Eskiden hastalarımıza güvenirdik… Onlar polikliniğe gelir… Bizler dinler… Muayene eder… Reçete verirdik… Poliklinik defterinde isim soy isim tanı reçete not eder gönderirdik… O zaman da hasta çoktu… İşimizi yine acele acele yapmak zorunda bırakılırdık ama yine de bir güven vardı... Şimdi ise polikliniğe gelen her hastayı önce hasta sonra ne yazık ki ‘’davacı’’veya ‘’şikayetçi’ 'olma olasılığı olabilecek kişi olarak görmek zorunda kalıyoruz… Muayene notlarımız olası şikayet veya dava dosyasına eklenecek belge niteliğinde…’’dur şunu da yazayım… Yapmadığımı sanmasınlar… Yazmazsam nasıl ispatlayacağım yaptığımı'’…’’aaa… Sevk ettiğimi de gireyim… Sonra uyarmamışsın demesinler’’…’’neyse ki muayeneye aldığım saat otomatik görünüyor da 2 saat beklediğini iddia edip şikayet eden hastanın doğru söylemediği bilinecek’’ gibi düşünceler muayene veya reçete düzenleme sırasında kafamızdan geçenler oluyor… ve bu nedenle de insanların yüzüne değil bilgisayar ekranına bakıyoruz... İnsanoğluyuz işte refleks olarak biz de kendimizi, ailemizi, mesleğimizi, geleceğimizi korumak istiyoruz… O kadar hekim, o kadar cerrah bazen hastalığın bazen sistemin bazen hastanın kendinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle dava, dosya, avukat sigorta, soruşturma vs. ile uğraşmak zorunda kalıyor ki ‘’aman ben de onlardan olmayayım’’diyoruz ve ‘’tedbirli’’ hatta ‘’aşırı tedbirli’’ oluyoruz… Yanlış anlaşılmasın… Hatalar varsa elbette araştırılsın, bilinsin, önlem alınsın… Fakat sapla saman böyle ayıklanmaz… Bu şekilde hepsi yanar, kül olur...

Eskiden…
Eskiden hastalara tanı koyar ve tedavi ederdik… Şimdi de tanı koyup tedavi veriyoruz… Biliyoruz işte bu basit bir baş ağrısı… başka muayene bulgusu da yok… amaaa… Ya bu hasta da 6 ay sonra milyonda bir olasılık olan beyin tümörü çıkarsa… Yok yok ben ne olur nolmaz bir nöroloji uzmanına göndereyim… Şimdi hasta da internetten, gazeteden okumuştur ya da yarın televizyonda seyredecektir…nöroloji uzmanı da nolur nolmaz bir tomografi çeker…onda birşey yoksa …sonra laf etmesin diye bir de Kulak Burun Boğaz doktoruna gönderir…öyle ya sinüzittir belki…hatta tomografide milimetrik bir kist vardır …Beyin cerrahisi de görse iyi olur…Beyin Cerrahı da bu kist bişey yapmaz ama nolur nolmaz belki ameliyat eder…böyle gider gider…hastanın baş ağrısı da devam eder…nedeni ???…nedeni doktor değildir…nedeni kendisidir…nedeni alet edildiği ve dostu düşman bildiren sistemdir…eskiden zatüre tanısını sağlık ocağında koyar tedavisini verir,takibini yapar iyileştirirdik…şimdi röntgensiz size nasıl inanayım ,ispat et derler diye sevk edip gönderiyoruz…eskiden karın ağrısı, sadece karın ağrısıydı…şimdi yüz binde bir ihtimal Pankreas kanseri ise ve ben bunu atlarsam ve de bana hesap sorarlarsa ve davalarla uğraşırsam karın ağrısı oldu…ben göndereyim de kim bakarsa baksın karın ağrısı...eskiden apandisit ameliyatı sadece bir ameliyattı…şimdi yine milyonda bir ihtimal, bir komplikasyon olur da hasta ölürse,komplikasyon değil de adam öldürmüşüm muamelesi görürsem ameliyatı oldu…aman ben yapmayayım da kim yaparsa yapsın …eskiden biri birini vurur ... Biri katil diğeri ölen olurdu… Şimdi vurulan hastaneye getirilip kurtarılamazsa onu öldüren doktor oldu…

Eskiden…
İşten, hastaneden eve gelir, evde o gün aklımıza takılan bir hastayı konuşur… Tanısını kesinleştirmek için biraz kitap dergi karıştırır… Gerekirse bir bilen büyüğümüz meslektaşımıza danışırdık… O gün isabetli olan müdahalemizi düşünür mutlu olurduk… Şimdi eve gelip duyduğumuz hakaretleri, zorlandığımız angaryaları, yapılan haksızlıkları, yasal olmayan rapor, reçete istekleriyle mücadelemizi ve bu sırada yaşanan tartışmaları konuşur olduk… Nefes almadan hasta bakmayı, yorgunluğumuzu ve bizi kimsenin anlamayacağını düşünür olduk… Bizi aştığı halde yapmak zorunda bırakıldığımız işlerden şikayet eder, bu meslek uğruna harcadığımız yıllardan pişman olur olduk…

Eskiden…
Hasta acısını dindirene, derdine derman olana, çocuğuna bakana… Bu ülkede belki de kendisine gerçekten bi yararı dokunan tek insana, doktoruna teşekkür ederdi… Şimdi dolduruşa gelip hakaret eder, tehdit eder, döver ve hatta öldürür oldu… Eskiden bu insanlar doktorunun alnından öperdi… Şimdi haksız yere başına silah dayar oldu… Evet, doktorun başına silah dayar oldu… Doktorun başına silah dayar oldu…
Eskiden doktordu...şimdi ''doktor efendiii ‘'oldu.

Uzm.Dr. Derya Aydın Mengücük
 

Anahtar Kelimeler:

eskiden

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) drA (dr)
30.07.2015 08:47:37
'eskiden şöyleydi, böyleydi' deniyor ama bence ileride bugünler de mumla aranacak
People
1
2) RKTR (Uzm)
26.07.2015 23:15:58
Sağolun Dr. Burcu Hanım.

Amacım; Türk Hukuk Sistemi’nde tıp doktorlarına, katillerden / ırz düşmanlarından / teröristlerden daha kötü gözle bakıldığını, ÖRNEKLERİYLE göstermek.

Şu ana dek, -2 avukat hariç- kimse yazdıklarıma itiraz etmediğine göre de, herhalde doğruları söylediğim anlaşılmıştır.People
2
3) atilla gündüz (göz hast)
26.07.2015 01:03:32
Maalesef,bu siyasi irade döneminde ne öğretmen ne hekim ne de başka eğitim kesimine sıradanlaştırma politikası izlendi.
Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde bu tür uygulamaya rastlanmaz.Önünüze günlük 100-150 insana bakacaksın mesai süresinde,hem de özen göstererek ,yanlış tanı koymayarak,dünyanın neresinde görülmüş.
avrupası,amerikası,avusturalyası hatta ortadoğu ülkelerinde bile yok böyle uygulamalar,sorun yaşayan bütün tanıdıklarınıza.
Bakılan sayıya göre performans,ücretlendirme mantığı.Sanki eşyaya bakılıyor,fabrikasyon üretim anlayışı.
Mesleğin gerektirdiği ücretlendirmeyi yaparsın,ne performansı ne döneri ,insanca çalışma şartları ve muayeneye yeteri zaman ayırma ve doğru dürüst muayene..

People
1
4) Fatip yürük (Öğretmen )
24.07.2015 23:41:24
Eskiden bütün mesleklerin itibarı vardı.Doktorlar da insanların derdine çare olmak için çalışırlardı.Şimdi işin içine maddiyat girdi döner sermaye girdi.Mesleğinin hakkını veren az kaldı,doktorlarda da...
People
2
5) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
24.07.2015 11:25:28
Sağlıkta dönüşümün hekim ve hasta hekim ilişkisi boyutunu sayın Uzm.Dr. Derya Aydın Mengücük anlatmış.Eline sağlık.

"Eskiden.." Medimagazin Perşembe, 23 Temmuz 2015

http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/okuyucudan/tr-eskiden-1-79-66491.html

Bu yazılar , madurlar ve Medimagazinde bir vesileyle yazanlar ilerde belge ve kanıt olarak kenarda duruyor.Bekliyorlar.Kayıtlıdır

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM yada Defansif yaklaşım ! Empatik ilişkilerini ve sağlık alanında iletişim düzeylerinin geri dönülemez tahrip edilmesi !Güvensizlik.

Aynı dönüşlüm sürecinde alt yapı tamamlanmadan üniversiteler açma ve yeni tıp fakülteleri açma sürecinde de vardı.Tahripkardır.Uzun dönemde tıp eğitime ve hekime zarar verecek.

Sadece bu ve bunlar bile sağlıkta dönüşüm sürecinin çok büyük yanlış olduğunun göstergesidir.

Sağlıkta şiddet eğer artıyorsa (meclis araştırma komisyonu kurulmuştu !) bu işlerin iyi gitmediğinin çok açık göstergesidir.

Hekimler ve sağlık çalışanlarının uygunsuz iş yükü (son on yılda personel eksikliği bilindiği halde siyasal+idareci malpaktis sergilenecek iş yükü sağlık alnında 3kat ! %100 artıyorsa bu işlerin ve sağlık anlayışının) iyi işlerin iyi gitmeyeceğinin (!) göstergesidir.

Sağlıkta maliyet %800-900 artmıştır.Hekime ulaşmak daha kolay hale getirilmiştir.Hekim emeği ucuzlatılmıştır.Sağlıkta ticarileşme , CEOların ve döner sermaye gelirlerinin yada sağlıkta işleme dayalı performansın etkinliği artırılmıştır.Bu da sağlıkta , sağlık ekonomisinde işlerin iyi gitmeyeceğinin göstergesidir.

Tüm bunlara rağmen %80-85 dışa bağlı sağlık sistemimizde başarı ile övünüyoruz ! Hekime ulaşılabirlik bir kriterse bu kadar maliyetle , sağlıkta sekiz dokuz kat artan bütçeyle çok daha iyisi , daha empati ve karşılıklı iletişimle yapılamazmıydı !

Yapılırdı !

Ama bilerek siyasal ve ticari amaçlarla bunlar yapılmadı.Sağlıkı ortamı empatisini kaybetti ,bilimselleşeceğine liyakatını kaybetti , pespaye düzeyde siyasallaştı , dahası çok ticarileşti , dahası çok maliyetli hale geldi.Sağlıkta dönüşüm projesinin sonucudur.Not edilmesi gerekiyor.

Peki bunca yanlışa bilimsel otoriteler üniversiteler , titri olanlar neden yanlış demiyor ?

Soru budur ve sorunu bunun cavabını bularak çözebiliriz !

Özerklik ,

örgütlülük ,

empatinin alt katman TOPLUMSAL İLETİŞİM makanizmalarına bakmak gerekiyor.İhmal ediliyor.

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
24 Temmuz 2015
People
1
6) drburcu (uzman doktor)
24.07.2015 11:13:30
RKTR rumuzle meslektaşım yorumlarınızı hep okuyorum sonuna kadar hemfikirim sizinle. ÖNCE ZARAR VERME ilkesiyle mesleğe başladık ama şimdi ÖNCE KENDİNİ KORU sonra zarar verme oldu sistem....Bunu yapanlar utansın.
People
1
7) bir bilene sormalı (dr)
24.07.2015 09:46:52
tedavi protokolümde defansif davranıyor sayın murat çelikten gibi yapmaya çalışıyorum....azıcık aşım kaygısız başım...zaten maşallah hastaların hepsi profesör gibiler...benden aldığı bilgiyi başkasına başkasından aldığı bilgiyi bana satarak hesap sormaya çalışıyorlar ...o zaman bende en iyi bilene yolluyorum...??????
People
1
8) tanju (dr)
24.07.2015 08:48:22
Kalemine,ağzına sağlık.Artık benim hastaya faydalı olmam mümkün değil.Hiçde umurumda değil.Biribirimizi artık düşman olarak görüyoruz.Bizi bu hale getirenlerin inşallah iki yakası bir araya gelmesin.Zira bunun hesabı ahirette çok zor olacak.!!!!!! Yöneticilik kolay değildir.Bunu düşünerek o koltuklara oturun....
People
2
9) oa (genel cerrah)
23.07.2015 22:18:38
Bir ekleme de ben yapayım. ''Eskiden hastamızda komplikasyon olduğunda hasta için üzülürdük, şimdi önce kendimize üzülüyoruz.''
People
1
10) ö t (dr)
23.07.2015 15:46:39
ağzına sağlık meslektaşım. gölgemizden korkar olduk. endikasyonlarımızı endişelerimiz etkiler oldu.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)