Hindistan bu ilacı konuşuyor: Orta ve şiddetli Covid-19 için acil kullanım onayı verildi
Hindistan, Covid-19'a karşı yeni bir ilacın acil kullanımına onay verdi. Onay alan ilacın orta ve şiddetli enfeksiyona karşı etkili olduğu ifade edildi.
Hindistan bu ilacı konuşuyor: Orta ve şiddetli Covid-19 için acil kullanım onayı verildi
10 Mayıs 2021 01:47 -

MEDİMAGAZİN-Covid-19 pandemisinin ikinci dalgasıyla mücadele eden Hindistan'da, Genel İlaç Kontrolörlüğü (DCGI), bir ilacı acil kullanım için onayladı. 2-deoksi-D-glikoz (2-DG) 'un orta ila şiddetli koronavirüs vakalarında yardımcı tedavi olarak onaylandığı belirtildi.

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından geliştirilen ilacın klinik araştırma sonuçlarına göre,  2-deoksi-D-glikoz hastanede yatan hastaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor ve hastaların oksijen ihtiyaçlarını azaltıyor.

Daha önce kanser tedavisinde de kullaanılan 2-DG için Faz-II denemeleri geçen yılın Mayıs ve Ekim ayları arasında yapıldı. Faz-II (a) denemeleri 6 hastanede  Faz-II (b) denemeleri ise 11 hastanede yapıldı.

 

 

Faz II denemelerine katılan toplam 110 hastada, ilaç verilen semptomatik hastaların yaşamsal belirtilerindeki iyileşme açısından, Standart Bakım ile karşılaştırıldığında 2,5 günlük bir fark görüldü.

Faz-III denemeleri geçen yılın Kasım ayında başlayan ilaçla ilgili 27 hastanede ortak çalışma yapıldı. Faz III çalışmasında ise 65 yaş ve üstü hastalarda bile orta derecede Covid-19 vakaları arasında oksijene ihtiyacın azaldığı gösterildi.

Bu sonuçları değerlendiren Hindistan 2-deoksi-D-glikozun terapötik uygulamasının orta ila şiddetli COVID-19 hastalarında yardımcı tedavi olarak acil kullanımına izin verdi.

Hindistan devam eden ikinci COVID-19 dalgasında, çok sayıda hastanın ciddi oksijen ihtiyacı ile karşı karşıya ve hastaneye yatışa ihtiyaç duyuyor. İlacın enfekte hücrelerde işleyiş mekanizması nedeniyle hayatları kurtarması bekleniyor. İlaç aynı zamanda COVID-19 hastalarının hastanede kalışını da azaltacağı düşünülüyor.


 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)