Yandaşlarını doçent yapmak için makalelere imzalarını atmışlar
Tanık Yrd. Doç. Dr. Kenar: "(FETÖ mensupları) Makaleye katkısı olmayan ve kendilerine yakın gördükleri kişilerin isimlerini makaleye ekleyerek yayın sayılarını artırmak, doçent olmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak istiyorlardı" -
Yandaşlarını doçent yapmak için makalelere imzalarını atmışlar
23 Ağustos 2017 - AA

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Pamukkale Üniversitesindeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik, 60'ı tutuklu 115 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Tanık ifadelerinin dinlenildiği duruşmada, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yardımıyla ifade veren "Kırmızı" kod adlı gizli tanık, örgüt mensuplarının toplantılar yaptıklarını gördüğünü, Fetullah Gülen'i öven konuşmalarını işittiğini belirtti.

PAÜ'ye alınacak personelin listesinin temizlik işçilerine kadar toplantıda konuşulduğunu vurgulayan gizli tanık, Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası'ndaki bungalov evlerde PAÜ'ye alınacak personel hakkında toplantı yapıldığını, Karahayıt'taki otelde yemekli toplantı düzenlendiğini, 'Kenan Çoyan'ın (tutuksuz sanık) kendisini gizliyor, herhangi bir şey olursa sahip çıkar, yardım eder' dediklerini duyduğunu aktardı.

"Makalelere katkısı olmayanların imzaları atıldı"

Tanıklardan PAÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Nur İnci Kenar, ifadesinde, 2006'da asistan olarak PAÜ'de göreve başladığını belirterek tutuklu sanık Hasan Herken'in hazırladığı öğretim üyelerinin çalışma programı çizelgesinde sanık öğretim görevlisi Hüseyin Alaçam'ın olmadığını gördüğünü aktardı. Kenar, şunları söyledi:

"Hocam Hüseyin'i unuttunuz herhalde', dedim. 'Hayır unutmadım, ben böyle uygun gördüm.' dedi. Hazırlanan makalelerde hiçbir emeği olmayan kişilerin isimleri makalelere yazılıyordu. 'G.A.Ü'yü çıkartacaksın yerine Hüseyin Alaçam'ı Y.K'yi çıkartacaksın yerine Kadir Ağladıoğlu'u ekleyeceksin' dedi. 'Hocam, bunların hiçbir emekleri yok, makalenin adını sorsam bilmezler.' dedim. Çalışmanın radyolojik verileri yapıldığında Kadir Ağladıoğlu, PAÜ'de çalışmıyordu. Yayın sayısını çoğaltıyor ve hızlıca doçent oluyorlardı. Makaleye katkısı olmayan ve kendilerine yakın gördükleri kişilerin isimlerini makaleye ekleyerek yayın sayılarını artırmak, doçent olmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak istiyorlardı."

"Atama hakkı olmayan atandı"

Hüseyin Alaçam'ın eşi Zahide Alaçam'ın tayin için ağır özürlü olmayan çocuğuna engelli raporu almak istediğini dile getiren Kenar, şunları kaydetti:

"Hüseyin Alaçam'ın çocuğu ağır özürlü değildi. Bunu heyette de dile getirdim. Heyettekiler ısrarla ağır özürlü olduğunu meslektaşımız için inisiyatif kullanmamızı istediler. Heyet raporuna şerh düştüm. Bir hafta sonra Hasan Herken'in yanına gitmiştim. Hüseyin Alaçam'ın çocuğuna rapor vermediğimi belirterek 'İnisiyatif kullanacaktın ya da heyetten çekilecektin ben imzalardım, şimdi bir annenin öfkesini ve düşmanlığını kazandın' dedi. Eşinin sağlık mazereti ile değil eş durumu nedeniyle atamasının yapıldığını gördüm. 'Eşi araştırma görevlisi kabul' yazıyordu. Hüseyin Alaçam araştırma görevlisi değil öğretim görevlisiydi. Öğretim görevlilerinin eş durumundan tayin hakkı yoktur.

PAÜ'de FETÖ'den olmayan birinin önemli makamlara gelmesi mümkün değildi. 17-25 Aralık'dan sonra kendilerini gizleseler de komisyonlarda kurullarda FETÖ'den olmayanlar yer alamazdı."

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde çoğu üniversiteden ihraç edilen öğretim üyesi olan sanıklar "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak", "Türkiye Cumhuriyeti'ni ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından yargılanıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) M.C. (dr)
02.09.2017 11:28:10
Bu sadece fetoculara özgü bir durum değil, kim güçlüyse ki bu güç sohbete diyaloğa dayalı bi güç istediği gibi tabiri caizse at koşturuyor daha çok hak edenin de önü kapatılıyor.
People
28
2) Muammer Canik (Emekli)
24.08.2017 15:09:56
Fetocuların yaptıkları yanlışta. Diğerlerin yaptıkları doğrumu.Kamu oyunda HÜLLE prof diye anılanların sayısı 230 aştı.Alın bakın YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ,MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ,KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ,ve Özelliklede SAĞLIK BİLİMLERİ Üniversitesine bakın.CEO lar Hastane yöneticileri,Başhekimler,Genel Müdürler, Yard.Doçentlik,Doçentlik ,Profesörlük Kadrolarına alındılar. Yandaşlarını Kadrolara Almak için EĞİTİM KLİNİĞİ olmayan branşlara Prof.luk Doçentlik kadroları açtılar ve atama yaptılar.Kadroların Dağılımında ciddi eşitsizlikler var. İhtiyaca göre değil yandaşlarının bulunduğu yere göre kadro ilanı yapılıyor. 50 den fazla eğitim programında olmayan yerlere kadro ilanı yapıldı.
People
17
3) erol t. (akedemik per.)
24.08.2017 11:46:48
Şu anda başta özel ünv. olmak üzere Türkiyedeki ünv.deki akedemik kadroların çoğu fetocu akedemisyenlerle dolu.Çoğunun nasıl doç.prof.olduğunu herkes biliyor ama üzülerek belirteyim ki bir kanıt bulunamıyor!
People
16
4) A.G. (öğ.üyesi)
24.08.2017 11:38:52
gazi,şifa ve fatih üniversitelerindeki akedemisyenleri bir incelesinler bakalım altından neler çıkacak!
People
14
5) Faik Fevzi Ates (Magdur Uzmanlardan biri)
23.08.2017 21:00:49
FETÖ üniversitelerine bir göz atsinlar (Sifa Univ, Fatih Univ gibi), orada Yard.Doc kadrosu Alan ve Doc. olanlarin dosyalari bir incelensin, baglantilari görürsünüz o zaman !!
People
18
6) Murat (Doktor)
23.08.2017 20:11:48
Zamanında çok kişinin hakkını yemişler, cezalarını alıyorlar ve daha alacaklardır muhakkak. Yalnız şu da bir gerçekki şuanda da kadrolar tamamen isme açılıyor. Onlarca yayını olan kadro alamazken bazıları tek yayınla kadro alıyor. Herkes biliyor bunu. Önceki de şuanki de haksızlık malesef.
People
23
7) Kendine Gazi (Uzdr)
23.08.2017 18:08:56
Gazideki atamalar da zamanında gazetelere düşmüştü, ne oldu, işlem devam etti, onlar artık Prof. Neymiş demek ki fetöymüş. Bir daha geri dönüp tekrar göz atsalar.....!!!! Haksızlığa uğrayanlar ne haldeler ve nelere maruz kaldılar
Haksızlığın ve sapkınlığın sınırı yok mu?
People
37
8) murat han (uz dr)
23.08.2017 13:07:30
geriye doğru tüm doçentlikleri iptal edilmeli.
People
23
9) Cerrah (Hekim)
23.08.2017 11:38:55
Aynı branştan 5 hekimden fazlası değerlendirme dışı bırakılmalı, Makale/Yazar sayısı puanlama, mültidisipliner çalışmaları baltalıyor çünkü.
Etik kurul onayı alınırken işin sağlam tutulması gerekiyor, üyeler araştırıcıları tek tek sorgulamalı ne katkı vereceğine dair.
People
54
10) murat çelikten (uzman)
23.08.2017 11:23:49
Maalesef ülkemizde doçentlik alınmıyor veriliyor. Belli cemaatlere mensup olanlar belirli üniversitelerde kadrolaşıyor.
Buna müsaade edildiği müddetçe ülkemizde bilim bir adım ileri gitmez.
Her biri diğerinin ayağına çelme takma derdinde.
Bu ülkede sözleşmeli koltuklarda oturup hatta 5-10 yıl hiç hekimlik yapmayıp sonra doçent olanlar var.
Yine Sağlık Bilimleri Üniversitesinde sözleşmeli idareciler torpillerini koyup en kötü yard doç. luklarını alıp oturdular, oturmaya da devam ediyorlar.
Yardımcı doçentliğin uzman hekimlikten hiç bir farkı bulunmamaktadır.
Üniversitelerde yard doç demek =Rektörlük seçimlerinde oy kullanma hakkı olan uzman hekim demektir.
Kamuda yard doç demek ise=Torpilli uzman hekim demektir.
Ülkemizde ki tüm kurumlar FETÖ den ve FETÖ nün uzantılarından kesinlikle temizlenmelidir. Ama temizlik oldukça yetersizdir.
Yine tüm devlet kadroları ve özellikle bakanlıklar ve üniversiteler diğer cemaatlerin yuvalanmalarından da temizlenmelidir.
fetöcü doçentleri profesörleri ve yard doçlara kadroları verenler, jüri üyeleri de fetö açısından incelenmelidir.
Ülkemizde kötü giden bir çok sektörde bu cemaatlerin ellerini görmek mümkündür.
Hiç bir cemaat Allah rızası için bir yerde kadrolaşmıyor bunu tüm islam aleminin de ülkemizinde farketmesi farkedebilmesi gerekiyor.
Kiminin derdi güç, makam, mevki, kiminin derdi para.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA