Yasası da çıktı, yine uygulanmıyor! Doktoru oksijen tüpüyle kovalayan şahıs adli kontrolle serbest
Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç'e saldırıp, oksijen tüpüyle kovaladığı gerekçesiyle gözaltına alınıp, adliye sevk edilen İhsan Aydın(35), savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartı uygulanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Aydın, konutu terk etmeme şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Yasası da çıktı, yine uygulanmıyor! Doktoru oksijen tüpüyle kovalayan şahıs adli kontrolle serbest
28 Nisan 2020 17:59 -

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde, geçen pazar günü yaşanan olayda, kanser hastası babası hayatını kaybeden İhsan Aykın, izole alana girmek istedi. İzin verilmemesi üzerine de sağlık çalışanları ve özel güvenlik personeliyle tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Aydın, camları kırıp, oksijen tüpüyle doktor Esra Ersöz Genç'e saldırdı. Özel güvenlik görevlileri ve polis tarafından etkisiz hale getirilen Aydın ile yanındaki yakınları dışarı çıkarıldı.

'ÖFKEME MANİ OLAMADIM'

Hastanede 'Beyaz kod' verilirken, gözaltına alınan İhsan Aydın, ifadesinde babasının ölüm haberiyle sinir krizi geçirdiğini, öfkesini kontrol edemediğini ileri sürdü. "Doktora fiziksel bir saldırım olmadı. Babamın öldüğü haberi üzerine sinir krizi geçirdim. Babamın ölüm nedeniyle ilgili bazı sorularımız oldu, bunun üzerine gerginlik yaşandı. Öfkeme mani olamadım. Doktora saldırım olmadı" diyen Aydın, serbest kaldı.

'OKSİJEN TÜPÜNÜ ALIP BİZİ KOVALAMAYA BAŞLADI'
Dr. Esra Ersöz Genç ise yaşadığı olayı sosyal medya hesabından, "Hastanın kalbi son bir defa daha durdu. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Hasta yakınları önce zorla kapalı servise girmeye çalıştı, kapılar, camlar kırıldı. Güvenlik ile beraber ben kapının dışında hırpalandık. Sonra servisin iç kapısını da zorla açarak, 5 kişi içeri daldılar. Bizim tulumlarla maskelerle girdiğimiz servise, ellerini kollarını sallayarak girip, sağa sola tekme atarak vefat eden hastanın başına geçtiler. İçlerinden biri eline oksijen tüpünü alıp bizi kovalamaya başladı. O tüpü bize takacakmış, polis geldiğinde öyle diyordu. Beni servisten nasıl çıkardılar bilmiyorum" sözleriyle paylaştı.

YENİDEN GÖZALTINA ALINDI

İhsan Aydın hakkında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı dün yeniden gözaltı kararı verdi. Karar doğrultusunda Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İhsan Aydın'ı Sürmene ilçesinde yakalayarak, gözaltına aldı. Taksim Polis Merkezi'ne götürülen ve hakkında 'Kasten yaralama, tehdit ile kamu malına zarar verme' suçlarından soruşturma başlatılan İhsan Aydın, bugün adliyeye sevk edildi.

'ÇOK PİŞMANIM'

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç'e saldırıp, oksijen tüpüyle kovalayan ve 'kasten yaralama', 'tehdit' ile 'kamu malına zarar verme' suçlarından 2'nci kez gözaltına alınıp, adliye sevk edilen İhsan Aydın'ın (35) polise verdiği yeni ifade ortaya çıktı. Pişman olduğunu söyleyen Aydın, "Babamın öldüğünü görünce dünyam karardı, yaptıklarımdan çok pişmanım. O anlık öfkeyle kendimi kontrol edemedim. Kendimde değildim; fakat doktora hiçbir saldırım olmadı" dedi.
 

