Yabancı tıp öğrencilerinin tercihi Türkiye
Dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciler özellikle tıp eğitimi almak için Türkiye'yi tercih ediyor.
Yabancı tıp öğrencilerinin tercihi Türkiye
14 Mart 2018 -

Türkiye'deki pek çok tıp fakültesinde eğitim alan yabancı öğrencilerin tercihlerinden birisi de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu bünyesinde bulunan Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (TEPDAD) tarafından akredite edilen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, çeşitli ülkelerden 172 uluslararası öğrenci tıp eğitimi alıyor.

Kendisi de bir tıp doktoru olan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi'nin yabancı öğrencilerin özellikle tercih ettiği bir üniversite olduğunu söyledi.

Tabakoğlu, 2 bin 657 uluslararası yabancı öğrencinin çeşitli bölümlerde eğitim gördüğünü aktardı.

"Uluslararası öğrencilerimiz özellikle tıp fakültemizi tercih ediyor. Bin 501 tıp fakültesi öğrencimizin 172'si uluslararası öğrencidir. Özellikle 12 Balkan ülkesinden 130 tıp öğrencimiz var. Her geçen yıl biz uluslararası öğrenci kontenjanlarımızı artırıyoruz. Bu yıl da 260 kontenjanımızın 50'si uluslararası öğrencilerden oluşacak." 

"Hekimlik çok kutsal ve güzel bir meslek"

Akredite eğitimle uluslararası bir fakülte haline geldiklerini anlatan Tabakoğlu, şunları söyledi:

"Dünyanın 54 ülkesinden bize öğrenciler geliyor, aynı sıralarda eğitim görüyorlar ve yetişiyorlar. Hekimlik çok kutsal ve güzel bir meslek. Hekimler aynı zamanda toplumu domine eden eğitimli kitlelerdir. Hekimler bulundukları toplumlarda her anlamda toplumsal sağlığa hizmet edecekler, belki idareci ve yönetici olacaklar, belki o ülkenin başbakanı ya da cumhurbaşkanı olacaklar. En önemli görev insan yetiştirmek. İnşallah buna bir katkımız oluyor. O insanlar gittikleri ülkelerde bu bayrağın altında eğitim görmüşler, bir gönül bağları oluyor. Onları gittikleri ülkelerde de desteklemeye devam ediyoruz."

12 Balkan ülkesi ile Yemen, Moritanya, Çin, Almanya, İran, Kanada, Malavi, Ürdün, Afganistan, Filistin, Mambia, Moğalistan, Türkmenistan ve Azerbaycan'dan öğrencilere tıp eğitimi verdiklerini belirten Tabakoğlu, tüm hekimlerin ve tıp fakültesi öğrencilerinin 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutladı.

"Türkiye'de okumayı hayal ediyordum"

TÜ Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Afganistanlı 23 yaşındaki Najla Sadat, Türkiye'de eğitim almaktan memnun olduğunu söyledi. 

"Kütüphane, hastane, yurt, okul hepsi yakın mesafede olduğu için zaman kaybımız olmuyor. Afganistan'dayken Türkiye'de okumayı hayal ediyordum. Başvurudan sonra sınava girdim kazandım. Burada okumaktan çok mutluyum. Afganistan'da herkes Türkiye'yi sever. Özbekler, Türkmenler Türkiye'yi 'anavatan' diyerek seviyor. Anavatanımızda okuyoruz ve burada yabancılık çekmiyoruz. Arkadaşlarımız da çok iyi davranıyor. Bizi yabancı olarak görmüyorlar. Kendi ülkemizde okuyor gibi eğitimimize devam ediyoruz. Mezun olduktan sonra ülkeme dönerek, burada aldığım eğitimleri orada hekim olarak uygulamak istiyorum."

TÜ Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Kosova uyruklu 25 yaşındaki Valmir Hoxha da, hem öğretim görevlilerinin hem de arkadaşlarının kendileriyle ilgilendiğini, bu nedenle yabancılık çekmediğini belirterek, "Hekimliği Türkiye'de çok iyi bir şekilde öğrendiğimi düşünüyorum. Tıp eğitimimin uzmanlık alanını da Türkiye'de yaparak burada çalışmak istiyorum" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori