Yıllara göre tıp fakülteleri kontenjanları: 'Artmaya devam ediyor'
Tıp fakültelerinin kontenjanlarının düşürüleceği söylenmesine rağmen, fakülte sayıları ve kontenjanlar artmaya devam ediyor
Yıllara göre tıp fakülteleri kontenjanları: 'Artmaya devam ediyor'
25 Ekim 2018 11:49 -

2018 yılı ÖSYM tercih kılavuzunda yer alan bilgilere göre bu yıl Türkiye’deki tıp fakültelerine  14 bin 346 öğrenci kontenjanı ayrıldı. Kıbrıs ve Azerbaycan’daki tıp fakülteleri de eklenince genel kontenjan 14 bin 647 oldu.

Ankara Tabip Odasının Hekim Postası'na göre kontenjanların 11 bin 904’ünü kamu üniversiteleri, 267’sini Sağlık Bilimleri Gata Tıp Fakültesi ve 290’ını yine ilgili bakanlıklar adına  Sağlık Bilimleri Tıp Fakültesi’nde açılan kontenjanlar oluşturdu.  Türkiye’de bulunan vakıf üniversiteleri için açılan tıp fakültesi kontenjanı 1885 oldu. Kuzey Kıbrıs ve Azerbaycan’daki vakıf üniversitelerine ayrılan 301 kontenjanla birlikte bu sayı 2186’ya çıktı.

2017 yılında 66 olan kamu üniversiteleri içinde tıp fakültesi bulunanların sayısı bu sene 69’a çıktı. Tıp fakültesine öğrenci alan vakıf üniversitesi sayısı 23 olarak kontenjanda yer aldı.  Geçen yıl tıp fakültesine öğrenci alımı yapılan Altınbaş Üniversitesi’nin bu sene öğrenci alımı yapmadığı görüldü.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) BATIYA HÜCUM (BİPOLAR)
28.08.2019 09:36:56
Herkes bir yol tutturmuş gidiyor buna ben de dahil duran kimse yok vay şu okul açılmış vay şu kadar kontenjanı varmış vay millet cahil doktor burnu havada vs. vs. Ana sınıfından başlayarak eğitim sisteminde kökten bir düzenleme ( her gelen milli eğitim bakanı vs nin görüşüne göre değiştirme değil) getirilirse ne cahil insan kalır ne burnu havada doktor. Bu arada bizim milletimiz cahil falan değil herkes her şeyi bilir vesselam. SAYGILAR,SEVGİLER.
People
15
2) ADEM (Emekli)
19.06.2019 09:07:09
Bu şekilde kontenjan artisi ve mezun sayisi devam ettirilince 5 yil sonra tıp fakultesini bitiren kahve köşelerinde okey tasi duzecekler gidişat öyle
People
29
3) dilara (öğrenci)
29.05.2019 19:03:03
Aileler ve öğretmenler de hala tıp tıp diyor. Biraz mantıksal düşünecek olursak 2019 girişli bir öğrencinin mesleğe başlaması en az 6 yıl sürecek, gittikçe artan bir kontenjan olduğunu da düşünürsek siz mesleğe başlayana kadar en iyi ihtimalle 80-90 bin kişi doktor olacak. 3-4 yıl uzmanlık okuduğunuzu da göze alırsanız bu sayı 130-150 bin kişi civarına çıkacak. Kısacası atanamayan hekimler uzakta değil. Yanlışım varsa düzeltirseniz çok sevinirim, bu yalnızca benim çıkarımım.
People
21
4) Ali veli (Serbest)
28.04.2019 18:13:38
Türkiyede kişi başıma düşen hekim sayısı 1.7, tüm avrupa ortalamasından düşük. Hekimler aşırı mesai için şikayetçiler. E o zaman gerekli şartlar sağlanırsa fakülteler açılsın. Nedir bu telaş.
People
12
5) Hekim (Dr)
02.04.2019 08:43:14
Ne saçma yorumlar var ya yok hekimler arasında rekabet yokmuş bilmem ne sanki kendileri tusla uğraşıp yıllarca gelişmek için uğraşıyorlar.Yok biricik doktor biz olacakmışız falan.Bu olay gelecek yıllardaki hekimi etkiler
People
21
6) fhrrr (öğrenci)
21.03.2019 09:20:12
hekimlerin arasında rekabet yok iş kaygısı yok bu yüzden egoları tavan yeteri kadar verimli değiller 3 -5 hekim iş kaygısı yaşayana kadar tıp kontenjanları artmalı
People
80
7) CD (DOKTOR)
08.11.2018 15:44:38
Hekimlik meslek değil yaşam biçimi. Hekimseniz işiniz ve ait olduğunuz kültür mesai sonunda sona ermez. Hekimlik bambaşka bir iştir. Nöbetler özel hayatınızı darmadığın eder. Bir rutininiz olmaz. Alkol içen birisiyseniz, hastanızın acil gelme ihtimali nedeniyle alkol içemezsiniz. Doğayı seviyorsanız, trekking yapamazsınız, çalışma alanından uzaklaşamazsınız. Bırakın bunları afedersiniz sıkıştığınızda bile istediğiniz zaman tuvalete gidemezsiniz. Durmaksızın okumalısınız. Bu da maddi kaynak gerektirir. İş yerinde gülemezsiniz, hasta insanlar yanlış anlar. Bütün gün konuşmanız ve anlatmanız gerekir; akşam ailenizle konuşacak takatiniz kalmaz. Bazı geceler defalarca hastaneye gitmeniz, defalarca hasta görmeniz, ameliyata girmeniz gerekir. Takip eden hafta boyunca düzeniniz alt üst olur. Aşırı ve düzensiz çalışma yüzünden normal hayatlar olduğunu unutur, gelecekle ilgili plan ve yatırım yapamaz, hayatı kaçırırsınız. Hasta olma şansınız yoktur. Bel ağrırken, burun akarken, ateşliyken çalışmak zorundasınız. Asılsız yere hatalısınızdır. Anne karnındaki bebek anomalili ise, bebeği sanki o yaratmış gibi kadın doğum doktoru suçlu olur ; beyin tümörü tekrarlarsa, beyin cerrahının suçudur; verilen ilaç yan etki yaparsa, ilaç imalatçısı muamelesi görürsünüz. Kadere kısmete bu kadar bağlı bir iş görme şekli yoktur; bu açıdan benzersizdir. İşin hukuku değişkendir, sonunun ne olduğunu bilmediğiniz bir yolda yürürsünüz. Hak teala emanetini geri isterse, o ölümün suçlusu hekim olarak görülür. Vesile olup can kurtardığınızda "Ne var ki bu senin görevin" olur. Şahsınıza yönelecek küfürle teşekkür arasında incecik bir çizgi vardır. Çok bilgili ve yetenekli olmanız bir hiçten ibarettir. Yüzünüze gözünüze püsküren kan, batan iğne, kesen bistüri yüzünden tavanda seyreden bulaşıcı hastalık riskiyle yaşarsınız. Hayata o kadar geç başlarsınız ki birikim istediğinizde adınız paragöz olur. Başkalarının evi, arabası görünmezken sizin arabanızı herkes bilir, tanır. Bıkkınlık had safhadadır. Her zaman yorgunsunuzdur. İyi şeyler olmaz mı? Elbette olur. Bu ülkede çok güzel insanlar var. Değer ölçebilen, saygılı, olgun insanlar. Size teşekkür eden bir bakışla dahi günlerce mutlu olursunuz. Emin insan olarak görülürsünüz. Bilmenin ağırlığı sizi mutlu eder. Gençler buna göre seçmeli hekimliği. Neticede yaşamın kendisi tercihlerden ibaret.
People
21
8) Aylin sahin (Kimya muhendisi)
27.10.2018 00:23:32
Doktor ihtiyacını nasıl karşılayacak bunca halk.para kazanamaz korkusuna kontenjan artmasin diyenlerin hastahanelerde kul kölesi oluyoruz.istiyorlarki biricik Dr.kendileri olsun,karizma devam etsin.sizde girin kpss sınavına iyi olanlar arabanın.
People
17
9) Doktor (Doktor)
26.10.2018 13:45:39
Sınava giren sayısı ve Nüfus da artıyor çok da değişen bir şey yok. Aynı şekilde tus kontenjanları da artıyor hatta bu yıl kişi sayısı çok arttı kontenjanlar o kadar artmadı girmek daha zorlaştı
People
26
10) Dr Öğ Üyesi (Doktor)
26.10.2018 00:11:55
Nicelik arttı mı nitelik azalır. Bir hocanın bir öğrenciyle kaç dakika dialoga girdiği istatistiği yapılsa kalitenin niye düştüğü görülecektir. Öğ üyesi dersi anlatır kaçarım pozisyonunda olursa anne babaların yönlendirmesiyle zoraki okuyan örencinin kaliteli bir dr olması beklenemez.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer