Veteriner hekimlerden doktorlara uyarı: Herkes kendi işini yapacak
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, tıp fakültesi mezunu hekimlerin iyi niyetli olsalar dahi hayvanlara müdahalede bulunmalarının suç sayıldığını söyledi. Köse, "İnsan enfeksiyonlarının yüzde 70'i hayvansal kökenlidir ama biz insanlardaki enfeksiyonları tedavi etmeye kalkmıyoruz. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok, herkes kendi işini yapacak" dedi
Veteriner hekimlerden doktorlara uyarı: Herkes kendi işini yapacak
06 Mayıs 2019 16:19 - Sputnik News

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, tıp fakültesi mezunu hekimlerin hayvanları tedavi ettiğini duyduklarını belirterek, "Türkiye’de zaten böyle bir sorun var. Herkes kendi işine değil, bir başkasının işine karışıyor. Hekim arkadaşların ellerine sağlık, insanlarda iyi şeyler yapıyorlar ama veteriner hekimlik yapmasınlar. Herkes kendi işinin uzmanıdır. Böyle bir yetki yok" dedi.

‘SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAKTAN HİÇ GERİ DURMAM’

Veteriner hekim unvanı olmayan hiç kimsenin hayvanlara müdahalede bulunamayacağının altını çizen Nihat Köse şunları söyledi:

"Benim de veteriner hekim olarak cerrahi yatkınlığım gayet iyidir, insanlarda bir takım operasyonlara müdahale edebilirim ama bunun kabul edilebilir bir şeyi yok. Hatta, hayvan kendinin olsa bile müdahale edemez, bu bir suçtur. Göz hekimi diye bir hayvana katarakt ameliyatı yapamaz. Doktor arkadaşları uyarıyorum, sakın böyle bir şey yapmasınlar. Özellikle Adana bölgesinde böyle bir şey duyarsam, kanıtlayabilirsem, savcılığa suç duyurusunda bulunmaktan hiç geri durmam."


Ameliyathane bu sefer Ayaz için hazırlandı: Köpeğin 2 gözüne de lens yerleştirildi 


KENDİ ÇOCUĞUMA BİLE ENJEKSİYON YAPMIYORUM

”İnsan enfeksiyonlarının yüzde 70’i hayvansal kökenli, bunu biliyoruz ama insanlardaki enfeksiyonları tedavi etmeye kalkmıyoruz” diye devam eden Köse, “Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok, herkes kendi işini yapacak. Tedavi de edebilirim bazılarını ama ben kendi çocuğuma bile enjeksiyon yapmıyorum. Kendi çocuğuma enjeksiyon yapma yetkisi doktorundur. Bu benim işim, uzmanlığım değil. Türkiye’de veterinerlik fakültesinden mezun olmuş ya da dünyada YÖK tarafından kabul edilmiş fakültelerden mezun olup veteriner hekim unvanını almamış hiç kimse hayvana müdahale edemez, suçtur, yasaktır" şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mehmet Yildirim (Veteriner hekim)
09.08.2020 14:17:01
Ne yazik ki ulkemizde ki doktorlarin bilgi duzeyi icler acisi iyi bir tip fakiktesinden bile mezun olan doktorlarimiz tusa calismaktan ezber yapmaktan kollektif tiptan bi haber yaptiklari ve amacladiklari tek sey kendilerini bi devlet kurumuna atip yatmak yatmasalarda basit bir gribi,usyeyi bile teshis etmekten aciz kendi alanlari ile ilgili hastaliklarda tedavi tedavi uygulamaktan bi haber durumdalar hemsireler tarafindan yonetilen basiretsiz doktorlar halinde bi yerden sonrada sadece para kazanmayi dusunen reprezantin verdigi ufak tefek hediyelere kaleme tavolup meslegini bi kaleme satar duruma gelmis durumdalar,bu basarisizlikta edinilmis assagilik komplesine sebep olmakta ve tip hekimlerimizi saldirgan tutumlara sevk etmekte basarisizliklarini ortpas etmek icin serseri kursuna cevirmektedir,yada busbutun bi yuzsuzluge ne olursa olsun benden bu kadar arkadas diyip dahada hekimlikten uzaklasan doktorumsular haline getirmekte beni arayip insan hastaliginda fikir danisan 6 yillik doktorlarin olmasida bu dusunceyi busbutun destekler duruma gelmistir.
People
1
2) Ertuğrul TURAN (Veteriner hekim)
04.06.2020 09:35:29
Bir oda ve başkanının açıklaması mı eleştirme hakkınız tabiki vardır. Ancak cevapların çoğu kompleks ve ego içeriyor. Veteriner hekimlik zoonoz hastalıklar ile mücadele ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla halk sağlığını korur. İrem hanımın yorumu gerçekten aşırı sataşma içermekte ayrıca suç teşkil etmektedir. Siz nasıl hayvan muayene edersiniz bunu birde burada açıklıyorsunuz. Veteriner hekimlerin temel bilimlerde hoca olması olayını lütfen eveliyatı ile iyi araştırın. Çok fazla fakültenizde belki sizlere kadar hocalık yapan Anabilim dallarını kuran efsane adamlar var ve sizlerden kimse çok fazla bu alanları tercih etmiyordu. Sonradan belki şartlar değişti şimdi istenmiyorlar. Aslında dünyanın bir çok yerinde temel tıpta ve veteriner tıpta çok fazla biyolog,biyokimyager,hatta İngiltere'de bir tıp fakültesinde genetik çalışan ziraat mühendisi bile var. Dünyaca ünlü Temel tıp kitaplarında MD dışı yazar görürsünüz. Bunları neden yazıyorum dünyada bir çok ülkede olan
tıp doktorları bu zamana kadar klinik dışı alanlara çok yönelmek istemediler belki ülkemizde 10-15 yıldır bu değişmektedir.Bunuda burada yapılan yorumlardan çıkarıyorum. Veteriner hekimlik mesleğinin sorunları da vardır tabiki her yere fakülte açılması ve baraj puanı uygulanmaması bu zorlu eğitime öğrencilerin çok kolay girmesini sağlıyor tabi buda bir takım sıkıntılar yaratıyor. Bakınız sizin bölümünüzde artık her yerde açılıyor ve dört yada beş sene önce yüzbinin üstünde bir sıralama ile öğrenci yerleşti özel bir tıp fakültesine. Sonrasında sıralama barajı getirdiler. Ayrıca yurt dışında 3. Dünya ülkelerinde okuyup burada sts' ile doktor olanlar var bence siz hekimliğin bir dalı olan veteriner hekimlik yerine halk sağlığını sıkıntıya sokan bu mesleki sorunlarınıza uğraşın. Şunuda söylemek istiyorum tıp fakültesinde Anatomi, fizyoloji yada viroloji anlatan bir veteriner hekim zaten hasta tedavi etmez sizin verdiğiniz bu örnek örnek bile değil. Veteriner hekimlik mesleğine girmek için sıralama barajı uygulanırsa, Mezun olanlar çok beklemeden atanabilirse ve gelişmiş ülkelerdeki ugulamar gibi kendi alanımızda ki kariyer ve uzmanlaşma imkanlarıda ülkemizde sağlanırsa.Zaten çok fazla kişi gidipte tıp fakültesinde fizyoloji Anatomi anlatmak istemez. Ayrıca katarkat Veteriner fakültelerinin hemen hepsinde yapılır , bizde göz bilim dalıdır Cerrahinin altında hizmet verir. Birde arama motorlarına veteriner katarakt yazarsanız bir çok ilişkili link çıkmaktadır. Yani yapılmıyordu biz yaptık çok fazla doğru değil.
People
2
3) Ertuğrul TURAN (Veteriner Hekim)
03.06.2020 22:35:16
Bu konuyu tesadüfen bir yıldan fazlaca bir süre geçtikten sonra okudum ve gerçekten nerdeyse her cevap ayrı bir kompleks ve ego içeriyor.Tamam Tıp Fakültelerinin Temel bilimlerinde Veteriner hekim hocalar var ama bunda 30 sene önce klinik dışındaki bölümlere kimse doktor öğretim görevlisi bulamıyordu bazı arkadaşlarınızın baytar diye nitelendirdiği hocalar 1950-2000 arası bir çok temel kürsünün kurucusudur. Hıfzıssıhha'da aşı üretimi ve serum üretiminde de ozamanlar hep tıp doktorları tarafından bir kenara itilmiş bir bilim olan Mikrobiyoloji alanındaki veteriner hekimler vardı. Sonraları her ne olduysa bu alanlara çağrılan insanlara hakaretler yağdırır oldunuz. Ayrıca bu alanlar adı üstünde klinik dışı alanlar anatomi, fizyoji,yada mikrobiyoloji anlatan kimse insanı muayene
etmez yani verdiğiniz alaycı örnekler bu konu için örnek bile değil.Bir kaç arkadaş veteriner hekimlerin katarakt yapamıyacağını ifade etmiş, her veteriner fakültesinde yapılıyor ben biliyorum. Ayrıca Ankara , İstanbul, Antalya ,İzmir gibi büyük şehirlerde büyük veteriner klinikleri ve hastanelerinde yapılmakta. Yine bir doktor arkadaş veteriner hekimlerin bilgi düzeyinden bahsetmiş bende artık eğitimin eskisi gibi olmadığını fakülteye giriş için bir baraj uygumak gerektiğini düşünüyorum ancak bunu her veteriner hekim için söylenmesi art niyet taşıyor. Çok büyük özel klinik ve hastanelerde çok iyi hizmet veren arkadaşlar da var, sanki para vermek istenmiyor, hiç bilmiyorsanız veteriner fakültesinde hayvanlarımızı tedavi ettirebilirsiniz oradaki ücretler çok cüzzi ve genellikle hizmet iyi. Bakınız alay etmeye çalıştığınız alan hekimligın bir dalı ve bu meslek mensupları Brucella, kuduz ,TBC gibi nice hastalıklarla sahada mücadele veriyor. Şunu unutmayın bu gün bize yapılan yarın size yapılacak hatta yapılıyor bile. 90'lı yıllarda 20-40 bin aralığında olan veteriner hekimlik fakültelerine şimdi 200 bine kadar öğrenci giriyor tabiki burada bir kalite problemi doğar. Bu kadar ağır dersleri olan bir fakültede sen buradan mezun olan hekime TBC,kuduz,Tularemi, teşhisi koyduracaksın ve hayvanda bu hastalığın tedavisini yapmasını bekliyeceksin o o teşhisi yapamazsa biz zoonoz hastalıklarla karşı karşıya geleceğiz. Şimdi Tıp fakültelerinin sayısı arttı bundan 5-6 sene önce adam özel fakülteye 100 binlerde girdi sonra ne oldu tak baraj geldi, bu sene Dış hekimliğine hatta eczacılığa da baraj geldi dış hekimliği ve eczacılık özel ve Kıbrıs'ta 200 binlere gidiyordu. Şimdi siz temelde Anatomide ders anlatan hocaya baytar diyorsunuz adam Gürcistan'da okuyor sts' ye girip kazanırsa beni muayene edecek ki bu zat burada belki herngi bir lisansa yerleşecek puan bile alamamıştır. Ayrıca şunu belirtmek isterim fakülte sayısı atmasın, nitelik artsın, baraj gelsin, bizim meslektaşlarımıza atanmak için sorun yaşamasın ve yukarı yazdığım zoonoz hastalıklar açısından halk sağlığının korunması ayrıca gıda güvenliği için hekimliğin çok önemli bir dalı olan veteriner hekimlik alanında dünyanın gelişmiş ülkelerindeki kariyer ve uzmanlık alanları açılırsa kimsede Veteriner hekimliği bırakıp fizyoloji, Anatomi anlatmak istemez.
People
6
4) e.e. (dr)
27.05.2020 15:50:30
tıp fakültesi mezunları hekimlerin hayvanlara dokunması suç ise,veteriner fakültesi mezunu veterinerlerin tıp fakültelerinde hoca olup insanlara dokunması suç olmayacakmı?
People
4
5) a. koç (uz.dr.)
27.05.2020 10:22:09
herkes kendi işini yapsında tamamda siz veterinerlerin tıp fakültelerinin temel tıp bilimlerine ne işi var? torpili adamını bulan veteriner biyolog,kimyager,eczacı vs.gibi meslekler doktora yüksek lisans vs. bypası ile tıp fakültelerinde tıp okumadan bu bölümlere TUS la giren hekimlerin kontenjanınıda alıp hoca oluyorsunuz.buna ne diyeceksiniz?
People
3
6) İrem müge Akbulut (Doktor)
26.05.2020 19:47:19
Ne yazık ki ülkemizde veteriner hekimlerin bilgi düzeyi içler acısı halde, kısırlaştırma ve aşı takviminden öteye gidemiyor. Bu nedenle kimsenin işine karışmak istemesek de evlatlarımızı kendimiz tedavi etmek zorunda kalıyoruz. Aksi takdirde, veteriner hekim malpraktisi, bilgi eksikliği nedeniyle bir evladımı daha kaybetmeye benim kendi adıma tahammülüm yok. Lütfen doktorları eleştireceğinize, kendinizi işinizde iyi olmaya adayınız, keza doktorluk mesleğinde hayat boyu eğitim esastır, siz de bunu uygulamayı deneyebilirseniz, böylelikle bizler de sadece insanlarla ilgilenmeye devam edebiliriz.
People
3
7) hrn (fizyoterapist)
08.01.2020 17:05:50
Adam doğru bir sey demis herkes kendi işini yapacak ayrica veterinerler temel tıp bilimlerinde yuksek lisans doktora yapabiliyor yapiyorsa alanina giren dersi anlatacak
People
5
8) Mustafa (Tıp Öğrencisi)
11.05.2019 14:53:09
Tıp fakültesini kazanamamış birisi daha kıskançlıktan bunlar hep:)))
People
21
9) Ali (Doktor)
08.05.2019 10:12:18
Tedavi yapan doktor hakkında suç duyurusunda bulunacak arkadaş ama Ankara’da katledilen köpekler için açıklama dahi yok. Ayrıca tıp fakültelerini baytar halinizle doldurmaya çalışmayın.Bu arada buyur insanı tedavi edebiliyorsan et güzel kardeşim tutan yok
People
24
10) Tıbbiyeli (Stj.dr)
08.05.2019 02:13:12
Sayın hocamız çok güzel bir noktaya parmak basmış. Tıp fakültesinde akademisyen olmaya gelince en ufak problem yok ama.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)