ADLİ KONTROLLE SERBEST

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç'e saldırıp, oksijen tüpüyle kovaladığı gerekçesiyle gözaltına alınıp, adliye sevk edilen İhsan Aydın(35), savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartı uygulanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Aydın, konutu terk etmeme şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) dottore (dr)
05.05.2020 00:52:04
tek somut yolu var. sadece kendinin sgk'dan sağlık-ilaç almasını keseceksin. tıpkı suçuna göre 1-1 yıl ehliyete el koymak gibi. ben başka çözüm yolu bulamıyorum. yasa -uygulayan ikilemi içinde çözüm zor.
People
0
2) Abdullah yıldız (Genel cerrah)
04.05.2020 00:10:22
Poliklinikte genç bayanı muayene edip ,tetkiklerini değerlendirdikten sonra ilgili branşa yönlendirdim.Hasta benden sevk istedi.Gidip sıra alması gerektiğini söyledim.Boşluk varsa sizi muayene ederler dedim.Kapıda terbiyesiz diyerek ayrıldı.Davacı oldum.Hakim hakaret suçu olarak kabul edilmez deyip davayı bitirdi.O anda aklımdan geçipte söylemediğim veya söyleyemediğim '' Hakim bey ,bana bu hakaret görevimi yaparken yapıldı.Benzer şekilde şu anda o kelimeyi size söylüyorum '' cümlesiydi. Büyük ihtimalle hemen içeri atarlardı.Çocuğumun yaşındaki bir bayan çekinmeden hakaret edebiliyor. O günden sonra çok sevdiğim mesleğimden soğumaya başladım.
People
0
3) Prof.Dr.Atilla Arıncı (Hukukçu Hekim)
02.05.2020 17:31:35
Dağ fare doğurdu, 2 yılın altındaki cezalarda uygulanan HAG yani hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı yeni yasa düzenlenmesinde yasadan çıkarılmadı, hekime hiç faydası olmayan bir kanun..........
People
0
4) erol e. (uzdr)
01.05.2020 17:38:10
sayın editör yorum sayfanızı iptalmı ettiniz? 1 aylık yorumlar hala yerinde duruyor.
People
24
5) alpaslan pıçak (uzm domtor)
29.04.2020 17:14:06
yasanin hiçbir getirisi yok.yeni çıkan af kanunu ile2 yıllik sinir 3 yila çıkarildi.3 yilin altinda ceza alan kişi hapis yatmıyor.böylece cezalardaki yüzde 50 artış boşa çıkmış oluyor.
People
25
6) Suat kaptaner (Uzman hekim)
29.04.2020 17:13:01
Şiddete ilişkin yasa maddeleri Türk Ceza Kanunu içine konulmalıdır aksi halde uygulanmaz ve de caydırıcı olmaz diye çırpındık Ne TTB dinledi ne de milletvekilleri işte gördük sonucu Eğer bu değişmezse şiddet devam eder Bu değişmezse Sakın bir daha alkışa kalkılmasın midemiz bulanıyor artık
People
30
7) abdullah yıldırım (hekim)
29.04.2020 16:37:56
Savcıya, hakime ya da adliye binasında bir memura saldırmaya yetinseydi aynı şekilde birisi acaba yine karakola girmesiyle çıkması bir olur muydu?Güya, hemde bu tür saldırılarda tutuksuz yargılanmanın daha yeni kanunen kaldırıldığı halde?
People
28
8) Prog (Dr)
29.04.2020 15:47:38
Sağlık personelinin yaşamlarını hiçe sayarak, fedakarane ve en üst düzeyde hizmet verdiği böyle bir ortamda, sağlıkta şiddet hız kesmeden devam ediyor, sağlık magandaları serbest bırakılıyor ise durum çok vahim demektir.
Şu soruya kim cevap verecek ?
Alkışların ve çıkan sağlıkta şiddet yasasının ne anlamı var ?
People
26
9) Yusuf Yıldırım (Dr)
29.04.2020 14:14:06
Kanunlarda yazar ama savcılar ve hakimler uygular. Mesleklerini yaparken şiddetle karşılaşmayan ve iyi korunan kamu çalışanları da diğerlerinin derdinden anlamaz, empati yapmaz. Sonunda ne kadar yazarsan yaz kanuna, derin bir boşluk kalır uygulamada
People
17
10) bozeren (nş uz dr)
29.04.2020 10:38:14
olur böyle vakalar.. Türk polisi yakalar.. Türk adaleti salar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer