını taşıyan ameliyat raporlarının sonuçlarından bazıları şöyle:

SİROZ TEDAVİSİ YAPILMADI

H.K. isimli hasta: Aslında siroz olduğu halde, Kendisinde kanser varmış gibi ameliyata alındı. Ancak K., kanser ameliyatı yapılmadığı gibi kanser ameliyatı ücreti hastadan alındı. Öte yandan K. siroz tedavisi yapılmadığı için öldü.

M.D.: Ameliyat tarihi 20 Temmuz 2017 olan D.’nin, yıllar önce başka bir hastanede rahmi alınmıştı. Ancak, D. için düzenlenen ameliyat raporunda rahim alındığı belirtildi. Ancak, D.’nin ameliyat sırasındaki frozen patolojik incelemesi yumurtalık kanseri olduğu bilindiği halde gerekli ameliyat yapılmadı. Ameliyatı eksik bırakılan D.’ye de yumurtalık kanseri olduğu söylenmedi. D., eksik ameliyat yapıldığı için daha sonra bağırsaklarına ve diğer organlarına da kanser sıçradı. Tekrar ameliyat olmak zorunda kalan 56 yaşındaki D. 10 gün önce hayatını kaybetti.

KANSERLİ HASTAYA TABURCU

E. D.: Ameliyat tarihi 26 Temmuz 2017… E.D.’nin ameliyatı sırasında yapılan incelemede frozen patoloji sonucu kanser olduğu anlaşıldı. Ancak E.D. için gerekli ameliyatı yapılmadan cerrahisi eksik bırakılarak karnı kapatıldı. Ne E.D.’ye ne de yakınlarına, kanser olduğu söylenmeden taburcu edildi.

İKİ YAĞ DOKUSUNU KOPARIN GİTSİN

P. I.: Ameliyat tarihi 18 Şubat 2017 olan I.’nın ameliyatı sırasında frozen patolojik inceleme sonucu kanser hastası olduğu anlaşıldı. İddiaya göre Prof. Dr. D. T. gerekli ameliyatı yapmadı. T.’nin, ameliyata katılanlara da ‘Bu deli kızla mı uğraşacağım. Kapatın karnını gitsin, ben çocuğumu okuldan almaya gideceğim şimdi bunla zaman kaybedemem oradan bir iki yağ dokusu koparın gitsin’ dediği iddia ediliyor.

YAPILMAYAN AMELİYATIN PARASI…

H. Y. : 9 Haziran 2017’de H.Y.’ye kanser ameliyatı yapılacağı söylendi. Ancak Y.’den ameliyat ücreti alındığı halde bu ameliyat yapılmadı. Y.’ye sadece rahim ameliyatı yapıldı. Benzer bir işlem T. Ş. İsimli başka bir kadın için de yapıldı.

RAHİM AMELİYATINA KANSER PARASI

E. S. : Ameliyat tarihi 3 Temmuz 2017 olan S.’den, yapılmayan bir ameliyatın parası alındı. Ancak S.’ye sadece rahim ameliyatı yapılıp karnı kapatıldı.

SORUŞTURMA SONUCUNDA ÇIKAR

Suçlanan isimlerden Prof. Dr. D. T., Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Devam eden bir soruşturma varsa, soruşturma sonucunda herkes sonuçları görür. Süren bir soruşturma varsa, hukuki bir süreç varsa bu aşamada konuşmak doğru olmaz” dedi. Prof. Dr. E. T. ise, gönderdiğimiz mesajı okumasına karşın dönüş yapmadı. E.T.’nin, iki ay önce, SGK’yı dolandırmak suçlaması ile memuriyetten çıkarıldığı öne sürüldü. 

BİZE ‘KEMOCU’ DİYORLARDI

Telefonla ulaştığımız G.T. de, Hürriyet’e yaptığı açıklamada Prof. Dr. E. T.’nin kendisine de yanlış tedavi uyguladığını öne sürdü. T.’nin uyguladığı tedavi nedeni ile ağır sorunlar yaşamaya başladığını aktaran G.T., T. çifti hakkında dava açmaya hazırladığını belirtti. G.T. “Ameliyatım eksik yapıldı. Yanlış kemoterapi uygulandı. Ben de, T. çiftinden payını alanlardan biriyim maalesef. İyileştiğim söylenerek kemoterapime son verilmişken 9 ay sonra yapılan rutin muayenede hastalığımın nüksettiği söylendi ve anlaşıldı ki her şey yanlış uygulanmış. Önüne gelenle kemoterapi verdiklerini gördüm. Öyle ki, oradaki hemşireler bile bizler gittiğimizde ‘Kemocular gelmiş’ diye kendi aralarında konuşmaya başlamışlardı” dedi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
20
1) SAĞLIKÇI (SAĞLIKÇI)
21.12.2017 10:27:10
MEDİMAGAZİN SAĞLIKÇILAR TARAFINDAN SAYGIN BİR SİTE OLARAK GÖRÜLÜYOR. NE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN BU HABERİN YAYINLANMASINI ÇOK UYGUN BULMADIM.
People
28
2) cerrah (cerrah)
21.12.2017 00:27:05
Medya'ya fazlasıyla detaylı sunulmuş bir konu ve soruşturma detayları halkın nefretini uyandıracak bir dilde açıklanmış. Açıkçası; kullanılan dil bana linç politikası olduğunu düşündürdü. Halkın gözünü boyamaya yönelik bir anlatım olduğu için bana muktedirlerin mutfağında hazırlanmış bir konu gibi geldi.Eğer o kurumda yazılan şeyler yıllardır yapılabildiyse kapıları tamamen kapatılsın. En ücra hastanelerde bile kontrol mekanizmaları vardır. Yansız bir soruşturma ile aklanırlarsa hesap sorarlar. Türkiye'de eksik bırakılan basamak, haksız yere suçlananların "kurtulduk," diye sevinip suçlama yapanların peşini bırakmaları. Hekimleri haksız yere suçlayan hasta ve hasta yakınlarının bile peşi bırakılmamalı.
People
10
3) db (cerrahi onkolog)
20.12.2017 13:01:05
Bu olaylarin temel sebebi jinekolojik onkoloji yan dal uzmani olmayan kimselererin bu cerrahileri yapabilmesine sozde olanak saglayan TUK duyurusu ve SGK nin uzmanlik alani disinda yapilan cerrahilerin geri odemesini yapiyor olmasidir.
People
53
4) ananonim okuyucu (doktor)
19.12.2017 09:49:33
bu karı koca iki kadın doğum uzmanını tanıyan ya da bilen herkes bu iddiaların az bile olduğunu bilir. yapılan tıbbi hatadan öte sahtekarlık dolandırıcılık ve ölüğme sebebiyet vermektir. bu iki doktorun da onkolojik cerrahi için bir eğitimi yoktur, üst ihtisası yoktur. ama ben yaparım olur kim bilecek mantığıyla kanser cerrahisi yapmaktadırlar.
yıllardır da mersin üniversitesinde diğer doktorlar ile " sen benimle ugrasma ben de sen le ugrasmayayım " anlasmasına uyarak çalışmaktadırlar. bu ameliyatlardaki sahtelikleri bu hastaları izleyen medikal onkologların, radyologların ve hatta patologların anlamaması farketmemesi mümkün değildir. hepsi susmustur
People
27
5) c.t. (uz.dr.)
18.12.2017 22:00:36
Maalesef Türkiyede yapılan jinekolojik kanser cerrahisi işlemlerinde yetersiz, eksik cerrahi oranı çok yüksektir...
People
24
6) Dr (Dr)
18.12.2017 19:56:20
Ifadelerdeki ayrintilari icerden birisi hastalara yazdirmis .2 yag kopartin lenf nodu almis gibi yapin demek ekipten cikmis laf belli .cok ciidi bir kursu ici catisma koltuk kavgasi kokusu olmasin .eger dogruysada yapilanlar hic hos degil
People
10
7) Ali (Aile Hekimi)
18.12.2017 19:50:18
Hiç inandırıcı gelmedi. Belli ki birilerinin canını yakmışlar, onlar da at yalanı , bulurum inananı diye döşemiş. Ameliyatta boşverin hastayı çocuğumu okuldan alacağım ifadesini belli ki orda bulunan biri iddia etmiş. Gerçek er geç çıkar ortaya ama öyle iddia edildikleri gibi insan olsalar çocuklarından çıkar bir şekilde.
People
27
8) uzmandoktor (Uzman)
18.12.2017 18:08:05
Ben bu branşın Doktoru değilim. Ama Bu iddiaların hiçbirine inanmıyorum. Art niyetli şahıslarca ağzı alınmış iddialardan öte birşeye benzemiyor. Şuraya yazıyorum, soruşturma yargılanma yapılacak ve bu iddiaların % 99 unun yalan ve iftira olduğu anlaşılacak ama bu iddiaların sahiplerine hiçbirşey olmayacak. Sonuç: defansif tıbbın güçlenmesi ve kendilerini tedavi ettirecek doktor bulamayan hastaların sayısı artması. Bu yazının sonucu budur. Kısa günün karı bu, olan yine hastalara olmaya devam edecek, bu yazıyı sevinerek okuyan herkese duyurulur.
People
17
9) A (İ)
18.12.2017 17:54:15
Değerli medimagazin editörleri, aydın sinal rumuzu ile yazan meçhul zatın yorumlarını birkaç yıldır takip ediyorum ve onlarca hatasını gördüm. Yani bir pratisyen doktorun dahi kesinlikle bilmesi gereken hususları bilmediğine çok kereler şahit oldum. Size yorumlarını yayınlamamanızı öneriyorum.
People
3
10) cerrah tolga (hekim)
18.12.2017 16:37:48
Global bütçe uygulamasının sonuçları bunlar.kontrol edilmeden ödeme uygulaması hangi sektörde var.yazık
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer