Ağır COVID-19 hastalarında plazma tedavisinin yararı yok
İngiltere’de yapılan geniş kapsamlı bir çalışma, yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenenlerin kanının kullanıldığı plazma tedavisinin, yoğun bakımdaki hastalara fayda sağlamadığını ortaya koydu
Ağır COVID-19 hastalarında plazma tedavisinin yararı yok
12 Ocak 2021 15:23 - NTV

İngiltere’de yapılan geniş kapsamlı bir çalışmada kritik derecede hasta olan corona virüs hastalarına, iyileşen Covid-19’luların  kanının enjekte edilmesinin onların iyileşme şanslarını artırmadığı ortaya çıktı. 

REMAP-CAP adlı çalışmayı yürüten bilim adamları, plazma tedavisinin hayatta kalma oranlarını etkilemediği ortaya konulduktan sonra, yoğun bakım hastalarına uygulanmasını bıraktıklarını açıkladı. Karar, araştırmacıların Ebola'yı için plazma tedavisi gören yaklaşık bin hastanın verilerini analiz etmesinden sonra verildi. Tedaviyle, iyileşen hastaların kanındaki antikorların Covid'e yakalanan savunmasız veya yaşlı insanların bağışıklık sistemini güçlendireceği umuluyordu.

Bununla birlikte araştırmacılar, tedavinin kritik hastalar için işe yaradığını, çünkü akciğer hasarlarının 'iyileşen plazmanın bir fark yaratamayacak kadar ileri olduğunu' söyledi. REMAP-CAP, orta derecede Covid hastalığı olan kişilerde, semptomları kötüleşmeden önce enfeksiyonu durdurup durduramayacağını görmek için antikor açısından zengin plazmayı test etmeye devam edecek.

2 BİN KİŞİ İNCELENDİ

Diğer taraftan, Imperial College London liderliğindeki uluslararası çalışma, daha önce Covid-19’a yakalanan insanların  plazma bağışlamaya devam etmelerini istedi. Yapılan araştırma,  genel olarak tedavinin, sağkalımı artırmada veya yoğun bakım ünitesinde geçirilen günlerin sayısını azaltmada istatistiksel olarak "yararlı olma olasılığının düşük olduğunu" gösterdi. Araştırmacılar, çalışmaya 2 bin ağır Covid-19 hastasında tam analizler yapılmasının ardından, yoğun bakım hastalarını değerlendirmeyi bıraktı. 

AĞIR COVID-19 HASTALARINDAKİ AKCİĞER HASARI PLAZMAYLA  TEDAVİ EDİLEMEYECEK DÜZEYDE

Kanada'daki Quebec Üniversitesi'nden Profesör Alexis Turgeon, şu ifadeleri kullandı:

"Plazma tedavisi, yoğun bakım ünitesine kabul edilen ağır Covid-19 hastalarında sonucu iyileştirmiyor gibi görünüyor. Ancak bunun nedeni akciğer hasarının iyileşen plazmanın bir fark yaratamayacak kadar ileri olması olabilir."

DAHA GENÇ VE ZAYIF BAĞIŞIKLIK SİTEMİNE SAHİP OLANLARDAKİ ETKİSİ ARAŞTIRILIYOR

Imperial College of London’dan anestezi ve yoğun bakım doktoru Anthony Gordon ise şunları ifade etti: 

“REMAP-CAP'in hangi hastaların  plazma tadavisinden fayda görebileceğine dair önemli kanıtlar sağlayabilmesine sevindim. Kritik hastaların herhangi bir fayda sağlamaması hayal kırıklığına uğratsa da, tedavi hala hayati önem taşıyor.Nekaher plazma değerli bir kaynaktır ve şimdi tam olarak hangi hastaların tedaviden en fazla fayda sağlayacağını belirlemeye odaklanmaya devam edebiliriz.  Daha erken yaşta olan kişiler veya bağışıklık sistemi zayıf olanların tedaviden fayda sağlayabileceğini umuyoruz.”'

YÜZ YILDIR KULLANILIYOR

Yaklaşık bir yüzyıldır Covid-19 dışındaki diğer hastalıklar içinde uygulanan plazma tedavisinde kanın sıvı kısmını kullanılıyor. Plazma tüm kan hacminin yaklaşık yüzde 55'ini oluşturuyor  ve kırmızı ile  beyaz kan hücrelerinin vücuda taşınmasını sağlıyor. Antikor açısından zengin plazma, virüsün temizlenmesine yardımcı olabileceği umuduyla kendi antikorlarını üretmek için mücadele eden Covid-19 hastalarına enjekte ediliyor. Bağışçılar, hastalık için pozitif test etmiş olması ve iyileşmelerinin ardından en az üç-dört hafta geçmesi gerekiyor.

Tedavi, daha önce 50 milyon insanı öldürdüğü tahmin edilen 1918 İspanyol gribi, Ebola, SARS ve MERS salgınında da  kullanıldı. Kan temelli tedavinin önemli avantajını, hemen kullanılabilir olması oluşturuyor. Ayrıca, seri üretimden önce denemeler ve düzenlemelerden geçirilmesi nedeni ile milyonlarca liraya mal olan yeni bir ilaç geliştirmekten önemli ölçüde daha ucuz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)