Yanlış teşhis iddiası ile iki doktor yargılanmaya başlandı
Tuzla'da, 2012'de rahatsızlanan 3 yaşındaki çocuğun, götürüldüğü hastanede şeker komasına girdiğini anlamayıp yanlış teşhis koyarak felç kalmasına neden olduğu iddia edilen 2 doktorun, birer yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına başlandı
Yanlış teşhis iddiası ile iki doktor yargılanmaya başlandı
11 Temmuz 2018 - AA

Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık doktor Z.B. ile avukatı katıldı. Duruşmada mağdur Nisan Tandoğan (9) bebek arabasıyla getirilirken, ailesi de hazır bulundu. Diğer sanık doktor M.K. ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin ardından savunması alınan doktor Z.B, kendisinin dahiliye uzmanı olduğunu belirterek, "Olay tarihinde nöbetçiydim. O sıralarda gribal enfeksiyon, ateş, üşütme, titreme şikayetleriyle alakalı salgın vardı. Olay günü yaklaşık 250 hastaya baktım. Mağdur da onlardan biriydi." dedi.

Mağdur çocuğa, hastaneye geldiği zamanki mevcut durumu itibariyle üst solunum yolları enfeksiyonu olduğu düşüncesiyle ateş düşürücü ve sıvı tedavisi uyguladığını belirten sanık Z.B, "Branş doktoru olmadığım için şikayetinin devam etmesi halinde branş doktoruna görülmesini tavsiye ettim. Benim uygulamış olduğum teşhis ve tedavinin hastada gördüğüm belirtilere göre uygun olduğunu düşünüyorum. Zaten hasta benden önce de aile hekimliğine muayene olmuş. Onun tarafından da aynı kanaate varılmıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum." diye konuştu.

Mağdur çocuk Nisan Tandoğan'ın babası Şevket ve annesi Gönül Tandoğan ise davaya katılma talebinde bulunarak, sanıktan şikayetçi oldu.

Mahkeme, müştekiler ve avukatının davaya katılma talebini kabul etti. Duruşmaya katılmayan diğer sanık doktor M.K hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

- Duruşma sonrası aileden açıklama

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan anne Gönül Tandoğan, "Benim çocuğum şu an bu halde. Söylenecek bir şey yok. Hayatımı bitirdiler. 2 çocuğum daha var. Onların psikolojisi bozuldu. Ne söylesem boş. Konuşan, yürüyen çocuğum 6 yıldır bu halde. Omuzumda fiziğe götürüp getiriyorum. Biraz elini vicdanına koysunlar. Ben buraya ekmek dilenmeye gelmedim, adalet dilenmeye geldim. Adalet istiyorum." dedi.

Baba, Şevket Tandoğan ise sanık doktor Z.B'yi hakimin yarım saat boyunca dinlediğini iddia ederek, "5 dakika bizi dinlemiyor. Utanç verici. Tekrar tekrar soruyor, aynı şeyleri doktordan dinliyor. Bizim ne gecemiz ne gündüzümüz belli değil, bizi 5 dakika dinlemiyor. Bu ülke için, çoluğumuz çocuğumuz için hiç iyi bir şey değil." ifadelerini kullandı.

- İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2009 doğumlu Nisan Tandoğan'ın 8 Mart 2012'de rahatsızlanarak Tuzla'da bulunan Çocuk Sağlığı Merkezi'ne götürüldüğü, burada kendisine üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konulduğu, şikayetinin geçmemesi üzerine 11 Mart 2012 tarihinde de Tuzla Devlet Hastanesi Acil Polikliniği'ne götürüldüğü, şüpheli doktor Z.B. tarafından da akut faranjit tanısı konularak çocuk hastalıkları uzmanına gönderildiği belirtildi.

Mağdur Nisan Tandoğan'ın 2 gün sonra da Yakacık Doğumevi Hastanesi'nde görev yapan çocuk hastalıkları uzmanı şüpheli doktor M.K. tarafından muayene edildiği bilgisi verilen iddianamede, mağdur çocuğa akut bronşit tanısı konularak tedavi düzenlendiği kaydedildi.

İddianamede, mağdur çocuğun genel durumunun ağırlaşması ve bilinç bulanıklığı yaşaması üzerine özel bir hastaneye götürüldüğü, burada mağdura diyabetik ketoasidoz tanısı konulması üzerine üniversite hastanesine sevk edildiği, burada da şeker komasına giren çocuğun sürekli bakıma muhtaç duruma geldiği ifade edildi.

Soruşturma sonucu Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurumu'ndan gelen 4 Ağustos 2014 tarihli raporda şüpheli doktorlar Z.B. ve M.K.'nın eylemlerinin tıp kurallarına uygun olduğu, olayda ihmal ya da kusurlarının bulunmadığının belirtildiği aktarılan iddianamede, bu nedenle doktorlar hakkında 3 Aralık 2014 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği anlatıldı.

İddianamede, şikayetçilerin bu karara yaptığı itiraz üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin kovuşturmaya yer olmadığına dair savcılık kararını kaldırdığı anlatılarak, Yargıtay'ın bu kararı üzerine tekrar soruşturma açıldığı belirtildi.

