Yılın fotoğrafındaki doktora ödül!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görev yapan asistan doktor Pelin Kekeç Bostancı, kendi hastalığını unutup hasta kız çocuğuna koşması büyük takdir topladı. Fedakar doktorun özverili çalışmasından dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendireceği öğrenildi.
Yılın fotoğrafındaki doktora ödül!
29 Aralık 2015 -

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Hastalıkları Pediatri Ana Bilim Dalı’nda asistan olarak görev yapan evli ve 1 çocuk annesi 34 yaşındaki Doktor Pelin Kekeç Bostancı 24 Aralık günü Çocuk Acil Servisi’nde nöbetçi olduğu sırada solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığı geçirdi. Hasta yoğunluğu nedeniyle nöbetini bırakmayan fedakar doktora diğer doktor arkadaşları serum taktı. Hasta olmasına rağmen doktor Bostancı hastanenin acil servisine getirilen küçük kız çocuğuna müdahale etti. Kendi hastalığını unutup hasta kız çocuğuna koşan ve serum takılması için damar yolu açan doktor Bostancı’nın bu sırada fotoğrafı çekildi. Büyük fedakarlık gösteren doktor ile hasta kız çocuğunun damar yolu açılmış kollarının yer aldığı fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması üzerine fotoğraf kısa sürede birçok beğeni alırken, genç doktor yaptığı fedakarlık nedeniyle takdir topladı.

 


“HASTA OLMAMA RAĞMEN NÖBETİ TERK EDEMEDİM”
Hasta olduğu günde nöbeti sırasında yaşadıklarını anlatan doktor Pelin Kekeç Bostancı, ”Olayın gerçekleştiği gün nöbetçiydim, rahatsızlandım. Hasta yoğunluğumuz çok fazla olduğu için nöbetimi terk edip gidemedim. Bu nedenle nöbetime devam ettim. Sabahleyin aynı şekilde başka hastalarım da geldi. Yrd. Doç. Dr. Mahmut Ekici hocam hastaya müdahale ettiğimi görünce kendisi de duruma üzüldü. Fotoğrafı çekmiş çekildiği anda benim bilgim yoktu. Sonrasında iznimi aldı internette paylaşmak istedi. İnternette paylaştıktan sonra hızla fotoğraf yayılıp beğeni aldı. Sonrasında arkadaşlarımdan, meslektaşlarımdan halktan teşekkür mesajları geldi“ dedi.
Görevlerini aksatmamak için elinde geleni yaptıklarını ifade eden genç doktor, ”Biz de bütün insanlar gibi elbette hastalanabiliyoruz. Aslında ben bunun medyaya yansıya yüzü oldum. Hepimiz bu şartlarda çalışıyoruz. Hepimizin hastayken nöbet tutmuşluğumuz vardır“ diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) mahmut özdemir (uzm dr)
11.01.2016 14:36:05
çokta fedakar bir yaklaşım değil.. millet savaşta depremde ne fedakarlıklar yapıyor. ama sağlık bakanlığı görebildiğini görüyor.. depremde eşinin kardeşinin nerede olduğunu sormadan hastalara koşup hayat kurtaran dr lar vardı...
People
1
2) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
08.01.2016 11:01:53
dr.melis canan (doktor) yorumunuz açık , net , öğretici.Teşekkür ederim.Elinize sağlık.

Ben şimdi bu güzel yorumu uzun ve okunamaz , anlaşılamaz hale getireceğim.Zamanınızı aldığım ve yorduğum için özür diliyorum.Başlıyorum.

Bir ahmaklık ve usulsuzluk var.Kol kola gidiyorlar.

Ülkemizde bir yandan malpraktis yasası çıkarılıyor , bir yandan sağlıkta personel doktor açığımız var denerek iş yükü %300 artabiliyor.Kepazelik.Siyasal hesap verme kültürünün düzeyini gösteriyor.

Ahmaklarla usulsüzler kol kola gidiyor.En zararlı da şu an itibariyle ahmaklara oluyor , her zaman olduğu gibi.Ahmaklık son derece insani bir durumdur , not ediyorum.

Usul olmadığından sadece acil vakalarının gitmesi gereken yer yani acil servis polikliniğe dönüyor.Dönebiliyor. Ülkemizde bir yılda ülke nüfusunu aşan acile müracaat var.Dünyada böyle bir ülke yok ! Hepimiz bakıyoruz.

Malpraktis tanımlanıyor , kamuoyuna sunuluyor önemseniyor ama bir hekim hangi ortamda kaç dakikada hasta muayene eder , haftada kaç operasyon yapabilir , kaç saat çalışabilir yada çalışamaz tanımlan(a)mıyor.

Ahmaklarla usulsüzler kol kola gidiyor.

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında da iş yeri hekimi ve iş sağlığı güvenliği uzmanı maaşını denetlediği işverenden alıyor.Tabi ki tam denetleyemiyor ve iş kazaları ve iş kazalarından ölümler "artarak" ! devam ediyor.

Ahmaklarla usulsüzler kol kola gidiyor.

Uzun yazdığım söylendiği için burada kesiyorum.

Saygılarımı sunuyorum.Aramızdaki kendi eğitimimiz gereği bir birimize bakarak "az hasta bakıyorsun , şikayet mi ediyorsun " vurgusunu çok iyi ve yerinde yapmışsınız.Ahmakların anlaması lazım.Birazda usul , yöntem , sistem konusunda taviz vermemeyi öğrenmemiz lazım.

Öğrenemedik.

Nedensellik ilişkisi kurmak için geriye sarıyorum.Neden öğrenemedik yada neden bu kadar taviz verir hale geldik.

Liyakat kaybı bozuldu.

Liyakat kaybı niye bozuldu özerklik , kurumsal özerklik sorunu ve değeri yok sayıldı.

Sömürge toplumlarında biat ve hegemonya kültürü muteberdir.Bu toplumlarda özerklik ve liyakat değerleri bozulur.Sonra usulde taviz verme başalar ! Nereye kadar ? Ölçüsü yoktur.Ölçü olmadığını görüyoruz.

Sağlık alanında usulünce bilgi aktarması ve sevk sistemi de yoktur ! Niye yoktur ? Bilen de yoktur !

İş yükünü akılsızca artıran çok parçalı yaklaşım ve anlayış , biraz performans ideolojisiyle bizi , nitelikli ortam ve zamanda hasta bakılması mümkün değil anlayışına sürüklemiştir.Bili aktarımı ve sevk sistemini ve 15-20 dakika hasta bakma hakkını LÜKS hale dönüştürmüştür.

Sömürge kültürü ve gelişmemiş ülke kültürüdür.

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
08 Ocak 2016 yılın ve yolun başı
People
10
3) dr.melis canan (doktor)
08.01.2016 09:41:27
Günde 120 hasta bakarken bazı meslekdaşlarıma hayıflandığımda, ''O da neymiş ben 200 hasta bakarım, filanca 300 hasta bakıyor, sen 120 hastadan şikayet ediyorsun, ayıp !!!'' şeklinde tepkiler alıyordum. İşte idarecilerin de tam istediği şey budur. Birlik olup hakkını hukukunu hep beraber aramak yerine, olumsuz çalışma şartlarını dile getirenin sesinin yine kendi meslekdaşlarınca kısılması söz konusudur. Ben kahramanlıklarla, ''yürü be seni kim tutar'' gazlarıyla, ''bu meslek çooook fedakarlık gerektirir, vatandaşa hizmet kutsaldır, hadi parçala kendini doktorcuğum'' şeklindeki hipnotik ifadelere kanıp, idarecilerin günü kurtarmasına çanak tutup, sonra yıpranıp elden ayaktan düşünce, o gaz veren idarecilerin, '' eeee, tabi yıpranma payını, hak ettiğiniz emekli maaşını, elbet bir gün veririz, hele durun daha ölmediniz'' mealindeki açıklamalarını dinleyip dururuz hep birlikte.
People
7
4) seher yıldız (uz dr)
08.01.2016 09:15:31
Mazoşist meslekdaşlarımız azınlıkta olsa da, sağlık personellerini köle gibi çalıştırma amacı güden idarecilerimiz, bu durumlarından yaralanmada çok başarılı oluyorlar. Bizim milletin klasik durumu, pervasızca kendini ve haklarını hiçe saymaktır. Çalışanların geneli için bu durum hak kaybı, mobbinge yol açabilir. Hastalanan bir doktora, ''Bak gördün mü, o doktor elinde serumla 40 derece ateşle işinin başında, sen ise gidip rapor alıp evinde keyif çatıyorsun'' şeklinde psikolojik baskılar oluşacaktır. Doktor hanımın iyi niyetli olduğunu tenzih ederim.
People
19
5) aydin sinal (hekim)
31.12.2015 15:38:42
amacim kritik edip olumsuz yorum yazmak degil ama cocuga branüle takarken elde eldiven yok,yüzeyel ,cilt sterilitede pamukta olan bir miktar dezinfiksiyon ,bir kismida Yesil örtüde islaklik yapmis, Bu steril olmayan durumu birde Fotograf cekip delil olarak yayinlamak Havli vela ve kuvvet sabir ila..Genc arkadaslar yaptiginiz en ufak bir isi bile hem kendinizi korumak,hemde hastaya zarar vermemek bakimindan dikkatli yapin,sonra ufacik bir hata bile cok büyük problemlere yol acabilir,
Virus enfeksiyonu yetiskinde bir nezle grip hali yapabilir,hasta bakabilirsiniz,yalniz bir bebek muayenesinden sonra birkac gün sonra eger bebekte bir menenjit görülürse ailede"zaten Doktor hanimda agir gripti" diye dava acarsa al basina ömür boyu cekecegin belayi,aldiginiz ödüllerde sizi kurtarmaz..siz siz olun:PRIMUM NON NOCERA.selamlar iyi yillar.
People
8
6) caner (sağlık personeli)
31.12.2015 13:54:52
aydin sinal (hekim) bey, oralarda insana değer verildiği için ceza verilmesi doğru,zaten olması gerekende bu.ama bizim ülkemizde şekile ve yapmacık hareketlere prim verildiği için bu harekete ödül verilmiştir.İki ülkenin de kalite anlayışı bu olsa gerek.Belki hekim arkadaşımız iyi niyetli davranmış ama etik açıdan yanlış olanı yapmıştır.Koca Sağlık Bakanlığında çalışanlarda buna ödül vermiş.İşin diğer boyutu kimsenin aklına bile gelmemiş.
People
17
7) aydin sinal (hekim)
31.12.2015 11:12:44
almanyada olsa ceza alirdi,hasta olup nöbet tutmak,hastaya müdehale etmek kesin olarak yasaktir,doktor hanimin anladigim kadariyla virütik bir enfeksiyonu varmis,pekala bu virus tedavi etmek istedigi cocuklara-bebelere gecse kim sorumlu?hem kendisi Hemde sefi sorumlu,ben sefi olsam ceza verirdim
People
2
8) nuray Dönmez (biyolog)
30.12.2015 23:19:53
Aynı hastanede çalışıyoruz, tek kelime ile harika bir doktor, harika bir insan...
People
3
9) Bu bizde bir gelenek (Beyin cerrahi)
30.12.2015 20:31:52
Klimigimizde benim ve bir cok meslektasimizin basindan bu hadiseler geciyor en az 4 kez bu sekilde 36 saatlik mesaiyi tamamlamistim... Bu kardesimizin odullendirilmesi guzel bir davranis olur... Biz de biz almis gibi mutlu oluruz...
People
40
10) Dr.drakula (Op.dr)
30.12.2015 13:21:02
Tüm doktorlara sesleniyorum..
Böyle durumlarda kahramanlık yapıp kendinizi feda etmeyin..
Hastaysanız hata yapma riskiniz artar, hata olursa da size ödül değil başka bir şey verirler..
Ayrıca bu doktor hanımın çalışmasına izin veren idarecinin de eleştirilmesi be sorgulanması gerekir..
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA