Araştırma: Covid-19 hastalarından bazılarında omurilik disfonksiyonu görüldü
Popüler bilim dergisi Nature’da yayınlanan son rapora göre, araştırmacılar Covid-19 enfeksiyonundan mustarip bazı hastalarda omurilik disfonksiyonu keşfetti.
Araştırma: Covid-19 hastalarından bazılarında omurilik disfonksiyonu görüldü
01 Ekim 2020 17:24 -

MEDİMAGAZİN-Araştırmacılar bu çalışmada, Covid-19 hastalığına yakalandıktan sonra omurilik disfonksiyonu (SCD) geliştiren 3 kişiyi gözlemledi. Omurilik sorunları gelişmeden önce bu 3 kişi solunum yetmezliğinden mustaripti. Ayrıca mekanik ventilasyona ihtiyaçları vardı ve kardiyovasküler risk faktörlerine sahiptiler. Çalışmanın yazarları ayrıca, bu vakaların salgından sonra gözlenen ilk SCD raporu olduğunu belirtti.

İncelenen 3 hastanın birinde, nadir fakat şiddetli bir durum olan omurilik iskemisi gelişti. Raporda diğer ikisinin, muhtemelen Covid-19 tedavisi için Tocilizumab ilacının kullanılmasından dolayı spinal epidural apseden mustarip olduğu iddia edildi. Raporda, omurilikte SARS-CoV-2 enfeksiyonunun doğrudan bir yaralanmaya neden olduğuna dair bir kanıt bulunmuyor.

Araştırmacılar, Tocilizumab ilacının potansiyel yan etkisinin arasında vücudun farklı bölümlerinde oluşan apseler olabileceğini söyledi. Uzmanlar, bu apselerin SARS-CoV-2 enfeksiyonunu tedavi etmek için uygulanan immünomodülatör terapi ile daha da artabileceğini belirtti. Çalışmada, immünomodülatör terapi yönteminin genel olarak enfeksiyonları destekleyebileceği, bu nedenle Covid-19 ve immümodülatör terapi kombinasyonunun spinal epudural apse gibi diğer apse çeşitlerini de tetikleyebileceğini vurguladı.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)