Yeniden hazırlanan iddianamede şüpheli doktorlar Z.B. ve M.K. hakkında, "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) DR MAALESEF (çocuk hekimi)
22.07.2018 18:45:48
1- SALGIN ZAMANLARINDA 500-600 HASTA BAKAN HEKİMLERİMİZ BULUNMAKTA. ALİ İHSAN BEY LÜTFEN ÇOCUK ACİLDE ÖZELLİKLE HAFTA SONU BİR KERE DURUN. O HEKİMLERİ DAHA İYİ ANLARSINIZ.
2- AKUT APANDİSİT TANISI İLE OPERASYONA ALINMASI PLANLANAN ANCAK RUTİN TETKİKLERDE HİPERGLİSEMİ TESPİT EDİLEN BİRÇOK HASTA VARDIR.
3- DİYABET OLAN BİR HASTA ÇOK SU İÇME ÇOK İDRARA ÇIKMA VS BELİRTİLER GÖSTERMEDEN PAT DİYE KETOASİDOZA GİRMEZ ! AİLE İYİ ANAMNEZ VERMEMİŞ OLABİLİR.
4- ALİ İHSAN YÜCEL BEY, BİR HEKİM SEKİZ SAATTE VEYA 16 SAATTE YA DA KESİNTİSİZ 24 SAATTE EN FAZLA KAÇ HASTA BAKABİLİR ? HASTA SAYISINI DOKTOR BELİRLEMİYOR . KURAL ŞUDUR DEVLETTE. KAÇ HASTA GELİRSE BAKILIR !!! KİMSEYİ REDDEDEMEZSİN.
5- SUÇUN BİRAZI DA ACİL OLMADIĞI HALDE ACİLİ MEŞGUL EDEN YEŞİL ALAN HASTA YAKINLARIDIR.
6- İNŞALLAH MAHKEME BİR HEKİMİN BİR GÜNDE EN FAZLA KAÇ HASTA BAKMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEN BİR KARAR ALIR.
People
0
2) Hüseyin Özer (Tıp Doktoru)
21.07.2018 19:21:35
Ana, babaya sabırlar olsun. Tek başıma 450-500 günlük hasta baktığım acilde böyle bir vakayı az daha atlıyordum. Halbuki hikayesi de varmış ama bi zahmet söylememişlerdi. O kadar kolaydı ki o ortamda farkedememek. Tabii ki; Ağzı olanlar konuşur ki, aslında onlar hep konuşur...
People
6
3) Ali İhsan Yücel (Tıp Doktoru)
18.07.2018 11:53:22
Yorumlara kesinlikle katılmıyorum. Diyabetik ketoasidoz tanısı acilde koyulmayacak da nerede koyulacak insaf. Hepimiz bir gün hayati tehlike nedeniyle kendimizi acilde bulabiliriz. İşimizi ciddiye almak durumundayız bunun bahanesi olmaz. 250 hasta bakamıyorsan ''BAKMAYACAKSIN''. Kimseye yarım yamalak bakma hakkımız yok. Bakıyorsan tam bakacaksın yoksa hiç bakmayacaksın.
People
36
4) Dr (Dr)
11.07.2018 20:41:45
Ben de dahiliyeciyim , benim başıma da gelebilirdi , hala acilde nöbet tutuyoruz , her gelen çocuk hastadan kan mı alacağız ???
People
17
5) Hüseyin uro (Uroloji)
11.07.2018 18:27:15
Gunluk 35 tane mhrs randevulu hasta bakıyorum. Bir de konsultan oldugum gunler acil hastalara bakıyorum. Burada yasal sayi var midir. Bir uzman hekim şu kadar bakmalidir diye. ?
People
67
6) bg (opdr)
11.07.2018 16:13:54
Krizantem
doğru söylemişsin. Ben randevusuz hasta bakmıyorum 40 hasta bakıyorum diye başhekim çağırdı (2 ay sonra başka başhekim geldi; o da çağırdı) 40 hastayla olmaz en az 60 bakmalısın diye. sonra geçici görevleri bana kilitlediler vs.
hala direniyorum. döner sermayede sürünüyorum. Ama doğru olan bu. Herkes sadece randevulu hasta baksın 1 ay içinde bütün sağlık problemlerimiz düzelecek ama...
People
18
7) muhiddin göç (uz.dr.)
11.07.2018 15:56:47
Doktor yanlış teşhis koyabilir , teşhislerin önemli bir oranı yanlıştır diye düşünüyorum.Yargılanacak şey bir ihmal olup olmadığıdır.
People
13
8) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
11.07.2018 15:51:08
8-11-13 Mart' ta farklı devlet kurumlarında 3 kez görülen çocukta aceba hiç tahlil yapılmamış mı ? Ortada bir karışıklık var gibi.
People
82
9) Krizantem (Dr)
11.07.2018 13:57:32
Bir doktor günde 20'den fazla hasta bakamaz. Yurtdışında çalışıyorum. Muayenesi, tetkiki, dosya hazırlaması, görüntüleme ayarlama işleri, onam işlemi, order vs derken nefes alamadan bakabildiğim acil hasta sayısı 12, poliklinik sayısı 8-10. Yanlış yoldasın Türkiye. Doktor böyle hor kullanılmaz. Yok kullanılır diye ısrar ediyorsan sonucu da bu olur maalesef. Hayatboyu tüm aileye ve hasta çocuğa ve sgkya ve ülke bütçesine yıkım.
People
86
10) RKTR (Uzm)
11.07.2018 12:37:20
Zavallı .Dahiliyeci.

Tamamen yabancısı olduğu bir branşın hastasına bakmak zorunda kalmış. Çoğunun acil olmakla alakası bulunmayan 250 agresif kişi arasında.

3 yaşındaki çocukta diabetik ketoasidoz tanısını bir erişkin Dahiliyeci nasıl koysun, hem de Acil'in o manyak temposunda.? Bundan nasıl sorumlu tutulur ? Olsa olsa, buna zemin hazırlayan enfeksiyonu tanımıştır..

Burası hak ve hukukun cidden olduğu bir ülke olsa, böyle bir dava açılmaz, açılsa da doktorun söyleyeceği tek laf: "Ben pediatrik endokrinolog değilim !" olurdu.

Ama yine de Milli Tıp Hukuku Formülü'ne maruz kaldı işte.

Allah yardımcısı olsun.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori