Yeni KHK ile rektör atamalarında profesörlük şartı kaldırıldı
Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlaması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede 'profesör akademik unvanına sahip kişiler ibaresi'ne yer verilmedi
Yeni KHK ile rektör atamalarında profesörlük şartı kaldırıldı
10 Temmuz 2018 -

 

4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, 13. Madde’nin ilk paragrafında yer alan “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi kaldırıldı. 

703 sayılı KHK ile rektör seçimleri ile ilgili madde şu şekilde yer aldı :

"Devlet ve vakıf üniversitelerine rektör, Cumhurbaşkanınca atanır. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör ataması, mütevelli heyetinin teklifi üzerine yapılır. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder." 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Hekim (G Cerrah)
11.07.2018 11:17:51
Bir sürü eski vekil ve bürokrat bu vesile ile istihdam edilir, olmayan eğitim kalitesi de artık ne olur bilemem.
Ama yapı işleri ve mali konular yönetimden ayrılmalı ve merkezi birime bağlanması uygun olabilirdi. Rektör de akademik konularla ve idari görevi yönetebilirdi.
People
5
2) daş memed (uzman hekim)
11.07.2018 09:13:15
türkiyede profesörlük şartı üds-yds ye indirgenmişti...ve bunların anahtarı da "fetö+darbeci ulusalcılar+paracı çeteler"in elinde idi...tabiatıyla rektörlük de bunların elinde idi...bu karar bu çetelerin kalbine sıkılmış bir kurşundur...tebrik ve teşekkür...!
People
18
3) Abdullah (Hekim)
10.07.2018 15:55:17
Sağlık müdürleri pratisyen hekim oluyor bir sürü eğitim araştırma hastanesinin başına. Rektörlük için de prof olma şartı saçma idi zaten.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori