Tabip Odasından 'İcra ihbarnamesi' alan doktor: Odam beni hatırladı!
Tabip Odasından 'İcra ihbarnamesi' alan doktorun tabip odalarının durumunu gösteren sitem, biraz da öfke dolu yazısı...
Tabip Odasından 'İcra ihbarnamesi' alan doktor: Odam beni hatırladı!
08 Nisan 2017 22:59 -

MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ-Haksızlık olmasın bu odamın beni ilk hatırlayışı değil. Ankara Tabip Odası (ATO) ile ilk tanışmamız 2005 yılında oldu. Fakülteden mezun olunca, özel bir hastanede nöbete anlaştım, SGK kaydı için tabip odasına kayıt yaptırmak mecburi dediler. Oda da ne ? dedim ; her meslek grubunun haklarını savunan, zor durumda onlara destek veren bir odası olur dediler. İyi dedim ATO’ya gittim. Sıkışık zamanda bir kaç belge imzalattılar, aldık kuruma verdik.

24 saati 100 Tlye (açlık sınırının biraz üzeri) ayda on acil nöbetiyle geçen bir yıl boyunca odam beni hatırlamadı, bir yıl sonra TUS’u kazanıp Kayseri’de asistanlığa başladım. 1700 Tl maaş + 180 Tl total nöbet ücretiyle 4 yıl çalıştım (evlendim bir çocuğum oldu); odam beni hiç hatırlamadı.

Zorunlu hizmette Yozgat 6. Bölgede uzman doktor olarak göreve başladım. 2 yıl geçti odam beni yine hatırlamadı.

2012 yılında bir gün başhekimliğe bir mektup geldi, üzerinde ATO logosu , işte dedim odam beni sonunda hatırladı, ‘Hayırlı olsun’ diyecek. Heyecanla zarfı açtım: ‘ 2005-2012 yılları arası birikmiş 1000 tl aidat borcunuz  bulunmaktadır. Ödememeniz halinde hakkınızda icra yoluyla.....’  Tam bir hayal kırıklığıydı.

Aynı soğuklukla cevap yazdım :’2006 yılı Nisan Ayı’nda  Kayseri’de göreve başladığımdan. 1 yıllık aidat borcumun hesaplanması halinde ödeyeceğimi.... ‘. 

Cevap gelmedi. Odam beni yine unuttu, herhalde dedim 150-200 tl için zahmete girmediler.

2016 yılında odam beni bu sefer Maraş’ta hatırladı. ‘2005-2012 yılları arası şu kadar borcunuz bulunmaktadır. Ödememeniz halinde...’

Öğrendim ki her yönetim değişikliğinde eski borç defterleri  açılır, ülke sağlık sistemi ve doktorların özlük hakları için hayati öneme haiz Küba gezileri için kaynak aranırmış. Odamın beni 3-4 yılda bir bulmasının nedeni buymuş.

Geçen gün hayatımda ilk kez bir İcra ihbarnamesi aldım, fakülteden sonra üç kuruşa çalışırken sırf icra korkusuyla öğrenim kredisinin taksitlerini yatırırken beni hatırlamayan odam bu sefer bana çok kızmış, borcum avukat ücreti+ faizle 1500 Tl yi geçmiş.

İşin hukuki boyutunu araştırmadım, büyük ihtimalle  o imzaladığım belgelerin bir tarafında dilekçeyle başvurmadığım takdirde üyeliğimin devam edeceğini yazan bir 3 puntoluk madde vardır. Ama her hukuki olan, adil midir? Zaten odalar aslında hukuk adı altında yapılan zulümleri engellemek için kurulmamış mıdır? Peki  bu durumda benim hakkımı kim savunacak? İlk kez hukuki destek istesem Odam yardım eder mi acaba? Ama üye değilim şimdi, tekrar üye mi olsam?

Diyeceksiniz ki Doktor Bey, bunca yıl hiç aramamışsınız, tayin olduğunuzu bildirmemişsiniz suç sizde, haklısınız da onlar da beni aramadı be kardeşim. Ya da şöyle diyeceksiniz: ne uğraşıyorsun öde kurtul! Ödemem kardeşim , bir kişi eksik gitsin Küba’ya. Ya da Ankara Ufuktepe’ye bir  polikliniğe , Yozgat Çekerek’e , Maraş Andırın Devlet Hastanesine , herhangi bir araştırma hastanesinde asistan odasına gitsinler. Daha ucuza malolur. O Zaman seve seve veririm.

İcra memurları gelince resimlerini çeker atarım. Avukatla görüşeceğim , mümkünse hapse çevirsinler cezayı. Böylece dünyada ilk kez bir meslek örgütü, haklarını korumak üzere kurulduğu üyelerinden birini hapse attırmış olur. Odam artık beni hiç unutmaz o zaman. Siz de mektup yazarsınız hapishaneye. Türküm de hazır: Odam güleçtir benim , haracını verince!

İcra ihbarnamesinin ekindeki doktor listesi epey uzundu. Teşhir etmemek için için paylaşmıyorum.

