Vegan diyet hemoglobin A1c'yi düşürüyor… Diyabetiklerde kalp damar rahatsızlıkları riskini azaltıyor
Clinical Nutrition'da yayınlanmış bir literatür taramasına göre; vegan ve vejetaryen diyetleri uygulayan orta yaşlı, biraz kilolu tip 2 diyabeti olan hastalarda Hemoglobin A1c ve kolesterol seviyelerinde düşme ve diğer kardiyometabolik risk faktörlerinde iyileşme görüldüğü kaydedildi
Vegan diyet hemoglobin A1c'yi düşürüyor… Diyabetiklerde kalp damar rahatsızlıkları riskini azaltıyor
12 Temmuz 2018 08:44 -

MEDİMAGAZİN-Ontario Toronto’daki St. Michael's Hastanesi Klinik Beslenme ve Risk Faktörleri Modifikasyon Merkezi’nde çalışan Effie Viguiliouka ve meslektaşları oral glukoz düşürücü ilaçlar, insülin, lipid düşürücü ilaç ve/veya anti-hipertansif ilaç alan 664 katılımcının yer aldığı dokuz randomize kontrollü çalışmanın bulgularını analiz etti. Vejetaryen olmayan diyetlerle karşılaştırıldığında vejetaryen diyetlerin Hemoglobin A1c'yi % 0.29 daha fazla düşürdüğü bulgusuna varıldı. 
 

'Araştırma vegan ve vejetaryenlerden oluşan geniş katılımcı ile gerçekleştirildi'
Diğer sonuçlar ise açlık glikozunda 0,56 mmol / L, LDL-kolesterol (0.12 mmol / L),  HDL olmayan kolesterol (0.13 mmol / L), vücut ağırlığı (2,15 kg veya 4 lbs, 12 oz), vücut kitle indeksi (VKİ) (0.74 kg / m2) ve bel çevresi (2,86 cm) vejetaryen olmayan diyetler ile karşılaştırıldığında azalma olduğu görüldü. Kan basıncı, açlık insülin, HDL-kolesterol veya trigliseritlerde anlamlı bir farklılık görülmedi. 
Çalışmadaki vejeteryan diyet tipi; vegan olup yani et ve balık ürünlerinin hiç birini yemeyenden yumurta ve süt ürünleri içeren vejeteryan diyetler uygulayanlara kadar geniş bir katılımcı ile gerçekleştirildi. 

Dr.Tuna Şengöz

Medimagazin Dış Haberler Editörü

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
12.07.2018 17:05:01
İnanç sistemimin izin verdiği ve evde bulduğum her şeyi yiyorum. Onun diyeti, bunun önerisini kafama takarsam Nasreddin Hoca misali eşeğimi sırtlamam gerekir. Bu sabah somon balığı yedim, dün sabah mangalda külbastı, ondan önce de zeytin- peynir . Bana yanlış besleniyorsun diyen arkadaş aynı hafta akut batınla acile geldi ameliyat oldu. YİYİN, İÇİN, İSRAF ETMEYİN lafına bir ilave yapılacak olsaydı, YEDİĞİNİZİ DE YAKMAYI BİLİN i önerirdim.
People
4
2) ahmet kemal (uzm.hekim)
12.07.2018 13:28:31
hangisi doğru şimdi.. karatay da meybe yemeyin bol bol et yiyin diyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer