Sağlık Bakanı Koca: Tünelin ucundaki ışığı görmeye başladığımızı düşünüyorum
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu günlerde salgının akut döneminin bitmeye yakın olduğunu ve tünelin ucundaki ışığın görülmeye başlandığını ifade etti.
Sağlık Bakanı Koca: Tünelin ucundaki ışığı görmeye başladığımızı düşünüyorum
16 Haziran 2021 08:44 - AA Mehmet Tosun

ANKARA - Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge ile video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Kovid-19 salgınına ilişkin küresel ve bölgesel gelişmeler, Türkiye'de yürütülen çalışmalar, aşı çalışmaları ve aşılama programı ile salgın sonrası dönemin şekillendirilmesi gibi birçok konu ele alındı.

Buradaki sözlerine "Türkiye Cumhurbaşkanlığı'nın gösterdiği liderlikten ve alınan kararlı önlemlerden, Kovid-19 vakalarının düşürülmesine kadar bütün çabalardan dolayı sizi tebrik etmek isterim" diyerek başlayan DSÖ Avrupa Direktörü Kluge, uluslararası anlamda gösterilen iş birliği ve dayanışma için Türkiye'ye teşekkür etti.

Türkiye'nin 100'den fazla ülkeye ve onlarca uluslararası örgüte destek verdiğini vurgulayan Kluge, "Kovid-19 aşılamasını hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizden dolayı sizi tebrik etmek isterim." dedi.

Kluge, bu çabanın küresel anlamda hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Koca da konuşmasında salgını yenmenin yolunun sıkı ve çok hızlı bir aşı çalışması olduğunu söyledi.

Türkiye olarak aşı temin politikası ve aşılama faaliyetlerini sıkı bir şekilde ulusal önceliklendirme planı doğrultusunda yürüttüklerini belirten Koca, Türkiye'nin kendi aşısını geliştirme çalışmalarının bütün hızıyla devam ettiğini kaydetti.

Koca, Türkiye'nin aşılama konusunda iyi konumda olduğunu dile getirerek, "Sonbahara kadar yürüteceğimiz etkili kampanyalarla oldukça önemli bir yol kat edeceğimizi düşünüyorum. Bugün için de günlük 1 milyon doz aşıyı geçeceğimizi tahmin ediyorum." diye konuştu.

"Birçok sektör ağır darbe aldı"

Türkiye'nin mevcut durumda DSÖ'nün Kovid-19 Aşı Takip Listesi'nde klinik safhada 4, ön-klinik safhada ise 16 aşısı bulunduğunu hatırlatan Koca, "Bu aşıların geliştirilmesi ile birlikte halkımızın ve küresel insanlığın faydasına sunulması noktasında Türkiye olarak üzerimize düşeni yapacağımızdan ise hiç şüpheniz olmasın." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinde bulunduğumuz şu günlerde pandeminin akut döneminin bitmeye yakın olduğunu ve tünelin ucundaki ışığı görmeye başladığımızı düşünüyorum. Bu pandemi toplumlarımızı birçok açıdan etkiledi ve ciddi sarsıntılara neden oldu. Ekonomi ve turizm gibi birçok sektör de pandemi nedeniyle ağır darbeler aldı. Tüm ülkeler bu sorunların içerisinden çıkmak için büyük bir gayret gösteriyorlar. Ancak, bu durum ciddi bir sorunu ve tehdidi de beraberinde getiriyor. Ekonomik kaygılar ve beklentiler doğrultusunda insan sağlığını korumaya yönelik gibi görünen önlemlerin bir araç olarak kullanıldığı, siyaset malzemesi yapıldığı, halk sağlığı açısından çok tehlikeli bir dönemden geçiyoruz. Bu durum DSÖ başta olmak üzere biz sağlıkçıların hepsine çok önemli sorumluluklar yüklüyor. Yaptığınız seyahatler ve görüşmeler sırasında bu kaygıyı paylaşacağınızdan hiç şüphe duymuyorum."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)