Sevgi ve adaletle kalın (bu ülkede ikisi de az)

Dr Turgay

Medimagazin Okuyucu Köşesine iletmek istediğiniz mesajları info@medimagazin.com.tr adresine iletebilrsiniz

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) hasan efe (dr)
24.06.2020 09:19:38
Hayatının hiçbir döneminde örgütlenmemiş, örgütlü bir şekilde hiç hak aramamış, sistemin kendisine dayattığı şartlara asla sesini çıkarmamış, tabi olduğu örgüte hiçbir katkı sağlamamış bazı kişilerin bir kaç kuruşluk aidat yaygarasını bu şekilde lanse etmesi hiç hoş olmamış.
People
27
2) MURAT ÇINARSOY (HEMATOLOG)
02.09.2019 12:51:37
İcra ne demek.?İcra;"borçlunun alacaklıya ödemekle ya da alacaklı için yerine getirmekle, yapmakla yükümlü bulunduğu bir şeyi ödememesi, yapmaması durumunda, alacaklının başvurduğu adli kuruluş ve kuruluşun yaptığı görev."Burada bir borç veren (alacaklı) ve bir de borç alan (borçlu) olmalı. Bu açıdan bakıldığında bile iğrenç bir durum var:Kendi üyesine icra uygulayan tabip odası. Kapitalist sistemden şikayet edip ,çalışanın yanında iddiasında olanlar diyorlar ki; bu aidatı ödemezsen seni icraya veririm.Üyeliğini dondurmam, üyeliğini sonlandırmam yani seni üyelikten çıkarmam , sana mesaj atarım borcunu ödemezsen utanmadan icra takibi başlatır ,zorla da olsa alırım.Telefon ,televizyon vs... gibi durumlarda karşımıza çıkan bu adi uygulama anlaşılan TTB yönetimince ,hangi ileri zekalının olduğunu bilmiyorum, en son çare olarak görülmüş.Bu uygulamadan geri dönülmesini şiddetle öneririm.TTB ne zaman padişah fermanı vermeye başladı da bizim haberimiz yok.Beyler Sağlık Bakanlığının yapamadığını yapmak üzeresiniz.Burada sorun para değildir,bu ... davranış şeklidir. Doktor meslek örgütü doktoru icraya mı verir?
Borç olarak belirtilen miktarı ödemeyeceğimin ,icra için geldiklerinde de tüm ulusal kanalları haberdar edeceğimin ve fiziksel mukavemette bulunacağımın bilinmesini isterim.İlk kongrede de yüzünüze tükürmezsem ....
People
15
3) ömer hayyam (dr)
30.08.2019 08:40:35
ttb etkisiz ve çözüm üretmiyor
patronken işçi olduk

sosyal hayatın her alanında geriledik, bir şey yapamadılar, bizleri organize edemediler, işbirlikçilik yaptılar

ttb çağ dışı ve etkisiz, kapatılmalı....
People
14
4) Dr. (Hekim)
29.08.2019 14:46:24
TTB yönetimi değişmedikçe ben ve benim gibilerden tek kuruş alamaz
People
4
5) İlker Eşan (Diş hekimi )
11.05.2019 15:51:01
Benim başıma yeni geldi 2010 yılında muayenehane mi kapattım oda kapanışını yapmadığım için 2019 Nisan ayında kadar Av masrafıyla 5268tl bir hafta içinde ödenmezse icra takibi yapılacaktır diye bir yazı geldi bunun vergi kapanış belgesiyle iptali mümkünmüdür bilgisi olan varsa yazarsa memnun olurum selamlar
People
3
6) buket güneş (doktor)
14.03.2018 23:27:13
bende benzer bir mağduriyet yaşadım bana yardım edip bilgi verebilecek varmı acaba
People
27
7) uz.dr. (hekim)
12.04.2017 11:41:23
TTB düşmanlığı yapan sayın meslektaşlarım. Meslek örgütleri yönetimleri ile değil üyeleri ile güçlüdür. Yönetim organizasyon yapar üyeler katılırsa etkili olur.

Bahsettiğiniz konularda hekime şiddet,performans,ücret kayıpları ...vs. hepsiyle ilgili gerek TTB genel merkezinin gerekse il Tabip Odlarının yüzlerce eylem etkinliği vs. oldu siz kaçına katıldınız. Ben bulunduğum ilde bakıyorum binlerce hekim var ama eylem etkinliğe katılan hekim sayısı 15-20.Böyle olunca da tabiki ses getirmez ve etkili olmaz. Bu gün sonuç alamıyor ve acınacak durumda isek hiç suçlu aramayın suçlu biziz maalesef.

Birbirimizin kuyusunu kazmayı kazancını konuşmayı bırakıp mesleki örgüte sahip çıkmadığımız ve birlikte mücadele etmedikçe de bu durum değişmeyecek belki bu günleri bile arar duruma geleceğiz.
People
32
8) Özgür (Doktor)
11.04.2017 15:22:07
TTB pasif durumda ve hiçbir etkisi yok..aldıkları aidatın hakkını vermeliler.doktora her gün şiddet var,haksız yere şikayet ediliyoruz,ücretler az,stres çok fazla,performans ile doktorun itibarı iki paralık edildi.Bu sorunlar artan dozda devam ediyor.TTB ne yapıyor?Hangi soruna çözüm üretiyor?Ha yaptıkları da yok değil günahlarını almayalım,mesela olay olup bittikten sonra derin bir "kınama" mesajı gönderiyorlar.O'da o kadar yani..
People
10
9) Kamil tas (Hekim)
11.04.2017 09:45:29
2005 sonrası mezun olmuş yeni nesil pratisyen doktor ve uzmanlar eskiler gibi bu islere aliskin değil. Yeni nesilin muayenehaneleri filan hiç olmamış kazançları oldukça az kit kanaat geçiriyorlar. Eski nesile hastane yonetiminin bile tavri daha tavizkar. Eskiden belki icra yoktu ama arkadaşımıza icra gelmiş. Eski Nesil doktor olsa çoktan iptal olmuştu o ücret.
People
23
10) UMUT (DR)
11.04.2017 08:59:56
benzer bir olayı bende yaşadım 10 yıl sonra tesadüfen öğrendim aynı şehirde tekrar çalışmam gerektiğinden 10 yıllık borcumu odedım. soyledıklerı cok haklı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)