Hemşireye saldırı ve şiddette uzlaşma: Yatan hastalara 200 pijama bağış yapıldı
Çorum’da hasta yakını tarafından şiddete maruz kalan hemşire, uzlaşma sürecinde örnek bir davranışa imza attı. Hemşire Neşe Aygün, kendisine saldıran zanlıya hastaneye 200 pijama bağış yaptırarak şikayetinden vazgeçti
Hemşireye saldırı ve şiddette uzlaşma: Yatan hastalara 200 pijama bağış yapıldı
23 Şubat 2021 14:17 - İHA

ÇORUM-5 yıldır Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezinde sorumlu hemşire olarak görev yaptığını dile getiren Neşe Aygün (30), 2018 yılı Nisan ayında uğradığı sözel saldırı ve tehdit sonrası beyaz kod verdiğini söyledi. Beyaz kod sonrasında dava açıldığını anlatan Aygün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dava sonucunda hakim uzlaşma yoluna gidebileceğimiz öngördü. Öncelikle mesleğim ve hastanemin itibarını düşünerek uzlaşma yoluna gidebileceğimi dile getirdim. Yatan hastalarda yaşanan sıkıntıları da göz önüne alarak karşı taraftan hastaneye pijama bağışlaması talebinde bulundum. Onlar da bu talebimi kabul ettiler. Hastaneye kadın ve erkek olmak üzere 200 adet pijama bağışında bulundular. Davamız da bu şekilde takipsizlikle sonuçlandı.”

Sürekli hastalarla iç içe olduklarını ve hastaların yaşadığı zor koşulların farkında olduklarını anlatan Aygün, “Servisimizde hastalarımızın durumu biraz daha ağır. Hastalar için bir şeyler yapmak istedim. Onlara destek olsun istedim. Bir şeyler yapılsın istedim. O yüzden böyle bir talepte bulundum.” ifadelerini kullandı.

“Biz insanlara yeri geliyor can olmaya çalışıyoruz, onlara can olurken canımızdan oluyoruz”

“Biz insanlara yeri geliyor can olmaya çalışıyoruz, onlara can olurken canımızdan oluyoruz. Şiddetin hiçbir türlüsünü hak ettiğimizi düşünmüyorum” diyen Aygün,sözlerine şu şekilde devam etti: 

“İnşallah bu küçük bir farkındalık olur ve insanlar artık sağlık çalışanlarına bu gözle bakmaz. Hastalar, hasta yakınları bizim kendi ailemiz. Biz onları öyle görüyoruz. Onlar da bizi çocukları gibi görsünler ve sözel, fiziksel hiçbir şekilde şiddet uygulamasınlar.” 

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şennur Şimsek ise, “Sağlık çalışanları hem ülkemizde, dünyada koronavirüs salgını nedeni ile büyük bir mücadele içiresinde. Sağlık çalışanları büyük bir özveri, sabır ile görevini yerine getirmeye çalışıyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir türünü asla onaylamıyoruz. Sağlıkta şiddete sıfır tolerans diyorum. Neşe hemşiremiz de uğradığı sözel ve tehdide rağmen hastanesini düşünerek örnek bir çalışmaya imza attı. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Şimşek, Neşe hemşireye teşekkür plaketi verdi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) Recep (Doktor)
26.02.2021 08:49:36
200 pijama karşılığında hakim ya da savcı tokatlayabiliyor muyuz???emsal gösterebilir miyiz ?
People
10
2) Uzman (Uzman)
24.02.2021 09:04:52
Sonuç: şiddeti uygula ardından kendini cezadan kurtarmak İçin avukat parası kadar bile olmayan 200 pijama bağışla kurtul. Sizce bu şiddeti engeller mi ? Avustralya da bunun cezası 13.5 yıl hapis, 200 pijama değil. Bir doktorun malpraktis için 4-6 milyon tazminat ödediği ülkede hasta yakınları 200 pijamaya razı olurmuydu? Yapmayın arkadaşlar yapmayın , cezası neyse çeksin, ibreti alem olsun caydırıcı olsun, 200 pijamayı da biz bağışlarız ihtiyacı olana.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)