Bilim Kurulu üyesi Tezer açıkladı: İnaktif aşı, mutasyonlu virüsten en az etkilenecek aşı
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, "Türkiye'de yapılmış olan inaktif aşı tam bir aşı olduğu ve birçok bölgeden bağışıklık yanıtımızı uyardığı için bu mutasyonlu virüsten en az etkilenecek aşı" dedi
Bilim Kurulu üyesi Tezer açıkladı: İnaktif aşı, mutasyonlu virüsten en az etkilenecek aşı

Prof. Dr. Hasan Tezer

27 Ocak 2021 11:54 - DHA

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, Diyarbakır'da bir kişide mutasyona uğrayan virüsün tespit edilmesinin Bilim Kurulu’nda gündeme getirildiğini söyledi.

Dünyada birçok ülkede mutasyona uğramış virüsün halinin tespit edildiğini belirten Tezer, şu ifadeleri kullandı:

"Burada önemli olan yayılımını durdurmak, erken tespit etmek. Bu konuda filyasyon ekipleri hızlı bir şekilde gerekli kişilerle temasları sağlayıp, izolasyonlarını gerçekleştiriyor. Bu anlamda Türkiye’de birçok laboratuvarımızın tespiti yönünde altyapısının geliştirildiğini de biliyoruz. Bütün bunların amacı hızlı bir şekilde tanıyıp tespit etmek ve izolasyonu sağlamak. Bu aşamada yapabileceğimiz en önemli hadise bu. Çünkü topluma girip dolaşımının artmasını durdurmanız gerekiyor." 

'ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR, TAKİPLER DEVAM EDECEK'

Tezer, tüm dünyada virüsün mutasyona uğramış tiplerinin dolaştığını kaydederek, şunları söyledi:

"Güney Afrika'da, Brezilya'da, Amerika'da, İngiltere'de ve bütün ülkeler önlemlerini almış durumda. Virüsün mutasyonlu hali belki aşılama yönünde kaygı yaratıcı değil; ama olmayacağı anlamına gelmiyor ya da 'ağır hastalık yapıcı, öldürücü etkileri yok' ama olmayacağı anlamına gelmiyor. Bildiğimiz daha kolay bulaşabiliyor. Güney Afrika’ya baktığımız zaman özellikle genç grubu etkilediğini biliyoruz. Çok yakın bir zamanda İsrail’den bir açıklama geldi; özellikle yeni mutant virüsün İngiltere’deki mutasyonlu virüse benzediğini ve daha çok 6 ile 9 yaş grubu çocukları etkilediği vurgulandı. Mutasyona uğramış virüs değişik hareketler sergileyebiliyor.

Mutasyonlar 'spike proteini' denilen bölgede ağırlıklı olarak görülüyor. mRNA aşıları da bu bölgeye etki ettiği için 'onlarda acaba bağışıklık yanıtında düşüklük yapabilir mi' diye düşünce oluşabilir. Bununla ilgili olumsuz bir gelişme olmadığını biliyoruz. Çalışmalar sürüyor, takipler devam edecektir. Türkiye'de yapılmış olan inaktif aşı tam bir aşı olduğu ve birçok bölgeden bağışıklık yanıtımızı uyardığı için bu mutasyonlu virüsten en az etkilenecek aşı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de yakın takip edilmesi gerekiyor."

'İL PANDEMİ KURULLARI DENETİMLERİNİ ARTIRMALI'

Tezer, özellikle kayak merkezlerindeki tesislerde ortaya çıkan görüntülere ilişkin de şu cümleleri kullandı:

"Görüntüler hepimizi rahatsız etti. Sonuç itibarıyla topyekûn tüm ülke olarak bu mücadelenin içerisindeyiz. Burada oluşabilecek ufak kıvılcımlar bizi ürkütüyor; çünkü eskiye dönmek istemiyoruz. Ama bunların sayısının çok olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. Burada denetimler çok önemli.

Biliyorsunuz illerin pandemi kurulları var. İl pandemi kurullarının denetimlerini daha sık yapması gerekiyor. Eminim yapıyorlardır; ancak insanlara tekrar hatırlatmak gerekebilir. Çünkü bazen yoğun stres altından çıktığımızda bu tür faaliyetler bize çok güzel gelebiliyor. Haklılar; ama kurallara uymak zorundayız." 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Can K (Hekim)
28.01.2021 13:19:01
Bizim hocalarımızın özgüvenine hayran mı olsam korksam mı bilemiyorum. Buradaki hocamız da inaktif aşıların mutasyonlardan en az etkilenecek aşı olduğundan emin. Peki nasıl emin olabiliyor? Bir bilim insanı elinde bilimsel veriler olmadan bu kadar emin konuşamaz, konuşmamalı.
İnaktif aşının bırakın mutant virüsü orjinal virüs üzerindeki etkisini gösteren çalışmalar bile sınırlı. Faz-3 gönüllü sayısı tartışmalı. Faz-3 alt gruplar tartışmalı. Mutant virüs üzerinde bir araştırması var mı emin değiliz. Çünkü diğer aşıların araştırma sonuçlarına ulaşabilirken inaktif aşının sonuçlarına ulaşamıyoruz.
Peki inaktif virüs aşısı mutant virüse karşı da yeterince etkili midir? Bilmiyoruz. "Virüs sadece spike proteini kodlayan bölgeyi değiştiriyor demek ki etkili olacaktır" gibi bir yaklaşım bilimsel değildir, doğru değildir.
Bilim Kurulu üyesi hocalarımıza kameralar tatlı geldi. Konuştukça konuşuyorlar. Konuşsunlar, bizi de aydınlatsınlar. Ancak lütfen bilimsel konuşsunlar. Kimsenin cevaplayamayacağı sorulara sadece akıl yürüterek cevap vermesinler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)