Yeni COVID-19 tedbirleri için gözler bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısında
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığındaki Kabine Toplantısı bugün yapılacak. Toplantıda artan koronavirüse karşı alınması planlanan yeni tedbirler görüşülecek.
Yeni COVID-19 tedbirleri için gözler bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısında
30 Kasım 2020 11:34 - Habertürk

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabine toplantısı saat 15.00'te başlayacak. Toplantının ana gündem maddesini artan koronavirüs vakaları olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, "Bu işin birinci derecede sorumlusu Bilim Kurulu. Her türlü çalışmayı yürütüyor. Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın bu işe dikkat etmediğini görüyoruz. Sigara içtiklerini, maske takmadıklarını görüyoruz. Maske, mesafe ve hijyen bizler için çok çok önemli. Buna dikkat edilmediği sürece bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor. Sağlık Bakanlığımızın attığı adımlarla tedbir almaya mecburuz ve alacağız. Sağlık Bakanlığımızın ve çalışanlarımızın kararlı tutumlarıyla çalışmaları sürdürüyoruz. Vaka sayılarının ve vefatların artması üzüntü duyduğumuz tablodur" diyerek yeni tedbirlerin işaretini vermişti.

YENİ TEDBİRLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Kabine toplantısında koronavirüse ilişkin son bilgileri paylaşması beklenirken, Bilim Kurulu'nun da tavsiyesiyle alınması planlanan yeni tedbirlerin şöyle olması tahmin ediliyor:

* Cumadan pazartesiye kadar sokağa çıkma kısıtlaması,
* Salgının kontrol altına alınamadığı şehirlerde kısıtlamanın hafta içi de uygulanması,
* Salgının arttığı şehirler için şehirler arası seyahat kısıtlaması,
* 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için günde 3 saat sokağa çıkma planı,
* Kalabalık olmaması için bazı mekanların kapatılması...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklama yapacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Aile Hekimi (Doktor)
30.11.2020 12:22:20
Bu tür hastalıkları tedbirle önleyemezsiniz.Grip ve soğuk algınlığı virüsleri yayılmaya başladığında neredeyse istisnasız herkese yıldırım hızıyla bulaşır.Herkesin boğazında vardır yani.Sadece atak yapacağı uygun zamanı bekler.İspanyol gribinde o kadar çok yayılma ve ölüm olunca doktorlar araştırmaya başlamışlar.Hasta kişileri bulaştırıcı dönemde alıp sağlıklı gönüllülere öksürtmüşler.Bir tanesinde bile hastalık oluşturamamışlar.Sonra hasta kişilerin tükrük balgam ve sümüklerini alıp sağlıklı kişilerin göz,yüz ve ağızlarına püskürtmüşler.Yine bir kişide bile hastalık oluşmamış.Ve en son deneyde bu deneylerin sonuncusunda 150 gönüllüyü enfekte etmeye çalışmışlar,Yine başarılı olamamışlar.Başarılı olamazlar.Çünkü o virüs zaten istisnasız herkeste var ve o kişide ortaya çıkmak için uygun zamanı bekliyor.Bütün grip ve soğuk algınlığı virüsleri böyledir.Çinde ortaya çıktığında zaten tüm dünyanın yüzde doksanı çoktan enfekte,şimdi ise yüzde yüzü enfektedir.Maske takarak kimi kimden koruyorsunuz.Gelelim maske olayına.1980lerden itibaren yapılan çalışmalarda maskenin koruyuculuğu kanıtlanmadığı gibi takan cerrahlarda enfeksiyonu artırdığı tesbit edilmiş.En son İsveç bu konuda araştırma yapıyor.Sonuç aynı.Ve İsveç cerrahlara ameliyatta maske takma zorunluluğunu kaldırıyor.Son durum nedir bilmiyorum.Kaldı ki cerrahlar operasyonda takar.Dışarıda efor sarfeden insanlara maske taktırırsanız sonucun vahametini siz düşünün.Çekilen onca tomografi ve takılan onca maskenin neler yaptığını önümüzdeki yıllarda göreceğiz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)