Tabip Odasından 'İcra ihbarnamesi' alan doktor: Odam beni hatırladı!
Tabip Odasından 'İcra ihbarnamesi' alan doktorun tabip odalarının durumunu gösteren sitem, biraz da öfke dolu yazısı...
Tabip Odasından 'İcra ihbarnamesi' alan doktor: Odam beni hatırladı!
08 Nisan 2017 -

MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ-Haksızlık olmasın bu odamın beni ilk hatırlayışı değil. Ankara Tabip Odası (ATO) ile ilk tanışmamız 2005 yılında oldu. Fakülteden mezun olunca, özel bir hastanede nöbete anlaştım, SGK kaydı için tabip odasına kayıt yaptırmak mecburi dediler. Oda da ne ? dedim ; her meslek grubunun haklarını savunan, zor durumda onlara destek veren bir odası olur dediler. İyi dedim ATO’ya gittim. Sıkışık zamanda bir kaç belge imzalattılar, aldık kuruma verdik.

24 saati 100 Tlye (açlık sınırının biraz üzeri) ayda on acil nöbetiyle geçen bir yıl boyunca odam beni hatırlamadı, bir yıl sonra TUS’u kazanıp Kayseri’de asistanlığa başladım. 1700 Tl maaş + 180 Tl total nöbet ücretiyle 4 yıl çalıştım (evlendim bir çocuğum oldu); odam beni hiç hatırlamadı.

Zorunlu hizmette Yozgat 6. Bölgede uzman doktor olarak göreve başladım. 2 yıl geçti odam beni yine hatırlamadı.

2012 yılında bir gün başhekimliğe bir mektup geldi, üzerinde ATO logosu , işte dedim odam beni sonunda hatırladı, ‘Hayırlı olsun’ diyecek. Heyecanla zarfı açtım: ‘ 2005-2012 yılları arası birikmiş 1000 tl aidat borcunuz  bulunmaktadır. Ödememeniz halinde hakkınızda icra yoluyla.....’  Tam bir hayal kırıklığıydı.

Aynı soğuklukla cevap yazdım :’2006 yılı Nisan Ayı’nda  Kayseri’de göreve başladığımdan. 1 yıllık aidat borcumun hesaplanması halinde ödeyeceğimi.... ‘. 

Cevap gelmedi. Odam beni yine unuttu, herhalde dedim 150-200 tl için zahmete girmediler.

2016 yılında odam beni bu sefer Maraş’ta hatırladı. ‘2005-2012 yılları arası şu kadar borcunuz bulunmaktadır. Ödememeniz halinde...’

Öğrendim ki her yönetim değişikliğinde eski borç defterleri  açılır, ülke sağlık sistemi ve doktorların özlük hakları için hayati öneme haiz Küba gezileri için kaynak aranırmış. Odamın beni 3-4 yılda bir bulmasının nedeni buymuş.

Geçen gün hayatımda ilk kez bir İcra ihbarnamesi aldım, fakülteden sonra üç kuruşa çalışırken sırf icra korkusuyla öğrenim kredisinin taksitlerini yatırırken beni hatırlamayan odam bu sefer bana çok kızmış, borcum avukat ücreti+ faizle 1500 Tl yi geçmiş.

İşin hukuki boyutunu araştırmadım, büyük ihtimalle  o imzaladığım belgelerin bir tarafında dilekçeyle başvurmadığım takdirde üyeliğimin devam edeceğini yazan bir 3 puntoluk madde vardır. Ama her hukuki olan, adil midir? Zaten odalar aslında hukuk adı altında yapılan zulümleri engellemek için kurulmamış mıdır? Peki  bu durumda benim hakkımı kim savunacak? İlk kez hukuki destek istesem Odam yardım eder mi acaba? Ama üye değilim şimdi, tekrar üye mi olsam?

Diyeceksiniz ki Doktor Bey, bunca yıl hiç aramamışsınız, tayin olduğunuzu bildirmemişsiniz suç sizde, haklısınız da onlar da beni aramadı be kardeşim. Ya da şöyle diyeceksiniz: ne uğraşıyorsun öde kurtul! Ödemem kardeşim , bir kişi eksik gitsin Küba’ya. Ya da Ankara Ufuktepe’ye bir  polikliniğe , Yozgat Çekerek’e , Maraş Andırın Devlet Hastanesine , herhangi bir araştırma hastanesinde asistan odasına gitsinler. Daha ucuza malolur. O Zaman seve seve veririm.

İcra memurları gelince resimlerini çeker atarım. Avukatla görüşeceğim , mümkünse hapse çevirsinler cezayı. Böylece dünyada ilk kez bir meslek örgütü, haklarını korumak üzere kurulduğu üyelerinden birini hapse attırmış olur. Odam artık beni hiç unutmaz o zaman. Siz de mektup yazarsınız hapishaneye. Türküm de hazır: Odam güleçtir benim , haracını verince!

İcra ihbarnamesinin ekindeki doktor listesi epey uzundu. Teşhir etmemek için için paylaşmıyorum.

Sevgi ve adaletle kalın (bu ülkede ikisi de az)

Dr Turgay

Medimagazin Okuyucu Köşesine iletmek istediğiniz mesajları info@medimagazin.com.tr adresine iletebilrsiniz

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) İlker Eşan (Diş hekimi )
11.05.2019 15:51:01
Benim başıma yeni geldi 2010 yılında muayenehane mi kapattım oda kapanışını yapmadığım için 2019 Nisan ayında kadar Av masrafıyla 5268tl bir hafta içinde ödenmezse icra takibi yapılacaktır diye bir yazı geldi bunun vergi kapanış belgesiyle iptali mümkünmüdür bilgisi olan varsa yazarsa memnun olurum selamlar
People
1
2) buket güneş (doktor)
14.03.2018 23:27:13
bende benzer bir mağduriyet yaşadım bana yardım edip bilgi verebilecek varmı acaba
People
21
3) uz.dr. (hekim)
12.04.2017 11:41:23
TTB düşmanlığı yapan sayın meslektaşlarım. Meslek örgütleri yönetimleri ile değil üyeleri ile güçlüdür. Yönetim organizasyon yapar üyeler katılırsa etkili olur.

Bahsettiğiniz konularda hekime şiddet,performans,ücret kayıpları ...vs. hepsiyle ilgili gerek TTB genel merkezinin gerekse il Tabip Odlarının yüzlerce eylem etkinliği vs. oldu siz kaçına katıldınız. Ben bulunduğum ilde bakıyorum binlerce hekim var ama eylem etkinliğe katılan hekim sayısı 15-20.Böyle olunca da tabiki ses getirmez ve etkili olmaz. Bu gün sonuç alamıyor ve acınacak durumda isek hiç suçlu aramayın suçlu biziz maalesef.

Birbirimizin kuyusunu kazmayı kazancını konuşmayı bırakıp mesleki örgüte sahip çıkmadığımız ve birlikte mücadele etmedikçe de bu durum değişmeyecek belki bu günleri bile arar duruma geleceğiz.
People
26
4) Özgür (Doktor)
11.04.2017 15:22:07
TTB pasif durumda ve hiçbir etkisi yok..aldıkları aidatın hakkını vermeliler.doktora her gün şiddet var,haksız yere şikayet ediliyoruz,ücretler az,stres çok fazla,performans ile doktorun itibarı iki paralık edildi.Bu sorunlar artan dozda devam ediyor.TTB ne yapıyor?Hangi soruna çözüm üretiyor?Ha yaptıkları da yok değil günahlarını almayalım,mesela olay olup bittikten sonra derin bir "kınama" mesajı gönderiyorlar.O'da o kadar yani..
People
9
5) Kamil tas (Hekim)
11.04.2017 09:45:29
2005 sonrası mezun olmuş yeni nesil pratisyen doktor ve uzmanlar eskiler gibi bu islere aliskin değil. Yeni nesilin muayenehaneleri filan hiç olmamış kazançları oldukça az kit kanaat geçiriyorlar. Eski nesile hastane yonetiminin bile tavri daha tavizkar. Eskiden belki icra yoktu ama arkadaşımıza icra gelmiş. Eski Nesil doktor olsa çoktan iptal olmuştu o ücret.
People
19
6) UMUT (DR)
11.04.2017 08:59:56
benzer bir olayı bende yaşadım 10 yıl sonra tesadüfen öğrendim aynı şehirde tekrar çalışmam gerektiğinden 10 yıllık borcumu odedım. soyledıklerı cok haklı.
People
18
7) uz.dr.hakan (Hekim)
10.04.2017 21:15:50
Başka bir meslek grubu varmidir meslektasina ve meslek örgutune düşman.Örnegin bir avukattan baro ile ilgili böyle şeyler duymazsınız.
Her meslek örgütü sendika üyelerinden aidat alır.Asgari ücretli işci bile bizden fazla aidat öder.(Aylik aidat bir günlük ücrettir)

Her firsatta TTB düsmanligi yapanlar yönetimler seçimle gelir secimle giderler buyrun aday olun dogrusunu siz yapın.Yok pos bıyıklar küba vs.bîraķın bunları acınacak haldeyiz artık uyanın ve yeter deyin artık yeter...People
15
8) Osman D (Doktor)
10.04.2017 16:30:39
Sadece TTB değil, kanarya sevenler derneği de dahil tüm derneklerde yıllık aidat az ya da çok vardır. Eğer bir derneğe üyeliğiniz keyfi duruma gelmişse lütfen bunu göz önünde bulundurunuz ve aidatların ne olduğunu öğreniniz. Birçoğu ödenmeyen aidatlar sonrasında üyeyi uyarıp üyelikten çıkarma işlemi uyguluyor. Ancak TTB gibi bazıları da işi böyle tatsız noktalara taşıyabiliyorlar. Daha öncesinden hiçbir uyarı yapılmadan direkt icraya gidilmesi tabii ki tatsız bir durum. Ancak benim değerli arkadaşlara önerim, eğer bir zorunluluk sonucu üyelik gerektiyse, bu zorunluluk bitince, üyeliği de bir dilekçe vererek sonlandırmaları. Mesela ben, TTB'nin bu huyunu bildiğimden yıllar önce üyeliğimi sonlandırdım.
People
38
9) murat çelikten (uzman)
10.04.2017 16:22:23
tabipler birliğinden ve tabip odalarından ne köy olur ne kasaba
yetkim olsa kanuni tüm yetkilerini ellerinden alırım.
Sendikalar bunlardan bin kat daha etkili.
Bunlara mecburiyet haricinde üye olanların aklına şaşarım.
Bunlar mı hekim hakkı savunuyor?
muayeneler kapanacak denildiğinde nerede organizasyon?
tüm yurtta yap bakalım 10 gün eylem ne oluyordu.
her geçen yıl hekim sayısı artıyor ve hekim sayısı arttıkça hekimler ve tabip odaları gücünü kaybediyor. (Çok güçlüydü sanki de)
Hekim sendikası kurulsa bunlardan daha çok iş yaparlar.
Senin aidatlarınla yurtdışı gezileri yapsınlar.
O aidat ne işe yarıyor? tabip odasında oturup batak-briç-king oynansın diye toplanıyor.
Kırk yılda bir 14 martta saçma sapan organizasyonlar için kullanılıyor.
Tabipler birliği ve tabip odalarını eleştiren yazıya gele gele 5-10 yorum geliyorsa zaten millet bunlardan umudu kesmiş.
Mecbur değilsen üye olmayacaksın. Üyelerinde % 90 ı aidat ödemiyor zaten. İcraya verecekmişmişmiş.....
People
33
10) Dr turgay (Dr)
10.04.2017 11:12:16
Hadi diyelim ben sorumsuzum ,unutkanim . Aidat gecikmiş 10 gün bekle 1ay bekle, 1yil bekle; 8 yıl ne be kardesim . Bu sorumsuzluk değilse, fırsatçılıktir, şark kurnazlığıdir.boyle bir kurum hekimleri temsil edemez.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA